Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Hibridele vor salva Pamintul iar Hummerul il va distruge...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
f1anatic
SAU POATE INVERS

QUOTE
Prius Outdoes Hummer in Environmental Damage
By Chris Demorro - Staff Writer (Newspaper in Connecticut)


The Toyota Prius has become the flagship car for those in our society so environmentally conscious that they are willing to spend a premium to show the world how much they care. Unfortunately for them, their ultimate ‘green car’ is the source of some of the worst pollution in North America; it takes more combined energy per Prius to produce than a Hummer.

Before we delve into the seedy underworld of hybrids, you must first understand how a hybrid works. For this, we will use the most popular hybrid on the market, the Toyota Prius.

The Prius is powered by not one, but two engines: a standard 76 horsepower, 1.5-liter gas engine found in most cars today and a battery- powered engine that deals out 67 horsepower and a whooping 295ft/lbs of torque, below 2000 revolutions per minute. Essentially, the Toyota Synergy Drive system, as it is so called, propels the car from a dead stop to up to 30mph. This is where the largest percent of gas is consumed. As any physics major can tell you, it takes more energy to get an object moving than to keep it moving. The battery is recharged through the braking system, as well as when the gasoline engine takes over anywhere north of 30mph. It seems like a great energy efficient and environmentally sound car, right?

You would be right if you went by the old government EPA estimates, which netted the Prius an incredible 60 miles per gallon in the city and 51 miles per gallon on the highway. Unfortunately for Toyota, the government realized how unrealistic their EPA tests were, which consisted of highway speeds limited to 55mph and acceleration of only 3.3 mph per second. The new tests which affect all 2008 models give a much more realistic rating with highway speeds of 80mph and acceleration of 8mph per second. This has dropped the Prius’s EPA down by 25 percent to an average of 45mpg. This now puts the Toyota within spitting distance of cars like the Chevy Aveo, which costs less then half what the Prius costs.

However, if that was the only issue with the Prius, I wouldn’t be writing this article. It gets much worse.

Building a Toyota Prius causes more environmental damage than a Hummer that is on the road for three times longer than a Prius. As already noted, the Prius is partly driven by a battery which contains nickel. The nickel is mined and smelted at a plant in Sudbury, Ontario. This plant has caused so much environmental damage to the surrounding environment that NASA has used the ‘dead zone’ around the plant to test moon rovers. The area around the plant is devoid of any life for miles.

The plant is the source of all the nickel found in a Prius’ battery and Toyota purchases 1,000 tons annually. Dubbed the Superstack, the plague-factory has spread sulfur dioxide across northern Ontario, becoming every environmentalist’s nightmare.

“The acid rain around Sudbury was so bad it destroyed all the plants and the soil slid down off the hillside,” said Canadian Greenpeace energy-coordinator David Martin during an interview with Mail, a British-based newspaper.

All of this would be bad enough in and of itself; however, the journey to make a hybrid doesn’t end there. The nickel produced by this disastrous plant is shipped via massive container ship to the largest nickel refinery in Europe. From there, the nickel hops over to China to produce ‘nickel foam.’ From there, it goes to Japan. Finally, the completed batteries are shipped to the United States, finalizing the around-the-world trip required to produce a single Prius battery. Are these not sounding less and less like environmentally sound cars and more like a farce?

Wait, I haven’t even got to the best part yet.

When you pool together all the combined energy it takes to drive and build a Toyota Prius, the flagship car of energy fanatics, it takes almost 50 percent more energy than a Hummer - the Prius’s arch nemesis.

Through a study by CNW Marketing called “Dust to Dust,” the total combined energy is taken from all the electrical, fuel, transportation, materials (metal, plastic, etc) and hundreds of other factors over the expected lifetime of a vehicle. The Prius costs an average of $3.25 per mile driven over a lifetime of 100,000 miles - the expected lifespan of the Hybrid.

The Hummer, on the other hand, costs a more fiscal $1.95 per mile to put on the road over an expected lifetime of 300,000 miles. That means the Hummer will last three times longer than a Prius and use less combined energy doing it.

So, if you are really an environmentalist - ditch the Prius. Instead, buy one of the most economical cars available - a Toyota Scion xB. The Scion only costs a paltry $0.48 per mile to put on the road. If you are still obsessed over gas mileage - buy a Chevy Aveo and fix that lead foot.

One last fun fact for you: it takes five years to offset the premium price of a Prius. Meaning, you have to wait 60 months to save any money over a non-hybrid car because of lower gas expenses.
ozz86651
He might have a point dar mi se pare argumentat in genul EvZ. Evident ca un hibrid ia foarte multa energie sa fie fabricat, ba chiar ca sa fie folosit. Problema e ca energia aia nu provine (sau nu ar trebui) din petrol. Cu "putina" straduinta ar putea fi in intregime atomica (nu e asa simplu caci un numar gigantic de centrale atomice ar trebui construit ca sa inlocuiasca carbunele si petrolul). Iar un hibrid nu tine 100.000 de mile ce naiba. Si nici hummerul 300. Amindoua tin la fel, vreo 200. Probabil ca la hibrid schimbi bateria o data in timpul asta, ceea ce nu-i putin lucru.
James Kilowatt
Americanii studiaza si ideea Hummerului hibrid de ceva timp smile.gif Evident, pentru aplicatii militare, le mareste autonomia si le usureaza problema de logistica. Sotia primea la servici o revista de armament americana si am fost uimit cate aplicatii "verzi" provin de fapt din domeniul militar si cata cercetare (fundamentala, nu doar aplicata) se face pentru armament...
HalbaSus
Daca luam in considerare costul de fabricatie atunci toti cei care isi cumpara masini noi sunt niste criminali ai mediului inconjurator... Sincer consider ca hibridele nu sunt atat de grozave, mai ales "performance hybrids" gen lexus 450h... bagi piciorul in pedala si in 5 minute ai terminat bateria si ramai cu un V8 care consuma aproape cat 2 GTI-uri.
Daca vrei sa fii "verde" mi se pare mult mai eficient sa popularizezi GPL-ul, biodieselul eventual etanolul sau alti combustibili alternativi. O alta masura care ar ajuta mult masinile ar fi "o cura de slabire"... care sa readuca masinile moderne la greutatea pe care o aveau acum 20-30 de ani... Golf I GTI avea 830 kg... Golf V GTI are 1391... E drept ca golful I avea spatiul interior mai mic decat un polo dar tehnologia a progresat suficient in acest timp incat sa putem face un Golf de marimea golfului V si cu maxim 1000 kg. Consumul de carburant s-ar reduce exponential daca fiecare masina ar intra "regim".

