Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Destinatie Grecia via Bulgaria
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Vacante si calatorii
M A R I A N
Intentionez sa merg cu masina la Atena si as vrea sa aflu de la cei care au facut acest traseu detalii referitoare eventuale "capcane" pe care le pot intalni in drum. As vrea sa stiu inclusiv daca in Bulgaria imi trebuie bani de-ai lor pentru benzina (voi de la ce pompe ati alimentat?), daca trebuie sa cumpar vignete si de unde pot sa o fac (atat in Bulgaria cat si din Grecia), daca sunt taxe de autostrada, cat dureaza tranzitul prin Bulgaria, limitele de viteza in Bulgaria si Grecia etc.
Mentionez ca ma voi ghida cu un Igo Europe. Sper sa mearga si sa nu ajung prin Albania.
Multumesc.
eddie
Faci plinul la Giurgiu si iti ajunge sa traversezi Bulgaria.Am mers prin via Bulgaria si in Turcia si in Grecia,dar nu am avut bani bulgaresti in ultimul an.Cand aveam Cielo cu cutie automata chiar ma chimuiam sa traversez Bulgaria cu un plin,atunci am mai bagat benzina siu pe la ei.
La greci poti baga benzina la Shell,e cea mai buna si cea mai scumpa benzinarie.
Pentru Bulgaria platesti rovigneta de drum la vama,plus taxa de pod.La greci,pentru ca sunt o tara democrata in cel mai bun sens al cuvantului,nu platesti nimic la intrare.Spre Atena daca exista vreo statie de taxare pe autostrada se plateste,dar asta e ceva normal.
Tranzitul prin Bulgaria pentru Grecia dureaza vreo 7-8 ore,pentru ca o tai pur si simplu pe diagonala.Pentru Turcia,traseul prin Bulgaria este mult mai scurt.Eu zic sa nu te risti sa mergi cu viteza prin Bulgaria,ca o sa-ti para rau dupa aceea de spagile date...mai bine mergi cat de cat legal si e mult mai safety.Restrictia de viteza in afara localitatilor in Bulgaria este de 90 km/h,dar exista foarte multe alte restrictii de viteza...40 sau chiar 30 km/h.E bine sa ai un detector radar totusi.
Daca ai si Europa de Est la IGO(Bulgaria,Turcia,Grecia)e bine,inseamna ca ai si pachetul suplimentar,pentru ca IGO cum il iei de la magazina are numai Romania si Europa de Vest.
M A R I A N
Eddie, multumesc pentru detalii.
Nu stiu daca as putea sa merg fara sa alimentez prin Bulgaria pentru ca GPS-ul imi arata o distanta de 510 km de la granita Ro-Bul pana la granita Bul-Gr. Si calculand o medie de 8% si un rezervor de 55 l la noua Corolla (care nici prea rodata nu va fi) imi iese cam la limita combustibilul. Nu ma bazez pe faptul ca sunt benzinarii exact cum intru in Grecia.
Stii cumva daca radarele bulgaresti folosesc tot banda K?
Lucian55
Si eu am avut aceeasi dilema cand am plecat acum 2 ani in grecia. Pana la urma am pus benzina din bulgaria dar doar din orasele mari prin care am trecut. nu m-am riscat la cele din zona rurala smile.gif
M A R I A N
Benzina ai platit-o in euro sau in leva (unde ai schimbat-sunt case de schimb valutar langa benzinarii sau trebuie sa intri in oras) ? Intreb pentru ca in Ungaria te cam trag in piept la schimbul valutar (desi poti plati direct in euro).
eddie
Radarurile bulgaresti lucreaza tot pe banda de frecventa K.
Daca bagi benzina la bulgari,trebuie platita in Leva.Nu am vazut decat o benzinarie care avea si un chiosc langa drept casa de schimb.Bineinteles ca te cam trageau in piept la schimb.
Daca bagi la Giurgiu benzina eu cred ca treci Bulgaria cu un plin,doar nu consumi 10 l/100 km ?! Sau ai rezervor prea mic ?
M A R I A N
Am rezervor de 55 l dar Corolla va fi noua si nerodata. Sper sa ai dreptate. Daca nu imi ajunge benzina, te sun. biggrin.gif arigato.gif
marius68582
La drumuri lungi nu plec niciodata fara canistra speciala de benzina de 5 litri pe care o tin in portbagaj in caz de Doamne-fereste blush.gif
poate merita sa "investesti" si tu intr-o asemenea canistra.
