Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pareri despre Seat Ibiza 1992
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > SEAT
dan102064
Salut !
Ce parere aveti despre Seat Ibiza din 1992 903 cm3 pe benzina? Vinde un vecin.
Recunosc ca eu habar nu am. Am cautat pe net si nu prea am gasit mare lucru.
Despre costuri de intretinere si la ce probleme sa ma astept de la o astfel de masina m-ar interesa, daca stie cineva. Si daca se gasesc piese pe la noi.
Sa o iau, sa nu o iau???????
Ce ma sfatuiti?
James Kilowatt
Eu am avut versiunea de 1.2L. Am fost foarte incantat de ea, superfiabila. Regret ca am dat-o de cate ori mai apare o problema la Nubira...
Detalii despre a mea aici
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5837&start=0

Timp de 3 ani si de la 106 la 176k nu am avut dureri de cap cu ea...
dan102064
Mersi de informatii !
Pe mine ma interesa mai mult daca se gasesc piese pe la noi prin tara (RO).
Adica daca se strica ceva sa nu trebuiasca sa fac nu stiu ce comanda pe afara......
M-am tot uitat prin anunturi si nu prea am vazut masini ca asta si ma gandesc ca pe la noi nu prea sunt .
James Kilowatt
Eu pentru a mea am gasit tot ce mi-a trebuit in Galati, la un magazin care comanda piesele dupa catalog si le aduc in 24h. Probabil ca exista si in Sibiu magazine din astea. Iar preturile mi s-au parut sunt mai mult decat corecte. Le-am scris pe undeva pe topicul ala. Iar motorul dupa 13 ani arata mai bine decat ala de nubira dupa doar 6. Sunt poze puse smile.gif
dan102064
Gata, m-am hotarat !
Am facut azi un test cu ea si merge OK.
Maine ma duc la banca sa fac un imprumut si pana luni am si luat-o.
Merci inca o data !
James Kilowatt
Sa verifici daca nu are probleme.... pierderi de ulei, fum, pneuri uzate inegal, chestii din astea. Daca e in stare buna si daca e la fel de fiabila ca modelul de 1.2 nu o sa-ti faca multe probleme. In plus, a mea nu a avut pb de rugina decat unde a fost lovita.


PS
Modelul de 0.9L e cu carburator? A mea era pe injectie.
Aprinderea e oricum electronica, cu efect hall si nu ai avans sau platini de reglat.
E important sa fie in stare buna carburatorul si sa consume putin, altfel carburatorul ala s-ar putea sa nu fie in stare multi sa-l regleze... Am avut manual de service pe hartie pentru ea, inclusiv pentru reglajul carburatorului insa am uitat sa-l iau cand m-am mutat... blush.gif cu el in brate am schimbat singur cureaua de distributie...
dan102064
O verificare mai amanuntita o sa fac cand o cumpar, acum doar am condus-o si merge foarte bine, nu scoate fum si proprietara zice ca consumul e foarte mic.
La bord are 98.000 Km. Asta mi s-a parut cam putin. Se poate umbla sa dea ceasul inapoi????
A schimbat de curand "distributia", amortizoarele si nu mai stiu ce a mai zis....(nu ma prea pricep).
Singurul defect(dupa spusele proprietarei) e ca aripile din fata au putina rugina. Alea vreau sa le schimb sau sa le repar cumva.
A........ si banca cica tocmai miercuri imi da banii :cry: , asa ca am timp sa ma mai documentez.
Merci inca o data de informatii!
James Kilowatt
sunt curios cat vrea pe ea... eu am dat 800 euro si avea 106.000km.

si scoate chestiile alea din semnatura.... sunt contra regulamentului. wink.gif
dan102064
Am scos-o la 1300 E. Cred ca e un pret bun pentru Romania, unde un kadett din '87(parca) am vazut la 2000E.

PS: am scos semnatura(scuze, nu am citit regulamentul.)
dan102064
Abia acum am reusit sa-i fac si eu poze......
dan102064
si din spate.....
James Kilowatt
S-o stapanesti sanatos smile.gif
Arata ca a mea, doar ca are 4 usi si e rosie smile.gif
Pana la urma e cu carburator sau si modelul asta a fost facut pe injectie? Cum se misca cu motorul de 0.9L? A mea cu motorul 1.2i(njectie) se misca onorabil.

Pune si o poza cu motorul smile.gif
dan102064
Nu e pe injectie ci cu carburator. Se misca binisor, nu am vrut sa o fortet prea rau si am mers cu 90 Km/h(nu ma grabesc).
Acum e in oltenia(locul de bastina) sa o radiez si inscriu. Maine cica imi vin numerele si trebuie sa o tai iar acasa cu trenu(sper ca pentru ultima oara) sa o aduc la Sibiu.
Miercuri cred ca o am aici in fata blocului si o sa ii fac si o poza la motor(ma rog....motoras) biggrin.gif si sa o pun pe forum.
Aripa fata dreapta e cam ruginita si trebuie schimbata, in rest sunt multumit de ea, mai ales de consumul foarte mic(dupa calculele mele cam 5-5.5 %).
James Kilowatt
Cam asa lua si a mea.... daca reuseam sa merg cu 90-100 o scoteam pe la 5. La 130km/h lua cam 7. Un drum pana in Romania, jumatate autostrada (adica talpa grea biggrin.gif) -jumatate drum normal lua in medie 6.
Imi pare rau ca am pierdut manualul, poate era util, mai ales pentru carburator... din cate am vazut are un carburator pierburg destul de complicat. Oricum, daca ai de gand sa o tii mai mult, poti comanda manualul pentru ea pe amazon, eu de acolo l-am luat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.