Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Jocurile Video cu Masini predispun la Sofat Prost
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Turnul Babel
f1anatic
QUOTE
BBC NEWS
Racing games 'breed' bad drivers
Playing computer racing games may make drivers take more risks on the roads, a study involving 1,000 people suggests.

Virtual racing seems to lead to aggressive driving and a propensity for risk taking, particularly among men, say the German authors.

Men who had been playing the games were subsequently more likely to race and overtake other road drivers, yet had one second slower reaction times.

The research is appears in the Journal of Experimental Psychology: Applied.

'Boy racers'

The findings suggest players are more likely to have road accidents too, say the authors, particularly as they tend to be young men - a group that insurance companies already brand as high risk.

"Those in the field of road traffic safety should bear in mind the possibility that racing games indeed make road traffic less safe," the researchers warned.

Indeed, a recent survey by driving school BSM also revealed young drivers are more likely to go faster on the roads after playing video driving games.

We have to get the message across to young people about the dangers of using these games and how it can spill across into real life situations
Robin Cummin, BSM's road safety consultant

And 27% of motorists aged under 24 admitted more risk-taking on the road after a gaming session, the poll of 1,000 found.

Together, the findings strongly suggest that playing racing games leads to riskier driving.

Robin Cummin, BSM's road safety consultant, said: "It ties in with what we found.

"Now we have to get the message across to young people about the dangers of using these games and how it can spill across into real life situations."

He suggested games could carry a pop-up warning that would flash on the screen before a player starts a game, alerting them to the potential risks.

For the latest work, Dr Peter Fischer of Ludwig-Maximilians University, along with colleagues from the Allianz Center for Technology, recruited 198 volunteer drivers to take part in a study of three parts.

Firstly, the drivers were asked to rate their road safety and report how many accidents they had as well as how often they played virtual racing games.

Next, they were asked to play computer games - some involving racing cars and others involving neutral sports such as football.

Finally, some were asked to drive in critical traffic situations on a computer simulator.

Story from BBC NEWS:
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/2/hi/health/6457353.stm

Published: 2007/03/19 00:02:04 GMT

© BBC MMVII


Si as spune si filmele din seria Too Fast Too Stupid - care au marcat o generatie intreaga. Parca i-a luat de cap si i-a pocnit de perete. Simbata eram la un semafor mergind linistit spre casa...cind linga mine se opreste provocator un monstru Nissan Sentra Type R galben cu geamuri negre, fart can, si aripa pe spate, cu tot cu sistem video inauntru (cu joc video pe ecran), 4 putzalai la vreo 18-20 de ani si cu muzica de imi vibra mie masina. Ca sa nu mai spun ca opritul provocator a insemna pt ei opritul la un unghi. incit sa imi tai fata la start. Bai eu nu am fost ca ei...si am fost totusi de virsta lor cindva demult. Oricum...i-am lasat sa se duca naibii. Eram mai preocupat cu Simfonia #40 a lui Mozart. Se duce lumea de ripa...pe bune :-(
A K U
Ar fi trebuit sa-ti dai si tu simfonia la maxim, cat te tineau boxele biggrin.gif Copchii din astia's peste tot, nu tre' sa te pui la mintea lor...
air_wolf
pai e normal, in game ai intotdeauna optiunea de restart iar ei cred ca asa e si in viata. ok, am gresit, ii dau reset si gata.
CRG
m-am dat si eu cu volanul unui prieten in uikend (mai avea si pedale, si schimbator de viteze la computer.. blink.gif ) si intr-adevar, cand m-am suit inapoi in masina imi cam dadusem peste cap toate reflexele..
HalbaSus
Eu am incercat sa conduc cu volan/pedale pe computer... si nu m-am descurcat deloc, pe tastatura joc destul de bine dar niciodata nu mi s-a parut ca ar avea ceva asemanator cu condusul unei masini... acum pe bune, cine a reusit sa faca un tur de circuit in NFS fara sa atinga masina ? Eu cred ca articolul e cam tras de par... imi amitneste de chestia cu jocurile de shooting care instiga la violenta. Cred ca 99.9% din persoanele care au jucat Doom sau Quake nu au iesit cu gunul pe strada sa impuste lumea din jur si probabil ca 90% din cei care joaca NFS nu vor face curse prin oras... iar restul... probabil sunt dilimaci care oricum ar merge cu shotgunu' in clasa sau s-ar pune cu fiecare dacie la semafor.