Alte exemple:
Land Rover Defender 110 (1983) - 1750 kg
Land Rover Discovery (2004) - 2504-2718 kg

Toyota Corolla (1966) - 700 kg
Toyota Corolla (2006) - 1290-1365 kg

BMW 320i (1975) - 1030 kg
BMW 320i (2005) - 1425 kg
Paul46623
"Performance hybrids" mi se pare cea mai mare tampenie inventata vreodata de mintea umana. Daca-i hibrid apai sa fie "economy", ca doar d-aia a aparut tehnologia asta, nu sa ajute mastodontii de 3 tone sa consume cu trei litri mai putin la suta (adica ceva in genul 13 in loc de 16). Sa fie ceva gen un Loremo diesel-electric de vreo 600 kg, nu Lexus 450h sau alte aberatii d-astea.

P.S.: Honda Insight is where it's at, man!



Edited for: Language.
James Kilowatt
@Halba
Degeaba promovezi biodieselul daca nu-l poti produce in cantitatile necesare... valabil si cu bioetanolul care prin Europa tot nu poate fi produs in cantitate suficienta. Se chinuie unii la faca diesel sau etanol din celuloza (inclusiv in laboratorul unde cu onoare am activa in Franta) ca sa poata transforma cvasitotalitatea biomasei in combustibil (nu doar uleiul sau zaharul) fara a consuma mai multa energie decat se produce, insa sunt departe inca de a fi ceva realizabil la scara industriala.
air_wolf
electric frate. cu masini ca vechile "poste" - o lasi si iei alta. si multe scutere si motociclete. asta e solutia.
ozz86651
Insight e o masina mica cu doua locuri. Diferenta ar fi ca vad un Prius la fiecare 10 masini dar nu am mai vazut un Insight de vreun an sau asa ceva. Honda si alti producatori ascund hibridele sub aceeas caroserie (de ex. Honda Civic Hybrid) si nu e o idee buna de marketing. Omul cind are hibrid vrea sa stie toata lumea ca lui ii pasa. Din simplul aspect de branding si marketing (caroserie separata) cred ca a cistigat Priusul de departe la hibride.
Baby Blues
Cred ca la nivel mondial s-ar putea gasi resursele sa se fabrice bioetanol si biodiesel. Probabil nimeni nu -si bate capul decat la nivel de proiecte. Am inteles ca e o directive europeana dar nu stiu cat de restrictiva.
Han.solo
Articolul respectiv e o mare ineptie. Sau daca vreti un PR bun pentru GM.
Evident ca o masina facuta din tabla Sidex va costa mai putin decat una din tabla galvanizata. Circuitele electronice sofisticate, crash-test, economizoare, amortizoare, etc, aduc la un cost de mediu de plangem toti dupa trabant.
Studiul ,,dust to dust" a fost facut de CNWM. Pentru conformitate:
http://www.cnwmr.com/nss-folder/automotiveenergy
La http://www.hybridcars.com/environment-stor...ergy-costs.html e un comentariu al sefului CNWM care spune cum a fost facut studiul. Merita citit, omul a fost bine intentionat (cred) dar media a preluat in stil balcanic rezultatele (ca doar se intampla si peste ocean, nu doar la noi).
Pe scurt, Prius e tehnologie noua neamortizata, calculata la 100000 mile lifetime, Hummer tehnologie veche amortizata calculata la 200000mile. Ceva imi spune ca un Prius ar avea totusi un lifetime mai mare ca un Hummer, totusi.

Pentru negativisti, performance hibrid e o chestie mai buna decat clasicul hibrid. La http://www.km77.com/marcas/lexus/2006/gs/450h/t01.asp avem un test cu GS; tradus:
,,The mean consumption accredited of the GS 450h is 7.9 l/100 km. There is no other car of this size that gives those benefits and has a so low consumption, neither Diesel gasoline nor"
Si mai interesant, pentru cine crede ca bateria tine 2s:
,,In my habitual route of consumption by railcar, at an average speed that allows me to cross 210 km in average hour and, the 9.5 consumption was l/100km. In order to obtain it, it was not necessary to be specially careful with the accelerator. In fact, great part of the passage I did it using the control of speed (of active type), which implies to spend something more of fuel.

A Mercedes-Benz E500 (the previous version of 306 CV) did not spend in a very similar route 11.0 l/100 km a Diesel engine of this power is economic either: the BMW 535d (test of this model) spent 9.0 l/100 km to an average of 125 km/h; at the same speed that the Lexus would have spent more."

A se vedea si RX400h, cu performante mai bune si consum mai mic decat un X5.
Iulian HondaFan
in primul rand dati-mi voie sa nu fiu de acord cu articolul. discutia a mai aparut pe edmunds.com; greencarcongress.com si in final rezulta ca diferenta de cost a unui hibrid fata de o masina conventionala este de pana la 5000$. nickelul se poate obtine si fara poluare si bateriile din hibrizi sunt refolosibile. in plus noile generatii de baterii vor fi pe lithium, iar pretul pachetelor de baterii va scadea prin productia de masa.

din link-ul lui han.solo:

http://www.hybridcars.com/battery-toxicity.html

QUOTE(Paul46623)
"Performance hybrids" mi se pare cea mai mare tampenie inventata vreodata de mintea umana. Daca-i hibrid apai sa fie "economy", ca doar d-aia a aparut tehnologia asta, nu sa ajute mastodontii de 3 tone sa consume cu trei litri mai putin la suta (adica ceva in genul 13 in loc de 16). Sa fie ceva gen un Loremo diesel-electric de vreo 600 kg, nu Lexus 450h sau alte aberatii d-astea.

P.S.: Priusul e o basina. Honda Insight is where it's at, man!


