Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se castiga bani frumosi in Romania(incredibil)
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
serginho
sa va spun ce mi s-a intamplat acum 30 de minute.ma suna o persoana pe telefonul mobil cu numar ascuns.persoana respectiva se da drept angajat Orange si ma informeaza ca am castigat la un concurs pe data de 8 martie, un telefon Sony Ericsson nush ce model la vreo 22 de milioane(zicea el).toate bune si frumoase pana aici(eram happy la auzirea vestii biggrin.gif ).respectivul imi cere adresa,orasul, etc. pentru a fi expediat.eu i-am dat adresa. in fine......apoi el imi spune ca sa pot primi premiul acasa trebuie sa ii dau un cod de cartela Orange reincarcabila de 20 euroi...:: aici mi s-a aprins un beculetz in minte ::.. imediat mi-am dat seama ca este o magarie la mijloc.i-am spus sa ma sune peste 20 de minute ca sa cumpar o cartela Orange si sa ii dau codul de reincarcare. eu intre timp am facut rost de un microfon si am inregistrat convorbirea. asaaaa. i-am dat eu un cod fals(din capul meu), l-am mai tinut la telefon ca sa ii iau minutele si apoi, spre sfarsit i-am spus ca a fost inregistrat de Politia Romana si o sa raspunda penal pentru ce a facut.individul, la auzirea vestii, a inceput sa se balbaie si intru-un final,a mi-a inchis telefonu`.


am postat aici pentru ca nu vreau ca alte persoane sa fie pacalite de niste indivizii dobitoci care castiga bani nemunciti. acum eu ce trebuie sa fac.sa ma duc la politie sa depun o reclamatie si sa se faca o ancheta pentru prinderea lor??!!!! eu am sunt si la Orange si le-am povestit si lor cele intamplate si mi-au spus ca sunt singurul caz de care au auzit si au ramas foarte mirati.ei m-au sfatuit sa merg de URGENTA la Politie :minigun: si sa fac o reclamatie.si sunt intr-o dilema. Sa ma duc sau sa nu ma duc??!!!!



P.S. Doresc ca un moderator sa faca un anunt pe site si sa anunte pe toata lumea despre acest caz NEMAIPOMENIT.ca sa nu fie inselati si altii(eu nu am fost, dar nici mult nu mai aveam). daca aveti intrebari puteti sa imi puneti, pentru ca ar mai fi de spus dar mi-au scapat din vedere.
G e o r g e
sincer nu e prea nemaipomenit , dar este un caz de tentativa de inselatorie .

daca ai timp mergi la politie.


PS: stii ca individul stie EXACT unde locuiesti smile.gif
mike.omega
Si mai stii ca daca tot te-a sunat individul cu numar ascuns pana ii afla Politia numarul la Orange mai dureaza smile.gif

PS: ce telefon SonyEriccson de 22 de mil iti promitea ala??? laugh.gif
serginho
mie mi se pare nemaipomenit ca un necunoscut sa te sune si sa te duca cu vorba....intelegi??azi si maine nu sunt in oras.pana duminica vreau sa ma mai gandesc.ce sa fac???sa ma duc sau nu?? vreau sa il vad pe individul care a incercat sa ma minta. astept in continuare sfaturi

P.S. mai sunt persoane care au patit lucrul asta??


QUOTE(mike.omega)
Si mai stii ca daca tot te-a sunat individul cu numar ascuns pana ii afla Politia numarul la Orange mai dureaza smile.gif

PS: ce telefon SonyEriccson de 22 de mil iti promitea ala??? laugh.gif



nu mai retin modelul telefonului.stiu doar ca era Sony Ericsson.drept sa va spun...eram foarte fericit cand am auzit ca am castigat la concurs asemenea telefon. 22 de milioane blink.gif blink.gif iti dai seama???? dar asta este. m-a pacalit.dar eu sper sa fie prins acest personaj blush.gif
mike.omega
Eu in locul tau as pune pe cineva sa stea la tine acasa(adresa data tipului) pana te intorci tu smile.gif

Si lu tata ii tot promiteau aia de la Reader's Digest mii de euro si nu mai stiu ce alte premii desi el nu facuse nimic, doar sa ceara niste monstre ale revistei pe net! Dupa ce s-a lamurit ca revista e de cacao nu a cumparat nici macar un numar! Nu a trecut o luna si au inceput sa vina plicuri cum ca suntem mai bogati cu ceva mii de euro blink.gif
Intre timp s-au calmat si eu m-am mutat deci..... :puke:

PS: suma de 22 de mil nu o consider atat de tentanta cand e vorba de castiguri peste noapte, imi ridica prea multe semne de intrebare! Mai ales ca cica telefonu valora atat....