P.S: Am auzit diferite statistici, nu le am la indemana, care spuneau ca majoritatea accidentelor sunt provocate de oamenii batrani... nu de pustii teribilisti.
florin55503
eu cunosc cateva exemplare care dupa ce se jucau NFS ieseau pe strada daca aveau ceva drumuri de facut si rupeau masinile. mai comic e ca unul avea un tico
T u d o r
Buey Fanaticule, cu Simfonia aia ne-ai umilit pe toti.... Ma simt mic si neinsemnat, descopar ca educatia m-a ocolit cu totul. biggrin.gif Si cand ma gandesc ca m-au mistocarit niste prieteni pentru ce ascult in masina... Si eu ascultam simfonic, dar Tudor Gheorghe. biggrin.gif Nici nu vreau sa ma gandesc ce-mi auzeau urechile daca eram cu Mozart sau Beethoven... Si considera-te fericit si multumeste in fiecare zi Creatorului ca in Amerique nu auzi manele... aici asta e moda la flacaii cu figuri.

In alta ordine de idei, chestia cu jocurile si eu zic ca e cam trasa de par, dar poti sa stii? M-am jucat si eu Doom si Quake la vremea lor, dar nici o clipa nu mi-a casunat pe cei din jur. NFS nu m-am jucat, ca depasisem varsta regulamentara, dar am vazut si e complet ireal. Oricum, ca Porsche nu se mai fac simulatoare auto .... blush.gif
Kun95299
Legat de sofat prost dupa NFS...e perfect adevarat. Am luat chiar si o amenda. Conduc din 2000 cam 3-4 ore pe saptamana. Si dupa ce am jucat anu trecut 2 sapt. NFS Most Wanted am iesit in oras cu fabiutza si am zis hai sa vedem ce poate.
Asa ca dupa ce am condus 6 ani fara probleme, am luat prima mea amenda (sper sa fie ultima)...am facut o depasire ilegala (peste banda dubla) si cand s-a luat politia de mine n-am putut sa scap din cauza ca era prea aglomerata Clujul. Cand am auzit sirenele m-am trezit la realitate. Asta este....joci NFS si te pierzi la volanul masinii tale.
Han.solo
Perfect adevarat articolul!
Eu dupa un NFS sau un GTA trebuia sa fac pauza de o zi la condus. Acolo e la ordinea zilei sa mai trantesti masina de altele, te mai sui pe un pieton, etc. Chiar daca la volan stiu ca sunt in realitate, simt in background scenele din joc...
Ma ia cu fiori cand ma gandesc la un joc in masina!
Eduard RO
QUOTE
4 putzalai la vreo 18-20 de ani si cu muzica de imi vibra mie masina. Ca sa nu mai spun ca opritul provocator a insemna pt ei opritul la un unghi. incit sa imi tai fata la start. Bai eu nu am fost ca ei...si am fost totusi de virsta lor cindva demult. Oricum...i-am lasat sa se duca naibii. Eram mai preocupat cu Simfonia #40 a lui Mozart.