Paule, te rog controleaza-ti limbajul. te stiu suficient de inteligent ca sa te poti exprima si fara a apela la metafore de genul "basina"...

hibrizii de performanta sunt si ei de preferat decat mastodontii integral pe benzina.sistemul hibrid se refra in principal la recuperarea unei parti din eenrgia de franare. este un sistem folosit si pe masinile exclusiv electrice si conceptual - economisirea energiei de franare face sens. in plus uzarea mult mai mica a placutelor de frana ar fi un alt avantaj ( fie el si minor).
Accord hybrid - V6 de 3.0l plus motor electric; combinatie mai performanta decat Accordul V6 si chiar oleaca mai economica. diferenta de pret e insa mare ( vreo 4000$).

si uite o masina extrem de sportiva integral electrica.

http://www.teslamotors.com/index.php?js_enabled=1
Paul46623
Ai dreptate. Mi-am modificat mesajul.

Din cauza esecului (voit sau nu; vezi "Who Killed the Electric Car" et. al.) EV-1 si al faptului ca vehiculele electrice existente pe piata arata ca niste golf-carturi ceva mai mari (vezi Reva/G-Wiz) BEV-urile nu prea au parte de o reputatie prea buna. Aparitia Tesla si a vehiculelor asemanatoare poate schimba aceasta perceptie (mai ales daca apar si alea 200 de unitati de Eliica).
Problema unui BEV e autonomia. O masina electrica sport care poate bate mar orice alta masina CI sport (cu exceptia Veyron si alte OZN-uri d-astea) n-are nevoie de mai mult de 200 km. O masina de familie insa are, si aici tehnologia pur electrica da rateuri. Consumul e prea mare; aici intervine hibridizarea. De felul in care e facuta aceasta depinde eficienta finala a sistemului. Cei mai eficienti hibrizi sunt cei in care motorul CI are rolul de a actiona generatorul, iar masina este propulsata exclusiv electric; cate un motor la fiecare roata pentru full-AWD constant. Motorul CI este tinut la turatie constanta - eficienta maxima.

Bateriile cu nichel sau litiu sunt o ramura moarta. Viitorul apartine bateriilor Pb/acid din generatia a cincea (cred ca-i a cincea), cum sunt cele produce de Firefly, PowerTech sau EffPower. Sunt construite din materiale ieftine, usor disponibile (mai ales in comparatie cu litiul), iar procesul de reciclare al plumbului este deja bine pus la punct.
air_wolf
cum naiba pot japonezii sa mearga cu motoarele de 500/600/700 cmc??? si de aici pina la a baga astfel de hibride nu cred ca mai e mult. mergi 200km electric si apoi inca 300 carburant. masina o poti face din materiale reciclate.
eu cred ca "nu se vrea", nu ca "nu se poate". si nu vrea cumparatorul. oricum e un topic nasol, plin de ipocrizie...
HalbaSus
Eu am impresia ca problema consumului de benzina e oarecum similara cu problema colesterolului... Medicii au spus ca nu e bine sa mananci asa multa grasime si automat au aparut o groaza de vegetarieni in timp ce majoritatea au continuat sa manance gratare, fripturi si cartofi prajiti in grasime. Nu rezolvam nimic daca introducem cateva masini ultratehnologizate (prius, lexus 450h, etc.) in timp ce restul circula cu H2 si Escalade. Daca s-ar reduce la jumatate consumul de petrol ar fi deja un pas extrem de important, ori pentru a obtine asta nu avem nevoie de hibride sau masini electrice. Ar fi suficient sa reducem drastic numarul SUV-urilor inutile (si sa le schimbam cu sedanuri, break-uri sau hatch-uri), sa trecem cat mai multe masini pe GPL si biodiesel si sa reducem cat mai mult greutatea masinilor. Desigur, si hibridele pot contribui la reducerea consumului de carburant, dar atat timp cat ele au un procent foarte mic din piata castigul ecologic e minim.
James Kilowatt
Totusi, articolul e clar exagerat... dar are o doza de adevar. Bun, Prius e mai verde decat Hummer de la constructie la reciclare. Insa de ce trebuie comparat cu Hummer? O compacta turbodiesel sau un benzinar istet ( de ex, ceva pe la 1L turbo gen motorul de Smart, sau daca se poate sa fie si cu injectie directa) de 110CP (cat prius) nu consuma cu mult mai mult, e mai ieftina si mai putin energofaga de construit si reciclat si nici nu necesita baterii poluante. Si nici nu o traiesc mai putin decat Prius.
Valabil si pentru Lexus hybrid, consumul mediu e dat la 7.9 iar 535d la 8.0... nu 0.1l/100km omoara balenele smile.gif

Asta nu inseamna ca hibridele nu au viitor... insa nu sunt INCA la potentialul maxim. Prius nu da inca pe dinafara nici la capitolul economie si probabil nici la ecologie. Insa generatia urmatoare cine stie... Cand o aparea o generatie de baterii capabila sa haleasca 500kw si o generatie de cabluri in stare sa pliumbe catralioanele de amperi atunci sa te tii de recuperare de energie la franare...
Han.solo
QUOTE(Paul46623)
Cei mai eficienti hibrizi sunt cei in care motorul CI are rolul de a actiona generatorul, iar masina este propulsata exclusiv electric; cate un motor la fiecare roata pentru full-AWD constant. Motorul CI este tinut la turatie constanta - eficienta maxima.

Bateriile cu nichel sau litiu sunt o ramura moarta. Viitorul apartine bateriilor Pb/acid din generatia a cincea (cred ca-i a cincea), cum sunt cele produce de Firefly, PowerTech sau EffPower. Sunt construite din materiale ieftine, usor disponibile (mai ales in comparatie cu litiul), iar procesul de reciclare al plumbului este deja bine pus la punct.


