Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consum mare la un Mondeo nou
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
Alexandru93781
Am cumparat recent un Mondeo nou. Nu are consum instantaneu, dar din calculele mele consuma 11-12 l/100 km.
Este vorba de un diesel de 130 cp. Desi in mediul urban consumul mediu este de 8.5 mi se pare f mare diferenta. Este normal ?
Cezar88196
Al meu Mondeo din 2002 2.0 TDDI si 115 cai consuma in oras 10 si in afara 6. Inoras nu ma mira ca i1 11-12 dar in afara 8 e cam mult
Lucian55
Iti consuma mult. avand in vedere ca masina e noua oricum o sa consume putin mai mult dar 12 e mult... daca ma chinui scot eu 12 cu bmw-u si am motor dublu ca putere.
Te banuiesc ca o subturezi
Alexandru93781
Schimb vitezele la 2500 de ture. Nu mi se pare ca as merge subturat.
Lucian55
hm.. mergi bine daca schimbi la 2500.
Atunci nu stiu care ar fi cauza.. poate traficul, nu stiu.
danmatyas
cand e nou consuma mai mult.lasa-l sa se mai aseze.nu ar trebui sa ia mai mult de 10 la mers civilizat smile.gif
Alexandru93781
In plus am observat ca-mi trage dreapta ?
Care ar putea fi toate cauzele ? (presiunea in roti am vrificat).
TLS-09
Poate nu am inteles eu? Ai spus ca "in mediu urban consumul mediu este de 8,5 ....." iar anterior ca din calculele tale "consuma 11-12 L/100 Km".
Totusi cum e cu consumul asta ca in mediu urban nu poate consuma decat mai mult decat media, nu are cum sa fie invers.
Oricum vezi ce faci cu dieretia aia si scrie pe posturile deschise referitor la acel subiect, cu consumul nu te ingrijora deocamdata, asteapta sa termini rodajul sau poate chiar mai mult si fa pe urma consumul.
Cipp
Mai mult de 10% nu cred ca o sa scada consumul - la 12 litri inseamna 1-1,5 litri. E cam marisor consumul! Parerea mea!
danmatyas
poate trage intr o parte daca e dereglat unghiul de fuga.ar trebui verificat.daca iti ia 10 la suta in oras aglomerat e un consum normal.in afara cam 6 la mers pana la 120 la ora.
Alexandru93781
I-am facut geometria de 3 ori. La teste iese ok, dar cind merg cu ea pe o suprafata plana (parcarea unui supermarket, invariabil trage dreapta). De fapt, dupa primii metrii parcursi, volanul se pozititoneaza usor dreapta.

Mi-au spus sa mai fac cu ea ceva km pina se "aseaza" (aiurea...).
In fine, vreau sa ma duc la un servie specializat sa obtin o opinie neutra.

Care ar putea fi totusi cauza?
TLS-09
Alexandru , discutia cu geometria rotilor o porti deja pe 3 topicuri diferite (si cu subiecte diferita).Incearca sa sintetizezi totul si sa continui doar pe un topic(pe cel potrivit creat tot de tine).
In mof sigur cei interesati sa te ajute vor raspunde si daca postezi pe un singur topic.
Alexandru93781
Cind dai o caruta de bani pe ceva care nu merita inerci sa afli raspunsuri si de la taranul de la taraba. Cu atit mai mult pe tot forumul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.