Auzi da acolo imbatranesti mai repede sau ce?Acuma cat mult timp in urma aveai tu acceiasi varsta ca ei un an cumva? biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(> T u d o r <)
Buey Fanaticule, cu Simfonia aia ne-ai umilit pe toti.... Ma simt mic si neinsemnat, descopar ca educatia m-a ocolit cu totul. biggrin.gif Si cand ma gandesc ca m-au mistocarit niste prieteni pentru ce ascult in masina... Si eu ascultam simfonic, dar Tudor Gheorghe. biggrin.gif Nici nu vreau sa ma gandesc ce-mi auzeau urechile daca eram cu Mozart sau Beethoven... Si considera-te fericit si multumeste in fiecare zi Creatorului ca in Amerique nu auzi manele... aici asta e moda la flacaii cu figuri.


Azi in drum spre munca am ascultat Demis Roussos. Si mi-a placut. Bai...am imbatrinit. E greu de crezut dar ma simt obosit si plictisit.
f1anatic
QUOTE(Eduard RO)
Auzi da acolo imbatranesti mai repede sau ce?Acuma cat mult timp in urma aveai tu acceiasi varsta ca ei un an cumva? biggrin.gif


Pe bune citi ani crezi ca am ?
Eduard RO
QUOTE
Pe bune citi ani crezi ca am ?

Cred ca ai vreo 19/20/21 de ani(cam atata cat au "putzalaii" aia) si ca esti student la medicina.Numai ca dupa felulul cum te iei de putzalaii astia zici ca ai vreo 40 de ani.Spune-mi tu care varianta e corecta.
Oana
he he...si am o viziune ca in curand isi va face simtita prezenta si mariustom, care o sa va traga de urechi ca sunteti cam off topic :argue: asta in cel mai bun caz, ca s-ar putea sa va treziti cu mesajele in turnul babel sau chiar in recycle bin...
ca sa nu ajunga si mesajul meu acolo...revin la subiect...nu ma pronunt in privinta jocurilor, desi cam asta e si genul celor pe care le joc eu, dar ptr ca nu am masina, nu pot sa spun daca chiar te imping catre un condus imprudent, violent samd...dar in privinta filmelor, cred ca alea chiar influentzeaza...n-am sa uit niciodata drifturile pe care le faceau aia (pe calculator probabil) in Tokio drift...si dupa ce am vazut filmul chiar am zis ca as vrea sa invat sa fac si eu...saraca viitoarea mea masina :angel: dar singura si intr-o zona pustie
nu sunt de acord sa le pui altora viatza in pericol pentru ca vrei sa scoti timpi ca in nfs sau colin mcrae...aia e inconstientza...si mai grav e ca pana si top gear a incurajat la asa ceva...am inteles ca in utima emisiune s-au jucat pe play station si apoi s-au dus pe traseul pe care au jucat, cu masina cu care au jucat, sa vada ce timpi scot...

biggrin.gif :yup: Edit by Mariustom ninja.gif
HalbaSus
QUOTE
> T u d o r < a scris:
Buey Fanaticule, cu Simfonia aia ne-ai umilit pe toti.... Ma simt mic si neinsemnat, descopar ca educatia m-a ocolit cu totul. biggrin Si cand ma gandesc ca m-au mistocarit niste prieteni pentru ce ascult in masina... Si eu ascultam simfonic, dar Tudor Gheorghe. biggrin Nici nu vreau sa ma gandesc ce-mi auzeau urechile daca eram cu Mozart sau Beethoven... Si considera-te fericit si multumeste in fiecare zi Creatorului ca in Amerique nu auzi manele... aici asta e moda la flacaii cu figuri.


Azi in drum spre munca am ascultat Demis Roussos. Si mi-a placut. Bai...am imbatrinit. E greu de crezut dar ma simt obosit si plictisit.


