Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Probleme cu livrarea noii Corolla sedan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Istoc99198
minigun:
Acum 1 luna si ceva zile am dat comanda pentru Toyota Corolla Sedan 1,4 D-4d M/M, dealerul mi-a promis livrarea in 2-3 saptamani, cica era pe stoc intr-un showroom din tara, facandu-mi rezervarea masinii pe loc. Am achitat integral masina in cateva zile de la rezervare, intre timp tinand legatura cu dealerul pentru a fi sigur ca nu mi-a luat-o cineva. Totul ok, pana au trecut cele 2 saptamani, reprezentantul de vanzari mi-a spus ca e o problema, modelul fiind nou, trebuie sa stea in showroom 1 luna, adica pana in 10 martie, urmand ca dupa acea data sa se livreze. In 12 martie cand sun la dealer imi spune ca trebuie sa vorbeasca la Bucuresti, ca masina e in showroom, si ma suna el ......... Credeti ca m-a sunat? Am sunat eu a 2-a zi, la care raspunsul era binenteles "chiar acum am vrut sa va sun" , masina se scoate din acel showroom misterios si merge la Bucuresti pentru a i se face vama, iar saptamana viitoare spera sa vina si masina. Ma va suna el...!!!
Vreau sa intreb pe aceasta cale cunoscatorii, vamuirea masinii se face dupa atata timp de la intrarea in tara, sau e o smecherie - prinde clientul, promite-i orice-i convine si apoi mai vedem cum facem.
Am auzit atatea despre Porche Romania, dar vad ca e o chestie molipsitoare in Romania bataia de joc fata de client. Eu acum fierb!!! :evil:
vio
in ctr ce scrie ?? termenu de livrare ??? daca e depasit poti cere daune sau sa ti se dea banii inapoi pt ca ctr nu sa respectat ctr de catre ei, nu cum sa ti spuna ca pot sa dea banii pt ca nu e adevarat si scuze o mashina din showroom .... ar trebuii sa ti faca reducere mare la ea smile.gif tu ai dreptul acum sa refuzi mahina si sa vrei banii LEGAL
_Constantin_
vama se face cand masina intra in tara. in plus nu trebuie dusa la bucuresti ci poate fi vamuita de autoritatea vamala din Cluj. In al doilea rand, cand exista un model nou intradevar nu poate fi livrat instant penru ca trebuie inregistrat nu stiu unde cu motorul, dar tu ai ales un motor care era deja in lista la vechea Corolla si deci nu mai trebuia inregistrat. Parerea mea personala e ca trebuie sa astepti si sa nu crezi termenii de livrare, sunt orientativi.
drabisan
Exista conceptul de import temporar. Dar nu se poate sa depaseasca 30 de zile calendaristice. Daca ti-au zis acum 1 luna si ceva ca e in tara, intre timp erau obligati sa faca importul. Deci nu se prea aplica.
Contactul, citeste-l BINE!
Si de acolo poti sa scoti ceva, cum zice Vio.
Daca nu e nimic clar nu ai decit sa astepti.
Traim in Ro iar Porche e lider de piata, ce pretentii putem sa avem cind la aia e coada? Legea e facuta de cei puternici, nu de vitei...
bogdan101760
Salut!
Voua v-au dat contract?
Intreb asta pt ca si eu am platit avansul acum o saptamana (noua corolla)si nu am semnat nici un contract ci doar o hartie prin care scria "comanda nr...." (asta la dealerul din pitesti). In comanda mea si in proforma pentru avans scrie ca si termen de livrare "7-8 saptamani", in timp ce dealerul ma vrajea ca o sa o am inainte de pasti. Sunt tare curios sa vad cand o sa soseasca. Ieri de dimineata am vorbit la dealer si mi-au zis ca a sosit in grecia. O sa va anunt ce si cum.
vio
pai cum sa nu ti dea?! ..... blink.gif blink.gif blink.gif conform ctr nr exista o comanda nr si o proforma nr .... blink.gif blink.gif
_Constantin_
QUOTE(bogdan101760)
Salut!
Voua v-au dat contract?
Intreb asta pt ca si eu am platit avansul acum o saptamana (noua corolla)si nu am semnat nici un contract ci doar o hartie prin care scria "comanda nr...." (asta la dealerul din pitesti). In comanda mea si in proforma pentru avans scrie ca si termen de livrare "7-8 saptamani", in timp ce dealerul ma vrajea ca o sa o am inainte de pasti. Sunt tare curios sa vad cand o sa soseasca. Ieri de dimineata am vorbit la dealer si mi-au zis ca a sosit in grecia. O sa va anunt ce si cum.