Paul, si eu m-am exprimat pe alt topic ca tipul de hibride descris de tine (cum e cel de la PML) sunt cei mai interesanti (ICE la randament/sarcina optima, AWD in cel mai bun sens, etc). Insa astept sa vad in realitate cum se comporta, la aceste hibride rezerva de energie din baterie e foarte mica (culmea, mai mica decat la un Prius) si nu vad cum poti urca un deal cu ea. Iar la drum intins energia din franare trebuie stocata in ceva pentru a fi disponibila la accelerari. Parca am vazut cifre relativ la necesarul de putere la viteza constanta; daca la 100km/h constant ai nevoie de 50kw, deja e o cifra mare.
Litiul e destul de raspandit in lume; posibil sa ai dreptate cu plumbul, dar la bunurile de larg consum (notebook, etc) bateriile Li-Ion s-au dovedit destul de bune...
20krpm
pf. asa cum spunea cineva prin carticica aia a lui murphy, "cu suficiente date statistice se poate demonstra orice". hai sa facem duelul intre extreme, hummer si prius, si sa-i lasam sa cistige cind pe unul, cind pe altul. intre timp noi mergem la serviciu cu ce e mai pe buget, cu ce ne place sa conducem, sau cu ce ne dam mari.

inca n-am vazut o forma de energie care sa nu produca poluare. daca rulezi masini care consuma benzina se face fum in oras, daca rulezi masini electrice se face fum afara din oras, si daca rulezi hibride se face fum in ontario. si daca rulezi masini cu motoare pe ulei din oala in care-ai facut cartofi prajiti, miroase de-ti lasa gura apa. cum e mai bine? unde vrem sa avem fumul, oameni buni? "cit mai departe de mine" e in acelasi timp "in gradina vecinului".
air_wolf
aro merge si cu tuica. corcoduse cres peste tot, pe unde vrei si unde nu vrei. sa mergem deci pe tuica!!!! (pe bune ca sint dieseluri ce merg pe tuica)

eu zic ca in loc sa reducem numarul SUV-urilor sa reducem numarul masinilor cu motoare de peste 1000cmc. e mai misto asa? este.
btw, un 5.7 EFI din 2007 polueaza mai putin ca un 1.9tdi din 2003 biggrin.gif

de asta spun ca e plina de ipocrizie orice discutie de genul asata. ideea e "sa moara capra vecinului", sa polueze ei mai putin si tot tacimul. sa platim impozit la km in toata lumea, tarif unic, si atunci o sa se vada cine si ce si cit consuma. macar in europa sa se faca asta.
HalbaSus
Sa mergem pe tuica ??? Have you lost your mind ? Un litru de benzina e aproximativ 1 euro (din care mai mult de jumate sunt taxe), un litru de tuica (la negru, deci fara nici o taxa) nu il scoti sub 2 euro. Iar daca ai reusi sa obtii tuica la 1 euro... tu iti dai seama ce ar fi la benzinarii ? Tot felul de oameni cu pompa in gura drunk.gif
ozz86651
E nu-i chiar asa. Motoarele d emasina sint foparte ineficiente in regimuri trazitorii. De asta ideea e sa faci energie in alta parte printr-o mdetoda mai eficienta. Si dupa aia sa pierzi din energia aia in cabluri si transformatoare si prize si energie chimca (baterii) biggrin.gif. Oricum chiar si asa ajungi mai bine.

Cit despre ce evil e hummerul, e o timpenie la nivel global. A ajuns hummerul calul de bataie al tuturor. Hummerurile orict de risipitoare ar fi si orice ar arata ele despre proprietar smile.gif sint totusi foarte putine. Daca ar disparea toate din lume miine diferenta nu s-ar vedea nici la a 3a zecimala de procent. Mult mai multe decit hummeruri vad corvette, sau M5, Pontiac GTO, sau felurite masini de lux si amegeuri, da de alea nu se ia nimeni. Si nu sint sigur ca consuma muuult mai putin.
air_wolf
QUOTE(HalbaSus)
Sa mergem pe tuica ??? Have you lost your mind ? Un litru de benzina e aproximativ 1 euro (din care mai mult de jumate sunt taxe), un litru de tuica (la negru, deci fara nici o taxa) nu il scoti sub 2 euro. Iar daca ai reusi sa obtii tuica la 1 euro... tu iti dai seama ce ar fi la benzinarii ? Tot felul de oameni cu pompa in gura drunk.gif


pai daca o faci tu iesi mult mai ieftin. si a ta ar trebui sa mearga cu tuica, dar probabil ca ai avea nevoie de tuica de minim 75 biggrin.gif o sa incerc si toyota cu tuica cind voi pune diesel pe ea. motoarele vechi nu sint pretentioase. si in plus nu ma poate obliga nimeni sa folosesc motorina. mi-ar trebui vreo 5000 de litri de tuica pe an. biggrin.gif si e nepoluanta, ma rog, daca stai in spatele ei la semafor e posibil sa pleci manga, dar asta e... beer.gif
HalbaSus
Si daca te opreste garda, garantat te pune sa suflii in fiola...
5000 de litri de tuica tare (minim 50 de grade) se fac din aproximativ 30.000-50.000 kg de fructe (in functie de fruct). Sa zicem ca faci din prune si vrei de minim 70 de grade, iti trebuiesc vre-o 80.000 de kg. Pentru asta iti trebuie o livada de aproximativ 1000-2000 mp. La pretul livadei se mai adauga intretinerea care te costa undeva pe la 2000 RON/anual... Eu zic ca e mai simplu sa-ti pui GPL (si nici nu mai trebuie sa-ti schimbi motorul)
GST
QUOTE(HalbaSus)
Ar fi suficient sa reducem drastic numarul SUV-urilor inutile (si sa le schimbam cu sedanuri, break-uri sau hatch-uri), sa trecem cat mai multe masini pe GPL si biodiesel si sa reducem cat mai mult greutatea masinilor.

