Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Care Tester E Mai Bun?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Dani70306
Ma uit de ceva timp pe forumuri, si toata lumea ii da pe aici cu Vag com-ul. Asta e cel mai bun tester? Eu am fost si la Seat si la Audi si la inca un service, si ei nu au Vag Com. La Audi si Seat au un tester VAS parca si la celalalt service aveau un tester BOSCH(cu touch screen) care se pune pe volan. I-am intrebat pe cei de la Audi daca e mai bun Vag com-ul decat ce au ei in service, si au zis ca ei au tester de ultima generatie( service-ul este deschis de curand) si ca este mai bun decat Vag com-ul. Nu stiu ce sa cred. Care tester e mai bun? Si am inteles ca vag com-ul se poate instala pe un laptop? Daca da, cum as putea sa-l fac?


Am incercat cu search, dar nu prea stiu sa caut si nu am vazut nimic, scuze daca s-a mai discutat.
James Kilowatt
Din cate stiam eu, insa nu bag mana in foc ca informatia e valabila VAG-COM si VAS citesc aceiasi parametri sau coduri de eroare. Diferenta consta in faptul ca VAS are si un soft de "troubleshooting" care invata etapa cu etapa mecanicul ce are de facut cand vede parametrii aia. Iar softul respectiv poate fi updatat periodic sau parametrii sunt analizati in direct via internet in Germania.
Insa e si foarte posibil sa bat campii blush.gif
Alexandru
QUOTE(James Kilowatt)
Din cate stiam eu, insa nu bag mana in foc ca informatia e valabila VAG-COM si VAS citesc aceiasi parametri sau coduri de eroare. Diferenta consta in faptul ca VAS are si un soft de "troubleshooting" care invata etapa cu etapa mecanicul ce are de facut cand vede parametrii aia. Iar softul respectiv poate fi updatat periodic sau parametrii sunt analizati in direct via internet in Germania.
Insa e si foarte posibil sa bat campii blush.gif


...si mai e o "mica" diferenta: un tester gen VAS sau BOSCH nu prea e la indemana oricui...costa vreo cateva mii de euroi...pe cand o interfata compatibila cu VAG-COM nu depaseste 100...si merge pe orice laptop. Dupa parerea mea VAG-COM e unul din cele mai bune softuri pentru masinile din grupul VAG, in plus este si destul de usor de folosit.
Dani70306
am inteles, thanks.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.