Help - Search - Members - Calendar
Full Version: MARTOR APRINS IN BORD (GAZE)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
buga24856
S-a aprins martorul in legatura cu gazele in timp ce veneam de la padure cam 25 km.Dimineata nu s-a mai aprins.Am facut test pe calculator si a indicat ca ar fi motor in sarcina.Eroarea nefiind continua,din cand in cand cum se spune. Deci dimineata nu s-a mai aprins dar cand am ajuns la servici am vazut ca la relanti pierdea din turatie motorul, i-am dat o mica pedala la acceleratie si totul a devenit normal si constant. Am BORA pe benzina 1,6 cu 16V, din mai 2002 (71 000 km ).Chestia cu variatii de turatie (scadea turatia din cand in cand fata de cea normala)am mai observato de vreo 2 sau 3 ori, dar s-a refacut imediat ce am calcat putin acceleratia.Asta a fost duminica, iar luni dupa-amiaza am vazut ca a iesit cam multa apa de pe teava de esapament ???????????
Adrian90853
Becul cu gazele (care arata ca un elicopter) la VW se aprinde daca ai probleme cu sonda lambda sau cu supapa EGR, dar asta doar testerul iti poate spune.
DORU
O cauza posibila este si combustibilul neadecvat. Pune aditiv si calc-o putin, apoi alimenteaza din alta parte...
razvan63926
eu am aceasi problema numai ca martorul s-a stins dar la rece fumega rau iar cei de la porsche mi-au spus acelasi lucru sa o turez vreo 40 km pentru ca senzori sa-si revina si sa calculeze cum trebuie dozarea aer -combustibil,o sa incerc asta si sa vad blink.gif
______________________
VW BORA 90 CP TDI
Crinela46654
Dar la o Skoda Fabia, model 1.4 16V. Mi s-a aprins si mie martorul pe bord, iar la service mi-au spus ca e vorba de supapa EGR. Au incercat sa curete supapa, o saptamana a functionat ok acum iar s-a aprins becul, cand am ramas cu masina turata in rampa, deh coloana ....Care este solutia? Stiti cat costa eventual inlocuirea modulului EGR?
Multumesc.
DORU
Iti recomand un test cu VAG-Com-ul la dealer/service Skoda - se investigheaza erorile stocate in BC, apoi sa alimentezi cu benzina buna, nu 95, ci 98 MOL !
Crinela46654
Am fost la service pentru identificarea problemei, cei de acolo au zis ca trebuie schimbata supapa. Nu cred ca e problema benzinei, eu alimentez cu EVO de la Mol. Vroiam sa stiu daca mai poate fi si alta cauza, ca sa nu dau banii pe piesa (cam 6 milioane + manopera) si sa am surpriza ca e altceva.
DORU
Daca la expertiza cu VAG-ul s-a identificat REAL ca EGR-ul este defect, atunci el trebuie schimbat. Depinde cata incredere ai in ei in privinta celor declarate la service...la Hunedoara nu stiu pe nimeni la service Skoda.
Crinela46654
Multumesc pentru raspunsuri, se pare ca trebuie sa schimb. biggrin.gif
florinel12
nici la mine nu se stinge martorul (elicopterul) din bord, scrie: Emissions Workshop, da nu stiu ce inseamna ...
la tester au spus ca e defect traductorul temperatura combustibil ... ??????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.