Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Octavia Tour 1.6 benzina VS Octavia Tour 1.9 diesel
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
alina101651
Trebuie sa ma decid urgent si stau in cumpana.

Nu circul mai mult de 15.000km/an dar circul mai mult in Bucuresti. Cumpar in leasing si ratele sunt destul de mari incat sa ma uit si la 20eur/luna.

Imi place benzina ca-i mai sprintena si mai pe sufletul meu dar ma gandesc si la cati bani as baga in ea ca si combustibil.

Este mai economic deasel-ul dar mai scump (cu 1500 euro) si mai zgomotos (important pt mine).

Ajutati-ma cu pareri! Ce alegere ati face voi????


arigato.gif
James Kilowatt
GPL, evident biggrin.gif. Ce intrebare....
T u d o r
Daca e si mai scump, si mai zgomotos (si e... biggrin.gif) dieselul, ia benzina.
alina101651
:coolspeak: GPL-ul nu intra in discutie din motive subiective (psihoze netratate la subsemnata blink.gif )
Cristi86127
Felicitari pentru alegere, Skoda Octavia e OK.

Benzina...si sufletul conteaza biggrin.gif
alina101651
Intrebare intrebatoare: pot exista diferente de pret importante (de ordinul sutelor de euro) intre diferiti dealeri ai aceleiasi masini? :scratchchin:
Cristi86127
Da, da...dincolo era mai ieftin, dincolo era mai ieeeeeftiiin biggrin.gif
HalbaSus
Stiu ca nu e un sfat util date fiind conditiile descrise de tine dar eu tot Octavia 1.8T recomand... 150 cp... turbo... yummmi :angel:
P.S: Defapt 1.8T e o afacere chiar rentabila, e mai scump cu 1525 decat 1.6 si are cu 48 cp mai mult... deci 31 euro calul putere... ca pe gratis dom'le.
James Kilowatt
Asa, asa, zi-le ca zici bine...
... si 1.8 T merge si pe GPL biggrin.gif
Cristi86127
Nu, nu..multi cai, prea multi si astia huruie prea tare. bicycle.gif
alina101651
Gata....am facut rezervarea. Ce-o fi o fi!

1.6 benzina, geamuri electrice, pachet drum greu (spuneti-mi ca trebuie blink.gif ), bej capucino (nu prea inteleg eu ce culoare e asta....desi am vazut-o pe masina....culoarea vantului...hihihi), pret total 13.699 Euro (nu spun cat o sa dau in total in 5 ani ca mi se face rau numai cand ma gandesc).

Oricum, mai astept parerile voastre; inca nu am dat avansul :smoke:


Edit pt "HalbaSus": Pentru binele meu personal si al celor care merg in masina cu mine ar fi bine sa nu am atatia cai la bord :stretcher:
Cristi86127
Ai facut o alegere buna.
Cand ma plimbi ?

Keep up the big horse!
alina101651
QUOTE(Cristi86127)
Ai facut o alegere buna.
Cand ma plimbi ?

Keep up the big horse!


Multumesc pentru apreciere. Prinde bine o incurajare cand esti in dubii.

Cat despre plimbare....esti sigur ca vrei?? biggrin.gif
eddie
Eu as alege Skoda Octavia Tour 1,9 TDI 90c.p. !

Off-Topic

Cristi,vrei sa-i probezi iar centura de siguranta ? :angel:
Dca iese ceva,eu sunt nasul ! biggrin.gif
HalbaSus
Eddie, nu o incurca pe fata, de ce sa-si ia un motor puturos, galagios si scump cand poate avea unul silentios si sprinten... ma rog... nu a ales ea 1.8T cum ar fi trebuit dar de data asta o iertam biggrin.gif
Daca nu faci peste 15.000/an nu merita dieselul... daca era macar ala de 130 hai sa zicem... dar ala de 90.... c'mon
eddie
Eu nu incurc pe nimeni,cine m-a ascultat 100% a mers mereu la castig ! Vorbesc de modul practic,nu de fite ! Eu imi bag mana in buzunar pentru 2 masini la benzinarie si nu am firma,nu decontez nimic,nu imi scot TVA-ul si alea-alea.
Nu am stat sa calculez cati kilometri trebuie sa fac minim pe an sa fie rentabil ca sa iau un diesel.Am dat un ban in plus,dar nu am luat motorizarile cele mai mici.Si ca atare nu mi-am luat numai unul ! biggrin.gif
Chestia cu dieselul puturos si galagios e de domeniul trecutului.Poti lua un motor mai mare daca crezi ca nu e suficient de puternic.Dar mai toata lumea se gandeste la un pret cat mai mic de achizitie.
Am un prieten pe care l-am deturnat de la un Opel Astra Classic Optima de 1,7 dti la o Skoda Octavia Tour 1,9 TDI 90 c.p.si stiu cat de multumit e omul si cat de bine merge.Doar mergi la volan,nu stai pe-afara sa vezi cat e de tractoras....Masina e foarte bine antifonata.
Se vede cu ochiul liber pe strada ca 90 % din Skode sunt diesel.
Si mai vreu sa va spun ceva.Mai am un vecin,fost director la o firma destul de mare si cunoscuta,care si-a adus acum cativa ani un Passat de 1,8 T.Se plangea tot timpul de consum,ca il rupe ! Acum si-a schimbat-o cu un Santa Fe nou,dar bineinteles diesel !
Cristi86127
QUOTE(alina101651)
Cat despre plimbare....esti sigur ca vrei?? biggrin.gif