M A R I A N
Marius, sa stii ca ai dreptate! Chiar o sa-mi cumpar un asemenea accesoriu! biggrin.gif Nu stiu exact cum o sa torn in rezervor pentru ca astea noi au un fel de supapa - nu stiu daca mai merge turnat ca la Dacia 1310 dar, decat sa cumpar leva sau, mai rau, sa schimb euro in leva in Bulgaria, o sa fac tot posibilul sa-mi iasa operatiunea. Multumesc! biggrin.gif
eddie
Exista niste canistre de metal la care palnia se face toarta.
Exista si din plastic cu palnie,dar risti sa se umfle ca un balon la caldura.
Daca nu gasesti niciuna de mai sus,iti iei una de 10 litri,ca doar nu o cari in carca si o palnie separat.
marius68582
QUOTE(Marian67562)
Marius, sa stii ca ai dreptate! Chiar o sa-mi cumpar un asemenea accesoriu! biggrin.gif Nu stiu exact cum o sa torn in rezervor pentru ca astea noi au un fel de supapa


Cea pe care o am eu are o tevusca rigida care se infileteaza cand dai dopul jos si forteaza astfel o eventuala supapa la fel cum forteaza intrarea in rezervor si pistolul de la benzinarie.
Lucian55
Si eu tot in leva am platit dar aceptau euro. ( Nu-mi mai amintesc ce benzinarie era dar era una mare)
Cert este ca daca vrei sa mananci la McDonalds nu o sa-ti primeasca euro. biggrin.gif
Ionut-101
In orase, poti schimba euro in leva la orice banca sau ghiseu de schimb valutar. Teoretic, cursul este aprox. acelasi peste tot. In Bulgaria, cursul oficial pentru euro este neschimbat de cel putin 3 ani si diferentele la tranzactii sunt de ordinul zecimilor. In principiu pentru 1 euro primesti cel putin 1.9 leva. Nu trebuie sa schimbi sume mari. Un litru de benzina este sub un euro. Ca benzinarii, recomand de departe OMV. Sunt statii proprii si au calitate la combustibil. Poti primi calitate si la Lukoil. Restul - sunt in general particulari sau francize - si nu recomand. Pentru diferenta mica de pret la litru - risti sa-ti strici masina. Oricum au preturile mai mici ca in RO. In general OMV gasesti numai pe langa orasele mari (Russe, Sofia, etc.) si sunt in general pe centuri sau chiar la intrare.
Referitor la politie, spaga este in general de 10 Euro (depinde de viteza) si poti sa te astepti in orice zona cu reducere de viteza (mai ales pe autostrada) Daca prinzi pe cineva sa te tii dupa el - poate sa-ti fie de folos pentru ca au radare foarte vechi si nu pot opri decat maxim o masina. Bafta :wave:
Ionut-101
Si inca ceva: in general la OMV gasesti si bancomat de la care poti sa scoti 50 leva de pe orice card VISA. Atentie ca nu primesc Euro.
_Constantin_
Eu am platit in fiecare an de 4 ani incoace doar in euro. Am alimentat, am mancat si doar in euro. Dar cum ziceau si baietii, incearca sa faci asta in orasele mari, e mult mai sigur si nu-ti fa griji de radar, cu 5 max 10 euro rezolvi, eu am mers dupa pofta inimii si nu m-a oprit nimeni.
eddie
Ultima data cand am bagat benzina in Bulgaria a fost cand Marca era egala cu Leva si nici atunci nu acceptau Marci si m-au trimis la casa de schimb de langa benzinarie unde bineinteles ca am mai pierdut ceva la schimb.Acum de cand cu Euro,nu mai stiu,dar nu prea au cum sa primeasca oficial decat Leva,doar daca vrea vreun angajat sa te ajute,daca vrea sa-si schimbe el Leva in Euro...