Nu inteleg care e problema cu SUV-urile... blink.gif Sunt SUV-uri cu motoare mai mici decat A3 si A4 1.9 TDI smile.gif Sunt ele voluminoase da sunt bune.
Biodieselul nu este o afacere profitabila deocamdata, de aceea nici nu a intrat tare pe piata EU.
Peste 30 de ani cred k o sa se ajunga sa faci inchisoare daca te prinde cu masina actionata de motor pe benzina sau diesel.
:bash:
air_wolf
QUOTE(HalbaSus)
Si daca te opreste garda, garantat te pune sa suflii in fiola...
5000 de litri de tuica tare (minim 50 de grade) se fac din aproximativ 30.000-50.000 kg de fructe (in functie de fruct). Sa zicem ca faci din prune si vrei de minim 70 de grade, iti trebuiesc vre-o 80.000 de kg. Pentru asta iti trebuie o livada de aproximativ 1000-2000 mp. La pretul livadei se mai adauga intretinerea care te costa undeva pe la 2000 RON/anual... Eu zic ca e mai simplu sa-ti pui GPL (si nici nu mai trebuie sa-ti schimbi motorul)


pai nu tuica de prune, ca nu strici prunele degeaba. corcoduse!!! cresc peste tot, nu necesita intretinere, kg e sub 1RON biggrin.gif
HalbaSus
pai din corcoduse faci foarte putina tuica... adica iti trebuie muuuulte kg. Si e destul de aiurea sa te plimbi pe coclauri incercand sa culegi vre-o 100.000 de kg de corcoduse... iar daca ai deja terenul tau de pe care sa culegi atunci e mai rentabil sa pui prune, pentru ca ai productivitate mai mare.

GST: Problema cu SUV-urile e ca sunt grele, cu vre-o 400 de kg mai grele, ori presupunand ca au aceasi motorizare ca si o compacta/clasa medie e nevoie de mai mult combustibil pentru a se deplasa cu aceasi viteza. In plus majoritatea SUV-urilor au motoare mai mari decat compactele sau masinile de clasa medie.
Iulian HondaFan
sunteti de coma cu tuica... tongue.gife jos: dieselul nu merge cu etanol. trebuie ulei.

nu cred ca e eficient. chiar si cu porumbul raportul calorii consumate/calorii produse este 10/10.5-11. cel mai entabil e cu trestia de zahar, dar in zona temperata nu mereg.

etanolul celulozic e in lucru, dar inca mai scump decat cel din porumb.

Priusul ar fi cel mai eficient la preturile benzinei din Europa si pretul de vanzare din America + sa fie folosit mai mult urban. in cazul asta bate orice masina compacta desel sau benzina de mic litraj ( 1.2-1.4l). Poate doar cele de gen Fiat 500 sa fie la fel de eficiente.
Iulian HondaFan
QUOTE(GST)
Nu inteleg care e problema cu SUV-urile... blink.gif Sunt SUV-uri cu motoare mai mici decat A3 si A4 1.9 TDI smile.gif Sunt ele voluminoase da sunt bune.


de exemplu care? blink.gif Ignis nu e SUV...
GST
Cum sa nu :evil: biggrin.gif Ignis este un mini SUV asa a fost catalogat smile.gif sunt mai grele, dar nu foarte grele. nu le compari cu dubitze, dube camioane si alete matahale d-astea wink.gif
HalbaSus
Ignisul NU e SUV ! :ntz: Poate fi un mini-crossover... iata ce scrie pe pagina celor de la suzuki:
"Definit drept un concept unic al constructorului Suzuki,modelul Ignis imbina confortul unui autoturism de oras cu valente practice ale unui SUV,reusind sa se impuna in acest important segment al pietei auto;stil,spatiu si personalitate distincta sunt elemente cheie ale acestui model."
Paul46623
Scotocind pe net am dat peste proiectul asta: http://www.zapworld.com/ZAPWorld.aspx?id=4560 Daca ar si reusi s-o produca...
HalbaSus
Asta chiar vreau s-o vad... Mai ales partea cu incarcatul in 10 minute... Oricum suna bine.
Paul46623
QUOTE(HalbaSus)
Mai ales partea cu incarcatul in 10 minute...

70% din sarcina maxima cel mai probabil. Problema bateriilor e ca cu cat sunt mai pline, cu atat se incarca mai greu (nu cunosc detaliile tehnice; cineva mai avizat ar putea explica fenomenul). De aceea toti cei ce proiecteaza acum vehicule electrice se concentreaza asupra incarcarii cat mai rapide la sarcina partiala (75+/-5%). Asa se obtin vehicule ce se incarca in 20 minute la 75%, insa au nevoie de 3 ore pentru 100%.
air_wolf
hai ca nu se reduce totul al suv-uri. astea nu sint nici 10% din totalul masinilor vindute in lume. touareg s-au vindut 300.000 - iar golfuri milioane!!! si se poate continua, sa vedem ca totusi e vorba de pareri personale.
clar, halba e uritor de suv-uri in general, eu sint uritor de suv-uri inutile biggrin.gif dar cifrele "vorbeste".
apoi, o masina EUR4 suv nu se incadreaza in aceleasi norme ca un EUR4 berlina? altfel, de ce exista normele de poluare? blink.gif
Iulian HondaFan
normele euro se refera la poluanti dar nu si la CO2 ( care in sine nu e poluant, avem si noi in organism concentratii de 10 ori mai mari decat in aer).
HalbaSus
QUOTE(air_wolf)
hai ca nu se reduce totul al suv-uri. astea nu sint nici 10% din totalul masinilor vindute in lume. touareg s-au vindut 300.000 - iar golfuri milioane!!! si se poate continua, sa vedem ca totusi e vorba de pareri personale.
clar, halba e uritor de suv-uri in general, eu sint uritor de suv-uri inutile biggrin.gif dar cifrele "vorbeste".


1. Nu se reduce totul la SUV-uri, eu spun sa scada greutatea la toate masinile, inclusiv la compacte si clasa mini, sa avem polo de 600 de kg, golf de 900 kg, passat de 1.000 iar daca trebuie neaparat sa avem si SUV-uri atunci sa faca si Touareg dar sa nu depaseasca 1700 de kg. Si ce spun eu nu e fantasmagoric, Land Roverul de acum 20 de ani avea 1750 kg, si era destul de potent in off-road, daca acum mai bine de 20 de ani puteam sa facem masini usoare putem si acum.
2. Din pacate tendinta e exact opusa, in loc sa se faca masini mai usoare se fac masini mai grele, de ce ? Pai tot din cauza SUV-urilor, in brosura de la A3 scria ca au adaugat bare metalice de ramforsare in usi pentru a proteja pasagerii de impactul lateral cu un SUV, astfel A3-ul a ajuns sa cantareasca intre 1400 si 1500 de kg.
3. Pai un Touareg 3.6 euro 4 consuma ~24% in oras... adica aproximativ cat 2-3 golf-uri 1.4-1.6 (tot euro4). Eu zic ca intr-un fel sau altul polueaza mai mult Touaregul, chiar daca e tot euro4.
4. Si eu urasc doar SUV-urile inutile, daca nu circuli macar 5% din timp in off-road atunci SUV-ul e inutil... iar prin off-road inteleg un teren unde o masina cu tractiune fata/spate cu garda la sol de 12 cm nu poate sa treaca.... pentru ca daca e sa o luam cu "off-road = strada neasfaltata" atunci audi-ul meu e un fel de land cruiser urban ca merg zilnic pe strazi neasfaltate/desfundate/pietruite.
James Kilowatt
1. Eu vreau sa o vad neaparat pe aia cu 1cent/mila.
Prin europa e peste 10eurocenti un kwh. La pretul asta ca sa coste 1cent/mila la viteza de 60mph (aprox 100km/h) ar insemna sa dezvolte 6kw.... adica vreo 8CP. Vreau sa vad si io masina aia de 7 locuri care baga 100km/h cu doar 8CP.
Cu cei 644 probabil depaseste bariera sonica biggrin.gif