Nu sunt sigur dar nu se stie niciodata.

Daca ar fi sa aleg acum tot la Octavia m-as opri insa varianta de 150CP.

Sa ne tii la curent...
Legionaru'
Cum sunt fan benzina, recomand Octavia 1.6 benzina.
Cristi86127
QUOTE(E d d i e)
Cristi,vrei sa-i probezi iar centura de siguranta ? :angel:
Dca iese ceva,eu sunt nasul ! biggrin.gif


Offf, am inteles nasule...de fiecare data tu trebuie sa faci primele probe.
Cso96419
buna alegere. am citit in AMS acu' multi ani un test intre Octavia 1.6i si 1.9 TDI. rezultatul a fost in favoarea TDi, dar numai dupa 60000 km se intoarce roata pt TDI. pana atunci benzinarul e in fata. daca zici ca mergi 15000 pe an asta inseamna ca 4 avi esti in avantaj.
iar paca cumva nu mergi nici 60000 in 6 ani atunci esti clar in avantaj.
ionut91746
peste toate, sunt multi care prefera diesel-ul pentru ca merg mai rar s-o alimenteze...acuma nu stiu daca-i vreo diferenta clara intre costurile reviziilor la benzina vs.diesel. Daca benzinarul este mai ieftin pana la 60.000 km dupa care preda stafeta...si faci 15000 pe an...rezulta 4 ani..si cum multi isi vand masinile dupa 2-3 ani, inseamna ca o benzinara e mai indicata blink.gif
alina101651
QUOTE(Cristi86127)
QUOTE(E d d i e)
Cristi,vrei sa-i probezi iar centura de siguranta ? :angel:
Dca iese ceva,eu sunt nasul ! biggrin.gif


Offf, am inteles nasule...de fiecare data tu trebuie sa faci primele probe.


Nu-i cazul sa va certati biggrin.gif probele au fost facute demult si am chiar si un "mini":sugiuc: ca rezultat al acestora.... blush.gif


Revenind la subiect...pentru ca am fost intotdeauna grabita si cand mi s-a pus pata pe ceva nu am mai vrut altceva (dovada si cele scrise putin mai sus) asa si cu masina.... m-am decis ieri si in maxim o saptamana o voi avea. Abia astept!!!!
florin55503
eu nu cred ca cineva din bucuresti care foloseste masina zi de zi poate sa mearga doar 15.000 km pe an. mai sunt drumuri si in weekend si in afara buc etc. km se aduna destul de usor.

inca un sfat: uitat-te cu cat se vinde o octavia sh pe benzina si apoi una pe motorina din acelasi an cu aproximativ acelasi dotari
HalbaSus
Devalorizarea e aproape irelevanta, fiind un model la final de cariera peste 3 ani va avea o valoare extrem de mica indiferent daca e diesel sau benzina.
Cristi86127
QUOTE(alina101651)
[ m-am decis ieri si in maxim o saptamana o voi avea. Abia astept!!!!


Sa ne spui cum merge...sincer sa fiu ma cam tenteaza o Octavia
alina101651
Sa va spun....am mers la dealer sa duc actele pentru leasing si.....m-am indragostit....