Cat despre mancare,nu m-am riscat niciodata si nici nu as face-o de-acum incolo.Exista si un anume risc si nici nu se compara cu conditiile de luat masa dupa ce treci granita in Grecia sau Turcia.Pentru Bulgaria ne luam la pachet mancare ! biggrin.gif
Cipp
QUOTE(E d d i e)
Daca bagi la Giurgiu benzina eu cred ca treci Bulgaria cu un plin,doar nu consumi 10 l/100 km ?! Sau ai rezervor prea mic ?


Sau piciorul prea greu blink.gif ... Eu am trecut bulgaria cu plinul facut la giurgiu si am mai mers km buni de la granita pana in grecia
Lucian55
Off Topic dar nu ma puteam abtine: Acum am vazut ca te duci in Atena si iti recomand sa faci o baie in mare la Capul Sunio ( cam 40-50km de Atena), langa templul lui Posseidon parca. Acolo am gasit eu in apa o bratara de aur de 18 karate.
Iar in Atena daca te duci la vizitezi Acropolele aveti grija cu ce va incaltati pentru ca marmura aceea aluneca de nu-i adevarat.
TLS-09
QUOTE(Lucian46847)
..............iti recomand sa faci o baie in mare la Capul Sunio................ Acolo am gasit eu in apa o bratara de aur de 18 karate.
.


Tot off topic si eu: Si mai sint bratari pe acolo?

biggrin.gif
Lucian55
Din ce in ce mai offtopic: Cand am fost eu era un grup mare de batrani cazati la hotelul de pe plaja si cred ca de la ei provenea bratara smile.gif
M A R I A N
Multumesc tuturor! Cand ma intorc, revin cu informatii si poze! Neaparat o sa ajung la Capul Sunio! biggrin.gif
daniel88712
eu am fost in ruse, in bulgaria, m-am intors ieri. am mancat la kauffland dar si in oras, pizza, si am fost super multumit, pret f bun, si mancarea f buna
apropos de bani, la ei se schimba din dolari si euro in leve
1 eur, 1.94 leve
M A R I A N
Stie cineva pe ce frecventa emit radarele din Grecia?
Mihai104283
Sorry, nu stiu in ce banda lucreaza radarele la greci, dar vreau sa te linistesc cu benzina : ai spus ca la un consum mediu de 8% nu faci cei 510 km pe care ti-i arata GPS-ul - matematic vorbind, la consumul mediu de 8%, poti face 687.5 km cu cei 55 litri. E adevarat ca la inceput iti va consuma mai mult, dar un plin ar trebui sa-ti ajunga daca ai un consum mediu sub 10.78%. Gata cu matematica!!!
Am facut si eu de 1 mai un drum mai lung prin tara (tot cu motor in "probe") si am facut cca 650 km cu un rezervor de 45 litri (Ford Fiesta). E adevarat ca eram doar eu, sotia si o geanta supradimensionata pentru cele 3-4 zile de concediu biggrin.gif .
Oricum sper sa revii cu cifre exacte (ai ghicit, imi plac zecimalele!) dupa ce te intorci.
Tiberiu61940
Daca nu depasesti viteza si mergi cu 80-90, eviti radarele din Bulgaria si obtii un consum excelent, pt ca mergi intins cu cea mai economica viteza (90). Eu zic ca o sa obtii sub 8% (eu asa am facut).
M A R I A N
Multumesc. Plec duminica si ma intorc miercuri. Sper sa nu fie prea mare nebunie pe acolo cu finala Champions League. biggrin.gif
M A R I A N
Bineinteles ca m-am intors cu bine, dupa ~2900 km dus-intors.
Traseul a fost clasic, prin Giurgiu-Russe-Sofia-Kulata-Seres-Salonic-Atena.
Din Giurgiu pana la granita bulgaro-greaca (Kulata) am mers 9 ore (am depasit cu maxim 20 km/h viteza legala) fara oprire (doar pentru realimentare).
Traseu lejer pana la Sofia si nu foarte aglomerat dar cam aglomerat dupa Sofia si pana la greci. Asta se intampla duminica. De la Kulata pana la Atena cam 5 ore, dar mers rapid, depasind cu mult viteza legala.
La intoarcere (miercuri) a fost foarte aglomerat tot drumul in Bulgaria, chiar si intre Sofia si Russe, si multe radare.
Acum in august vom merge (de data asta luam si copilul de 2 ani) din nou in Grecia, de data asta in insula Thassos, in nord.