Edit: inca nu am gasit pe net telefon SonyEriccson mai scump de 18mil :angel:
serginho
eu ma bucur ca m-a dus capu` si nu i-am transferat euroi lu` ala.asta ma multumeste pe mine. biggrin.gif in rest eu ii urez tipului care m-a sunat "La Multi Ani de puscarie!!!!"

P.S. Dar ce sa mai zic si eu.ca asta nu este prima mea sansa de castig.am mai castigat o data vreo 5 milioane la un concurs la cornurile alea 7Days.m-au sunat baietii,etc, le-am dat adresa,tot, si cica o sa primesc banii prin posta.si-au batut joc de mine si atunci. dar nu mai fac greseala asta sa imi dau adresa si datele personale prin telefon. :bash:
air_wolf
si la mine au sunat unii, tot cu ceva cistig, si le-am zis sa-mi lase ei adresa ca trec eu pe la ei si bem si-o bere, daca tot am cistigat. si evident ca am pierdut cistigul biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
pentru net am un card pe care il alimentez fix cu suma de platit +comisionul.
trebie atentie cu datele personale, deja poti afla, multumita scumpei noastre politii, orice adresa a oricui daca stii cum il cheama.
Legionaru'
Zahiu, numai de combinatii din astea tari te invarti tu!
Ba cu Logan-ul, ba cu Orange! Norocosule! biggrin.gif
serginho
QUOTE(Legionaru')
Zahiu, numai de combinatii din astea tari te invarti tu!
Ba cu Logan-ul, ba cu Orange! Norocosule! biggrin.gif



ma cheama sergiu, dar nu stiu cum sa imi schimb nu mele de deasupra avatarului.

asta este frate.cu ce pot si eu.ba cu Loganu` ba cu Orangeu`.poate mi-au facut cei de la Dacia vreo chestie deasta sa ma enerveze. ar fi posibil?? biggrin.gif
Watcher
Mike, cand am luat eu P990ul se gasea in magazine la preturi intre 22 si 28 de milioane.

Despre datele personale, lectia de baza este ca nimeni bine intentionat nu iti cere date personale wink.gif
RUE
compania de telefonie mobila in conditii normale daca e semnalat o astfel de frauda de un client al lor trebuie sa urmareasca si sa blocheze acel telefon.
aste inseamna sa le furnizezi ora apelului iar ei sa iti arate pt clarificare lista cu apelurile primite si originating caller poate fi astfel gasit.
ei apoi pun o listare a apelurilor initiate de acesta si predau mai departe politiei.
pt a se demara toate astea e util intai sa faci o plangere la politie si cu care sa insisti la Orange.
cel care te a sunat poate fi din orice alta retea si e nevoie poate de o conlucrare intre operatori si politie.

