Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masini din Germania
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Stefan24811
Sper sa fac rost de 8-9000E si ma gandeam ca (eventual dupa ce vad cum arata L90) as putea sa fac un drum pana in Germania sa-mi cumpar de acolo o masina la mana a doua. Exista pe piata noastra o gramada de masini gen "Opel Astra - 2001 - TDI - 90-100.000km" pe la pretul asta abea aduse din Germania. Asta inseamna ca eu as putea, ori sa ecomonisesc niste bani, ori sa iau una ceva mai noua de banii astia. Stie cieva site-uri cu masini in germania sau aveti niste sfaturi pentru mine? Merci anticipat.
TheCube
www.autohus.de (in mai multe limbi, printre care si engleza)
www.mobile.de

Am vazut ca pe autohus.de masinile au doua preturi: cu/fara TVA. Din cate stiu, TVA-ul il recuperezi numai DUPA ce faci dovada ca ai scos masina din tara.
OMEGA
Stefan in primul rand nu iti lua opel(orice model) cu motorizare dti :smt018
Sunt zgomotoase si puturoase rau :roll:
La 8-9000 de euro iti poti gasi un megane clasic smile.gif
cristianc
QUOTE(V l a d)
salut,
Gasesti informatii despre noua dacie cat si destule fotografii reale pe forum. Bafta!


Draga Vlad
Ori nu ai citit cu atentie titlul topicului si/sau postarile din topic ori ai un comision mic din vanzarile Dacia in Germania si apoi aduse in Romania sh
:!:
Succese!
stefan_ieu
TheCube - merci pentru site-uri
Omega - cu 8-9000E gasesc asa ceva si aici in Romania. Eu ma gandeam ca in Germania ar fi ceva mai ieftine (e adevarat - masini germane, desi pe site-urile recomandate de TheCube am vazut o gramada mai ieftine). Eu as cauta o Skoda, da' nu prea am vazut...

Vreau sa ma interesez in urmatoarea perioada de taxe si alte prosii de-astea pentru a-mi face o idee cat mai compeleta de pretul total paltit de mine pentru aceasta operatiune. Ma intereseaza de ce hartogaraie e nevoie (am inteles ca daca vin cu "dovada de origine" din UE nu se mai dau taxe, sau sunt foarte mici, ramanand de plata doar TVA-ul) si care sunt conditile in general de indeplinit - sa ma asigur ca nu iau teapa.

Alta intrebare - pe afara masinile au mult mai multi km ca pe aici, dar uzura e mai mica datorita strazilor. Cam cum ati raporta voi numarul de km de afara fata de romania pentru aceiasi uzura. Eu auzisem ceva de genul 2:1 . Ce parere aveti?

Stefan
cristianc
Stimate Moderator (ca altfel nu imi vine sa iti zic)
Topicul si postul erau atat de clare incat: "Cine se scuza se acuza!"
Altfel postul era mai degraba un pm!
Crede-ma unde lucrezi si ce...poti completa in profile, daca ma interesa acolo ma uitam.
Dar bine, in post in plus e un post in plus il ai nu il dai smile.gif laugh.gif tongue.gif
V l a d
ca sa te linistesc cristian, mi-am sters posturile de aici, poate vrei si tu sa faci la fel, ca sa nu incarcam serverul cu prostii.
Alex4
Dap actele te vor incurca si itzi vor da cele mai multe batai de cap. Alergatura f f f multa. Dar acum itzi voi pune o intrebare . Tu de unde stii ca in germania aia sunt mai corecti decat noi, si nu itzi vei o tzeapa mare ???
Tu acum te duci la pescuit (pescar amator), ai undita, ai momeala, dar sthii sa asezi momeala in carlig, sa legi carligele, si sa scotzi pestele????( un pescar amator se va duce intotdeauna cu un profesionist la peste)
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun .
Gardan25835
site-uri cu vanzari second hand germania:www.mobile.de
www.autoscout.de.In primul rand o masina din Germania chiar daca are 150.000km e o masina mai buna decat una din Romania care are 50.000km deoarece in primul rand combustibilul pe care il folosesc e foarte bun,uleiuri,etc.in al doilea rand service-ul e facut corespunzator nu in bataie de joc cum e facut la noi se folosesc piese originale si in al treilea rand la ei drumurile nu au nici gropi nici denivelari deci nu bat si nici macar plasticurile din masina nu scartaie!deci merita cumparata o masina din GERMANIA!
cristianc
In completarea celor mai de sus as spune ca atunci cand au o masina accidentata, germanii prefera sa o vanda pentru piese si sa cumpere alta noua! Partea proasta ca multe dintre aceste masini le poti vedea in vama la Bors si apoi peste 4-5 saptamani la preturi "adevarate" in Bucuresti, Cluj si Iasi!
Succese!
sofer
Plus kilometraj dat inapoi ca sa fie ''chilipir''.Astfel se explica faptul ca masinile nemtilor din germania sunt cu mult mai scumpe decat cele aduse de romani tot din germania.(vezi mobile.de sau autoscout24.de).de ex.un opel astra din 2001 cu 80000 km costa in germania 8000-9000 eur iar in romania costa 8000 eur cu toate taxele incluse.
nu mai vorbim ca in germania sunt firme care traiesc din cumparari-vanzari de second handuri.insa romanii le ''prind'' inaintea nemtilor pe cele ''chilipir'' si le aduc in romania la pret de dumping. :puke:
Vasile-138
tongue.gif Cu experienta in domeniu,daca te-ai hotarat ce model de masina vrei,iti aduc la cerere din Germania sau Olanda,in 3 zile,orice tip de masina,an fabr. minim 2000,intermediez intocmirea tuturor actelor,nu te doare capul de nimic,preturi avantajoase.
Daca timpul iti permite putem merge impreuna,si ti-o alegi tu singur.
! Ofer seriozitate maxima !
Sunt din Oradea,tel.
email:

Reclame sau afaceri se pot face pe alte arii. sau pe mp.
Marius
stefan_ieu
Vasile, fara nici o suparare, dar nu as fi niciodata de acord cu datul banilor pentru a mi se aduce de catre cineva masina. Sunt mai multe motive :
a) sunt prea sarac ca sa-mi permit chilipiruri : daca iau o teapa (inca o data, nu te cunosc, nu stiu nimic de tine, nu e minic personal) , oricata incredere as avea, ma frig pe barba altora.
cool.gif daca iau aceasta decizie, macar sa "vizitez" si eu Gremania.
Ar mai fi, dar nu isi are rostul.

Daca ar fi sa fac ceva de genul asta, as incerca altceva : as da niste bani cuiva sa mearga cu mine sa ma ajute. Astfel, el ar merge si ar face si alta afacere si ar si castiga niste bani in plus. Apropo, se practica asa ceva? Are cineva idee de cat sunt aceste "comisioane"?

O alta intrebare este daca stie cineva ceva despre piata automobilelor sh din Elvetia. Am posibilitatea sa merg acolo sa stau la cineva (roman) si astfel sa imi fie si mai ieftina "excursia". Ma refer daca stiti cum sunt masinile, preturile si eventual siteuri de sh.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.