Din auzite se pare ca, pentru aceasta destinatie, mai usor si mai simplu ar fi un traseu prin Russe-Bjala-Veliko Tarnovo-Gabrovo-Kazanlak-Stara Zagora-Haskovo-Harmanli-Svilengrad-Ormeni (granita bulgaro-greaca)-Orestiada-Komotini-Xanthi-Keramoti (de unde se ia ferry catre Thassos).
As vrea sa aflu daca a fost cineva recent (prin iulie sau august) pe acest traseu (bineinteles ma intereseaza in primul Bulgaria blush.gif ) si sa-mi spuna cat de simplu este, daca sunt indicatoare, daca sunt OMV-uri (singurele care accepta euro) etc.
Problema este ca pe aceasta ruta nu merge Igo-ul si ma voi folosi numai de harta. In plus, vreau sa fiu cat de cat sigur inainte de a pleca la drum, avand in vedere ca il am si pe ala micu'.
Multumesc. arigato.gif
florin55503
si eu plec tot in august si tot in thasoss. au fost ai mei s-au intors aseara si mi-au spus ca e ok. cu plaja e mai nasol (sunt pietre) iar cele cu nisip sunt foarte aglomerate. preturile un pic mai mari decat pe continent dar decente. apa e mai scumpa. sunt foarte multi romani. in rest toate bune si frumoase
gabi4
nu inteleg de ce nu platiti cu cardul la benzinarii in bulgaria biggrin.gif
eddie
Eu de fel nu bag combustibil in Bulgaria,alimentez la Giurgiu si mai bag la greci sau la turci,depinde unde merg.
Nu am scris pana acum,dar sa va povestesc ce inseamna sa fi prea sigur pe tine si bineinteles sa pleci cu noaptea in cap,dupa doar cateva ore dormite...
Plec eu cu sotia si copiii pe 16 august cu destinatia Gerakina,Grecia.Ora de plecare din Bucuresti 04.30.
Fata de anul trecut,in vara cand am ratat linia de centura din Sofia si m-am ratacit numai in Sofia(doar GPS-ul m-a scos de acolo),acum m-am bucurat ca am prins drumul spre Kulata.Mergeam cu GPS-ul cu Tom Tom,pentru ca IGO se termina pe la Tesalonic.Mare greseala,pentru ca moldoveanca ai ma disperase cu intoarcerile si virajele ei ,programul neavand noile autostrazi.Si uite asa nu i-am mai dat atentie...
In loc sa tin Kulata,sa ajung la greci ,cand pot sa tin Svilengrad,asta mi-a sarit in ochi si juram ca asta e punctul de iesire......am facut confuzia asta,pentru ca de revelion am fost la Kusadasi si am iesit pe acolo !
eddie
M-am suit pe autostrada spre Svilengrad si dai nene ! Nu prea mai imi dadea adunarea la km. parcursi si cu ce mai era pana la 800 km,distanta pana la Gerakina Beach.Distanta crestea,directia era SE,in loc de SW,trag pe dreapta ,cand mai aveam 90 de km. pana la Svilengrad.Iau harta de hartie,ma iau cu mainile de cap ! In Svilengrad era si granita cu Turcia si cu Grecia,dar de ce sa ma mai duc 90 de KM spre est si dupa aia sa ma intorc ?
Si cum lenesul mai mult alearga,iar fac o greseala capitala...aleg o ruta prin Bulgaria,paralela cu granita Greciei,prin 4 orase,situate cam la 40 km unul de celalalt,incercand sa ajung din nou spre Kulata....
Drumul infernal,destul de prost la inceput,dupa aia am luat toti muntii Bulgariei la intrebari,spuneam ca nu se mai termina,am luat pur si simpli de-a lungul muntii Rodop de la est la vest,dar cine stia,pe harta nu erau localizati...sad.gif
eddie
La ora 10.45 am realizat greseala si am facut cale intoarsa.Mai bine mergeam pana la Svilengrad,intram acolo la greci si ma intorceam o distanta mai lunga,dar numai pe autostrada pana la Salonic...
Am bagat motorina de 20 de euro(vreo 20 litri),pentru ca riscam sa nu ajung la destinatie cu plinul,desi masina nu a consumat decat 6,3 l/100 km
Noroc ca s-a deschis un nou punct de frontiera vreo 50-60 km est de Kulata,e am iesit la greci cat mai repede....