Un diesel 1.9 Sport....ROSU!!!! Arata superb masina. Era pregatita pentru o expozitie si initial au spus ca nu este de vanzare. Dar nu m-am lasat si....o iau pe EA. Vinerea viitoare cel tarziu o am (dureaza pana se pregatesc toate actele). Configuratia este:

Octavia Tour Sport
1.9 turbo diesel
jenti aliaj 15"
climatronic
geamuri electrice fata
pachet drum greu
computer bord
schimbator viteze, volan, frana mana piele
cotiera fata
scaune sport
si....culoare ROSU CORRIDA (o ador!!!)

Pretul este doar cu o mie de euro mai mare decat cea pe benzina.


Astept parerile voastre (desi am depus actele pentru ea si nu cred ca ma mai razgandesc).
florin55503
pai sao stapanesti sanatoasa, sa fii tu convinsa ca ai facut alegerea buna si s-a te duca unde ai nevoie fara probleme
alina101651
Multumesc, Florin!


Acum vin cu urmatoarea intrebare: cum sa fac sa imi vand repede masina pe care o am acum in dotare? Pe ce site-uri sa postez anunturi? Pun anunt si pe masina? Merg cu ea in targ? Care este cea mai eficienta metoda de vanzare pentru o babuta? Masina este un Opel Astra Caravan din '91, 1.4 benzina, 169.000 km.
HalbaSus
Eu zic sa le combini pe toate (anunturi pe site-uri, anunt in ziar, anunt pe masina, iesit cu ea in targ...) sansele fiind mai mari.
florin55503
eu zic totusi sa nu iesi in targ cu e. e cam pierdere de timp. tot ce a spus halba si in plus baga niste anunturi pe ea
alina101651
Am luat-ooooo!!! Este minunata! Sunt foarte incantat si de felul cum arata (rosul da foarte bine pe varianta sport) si de felul in care se comporta.

Desi are capacitate cilindrica mare si este in rodaj am reusit sa scot 6.5% (consum mediu urban+extraurban) in conditiile in care nu am menajat-o decat in limita rodajului. Eu zic ca-i bine pt inceput, nu?

Abia astept sa o conduc si pe trasee mai lungi (si mai ales dupa terminarea rodajului...)

Acum am urmatoarea dilema: sa ii pun sau nu alarma (am full casco). Merita sa mai bag niste bani in alarma sau nu? nb. ma uit si la ultimul banut dar daca trebuie....nu vreau sa ma zgarcesc si sa-mi para rau ulterior. Ce sa fac???
HalbaSus
Te ajuta la valoarea CASCO alarma ? (adica iti ofera o reducere daca ai alarma ?) Daca nu... eu nu prea ii vad utilitatea.
Daca iti ofera o reducere atunci merita sa-ti pui... mai ales ca mai toate alarmele au functia de ridicare a geamurilor.
TLS-09
Mie mi-au luat in calcul alarma si garajul si mi-au aplicat reducere la CASCO.Cam toate firmele cred ca au posibilitatea asta.
bebelacus
felicitari. alegere corecta. mai treci pe la skoda si intreaba-i si de tuning motor. stiu sigur ca il agreeaza si ti-l instaleaza chiar ei. poti ajunge la 110 cp sau ceva pe aproape. nu mai stiu daca functioneaza impreuna cu garantia dar cred ca merita o intrebare. vezi care-i pretul si daca iti permiti la un moment dat, baga-l. fiind al lor ar trebui sa mearga si garantia. sa nu te duci insa la altii pt umblat pe la motor ca altfel, adio garantie
HalbaSus
de acord ! daca permit remapare (chiptuning) in perioada de garantie e o investitie care merita facuta... dar dupa rodaj... de simtit diferenta se simte ca la o femeie care a slabit 5 kg si i-au crescut sanii cu 2 cm in acelasi timp biggrin.gif
Ah si felicitari pentru masina. Sa o stapanesti sanatoasa.
bebelacus
acum vreo 2-3 ani lucrau, cel putin la Cardinal motors, pt VW, cu niste power-box. foarte eficiente si probabil foarte bune, caci n-am auzit de probleme.
florin55503
eu nu sunt adeptulpower-box-urilor. o remapare eu zic ca e mai sanatoasa pt motor decat o pacalire a calculatorului masinii. oricum mai mergi cu ea asa, obisnuieste-te cu puterea care o are acum si cand simti nevoia de mai mult atunci sa ii faci un chip-tuning. daca tu esti multumita cu ce are e ok
alina101651
Hmmmm....ma indemnati la nebunii de-astea? Desi nu stiu prea multe despre motoarele tunate....suna tare bine ce spuneti voi aici...(2 cm in plus...buuuun biggrin.gif ). Probabil ca am sa astept sa treaca perioada de rodaj si apoi sa vad ce poate masina (si sunt sigura ca dupa un motor de 1.4 asta este muuuuuult mai puternic; am vazut asta din prima clipa). In mod sigur la un moment dat o sa-mi doresc mai mult si atunci stiu ce am de facut. Excelent!

