Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Achizitionare Mazda 6
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Daniel Ioan74529
Salut. Acum detin o Vectra C din 2003 2.0 DTI 101 CP, si vreau s-o vand pentru ca mi s-a pus pata pe o Mazda 6 blush.gif Am gasit una in germania de 2 litri diesel 121 CP 130.000 km. Ies cu ea pe la 13500 cu taxe cu tot. Va intreb : oare merita schimbul? Adica este mare diferenta intre Vectra C si Mazda 6 mai sus mentionata?
Daca detineti careva Mazda 6 modelul 2.0 CD 121 CP, va rog sa-mi spuneti cum se comporta masina, cat de scumpe sunt piesele..etc Merci fain :wave:
PS. Stiti ceva de vreo taxa la masinile care nu sunt fabricate in EU? Se mai cere certificatul EUR1?
lucian39835
QUOTE(Daniel Ioan74529)
Salut. Acum detin o Vectra C din 2003 2.0 DTI 101 CP, si vreau s-o vand pentru ca mi s-a pus pata pe o Mazda 6 blush.gif Am gasit una in germania de 2 litri diesel 121 CP 130.000 km. Ies cu ea pe la 13500 cu taxe cu tot. Va intreb : oare merita schimbul? Adica este mare diferenta intre Vectra C si Mazda 6 mai sus mentionata?
Daca detineti careva Mazda 6 modelul 2.0 CD 121 CP, va rog sa-mi spuneti cum se comporta masina, cat de scumpe sunt piesele..etc Merci fain :wave:
PS. Stiti ceva de vreo taxa la masinile care nu sunt fabricate in EU? Se mai cere certificatul EUR1?


Mazda cu 120 cp este destul de slaba, comparativ cu cea de 136 cp, insa cu mult peste Vectra C. Daca te ajunge la 13500 cu tot cu taxe sa stii ca nu e un pret rau, dar banuiesc ca e cel putin din 2004. Singurele dezavantaje in achizitionarea unei astfel de masini ar fi (din punctul meu de vedere):
1. Piesele de schimb au preturi relativ ridicate, mai ales comparativ cu Opel (cu care esti familiarizat), iar cele mai deosebite le gasesti dstul de greu, fiind nevoit sa astepti cam multisor.
2. Nu exista o reprezentanta Mazda in Romania, ci doar service-uri agreate si dealeri.
3. Este destul de rigida , si asta nu e intotdeauna placut pe drumurile din Ro.

Vorbesc din proprie experienta, deoarece si eu detin o Mazda 6, modelul ccu tractiune integrala, pe benzina, si pe care o am de vreo 2 luni in service.
Intr-un final iti urez succes, si sa stii ca una peste alta, Mazda 6 e o masina buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.