Pe scurt,am mers prin Bulgaria nu mai putin de 850 de km,in total am facut 1150 km,in loc de 800 de km,am ajunj la ora 20.30 la destinatia finala.Am condus efectiv 15 ore + 1 ora opriri +16 ore !
Incredibil,pot spune ca a fost cea mai urata zi din viata mea,am crezut ca nu mai ies din Bulgaria,ma inchinam sa ma scoata Dumnezeu mai repede din tara aia de kk.
Ma bucur totusi ca astia mici si sotia au suportat drumul asta nenorocit si am ajuns cu bine acolo. 1150 de km intr-o singura zi,in 15 ore,din care 200 si ceva de km prin munti si serpentine ca Transfagarasanul,nu sunt greu de uitat !!!! :angel:
M A R I A N
Eu am revenit cu bine, centura Sofiei nu era blocata, am trecut totusi pe drumul clasic prin Bulgaria (Sofia - Kulata) cu GPS-ul, facand cam 6 ore de la Russe la Kulata, dar am mers uneori si cu 170 km/h. M-a prins doar o data radarul la bulgari cand mai aveam 200 m de granita cu Grecia! Spaga 20 euro pentru ca n-aveam mai marunt (si nici politistul n-avea sa-mi schimbe biggrin.gif ) si oricum, aveam cu 60 km/h peste limita legala. As vrea eu sa dau in Romania 20 euro si sa scap atat de simplu...
Bineinteles, voi sa respectati viteza si sa nu incurajati spaga!
Si nu in ultimul rand, daca vrea cineva, am vigneta valabila pentru Bulgaria pana pe 19 septembrie;o donez gratis.
florin55503
eddie si eu m-am ratacit in minunata bulagrie. totul ok pana in sofia. deja eram obisnuit cu indicatoarele carepe masura ce te apropii de sofia arata mai multi km (parca mergi in sens invers). in sofia la un moment dat pe asa-zisa centura se lucreaza si vad un semn de detur. unii romani o luau direct cum a luat-o eddie altii (si eu) prin sofia dar de cele mai multe ori nimereau tot pe nenorocita aia de autostrada. asa ca am facut cale intoarsa in sofia dupa ce am mers vreo 20 de km(in orasul asta nu exista nici un indicator) si dupa ce am orbecait 2 ore am reusit sa ies unde trebuie. din pacate bulgarii nu stiu sa vb in vreo limba de circulatie internationala, desi am intrebat cred 20 de persoane. la intoarcere m-am ratacit si mai grav si am pierdut 3 ore tot in sofia
florin55503
marian nu conteaza cat e valabila vinieta. a mea era valabila si tot m-au pus sa platesc la intrarea dinspre grecia. m-am certat 10 min

in grecia taxa de autostrada e 2 euro. in drum spre atena o platesti de 2 ori, pt ca in dreptul statiunii nei pori se termina zic ei una pt ca trece prin muntii olimp si apoi zic ei incepe alta autostrada. eu nu am vazut nici un radar pe toata autostrada de la salonic la atena. alergau grecii cu buburuzele lor ceva de speriat. la mine cu opelul a mers din sudul buc pana in nei pori cu un plin(am completat pe drum de frica sa nu raman fara)

eu trebuia sa merg in thasos dar s-a schimbat in nei pori. foarte misto plaja.
M A R I A N
QUOTE(florin55503)
marian nu conteaza cat e valabila vinieta. a mea era valabila si tot m-au pus sa platesc la intrarea dinspre grecia. m-am certat 10 min


As vrea sa te contrazic. Cineva din Giurgiu care s-a dus cu cateva zile anterior plecarii mele la Metro Russe a cumparat vigneta valabila 1 luna, apoi eu am luat-o de la respectivul si am plecat cu ea in Grecia si nu m-a oprit nimeni nici cand am trecut la dus din Romania in Bulgaria, nici la intors din Grecia in Bulgaria.
florin55503
la mine nu a fost asa. mi-a bagat o chestie: 5 euro domnu. le-am explicat si sin romana si in engleza si in franceza ca am vignieta. dar omul o tinea cu 5 euro domnu. le-am aratat si chitanta. degeaba. o tinea pe a lui : 5 euro domnu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.