Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jante de 14" sau de 15" ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Sergiu75148
Pot pune pe masina jenti de 14" sau de 15".
Ce ziceti, ce sa aleg ? Avantaje/dezavantaje.
HalbaSus
Pe ce masina ? banuiesc ca e vorba de una care are jante de 13" deci probabil dacia 1310 sau tico... raspunsul este DA se pot pune.
Avantaje:
- arata mai bine
- deobicei au gume mai late si cu talon mai mic decat cele de 13" - de aici rezulta o stabilitate ceva mai buna.

Dezavantaje:
- Directia s-ar putea sa ti se para mai grea (dar te obisnuiesti repede)
- Daca pui gume cu talon mic atunci comfortul interior va avea de suferit usor in cazul denivelarilor (dar nu mult).
Sergiu75148
Masina a venit cu jante de 14". Si i-as pune de 15".
Mihai63349
Pune-i pe 15 pentru gumele de vara si lasa-le pe alea de 14 pentru gumele de iarna.
cavalyere
o intrebare simpla si eu mi-am schimbat de pe 13 pe 14... asta inseamna ca am facut ceva ilegal?
cavalyere
o intrebare simpla si eu mi-am schimbat de pe 13 pe 14... asta inseamna ca am facut ceva ilegal?
air_wolf
la masina ta merge sa pui pe 20 sau 22... macar un 18 acolo... ferrari cu 14 sau 15 da naspa.
btw, ce masina ai?

schimbarea de jante nu e ilegala. doar schimbarea gumelor e ilegala si trebuie trecuta in talon. daca ai 31x10.5x15 si tu pui 35x12.5x16 e ilegal
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.