Legat de alarma...am full casco si nu este conditionat de alarma (nu exista nici o reducere daca pun alarma). Atunci ma gandesc ca nu are sens. Ce nu-mi place este faptul ca nu am telecomanda la inchiderea centralizata si trebuie sa incui su cheia. Mai mult de asta as fi vrut alarma. Oare se poate sa pun doar telecomanda la inchidere???

Baieti, multumesc tare mult de ajutor. Sunteti niste comori si cred ca o sa ma aveti mult timp pe cap de acum inainte blush.gif
DORU
S-o stapanesti sanatoasa si fara evenimente neplacute !

Alarma ajuta. Pacat ca nu ai comandat-o din fabrica, in varianta OEM vine direct in cheia-briceag.

Cat despre remapare, iti sugerez sa astepti pana la 5000km macar si abia apoi s-o aplici motorului. In plus, nu merge peste 131CP pt ca ambreiajul la versiunea diesel 101CP este slab si pica mai repede decat la alte motorizari. Bafta !
AlexTM
in conceptia mea, alarma ajuta EXACT la cele 2 chestiuni descrise mai inainte:

1) reducere la Casco (la mine e biggrin.gif )
2) telecomanda la deschidere (eu aveam oricum, dar am luat-o pentru punctul 1)

Merita macar pentru punctul 2, daca primul zici ca nu e.

A, mai e unul: are un led clipitor pe bord, iti mai pun niste abtibilduri... asta mai imprastie potentialii hoti (cred)
HalbaSus
Exista... dar diferenta de pret nu e foarte mare... Cu 4-5 milioane gasesti o alarma decenta (cu montaj cu tot... ca nici ala nu e ieftin). Orienteaza-te spre firme gen matt, allcar, nu lua no-name-uri din hypermarketuri (gasesti si la 1 milion, dar mai dai 1.5 pe montaj si poti avea probleme cu ele). Viper, Ungo si alte firme mai "smechere" merg spre 7-10 milioane...

Daca nu ai inchidere centralizata eu zic ca e obligatoriu sa-ti pui alarma (sau macar inchidere centralizata). Eu din aceleasi motive ca si tine am pus alarma allcar, e destul de buna dar acum daca ar fi sa aleg din nou as alege matt, are un prieten si are o telecomanda mai "user friendly", ceva functii in plus si era la acelasi pret.

P.S: Din cate stiu la skoda poti inchide "din cheie" geamurile (incearca sa lasi geamul deschis, apoi inchide masina mentinand cheia in pozitia inchis... geamul ar trebui sa se inchida singur). Daca are aceasta functie atunci o sa poti inchide geamurile din telecomanda (odata cu masina, bineinteles), e o optiune foarte utila pentru cei care merg mult cu geamul deschis... eu o folosesc foarte des.
DORU
Ce spune Halba e Sistemul "Confort". Si e musai sa-l ai !
A K U
Si la mine daca tin cheia se ridica geamurile, da' din telecomanda nu face chestia asta. Adica face asa numai la Skoda si la Opel nu? blink.gif
DORU
Doar din cheie sau din alarma. Stai linistit ! biggrin.gif
A K U
Pai da, da' uite ce zice Halba:

P.S: Din cate stiu la skoda poti inchide "din cheie" geamurile (incearca sa lasi geamul deschis, apoi inchide masina mentinand cheia in pozitia inchis... geamul ar trebui sa se inchida singur). Daca are aceasta functie atunci o sa poti inchide geamurile din telecomanda (odata cu masina, bineinteles), e o optiune foarte utila pentru cei care merg mult cu geamul deschis... eu o folosesc foarte des.

Deci, care e?
HalbaSus
TELECOMANDA DE LA ALARMA ! In cazul alinei era evident despre care telecomanda vorbesc deoarece ea nu are telecomanda la masina... deci singura telecomanda putea fi de la alarma.
AlexTM
Dar trebuie sa-ti iei ALARMA din aia. Adica sa ceri expres sa poata comanda geamurile.
A K U
Multam de explicatie, boieri dumneavoastra, m-am lamurit arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.