Cu simfonia am zis ca e la misto... ce-i drept aveam si eu la un moment dat in masina marsul turcesc in playlist (cunoscut ca si fundalul sonor al reclamei la zahar cristal biggrin.gif) dar chiar demis rusos nu am ajuns sa ascult... e drept ca deja am ajuns sa pun in playlist si piese de la oscar benton, deep purple, queen, etc... dar inca primeaza muzica anilor 98-2007

[/off topic]

Revenind la topic: observ ca foarte multi sunt influentati de jocurile PC... repet, poate e fiindca nu am eu volan si pedale... dar mi se pare extrem de diferit jocul PC fata realitate... iar faptul ca uneori cand am un drum virajat si nu foarte aglomerat in fata exagerez cu viteza se datoreaza altori factori, nu are nimic in comun cu jocurile... si ca tot vorbim de ele, hai ca mi-ati facut pofta si bag un NFS, daca ma vedeti maine pe strada mai bine va dati la o parte biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(Eduard RO)
QUOTE
Pe bune citi ani crezi ca am ?

Cred ca ai vreo 19/20/21 de ani. Numai ca dupa felulul cum te iei de putzalaii astia zici ca ai vreo 40 de ani.Spune-mi tu care varianta e corecta.


28 de ani si am trait prin mai multe lucruri decit vasta majoritate a celor de virsta mea de pe acest forum. Accept-o ca pe realitate; exemple nu iti dau dar...gindeste-te ca eu am inceput-o de la zero intr-o tara cum nu se poate de diferita de Romania. Am tot dreptul sa ma simt obosit si sa condamn comportamentul "virstei hormonale".
mishutz
Salutare! faza ce am azi de dimineata.. Tocmai cand plecam cu masina de pe loc (actiunea petrecandu-se pe o alee ingusta din Constanta), in timp ce se urca un amic pe locul din dreapta se opreste o pustoaica cu lamaia in geam si imi bate obrazul (semnul specific) vaz-Doamne ca de ce trebuie ea sa astepte atata timp ca eu sa ma urnesc din loc.
Brusc mi-a urcat temperatura si chiar am ramas uimit de faza in sine. Multa impertinenta printre tineri.. La cate accidente se intampla din cauza lor si la cati mor in astfel de evenimente, chiar nu pricep ca sofatul nu e o gluma.
ozz86651
Imposibil sa aiba sub 21 si sa fie student la medicina... adica posibil dar nu probabil. In mod normal trebuie sa treaca printr-o facultate inainte (premed) deci 18+4 ar fi 22 minim. Daca lasa impresia de mai tinar e numai vina lui si a mediului smile.gif.
Referitor la articol: e peste puterea mea de intelegere ce face un om de peste 20 de ani cu un simulator auto, ala e pentru copii. Si daca e copil nu are carnet/masina si se prespune ca are parinti sanatosi cu capul care nu ii cumpara sau permit sa detina jocuri video. Ma rog, e clar ca nu mai inteleg generatiile noi. Cum poate cineva sa-si iroseasca viata in fata unui monitor cu un joc mai mult sau mai putin stupid?
Baby Blues
Pai nu ne pierdem viata in fata monitorului dar un NFS mai putem juca din cand in cand adica o ora doua cand nevasta iti face zile amare:D.
Eu niciodata nu am calcat pedala dupa ce m-am jucat. Am calcat-o dupa ce m-am uitat la curse de masini (legale). mirosul de cauciuc incins si de ulei ars ma incita la maximum. :angel:
De fapt cred ca asa erau cam toti posesori de masini de serie cand plecau de la curse . biggrin.gif
Andrei Suzuki
Mie mi se pare exagerat.Te joci NFS si dupa aia dai cu masina in toti stalpii sau mergi cu 300 la ora ca in joc. E cam aberatie.
James Kilowatt
Eu cred ca articolul poate avea un sambure de adevar, in sensul ca datele sunt adevarate, insa nu cred ca exista neaparat legatura cauza-efect sugerata de articol intre ele.

