Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitionare Kia Rio 1.4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Kia
Bogdan77766
Sunt un posesor de renault Clio bicorp, motorul de 1,2 litri 16V, cu care in aproape trei ani nu am avut probleme. Doresc insa un spatiu interior si un portbagaj ceva mai mare. In urma a aproape 3 saptamani de vizite pe la dealeri si vizionari a urmatoarelor modele: Opel Astra Enjoy (1.4, 14700 euro cu cateva optiuni necesare), Opel Meriva, Honda Jazz (13900 euro dar rupere la preturile optionalelor si la revizii, de ex. 477 euro faruri ceata si 500 de euro o alarma Viper 350, pe care altfel o cumperi cu 450 RON), Renault Megane (cu o fiabilitate precara), Mitsubishi Colt (faina masina, dotari baza generoase dar portbagaj mic, 217 litri), Ford Fusion Trend (motorul de 1,6 l, la un pret de 14185 euro), Citroen C4 Berlina (14535 Euro, full options: 6 airbag-uri, 1,6 L 110 CP, climatizare bi-zona), m-am oprit in cele din urma la o Kia Rio motorul de 1,4 litri in echiparea Dynamic, destul de generoasa (parbriz filtru UV, radio-CD 6 difuzoare, no MP3, climatizare automata, faruri ceata, tetiere active fata, etc) cu o singura nemultumire a mea, numai 2 airbag-uri frontale. Masina mi-a placut ca aspect si portbagaj, pare OK si am inteles ca la fiabilitate ia fata la multe altele. Chiar si cei de la Mitsubishi m-au sfatuit ca intre Ford Fusion si Kia sa aleg Kia.
Pretul este de 13500 euro (reducere 450 euro la promotie). Nu ma intereseaza motorul diesel pentru ca merg pana in 10.000 pe an si nu se justifica diferenta. Se pare ca maximum ce se mai poate obtine de la dealer este o alarma. Am facut deja o rezervare, saptamana urmatoare ar trebui sa platesc un avans de pana la 30% si apoi sa astept sa fie adusa in circa 2 saptamani din Slovenia, de la Koper.
Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi si comentarii asupra masinii, v-as fi recunoscator.

Va multumesc mult,
Bogdan
adi45619
QUOTE(Bogdan77766)
cu o singura nemultumire a mea, numai 2 airbag-uri frontale.


Stai linistit. Nu o sa ai nevoie de ele niciodata. Daca erau 12, simteai vreo diferenta? tot masina aia era.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.