2. Sa sa facem un calcul mai realist si sa zicem ca la 100 la ora haleste vreo 24kw (adica 32CP, ar fi frumos sa fie adevarat). Adica, in 350 mile haleste vreo ~150kwh. Pe care ca sa-i incarce in 10 minute ar insemsa sa inghita aproape 1MW din retea... nice, sunt curios cate masini sunt necesare sa se alimenteze simultan ca sa provoace un blackout in Europa....
air_wolf
@halba: evident biggrin.gif dar esti indulgent. eu zic minim 25% din timp, altfel poti foarte bine sa inchiriezi una de iesire.
@JK: nu exista alternative viabile la combustibilii minerali. pina la urma tot petrol se arde, in ambele situatii. acum trebuie sa vezi cit arzi ca sa faci 1kW si cit arzi ca sa faci echivalentul parcurs cu 1kW. si sa nu uitam un lucru: energia electrica este subventionata!!!!!
GST
@Halba Chiar poti sa compari unele strazi din bucuresti cu off-road ! smile.gif Dar un SUV nu e numai pt off road... Lumea in general isi ia un SUV pt cateva iesiri in "natura" dar mai mult pentru spatiu, siguranta. Nu cred ca ti=ai dori sa intre un tuareg in tine... sunt masini mari care ofera anumite beneficii.
Dar lasa SUV-urile de la noi hai sa ne gandim un pic la americani unde sunt numai matahale de masini, incearca sa vinzi un tico la americani smile.gif) la aia ar trebui adoptata o lege privind reducerea cc. Noi mai suntem cum mai suntem, avem masini de la A la Z dar ei au numai XXL-uri smile.gif
Am vazut azi pe la casa poporului un rover si un nor in urma lui. am ajuns in spatele lui si parca ii luase foc motoru...cand l-am depasit am constatat sursa poluarii...un trabant in fata lui. Cat fum putea sa lase saraca cutiuta....
Sunt f curios cu cati bani cotizeaza la itp cei care au fumigene d-astea...? :bash:
ozz86651
QUOTE
Sa sa facem un calcul mai realist si sa zicem ca la 100 la ora haleste vreo 24kw (adica 32CP, ar fi frumos sa fie adevarat). Adica, in 350 mile haleste vreo ~150kwh. Pe care ca sa-i incarce in 10 minute ar insemsa sa inghita aproape 1MW din retea... nice, sunt curios cate masini sunt necesare sa se alimenteze simultan ca sa provoace un blackout in Europa....


Sub 100 smile.gif.
Mai interesant e sa vedem DE UNDE se incarca. Ca sa bagi 110kW intr-o masina de la 220 in 10 minute iti trebuie 3000A. De la 380 vreo 2000. Astia sint curenti industriali si trebuie bagati prin bare de cupru cit mina. 110kW in 10 minute insemna ca bagi atita curent cit un cartier intreg, e drept ca numai pentru 10 minute. Retelele nu sint facute pentru asemena virfuri de consum. Cine a vazut hibride desfacute, "cablurile" de la baterie la motorul electric sint bare metalice care sint parte din structura de rezistenta a masinii pentru ca curentii sint foarte mari, dar acolo nu vorbim de 10 minute ci de mult mai mult timp.

Exista solutii, e drept: supercapacitoare care pot stoca energia, s eincarca permanent incet de la retea si livreaza o multime de curent o data in baterie. Oricum nu producem noi atita curent si nici nu vom produce in urmatorii zeci de ani atita curent cit sa saturam masinile electrice. De asta filmele cu masina electrica ucisa de conspiratori sint timpenii.
Aici:
http://www.spectrum.ieee.org/jan07/4820/ncmo01

arata cite centrale nucleare trebuie s aconstuim ca sa inlocuim poetrolul (la ora asta se consuma in jur de 1 mila cubica d epetrol pe an in lume): 52 de centrale atomice pe an pentru urmatorii 50 de ani (2500 in total). De unde? Unde virim deseurile? De unde atita uraniu? etc.
HalbaSus
QUOTE
@halba: evident biggrin dar esti indulgent. eu zic minim 25% din timp, altfel poti foarte bine sa inchiriezi una de iesire.

