Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ford Focus 1.6 2002 benzina probleme acceleratie
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
soldan101942
am un ford focus 1.6, 135.000 km . de 3 luni a inceput sa aiba o problema, atunci cand turatia este sub 2000 rpm si vreau sa o accelerez, masina imi da cu greu putere si merge in "suturi" . am fost la service unde i`au curatat injectoarele dar tot asa face, iar cand au pus`o pe calculator indica ca a avut rateuri la cilindrul 4. cineva mi`a spus ca s`ar putea sa fie un senzor. folosesc numai benzina 95 efix de la rompetrol.
soldan101942
ar putea fi sonda lambda?
James Kilowatt
Daca ar fi sonda lambda nu ar da misfire doar la un cilindru.
Cel mai simplu ar fi sa verifici fisa si bujia de pe cilindrul respectiv. Ce varsta au?
soldan101942
bujiile le-am schimbat acum o luna, dar la fisa nu m-am uitat.masina e din 2002. daca ar fi senzorul de la sonda lambda cam cat costa unul nou?
soldan101942
Masina se comporta ca si cum merg cu 60 km/h si sunt in viteza a5a . cand o accelerez motorul se intrerupe si nu are putere mai deloc. daca schimb intr`o viteza inferioara simptomul se amelioreaza.
au fost curatate sonic injectoarele, schimbate bujiile, a fost verificata presiunea de benzina, a fost verificat catalizatorul(curat), au fost verificate fisele de la bujii(sunt bune).Cred ca a mai ramas doar sonda lambda care mai poate da aceste defect sau calculatorul defect
Lucian55
Nu situ sigur care este problema la masina ta, dar numai merge la 60km/h in viteza a5a.
A K U
QUOTE(Lucian46847)
Nu situ sigur care este problema la masina ta, dar numai merge la 60km/h in viteza a5a.


Nu cred ca a mers cu 60 km/h in viteza a 5-a. A spus ca masina se comporta ca si cum ar fi mers asa biggrin.gif
All3x
Ati zic ce are daca e sa mai ai masina e injecorul wink.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.