Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimb
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
catalin adrian82685
Salutare. Am avut un Audi A6 cu motor de 3.0L V6 cu 220cp benzina.quattro L-am vandut si ma gandesc sa imi iau tot un A6 2.5 tdi quattro cu 180cp credeti ca o sa se observe diferenta de demaraj? Eu sunt inebunit dupa viteza, demaraj. vreau sa am viata cand fac depasirile, sa ma bage in scaun asa cum facea cel de 3.0. Cei care aveti 2.5 tdi quattro sau cei care ati mers credeti ca e bine sa imi iau. poate ma lamuriti si pe mine cat de puternica e masina.

O alta varianta era sa imi iau ceva tot pe benzina. Ma gandeam la 2.7Biturbo cu 250 cai sau 2.4 cu 170cp. Care dintre cele trei variante mi-o recomandati? 2.4 nus ce sa zic e mai bun ca 2.5 tdi? ambele quattro. binenteles.

Un ultim lucru. Nu am condus A6 fara quattro. Se simte diferenta? Nu stiu cum e. Multumesc si astept pareri.
marius101813
clar mergi pe biturbo mai ales daca ai zis ca iti place viteza.si mie imi plac motoarele mari.daca iti permiti mergi pe biturbo
HalbaSus
Daca vrei sa nu pierzi foarte mult demaraj si sa fii economic cu motorul de 2.5 atunci ia-ti A4 2.5 TDI, nu o sa mearga chiar la fel dar nici nu o sa te faca de rusine. A6 cu 180 cp... e cam slabut... comparativ cu benzinarul de 3 litri. Daca vrei sa pastrezi si spatiul si demarajul atunci ai nevoie obligatoriu de peste 200 de cp...
adi45619
Am facut o comparatie intre variantele la care te-ai gandit si am bagat si consumul.(autoindex.org) Cel mai avantajos e 2,5 motorina cu 180 cp si cea mai intalnita varianta. Eu am vazut pe strazi aproape numai varianta asta. Si parerea mea e ca e cea mai buna. Am avut pe mana,in familie adica, varianta cu 131 de cai. E cea mai economica si cred ca se misca destul de bine. De asta, m-am mirat cand am vazut ca vb de atatia cai si ca 180 ti se pare putin. Sper sa iti foloseasca datele. smile.gif

Audi A6 Limousine 4d 3.0 V6 30v Quattro
220 cp,benzina, mixt: 11.3 l/100 km

Audi A6 Limousine 4d 2.5 V6 TDI 132kW Quattro
180 cp, motorina, mixt: 8.0 l/100 km

Audi A6 Limousine 4d 2.7 V6 T 30v Quattro
250 cp, benzina, mixt: 11.6 l/100 km

Audi A6 Limousine 4d 2.4 V6 Quattro
170 cp,benzina, mixt: 10.9 l/100 km

Audi A6 Limousine 4d 1.9 PD TDI 96kW
131 cp, motorina mixt:5.7 l/100 km
catalin adrian82685
multumesc adi. chiar imi este folositor ce adte mi-ai dat tu. este exact ce imi doream si aveam nevoie. Acum am de ales intre 2,5tdi quattro si un 1,9 cu 131 cai. poate zici de ce? imi place mai mult aspectul optic al celui cu 1.9 insa imi e teama ca o sa fie ceva de genul logan 1.4 pe starada. adica ma rog de el. o sa pun aici si linkurile si poate ma ajutati cu un sfat

http://www.autovit.ro/html/6/9/1/3/506913.php

http://www.autovit.ro/html/7/7/1/2/507712.php

am mai gasit inca o dracie, dar cred ca ma iau cu mainile de par la consum. si e cam din 2001 ce parere aveti.

inca o data multumesc muult tuturor celor ce mi-ati raspuns
adi45619
mi-a placut mai mult prima, aia cu 180 cp. are comenzi pe volan, navi+tv, insertii de lemn si era si quatro. din pacate avea cutie automata. asta nu imi convine, creste consumul.

A doua, cam slabuta, nu avea nimic din ce avea aia de sus(tv, lemn, comenzi pe volan). Avea, in schimb, cutie manuala.

Amandoua din '2002' zic ei, ceea ce inseamna de fapt 2001. Crede-ma, eu cand am luat masina, erau tot timpul cu un an mai vechi decat spuneau proprietarii in anunt. Diferenta de pret e justificata. Cauta totusi una cu cutie manuala. smile.gif
catalin adrian82685
http://www.autovit.ro/html/5/9/8/2/515982.php

Am gasi asta. sa-l iau in considerare? mama cati cai are. m-a spart. nu am condus niciodata o ditamai herghelia ca asta smile.gif) cum o fii? astept parerea ta adi. merci
adi45619
E ok, dar e veche. 2001? Cauta un 2004,2003 macar. Plus ca o sa te rupa la consum. Are la mixt 13.0 l/100 km. Ceea ce mi se pare ff mult. O sa stai mai mult pe la benzinarii. In sfarsit, tu hotarasti ce e mai important.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.