Eu cred ca in afara de cei ca tine (pasionati de off-road) si cei care locuiesc in anumite zone rurale izolate nimeni nu merge 25% din timp in off-road. Si totusi SUV-uri sunt cu tonele. Ca sa nu mai zic ca anumite SUV-uri probabil nu au vazut off-road in viata lor, este un tip care parcheaza in zona biroului meu (deobicei langa mine, in asa fel incat sa-mi blocheze vizibilitatea in spate) cu un Cayene Turbo cu jante de 19 sau 20... eu nu am vazut nici un pic de noroi pe masina aia... niciodata... si cred ca audi-ul meu a trecut prin situatii off-road mai grele decat acel Cayene.
Primele SUV-uri mi-au placut foarte mult ca idee: "uite dom'le, o masina cu care poti sa mergi repede pe autostrada, si dupa aia poti sa urci pe dealuri, munti si coclauri"... conceptul e bun, dar dupa aceea mi-am dat seama ca nimeni nu urca pe munti dealuri si coclauri, sau ma rog, foarte foarte putini. Iar chestia cu siguranta mi se pare exagerata... Daca ies pe strada si ma plimb cu un kalasnikov in mana... imi ofera o siguranta mai mare, si probabil nu ai vrea sa ma superi, dar comportamentul meu poate fi catalogat ca exagerat. E ca si cum ai incerca sa omori o musca cu un baros, desigur ca se poate, dar ti-ar fi ajuns si un plici, si probabil ar fi fost mult mai eficient.
Oricum imi dau seama ca SUV-urile nu vor disparea niciodata (desi am inteles ca vanzarile sunt in scadere beer.gif ) dar ar putea sa intre macar la o cura serioasa de slabire, sa piarda vre-o 400-500 de kile, eu cred ca toata lumea ar fi fericita, inclusiv posesorii de SUV-uri (care ar avea masini mai rapide si mai economice).
Otto73
Si mai sunt si asa zise SUV-uri sau crossovere, care sunt numai 2WD care n-au nimic de-aface cu off road-ul.
Daca vreti exemple va pot da multeeeeeee...............:wave:


PS dar alta data biggrin.gif
Iulian HondaFan
iata un articol din Autonews. concluzia unei comisii de experti care s-a intrunit in cadrul Congresului Mondial al Societatii pentru Inginerie Auto ( SAE):

benzinarele vor fi baza inca ceva timp.

QUOTE
DETROIT -- Hybrids, hydrogen and biofuel technologies may be on the horizon, but the near-term future still belongs to the gasoline internal combustion engine.

That was the consensus of a panel of powertrain experts here today at the 2007 SAE World Congress.

The panel, led by retired DaimlerChrysler research director Bernard Robertson, said gasoline engines still have room for high-tech changes that will make them run with the efficiency and power common to diesels, but with the characteristic lower emissions of gasoline engines.

Changes that may come to gasoline engines include:


Diesel-like homogenous charge compression ignition, or HCCI, which uses high cylinder pressure, rather than a spark, to ignite fuel.


Gasoline direct-injection systems, plasma or laser high-energy ignition systems.


Camless engines with electronic valve operation.


Advances in cylinder deactivation and variable valve timing.


Guenter Fraidl, of AVL LIST GmbH, said the technology represents a convergence of the diesel engine cycle with that of the more-familiar cycle of conventional gasoline engines.


s-a manifestat si scepticism fata de solutia etanolului.

QUOTE
Gerhard Schmidt, vice president of research and advanced engineering at Ford Motor Co., said there may be a problem if automakers overpromise on ethanol as a fuel. He said there should be education to remind drivers that ethanol's benefit is that of taking some of the pressure off the use of gasoline by using a renewable resource.

"We should not overpromise something that we cannot deliver," Schmidt said.


Honda a anuntat a treia generatie a VTEC cu niste obiective ambitioase ( performante mai bune cu 10% scadere a consumului):

QUOTE
Honda's managing officer for R&D, Toru Ogawa, outlined near-term improvements that Honda expects from gasoline engines using the newest version of its variable valve timing and lift electronic control, trade-named VTEC.

Gains of about 15 percent were made with the introduction of the valve technology. The new system, Advanced VTEC, will focus on modifying the opening and timing of the intake valve and is expected to create further gains, Ogawa said.

"Test data indicate about 10 percent gains in fuel economy, with better torque and power. This system will be introduced in about three years," he said.

Honda intends to combine its efficient gasoline engines with hybrid technology, and to continue its push for fuel cell vehicles. The automaker also announced a diesel engine that may meet the toughest European diesel emission regulations. It uses a simple exhaust catalyst to control nitrogen oxides in addition to a particulate filter.
FAR EASTERN
Salut.
Cred ca Prius trebuie privit in ansamblu, nu numai din puct de vedere al consumului (cel mai mic consum din clasa). Ce ziceti si de cele mai scazute emisii de CO2. Stiati ca are un sistem de 3 catalizatoare? Eu am aflat citind manualul. Si sunt multe alte informatii esentiale pe care nu le gasesti in alta parte...
f1anatic
QUOTE(FAR EASTERN @ Jan 30 2008, 03:58 PM) *
Salut.
Cred ca Prius trebuie privit in ansamblu, nu numai din puct de vedere al consumului (cel mai mic consum din clasa). Ce ziceti si de cele mai scazute emisii de CO2. Stiati ca are un sistem de 3 catalizatoare? Eu am aflat citind manualul. Si sunt multe alte informatii esentiale pe care nu le gasesti in alta parte...



Si Subaru turbo au 3 catalizatoare si sint clasificate drept ULEV (Ultra Low Emission Vehicle) ca sa nu mai zic ca mai nou modelele pt California (non turbo) sint clasificate drept PZEV (Partial Zero Emissions Vehicle). Dar e adevarat - la poluanti nu la CO2.

Problema cu hibridele este ca...daca faci o analiza costuri-beneficii, ies prea putin in avantaj comparat cu cit o lauda lumea. Tehnologia pe care o asteptam cu adevarat este turbo-diesel hybrid si materiale usoare dar foarte rezistente. Parerea mea este ca epoca otelului si a fierului in masini trebuie sa apuna.
James Kilowatt
Uite aici o versiune de hibrid uschita
http://theaircar.com/

Astea nu au nevoie de baterii grele, care imbatranesc si care sunt ale dracu' de greu de reciclat.
In rest numai de bine, se incarca muuult mai rapid decat o masina full electrica, in versiune hibrida pot traversa australia cu un singur plin, pot face franare cu recuperare de energie, etc...
iulian_1976
...viitorul masinilor este clar al hibridelor
...benzina combinat cu ..x...si motorina combinat y
...firmele mari gen Vag,Mercedes,Toyota nu cred sa nu aiba asi in maneca , cand va sparge piata un producator cu ceva
foarte fiabil atunci e interesant ceilalti fabricanti ce vor face....pana acum parca se tatoneaza ...pana cand? thumbsup.gif
James Kilowatt
Mie ideea celor cu aer comprimat mi se pare mai interesanta, la nivelul actual al tehnologiei. Au randament mare, nu au nevoie de baterii grele, poluante si cu durata scurta de viata, se incarca mai rapid pentru modul pur "eco", pot face franare cu recuperare de energie mai eficienta, etc. Pentru o chestie pur urbana mi se pare ca dau clasa hibridelor electrice.