Adica, nu te tampesti pentru ca joci NFS si apoi faci accident ci joci NFS pentru ca esti cam tampitel... iar faptul ca apoi faci accident nu mai are nici o legatura cu jocul in sine ci cu faptul ca erai cam ... lent... la capusor oricum, ca daca nu erai nu te incanta vrajeala aia de joc. NFS-ul e poate un simptom, nu o cauza.
Alex-F1
Hey bro, nice thread...legat de subiectul asta, te-ai prins ca am si io cate ceva de zis....tu stii povestea mea cu F1 si sim-racing, stii ca am jucat "in tinerete" F1 cu simulator pe PC la cel mai inalt nivel posibil (am fost in top 10 mondial la GP3) si cu siguranta toti luati la un loc de pe forumu asta n-au jucat nici pe departe cat mine F1 cu volan si pedale pe PC.... Deci, in perioada respectiva aveam si masina si vreau sa va spun ca la mine era exact pe dos: dupa atata practice, calificari, curse facute pe calculator, cand ajungeam la volanul masinii mele, eram asa de satul de viteza, incat mergeam doar asa de placere, la plimbare....erau zile cand masina nici nu vedea viteza a 4-a, deci maxim 50 km/h....e adevarat, credeti-ma....si multi prieteni chiar erau nedumeriti si ma intrebau: "bine ma, pai tu, mare vitezist, care de atatia ani manci sim-racing F1 pe paine, mergi cu masina pe strada ca un mosulica?"...si explicatia asta le-o dadeam tuturor....fiindca asta era adevarul! Deci, in concluzie, io zic ca toata treaba tine si de om, de cap si de felul cum priveste si judeca problema....parerea mea! arigato.gif Moaaaama ce pofta mi-ati facut acuma de-un GP3 sau GP4 si un volan cu pedale....dar gata, s-a dus, sunt pensionat acuma, definitiv si irevocabil....volanul sta pus bine si asteapta sa creasca fiu-miu si sa-mi continue munca.... biggrin.gif Asta e...vorbeamos.... :wave:
James Kilowatt
NFS si GP4 nu-s nici pe departe acelasi lucru... La gp4 imi placea sa gadil setarile masinii pana cand am batut recordurile reale de timp ale fiecarui circuit... cu tastatura. Insa nu mi s-a parut ca incita la violenta rutiera.
Seri
Eu ma joc pe calculator de la 6 ani, cand cel mai performant calculator era 386. Pe cand mi-am luat permisul aveam deja mii de ore in simulator cu tastatura si cateva sute cu volanul, iar preferatul meu este GTA.
Parintii isi faceau griji ca o sa ajung obsedat de viteza, dar nu este deloc asa. Rareori depasesc viteza legala, iar 100 km/h reprezinta un prag psihologic pe care evit sa-l depasesc. Stilul meu de condus este chiar batranesc, de obicei merg subturat.
Nu am nevoie de perioada de acomodare intre joc si realitate. Ies din GTA si peste 5 minute sunt cu masina in oras. bicycle.gif
f1anatic
Pentru copii, pustani, nu exista diferenta. Unde am citit oare despre japonezutzii astia adolescenti... care nu aveau conceptia de moarte...mai ales ca toate jocurile lor video sint incredibil de violente.

Printre altele
link
ozz86651
Mai are cineva conceptia de moarte in ziua de azi in vest? sint in denial of death.

OFF: bah nu stiu ce ati facut cu forumul asta ca imi apare un baner pe dreapta cu lexus of pleasanton. Pleasanton e un oras linga mine dar mi se pare foarte ciudat ca am o reclama asa targeted pe un forum romanesc. Adica mi se parea corect sa spuna de dealerul Dacia din giurgiu daca aveam IP de giurgiu. Da-n california?
r4mp
ei uite ca exista diferenta si pentru noi copii, pustani :angel: am mostenit pasiunea auto de la tatal meu, si am jucat de mic copil toata seria NFS, si multe alte jocuri de la arcade-uri pana la simulatoare! dar pe langa toata treaba aceasta, mi`am primit educatia cum trebuie ( taicamiu nu m`a lasat la volan decat pe la 15 ani pe camp si in poligon), si m`a dus capul destul cat sa fac diferentierea intre scopurile si cauzele ( bune sau rele ) intre viata reala si cea virtuala! am jucat si inca mai joc din cand in cand si unele " shootere " dar niciodata nu mi`a trecut prin minte sa ma duc sa il impusc pe unul care m`a suparat sau chestii de genul acesta.. repet! atata timp cat exista educatie si te duce bibilica cat de cat nu ar trebuii sa fie probleme
de ceva timp a aparut si test drive unlimited, cu aproape 100 de masini; nu este simulator 100% dar da un feeling destul de ok; chiar daca in joc ma amagesc conducand un f430 sau enzo sau sau sau .. nu ies pe urma pe strada sa bat recorduri de viteza, sau sa caut oponenti