DACA e in grecia atunci in max 2-3 sapt ar trebui sa vina in tara. La mine termenul de livrare a fost respectat dar daca masinile intarzie nu e vina dealerului, pana la urma el face o estimare ... In orice caz e bine sa cititi contractul ala inainte de a-l semna.
bogdan101760
Pe cuvant ca nu mi-au dat. Necumparand masini zi de zi habar n-am avut ca tre sa dea si contract. Am zis ce vreau, m-au pus sa semnez o comanda si la vreo cateva zile mi-au trimis pe mail o proforma pentru avans. Acum astept sa imi dea o proforma cu o serie de sasiu pentru a efectua plata integrala. Totusi nu cred ca o sa le platesc masina si ei n-o sa o mai aduca. Sau....
vio
ca sa vb asa muncitoresc un pic , "mestere" trebuia sa ti dea un ctr in baza caruia faci factura proforma . io am o mica firma si stiu ca asa sea face mereu .pana nu semezi ctr nu poti face plati tocmani ca nu este suportu pe baza cariua sa faci asa ceva , + comanda la fel nu poate sa ti ia o comanda asa ca nu e restaurant sau pizza.......
Watcher
VIO: si mie mi se pare normal cum spui tu DAR cred ca s-ar putea sa existe oarecari diferente in cazul lucrului strict cu persoane fizice (si eu le am tot pe firma iar Avensisul in leasing - dei 'situatiii speciale').

Daca totusi NU A SEMNAT CONTRACT DELOC atunci poate oricand sa nu mai plateasca restul de bani biggrin.gif ca nu exista nici un document care sa il oblige blush.gif
vio
pai e ca si cum ai da banii lu unu pe strada , serios ca nu ai nimic o proforma care = zero
bogdan101760
In sfarsit pot sa dorm linistit. Azi mi-au dat contract smile.gif Ce-i drept a trebuit sa cer lucrul asta, dar am fost servit cu amabilitate. In privinta termenului de livrare, se pare ca se va implini cel de care imi vorbea consultantul de vanzari (inainte de paste) pt ca masina o sa ajunga maine sau vineri in giurgiu (Doamne ajuta !) si nu cel specificat in comanda si proforma de avans (sfarsitul lui aprilie). Probabil au si ei nevoie de o marja.
_Constantin_
Pai inseamna ca in max o sapt o vei avea. Daca e in Giurgiu..... mai ai putin
Legionaru'
Incep noptile nedormite! biggrin.gif
Pregateste-te sa-i dai talpa!
M A R I A N
Inseamna ca si mie imi vine odata cu a ta. :wave: Trebuie sa-i mai sun si eu pe cei de la Toyo.
bogdan101760
QUOTE(Legionaru')
Incep noptile nedormite! biggrin.gif
Pregateste-te sa-i dai talpa!


Deja au inceput smile.gif
bogdan101760
QUOTE(Marian67562)
Inseamna ca si mie imi vine odata cu a ta. :wave: Trebuie sa-i mai sun si eu pe cei de la Toyo.


Inseamna ca sunt din acelasi lot. Consultanul meu de vanzari estima ca miercuri o am. Incaiera-i si tu pe ai tai cu telefoane. Nu-i slabi smile.gif)
DAN
QUOTE(_Constantin_)
vama se face cand masina intra in tara. in plus nu trebuie dusa la bucuresti ci poate fi vamuita de autoritatea vamala din Cluj. In al doilea rand, cand exista un model nou intradevar nu poate fi livrat instant penru ca trebuie inregistrat nu stiu unde cu motorul, dar tu ai ales un motor care era deja in lista la vechea Corolla si deci nu mai trebuia inregistrat. Parerea mea personala e ca trebuie sa astepti si sa nu crezi termenii de livrare, sunt orientativi.


Vama masinii nu se face cand masina intra in tara.Asta se intampla doar la masinile cu taxe vamale.Si sa stiti ca dealerul din cluj nu a mintit...asa e, o masina cu taxe vamale, dupa ce sta min 1 luna in show-room(obligatoriu), cand se vinde ea trebuie sa treaca din nou prin bucuresti pentru vamuire si scoaterea cartii de identitate.Constantin are dreptate oarecum, masina poate fi vamuita si la autoritatea vamala din cluj si apoi sa i se scoata carte de catre RAR-ul din cluj, insa daca acest lucru e facut in alta parte decat bucuresti, dureaza foarte mult si exsita o sumedenie de acte care ar trebui puse la dispozitie dealerului de catre importator.Va spun asta pentru ca e o problema cu care m-am confruntat si eu.De aceea se prefera sa se tremita masina din nou in bucuresti pentru ca este mai simplu, mai putin costisitot din unele puncte de vedere si desi nu pare asa, se rezolva totul mai repede...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.