Panaramele din linkul de mai sus au fost dezvoltate de o firmulita mica, nu de Toyota.... oare ce ar putea face o firma cu un adevarat buget? wink.gif

Check this up
http://www.5min.com/Video/The-Air-Car-A-Ne...-Engine-3546998
FAR EASTERN
QUOTE(James Kilowatt @ Feb 9 2008, 07:53 PM) *
Mie ideea celor cu aer comprimat mi se pare mai interesanta, la nivelul actual al tehnologiei. Au randament mare, nu au nevoie de baterii grele, poluante si cu durata scurta de viata, se incarca mai rapid pentru modul pur "eco", pot face franare cu recuperare de energie mai eficienta, etc. Pentru o chestie pur urbana mi se pare ca dau clasa hibridelor electrice.

Panaramele din linkul de mai sus au fost dezvoltate de o firmulita mica, nu de Toyota.... oare ce ar putea face o firma cu un adevarat buget? wink.gif

Check this up
http://www.5min.com/Video/The-Air-Car-A-Ne...-Engine-3546998


Interesant, James.
Imaginaeza-ti cum ar fi sa locuiesti intr-un oras in care sa se circule numai cu masini din acestea. Castile antifonice ar fi echipamentul obigatoriu. Chiar s-ar inventa designuri diferite, toamna-iarna, primavara-vara, transparente, ultrausoare, ergonomice, etc.
Ideea de baza a unui vehicul hibrid este ca acesta sa fie "environemently friendly" din toate punctele de vedere. Nu mi-ar placea sa conduc o masina care sa mearga pe aer si sa fiu auzit de la o mila departare. Salut toate ideile care vor sa salveze planeta, dar marshez pe cele practice.
Apropos, tu ce masina ai?
James Kilowatt
Eu n-am avut niciodata pretentia ca salvez planeta, asa ca nu vad ce relevanta are masina pe care o conduc...care oricum e in semnatura... wink.gif Dimpotriva, i-am muscat pe aici pe unii laureati ai premiului Nobel sau chiar Oscar biggrin.gif care au pretentia ca ar face-o si care isi inchipuie ca au toate raspunsurile si solutiile...

Repet, rasnita cu aer comprimat e o masina la prima incercare, dezvoltata de o "firma de termopane" si nu de un concern serios. N-am spus ca bate la fund priusul (desi la consum o face detasat), am spus doar ca e o idee mai inteligenta LA TEHNOLOGIA ACTUALA decat niste baterii grele, scumpe, cu o durata limitata de viata, si aproape imposibil de reciclat. Sau de incarcat rapid de la reteaua electrica, in ideea in care in aglomerarile urbane se interzic motoarele cu ardere interna, cum se intampla deja in caz de depasire noxelor admisibile... Probabil dezvoltarea a costat mai putin de o miime din cat a costat priusul si dpdv al ursilor polari o surclaseaza.

Poate or sa scoata candva niste baterii complet "verzi", care sa cantareasca un kil care sa stocheze 10kwh, care sa se incarce in 5 minute (ceea ce ar deschide si posibilitatea recuperarii mult mai babane a energiei de franare fata de prius), insa deocamdata nu sunt acolo. Si atata timp cat un prius care consuma 5 costa 30K iar o corolla care consuma 6 costa 18k mai dureaza pana o sa bata golful tdi la vanzari... europenii latra cu ecologia, insa priusul costa mai mult si se vinde mai putin decat la poluatorii aia de americani.

Nu o lua personal, nu am nimic cu Priusul sau cu toyota.... e o masina interesanta, insa nu e panaceul planetei. Si nu cred ca Toyota sau alta marca si-a propus sa salveze balenele.
FAR EASTERN
QUOTE(f1anatic @ Jan 31 2008, 03:20 AM) *
Problema cu hibridele este ca...daca faci o analiza costuri-beneficii, ies prea putin in avantaj comparat cu cit o lauda lumea. Tehnologia pe care o asteptam cu adevarat este turbo-diesel hybrid si materiale usoare dar foarte rezistente. Parerea mea este ca epoca otelului si a fierului in masini trebuie sa apuna.


Ai dreptate, f1anatic.
Totusi, iti spun si tie, conceptul de hibrid a aparut pentru a proteja mediul si nu pentru a face economii in bugetul doritorului de masini puternice dar si ecologice. Care ar fi rostul unui turbo-diesel hybrid? Asa cum majoritatea e dipusa sa cheltuie o gramada de bani ca sa-si cumpere masini puternice si alte bunuri care polueaza, de ce sa cautam un mod ieftin de a nu polua? Parca seamana cu tratamentul anti-fumat sau cu dietele pntru slabit. E mai scump sa te lasi sau sa te abtii decat sa consumi. Poate nu m-am exprimat bine. Incearca sa conduci un Prius pentru, sa zicem, o saptamana, cu benzina din banii tai. Iti garantez ca nu vei conduce "like you stole it". Trust me!
E clar ca daca iti dai banii pe un hibrid, si nu vorbesc aici de mine, chiar iti pasa de mediu, esti un "tree hugger", cum zic americaniii. E adevarat ca sunt multi care isi cumpara un hibrid din snobism. Mai sunt care si-l cumpara pentru ca arata diferit sau pentru ca nu mai are nimeni la fel sau pentru a-si crea o imagine "verde". Si mai sunt unii care isi dau cu parerea, fara a face nimic in sensul protejarii mediului, proprietari de masina fiind. No offense.
Ai vazut ce mult se discuta, chiar si la TV, despre masini puternice, super tunate, cu sute de cai si care se comporta ca si unele cefalopode, care lasa un nor negru in urma. Cultura isi spune cuvantul deocamdata.
Daca taxa de prima inmatriculare s-ar stabili strict in functie de norma de poluare a masinii, cei care si le tuneaza (putere mai mare=consum mai mare=noxe mai mari) ar fi dispusi sa plateasca mai mult? Nu cred. Reticenta platii taxei se limiteaza deocamdata la partea strict financiara. De ce sa platesc?! Nimeni, sau foarte putini se intreaba "pentru ce?".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.