Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Preturi egale la masini in UE?
Masini.ro Forum > Masini.ro > News/Noutati
Daniel65671
V-ar placea ca preturile masinilor in Romania sa fie egale cu cele din occident? Daca da, acum puteti spera, deoarece Comisia Europeana vrea sa realizeze o piata auto comuna.

Nu este nicio surpriza ca exista diferente majore la preturile unei masini intre diferite tari din lume. Este insa surprinzator ca aceste diferente de preturi la masini exista si intre tarile Uniunii Europene.

Acest lucru contravine ideii de comunitate si de piata comuna, lucru pentru care Comisia Europeana intentioneaza sa realizeze o piata auto unica in Europa.

S-au facut deja numeroase studii care au aratat ca diferenta medie intre pretul unei masini de la o tara la alta se ridica in jurul cifrei de 14%. Cea mai mare diferenta inregistrata in UE este la modelul VW Passat, care costa cu 40% mai putin in Danemarca decat in Germania.

O constanta care trebuie luata in calcul este nivelul taxelor interne, care in cazul de mai sus explica pretul mult mai mic al modelului in Danemarca.

Datorita politicii comunitare din UE, clientii pot merge in alte tari sa-si cumpere masini si sa evite taxele ridicate din tara de bastina. Proiectul Comisiei Europene ar putea pleca de la acest aspect. Solutia ar fi realizarea unei legislatii comune si a unui nivel comun al taxelor auto. Singura problema ar fi ajungerea la un acord intre guvernele statelor membre ale Uniunii Europene.

Articol din Automarket de Robert Gherghe
Joi, 22.03.2007
A K U
E beton faza asta: masina poporului care costa cu 40% blink.gif mai mult in tara de origine decat in Danemarca. Acelasi pret la masini in toate tarile UE? Nu prea cred. Stiu cel putin o tara unde acest lucru n-ar fi posibil: Romania biggrin.gif
Emanoel-Adrian
E o eroare,Eu sunt in Copenhaga de ceva vreme si trebuie sa va spun ca preturile sunt dementiale,numai vineri ce am fost la un dealer VW sa_mi cumpar cate ceva(audio pt.passatul de acasa) si m-au dat pe spate preturile.Un Passat 1.9 TDI ,nu foarte pregatit 480 mii coroane.Impartiti la 7,3-7,4 si vedeti in Euro ce inseamna.Ca general, masinile de mana a doua sunt cel putin duble ca in Germania. Sper ca sa nu ajungem niciodata la preturile de aici,sunt fantastice,o bere la barul hotelului unde sunt cazat este 55 coroane,vinul,sticla este 42-70 coroane,etc.
Scump d-le..scump.Mi-au venit niste colegi de la Lufthansa Brussels si au vrut sa bem o bere, cand le-am spus cat este la bar,au zis rapid NU si am plecat direct spre Netto (alimentara din colt) unde cumperi de 1,5 Euro Carlsberg la 0,5 l beer.gif
Baby Blues
QUOTE(Emanoel-Adrian)
E o eroare,Eu sunt in Copenhaga de ceva vreme si trebuie sa va spun ca preturile sunt dementiale,numai vineri ce am fost la un dealer VW sa_mi cumpar cate ceva(audio pt.passatul de acasa) si m-au dat pe spate preturile.Un Passat 1.9 TDI ,nu foarte pregatit 480 mii coroane.Impartiti la 7,3-7,4 si vedeti in Euro ce inseamna.Ca general, masinile de mana a doua sunt cel putin duble ca in Germania. Sper ca sa nu ajungem niciodata la preturile de aici,sunt fantastice,o bere la barul hotelului unde sunt cazat este 55 coroane,vinul,sticla este 42-70 coroane,etc.
Scump d-le..scump.Mi-au venit niste colegi de la Lufthansa Brussels si au vrut sa bem o bere, cand le-am spus cat este la bar,au zis rapid NU si am plecat direct spre Netto (alimentara din colt) unde cumperi de 1,5 Euro Carlsberg la 0,5 l beer.gif

Si uite asa daca nu ne spunea Emanoel adevarul iar eram dezinformati de D-ul Gherghe. biggrin.gif Sau nu...?
Otto73
Eu din cate stiu danezii au cele mai mari taxe din UE la masini
Si apropo mercedes, bmw, audi si porsche sunt mai ieftine in US decat in Germania
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.