daca un studiu ca acesta este facut pe 1000 inshi, din care 90% culesi de prin sali de internet ..... pai aia oricum si-au renuntat la viata sociala in favoarea lumii virtuale ( mai ales mmorpg-urile - massive multiplayer online role-playing games )

ca o mica paranteza : sa vedeti si voi unde s-a ajuns cu simulatoarele astea smile.gif) http://www.youtube.com/watch?v=F68IaSVWXLA
f1anatic
IP targeted advertisement.
Multam de increderea aratata pe pagina anterioara.
Baby Blues
Cred ca m-as da jos din simulator doar daca mi-ar da cineva sa conduc una pe traseu. biggrin.gif
f1anatic
Ok...mergeti pe simulator Need For Speed dupa care imediat veti fi capabili de
http://videos.streetfire.net/video/6c42bbe...86a000fdc9f.htm


Vedeti ca e un RESTART BUTTON pe undeva. Pe la frigiderul de la morga.
ozz86651
QUOTE
Multam de increderea aratata pe pagina anterioara.


Hai nu pune botul, mai un misto, o intepatura, altfel viata ar fi plictisitoare biggrin.gif. Doar glumeam.
Legionaru'
La una din emisiunile Top Gear, Jeremy se chinuia cu un NSX sa scoata pe circuit timpul care il scotea acasa jucandu-se pe consola.
Nu a avut nicio sansa!
T u d o r
Eu zic totusi ca relatia cauza-efect e putin inversa decat zicem noi. Jocuri de genul GTA sau mai ales NFS ala cu street racing au aparut ca urmare a inclinatiilor tinerilor si nicidecum viceversa. smile.gif Cred ca acest flagel al curselor ilegale exista inainte de aparitia jocurilor de gen, acestea din urma nefacand altceva decat sa profite de trendul creat. Nu spun ca probabil un procent (foarte mic, sper smile.gif ) dintre cei pasionati de jocuri ar avea tendinta de a iesi pe strada dupa challenge, dar cursele ilegale nu sunt alimentate cu acestia.
Lucian55
Pai cursele de masini au aparut cand a fost fabricata a doua masina din lume biggrin.gif
Cred ca jocurile astea au aparut tocmai ca sa potoleasca pofta copiilor de a alerga pe strada. Pacat ca se intampla tocmai invers. Cand au aparut si la noi jocurile de gen, eram deja peste limita legala sa ma mai joc jocuri din astea, dar de curiozitate am jucat odata cu volan, pedale si schimbator si mi-am dat seama ca daca as conduce si pe strada ca acolo in 20 de minute as avea masina praf.
mike.omega
Dupa ce m-am dat cu toate Porsche-urile din simulatorul NFS si imparteam cu fratimiu timpii pe circuite am lasat-o moale pentru ca cei de la EA Games au stricat tot farmecul jocului.

Intre timp au aparut simulatoare gen LFS unde volanul si pedalele sunt o necesitate insa eu prefer camioanele, macar invata sa parchez monstri cu 18 roti :angel:
Baby Blues
QUOTE(Lucian46847)
Pai cursele de masini au aparut cand a fost fabricata a doua masina din lume biggrin.gif

Cam asa ceva. La a treia masina au aparut cursele pe circuit. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.