eu am gasit la un client operator un indian care avea pe numele lui 4000 de numere de telefon si numai pe unul din ele primise in 3 zile 30 000 de apeluri. operatorul l-a blocat automat avand si alte motive intemeiate.
T u d o r
Din pacate numarul de telefon de pe care te-a sunat este de la o cartela reincarcabila. Nu e sigur 100%, dar daca se dovedeste ca insul a sunat de pe un abonament, inseamna ca ai de-a face cu cel mai idiot escroc de pe fata asta a pamantului... biggrin.gif Oricum, macar sa-i blocheze numarul si tot e bine, desi se mai gasesc cartele reincarcabile prin comert si el cu siguranta va repeta ispravile.
Parerea mea e ca aceste cartele trebuie sa dispara ca si notiune, sa-si faca toata lumea abonamente nominale. In felul asta s-ar reduce drastic si astfel de "fapte", ca si apelurile la salvare, pompieri sau amenintari cu atentate teroriste, lucruri extrem de "gustate" de adolescentii imbecili.
RUE
In multe tari pe unde am umblat cartela reincarcabila se vinde pe baza de pasaport/alt act de rezidenta si porti responsabilitatea ei si isi fac un dosar cu copia actului scanata si cu o declaratie formular in care iti dai datele din tara respectiva.
in franta nici nu poti sa ti alegi numarul. suni la un numar special si aflii numarul dupa ce ai cumparat cartela sim.
in egipt le iei la coltul strazii oricum.
in KSA e ca in Franta doar ca poti sa alegi numarul dintr o plaja oferita pe monitor cand o cumperi. cartele cu sim noi nu gasesti la orice magazin ci doar la reprezentante ale operatorului. deci au regim special.
daca o femeie suna la operator si ii spune ca o deranjeaza un anumit numar de telefon (bip uri, telefoane ciudate, sms uri aiurea), operatorul il suna si il sfatuieste sa se cuminteasca.
au departamente speciale antifrauda de obicei operatorii, sau ar trebui sa aiba pt a-si proteja clientii.
serginho
maine sper sa ajung pe la politie si sa depun plangere.legat de cei care suna de pe cartele PrePay, si ei pot fi prinsi de politie.ca un coleg de clasa a sunat o data la pompieri si alte vrajeli de astea si a fost gasit . deci se poate....
RUE
POLITIA si operatorul pot face asocieri intre diverse MSISDN uri de cartele si IMEI ul telefonului folosit si identifica usor persoane cunoscute tepuitorului care sa l dea de gol sub presiunea autoritatii sau prin viclenie.
este suficient sa si folosit sim ul personal in acelasi telefon cu sim ul cu care da tepe.
drabisan
Operatorii nu prea se complica cu gasit clientii, asocieri MSISDN - IMEI, alea alea...
Decit daca sint fortati.
Si cum politia nu se deranjeaza pentru astfel de lucruri decit daca sint presiuni...Remember - fata senatorului UDMR...
Sansele sint minime de reusita, fara mari presiuni...
Ce e dragut cind te suna numere ascunse care dau informatii aiurea e sa-i tii la telefon MUUUUUULT.
Ei vor incepe sa nu mai fie dornici de detalii, repetate, dupa 3-4 minute. Pentru ca el are o cartela cu credit mic si nu isi permite prea mult timp pierdut.
La telefon, cind esti sunat in conditiile astea, e bine sa faci pe prostul! Nu te costa nimic sa ceri detlii, eventual detalii privinid zona de unde trebuie sa iti ridici "premiul". Chiar daca stii exact strada, intreaba, incurca-te etc. Intraba cum e mai bine sa platesti (daca cer asa ceva): card, lei, euro.
Si pe ei ii lasa nervii primii. E un film cu Nicolas Cage, foarte tare, care arata clar modul lor de lucru.
Firmele care practica modul de lucru prin telefon platesc facturi enorme, tocmai pentru ca vor/isi permit sa stea de vorba mult...
eddie
Nu vreau sa te decurajez,dar daca ai timp de pierdut....
Nu cred ca politia se va implica in asa ceva.Iti vor spune ca sunt ocupati,ca au alte chestii mult mai importante.
Eduard RO
QUOTE
Parerea mea e ca aceste cartele trebuie sa dispara ca si notiune, sa-si faca toata lumea abonamente nominale. In felul asta s-ar reduce drastic si astfel de "fapte", ca si apelurile la salvare, pompieri sau amenintari cu atentate teroriste, lucruri extrem de "gustate" de adolescentii imbecili.

Ai auzit de telefoane publice? blush.gif
serginho
cred ca ma las de faza cu dudu la politie. o sa las de la mine si nu mai merg la politie. cand ma sunat ala am procedat la fel.i-am tinut la telefon o gramada, aprox 12 minute, ma incurcam si ceream fel de fel de detalii.asta e
Watcher
SUPER FAZA de tinut minte cand mai primim telefoane dinastea wink.gif
A K U
Dementiala faza, Watcher. He never saw it coming biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.