Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aveo zdrangane?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
Laura101904
Salutare. Am achizitionat si eu un Aveo cu 5 usi de vreo doua saptamani si am senzatia ca zdrangane pe el deja plasticul cand merg pe drumuri nu tocmai ca in palma. E normal sa se intample asa ceva atat de devreme? Vi se intampla si voua? Ar trebui sa reclam chestia asta la dealer-ul de la care am luat-o? Ce poate zdrangani totusi la o masina atat de noua?
marius88521
Al meu nu zdrangane ,dar are decat 4 usi biggrin.gif ....Vezi totusi sa nu ai prin torpedou sau portbagaj diverse lucruri (trusa medicala,stingator ,triunghi ,scule),care nu sunt fixate si fac zgomot.
Cipp
Masina e intr-un proces de adaptare, mai ai rabdare vreo 2-3 saptamani, sa se aseze si vezi ce se mai intampla!
Laura101904
Mersi pt incurajari smile.gif.Si eu ma gandeam la inceput ca doar mi se pare, dar cu cat circul mai mult cu ea constat ca e din ce in ce mai rau, pe zi ce trece, asa ca nu am vreo speranta. Sunt cam dezamagita... totusi e o masina noua. Daca ramane asa, sau mai rau?! Atunci au ce sa-i faca cei de la Chevrolet sa remedieze situatia? Sau m-ar ironiza ca vin la ei cu chestii din astea?
_Theo_
si mie imi scoate niste sunete dar numai cand merg pe un drum incredibil de prost (pe acelasi drum si un avensis scoate sunete). du-te cu ea la service, am auzit pe cineva cu aceeasi problema...avea probleme la usa fata dreapta, i-au doua ciocanase cica si i-au rezolvat-o. nu e normal sa zdrangane.
Laura101904
Ok, mersi!
Marius30562
Verifica si presiunea in pneuri.
Desi ar trebui sa o faca, majoritatea dealer-ilor "uita" sa aduca presiunea la valoarea recomandata (2.1).

Este posibil sa fi ramas (presiunea) la valoarea de transport (2,4 -2,5 sau mai mult).

La hatch, mai zdrangane suportul de numar de pe haion (suruburile de fixare sunt pe mijlocul suportului si marginile "balangane").

Eu am rezolvat asta cu un "purfix" din cauciuc, autoadeziv (nu stiu cum sa-i spun altfel - este o chestie din aia pentru izolarea geamurilor, ce se lipeste pe marginea pervazului / ferestrelor pentru izolare).
Adrian101433
Eu am avut presiunea 2.9 bar in anvelope cand am luat masina de la dealer... Si tot drumul pana acasa m-a zdruncinat la fiecare pietricica si crapatura de pe carosabil... Acasa am verificat si am scazut-o la 2.1 si acum are cu totul alta tinuta de drum masina.
alex-179
verifica si centura de pe stanga....loveste in stalp daca nu este la locul ei....si eu am luat tzeapa asta
mugurel97263
Si centura din drapta se manifasta in acelasi fel(bate in stalp) . In rest,dupa 2000 km nu mai zornaie nimic.
Laura101904
Mersi mult. O sa merg cu ea sa ii verific presiunea ca nu am facut-o inca. Intr-adevar suportul numarului zdrangane urat, dar sunetul ala il pot recunoaste, pe cele din interior nu.smile.gif Si poate ca si centura din dreapta bate in stalp. Numai bine...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.