Help - Search - Members - Calendar
Full Version: motorul tremura
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
florin82141
salutare la toata lumea.am si eu urmatoarea problema la un opel astra caravan 2.0dti 16vfabricatie 2000.la relanti de multe ori simt motorul cum intrerupe sau ceva de genul astanu stiu cum sa explic mai mult dar nu stiu ce poate fi.ma poate ajuta cineva?mersi
radu95101
Pentru inceput pune in rezervor un aditiv de pus motorina(de curatat injectoarele) si vezi daca isi revine(posibil ceva depuneri in injectoare) dupa ce mergi vreo 150-200km.Daca nu isi revine mergi la un tester ca e posibil sa fie ceva la calculatorul de injectie.



P.S:La mine s-a rezolvat cu aditiv.
florin82141
masina are aprope 300 de mii si ultimul test l-am facut acum o saptama.mi-a luat mecanicul masina a puso pe tester si a plecat cu ea la un test drive sa si cand sa intors inapoi mia zis ca nu are nici un fel de problema.cred ca singurul lucru care ar putea fi sunt ceva depuneri pe injectoare.si cu aditivul asta cum se face?cat se pune?cum se numeste(vreau ceva bun)
florin82141
dar la cati km se curata injectoarele in mod normal?
radu95101
Aditiv pt curatat injectoare gasesti la orice benzinarie(in jur de 15 RON) si gasesti pe eticheta cantitatile de folosire(un tub de 330ml la un plin de motorina din cate stiu eu) dar difera in functie de aditiv.
Eu am gasit un aditiv (330ml la 250 litri motorina) dar dupa cum a mai spus gasesti pe eticheta instructiuni de dozare.
Daca tot ii pui cumpara ceva bun.
florin82141
eu nu sunt in tara asa ca poate am mai multe sanse sa gasesc ceva mai bun ca in tara.oricum tre sa cumpar ceva foarte urgent.nu face rau dar o mai sint din cand in cand si ma inerveaza.oricum multumesc de informatie si o sa iti urmez sfatul.o sa va tin la curent
ionut83652
poi pe tester se vede daca e de la injectoare sau poimpa se vad valorile eu inclin sa cred ca e alta problema mai exact fluctueaza turometrul la relanti ?(putin sau mai mult)?
florin82141
tocmarul asta este problema ca turometrul nu se misca deloc.oricat de atent m-as uita nu se misca.doar se simte un tremurat din cand in cand si atat tot.dar testul l-am facut utima oara acum 1-2 saptamani max si nu a iesit nimic
M A R K
Cum s-a rezolvat problema pana la urma ?Ma intereseaza si pe mine.Imi mai tremura motorul din cand in cand...in rest merge ok.
Exista o marca anume de aditiv mai buna ?
florin82141
nu am facut mai nimic.am iesit pe autostrada si iam dat talpa cat a tinut.acuma vad ca nu mia face nici o figura.so fi desfundat de la forja biggrin.gif
florin55503
era de la mersul subturat. incearca sa eviti chiar daca consumi mai mult
Baby Blues
Pai asta cu consumul nu cred ca-i chiar asa. Tata are un Clio cu vreo 16.000 de km cu 1.5 dci. Ma abordeaza intr-o zicum ca ii consuma masina cam mult si in oras si afara. Cica in oras i-as consuma vreo 9-10 si in afara 6. Mirat ma sui in masina dau cheie si talpa! Cand colo in spatele meu un nor de fum de m-am speriat eu. Am mers cu ea pe centura i-am dat talpa si dupa asta ia-a scazut consumul! Concluzia?
florin82141
problema este ca nu am mers cu ea subturata .mai totr timpul schimb vitezele pe a 2500 de ture iar in depasiri pe la 3500.in oras merg merg cu ea mai sportiv.asa ca nu am um sa merg subturat.eu cred ca este de la atatia km care ai are(300...........)ce ziceti?
dar vad ca acuma nu mai imi face.
M A R K
Am bagat motorina E5 de la Rompet...si..rachetuta nu alta...si merge si motorul frumos.
Initial am facut un drum la Craiova si la iesire din oras am bagat de la Lukoil motorina E3 si cred ca de aici mi s-a tras..si nici nu tragea.
Deci dai un ban in plus dar nu ai probleme..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.