Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu directia la un Mondeo nou
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Alexandru93781
Zilele trecute am cumparat un Mondeo nou. Ulterior am observat ca trage dreapta. Chiar dupa primii metrii parcursi se observa ca volanul se pozitioneaza usor spre dreapta. Am verificat presiunea din pneuri si era OK.

Cum este posibil ca o masina noua sa aiba o asemenea problema ?

Care ar putea fi cauzele ?

Multumesc pentru sfaturi.
TLS-09
Sfaturi? Ce sfaturi am putea sa-ti dam decat sa te duci la ei si sa faci un scandal maaaaaaaaaaaaaaare de tot si sa-ti regleze directia ca esti in garantie.
Nu este foarte placut si este surprinzator ce se intampla, da probabil au "trantit-o cu roata" de vre-o bordura prin curtea dealerului, chestii de genul asta.
Oricum primul lucru pe care o sa ti-l spuna va fi ca tu ai dat cu ea in gropi, asa ca sa-ti iei cu tine calmante ca vei avea nevoie.
Alexandru93781
Am facut asta astazi. Primul lor impuls a fost ca de "unde stiu ei ca nu am lovit-o undeva". Ai avut dreptate. I-am convins insa si au acceptat sa verifice. Au spus ca au echilibrat. Dar la plecare, pe drum drept, tragea la fel de mult. Miine dimineata sunt la ei, cu o a doua programare de urgenta. Nu prea am cunostinte legate de directie.
Ce inseamna exact reglarea si in ce consta de fapt ? Se poate remedia sau poate fi ceva mult mai grav ?
Legionaru'
Trebuie echilibrate rotile si reglat unghiul de fuga.
Un prieten cand a fost sa receptioneze un Mondeo a deschis capota de la motor si pe interior era rugina.A refuzat masina si a mers la alta marca.
Horia49540
cu titlul de info: un unchi de-al meu a luat un focus nou in 98, si masina de la inceput mergea dreapta, fara probleme, dar la mers drept volanul statea vreo 10-15 grade spre dreapta! lucru observat si de mine (pana la 110 km/h), nu doar din spusele lui...dar nu e normal la asa o masina
du-te la ei pana ti-o fac cum trebuie...
succes :wave:
eddie
Ai stat langa ei cand au facut geometria ? Daca nu,poate nu au facut-o ?!
Da-le sa faca o tura cu ea sa se convinga.
Daca tot le faci scandal,vezi ca nu cumva sa ti se para ca trage dreapta din cauza drumului pe care mergi si care poate avea o inclinatie ! Nu stiu,am zis si eu...
Alexandru93781
Au facut in total geometria de 3 ori. Am facut test drive cu mecanicii si, desi nu ca inainte, tot trage dreapta. Am testat-o in parcarea subterana din Auchan, unde este o suprafata perfect plata. Inca trage dreapta.
Au spus cu tot ce au putut sa faca este sa "regleze geometria".

Intrebare : dupa ce faceau setarile si echilibrarea, erorile erau aproape zero. Daca mergeam citiva km si faceau din nou testele, apareau din nou diferente.
Ce ar putea sa semnifice acest comportament?
Horia49540
ooops, pai e nasol daca e asa...
ai putea sa o duci la un alt service fff serios sa-ti faca verificare - cred ca nu pierzi garantia daca doar verifica la ea, fara sa demonteze, nu?
si mai poti incerca o chestie, s-ar putea sa nu aiba rost, dar nu strica: schimba rotile intre ele... :wave:
DORU
Sa "regleze" geometria? Adica sa umble la capetele de bara? Daca schimbul de roti nu da rezultat, masina aia a luat o groapa mare si nu a fost chiar noua cand ai luat-o. Esti in garantie, daca e luata pe pers fizica, apeleaza la ANPC !
CRG
eventual poti sa incerci la alt dealer, garantia remediindu-se la orice service din retea.. eu asa am facut cand cei de la inscut nu stiau ce sa-i faca (am mers la bdt)..

bine, era un nimic, un scartzait suparator care venea (surpriza pentru mine) de la chederul lunetei.
danmatyas
incearca sa pui alta roata pe fata in partea in care ti trage intr o parte.nu toate au aceeasi greutate.
Alexandru93781
O sa incerc si varianta cu schimbatul rotilor. Apropo, un alt sfat era daca nu cumva ar fi probleme cu sistemul de frinare dreapta...

Voi ce parere aveti?
TLS-09
Da, Mariustom te-a sfatuit bine, este o posibilitate verifica si aia.
mike.omega
Daca trage dreapta in timp ce franezi, e sistemul de franare si nu e chiar asa rau, sper smile.gif
Daca trage dreapta cand mergi normal, in linie dreapta, inseamna ca ori masina ta a fost avariata inainte de a intra tu in posesia ei ori are o piesa defecta(din fabricatie) si cei de la reprezentanta sunt obligati sa o schimbe ca doar de aia ai garantie biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.