Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Amenda Ilegala pentru parcare masina
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Kun95299
Salut

Taicameu i-si parcheaza masina langa bloc de 2 ani incoace (ca si majoritatea soferilor care nu au amenajate parcari).
Saptamana trecuta a primit amenda 100 RON din cauza asta. Interesant este ca langa masina noastra mai erau 5 masini parcate la fel, insa numai taicameu a luat amenda. De ce oare? Sa fi fost vreun vecin de-al nostru care vrea neaparat spatiul pe care e masina lui taicameu?
Pe de alta parte, de ce a primit amenda? Nu a deranjat pe nimeni, si nu exista semn cu parcarea interzisa.
A comis tipul care a dat amenda vreun abuz in serviciu? Mentionez ca erau 6 masini parcate si numai taicameu a luat amenda...Si langa noi erau parcate minim 20 masini pe strada/pe trotuar care nu au luat amenzi.
Taicameu a platit amenda, dar eu cred ca ar fi trebuit sa faca contestatie...
Voi ce credeti? Care-i faza? Vine politaiu si da amenda numa la cine vrea muschii lui?
Unde ma pot adresa cu problema respectiva? Unde se platesc amenzile i s-a zis lui taicameu ca degeaba face contestatie si ca chiar daca face contestatie tot trebuie sa plateasca amenda in 24 ore altfel se majoreaza cu 100%. Eu stiam ca daca contesti orice amenda nu platesti pana nu se rezolva contestatia.
ABUZ IN SERVICIU???
eddie
Amenda pentreu ce a platit ? Pentru parcare unde,pe marginea soselei,pe domeniu public,pe trotuar sau la coltul vreunei intersectii ? Amenda se plateste jumatate numai daca este platita in 48 de ore....nu te prea pricepi ! Probabil stie tatal tau mai bine de ce a platit-o !
Kun95299
Parcare pe domeniul public.
Da ideea este ca tot pe acelasi domeniu public se mai aflau 5 masini si numai taicameu a primit amenda -> abuz in serviciu!!!
Eduard RO
Ai facut vreo poza ceva ca sa poti demostra.Faptul ca numai taicatu a fost sanctionat nu inseamna ca e nevinovat.
booneK9
Nu vei reusi vreodata sa ai castig de cauza.
Ai parcat in loc nepermis, te-a ars. Ca nu i-a ars si pe altii e maxim un motiv sa faci o plangere la seful politistului, dar nu sunt sanse sa-l sanctioneze in vreun fel. Asa ca platesti amenda si vezi mai departe...
Ori parchezi in loc ok, ori vorbesti cu nenea militianu', ori...
TLS-09
Daca ai savarsit contraventia(ma rog tatal tau) atunci nu conteaza cati altii sint in aceesai situatie .Raspunderea contraventionala este individuala si personala in astfel de situatii.
Pe de alta parte ce a spus Eddie cu cele 48 ore este corect cu precizarea ca la orice astfel de Proces-verbal ai un termen de contestare de 15 zile.
Daca faci contestatie aceasta suspenda masura stabilita(amenda etc...) astfel incat daca ai face contestatia in interiorul celor 48 de ore , chiar si in eventualitatea in care ai pierde procesul vei plati a doua zi dupa ramanerea irevocabila a hotararii tot 1/2.Daca faci contestatia dupa cele 48 ore dar in interiorul celor 15 zile dupa finalizarea procesului(presupunand aceeasi situatie negativa in care pierzi), vei plati amenda stabilita in intregime si nu 1/2.
In plus, mai nou plangerile contraventionale se pot depune direct la instanta de judecata si nu mai este obligatorie depunerea lor la unitatea din care face parte agentul constatator, cu mentiunea ca termenul de contestaie a ramas acelasi de 15 zile.
In situatia ta plangerea nu prea isi are rostul sau in orice caz nu cu motivarea ca erau si altii parcati la fel de neregulamentar.
Kun95299
precizez inca o data ca pe domenul respectiv nu se afla nici un marcaj care sa reglementeze parcarea. Nu e nici un semn care sa nu-mi deie voie sa parchez acolo. De fapt pe o raza de 200m nu e nici un marcaj.
Amenda e platita deja, si contestatia nu cred ca mai pot face.
Ce vreau eu sa stiu, cum procedez data viitoare.
Nu de alta da taicameu a luat amenda in fata garajului meu (5m) si ma gandeam ca poate ma duc acasa azi dupamasa las masina in fata garajului si cand ies o sa primesc amenda si eu smile.gif) O sa fac o poza dupamasa si postez sa vedeti si voi.
TLS-09
Achitarea amenzii contraventioanle nu echivaleaza cu o recunoastere a vinovatiei si nici nu impiedica formularea plangerii contraventionale daca mai esti in termenul de formulare a contestatiei, atata doar ca va trebui sa soliciti pe langa anularea actului constatator si restituirea amenzii achitate(dupa ce depui chitanta diveditoare a platii ei in instanta).
Si totusi care este descrierea contraventiei si textul legal invocat a fi fost incalcat in cazul tau?Ce zice procesul-verbal?
booneK9
Daca esti sigur ca nu trebuia sa ti se aplice sanctiunea poti contesta in instanta. Cum foarte frumos spunea TLS, simplul fapt ca ai platit nu inseamna ca iti recunosti vinovatia. Faci hartie la instanta, te duci la jude, probezi ce afirmi si astepti rezultatul. Poate ai si dreptate. Altfel ... nu-i frumos din partea ta. biggrin.gif
sorin37756
Argumentele tale sunt intemeiate, nu si pt judecatorii originali "romanesti".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.