Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Rover 45 - VW golf - VW golf - detalii inside
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Alin101252
so versus-ul de astazi

Rover 45 hatchback - 60.000 km , 2.0 diesel , 131 cp
VW golf 1.9 diesel 150.000 km 90 cp 2 usi
VW golf 1.4 benzina 80.000 km 75 cp 4 usi


toate din 2001, dotari cam la fel - golful diesel e mai scump cu vreo 600 E.

Ce spuneti ?



PS Nu fac asta din placere - incerc sa ma hotarasc ce sa imi iau .

Edit: M-am mai uitat odata peste dotari - Roverul ar avea in plus fata de golfuri 6 airbaguri vs 4 la golf , 4 geamuri electrice vs 2 la golf , jante aliaj vs normale la golf, senzori ploaie si alte cateva fleacuri .
Alin101252
nimeni? o idee o parere ?

orice e binevenit
air_wolf
daca accepti o parere de la un neavizat: roverul nu se mai fabrica. deci pentru mine pica din start. oricum n-a fost un succes.
AlexTM
Rover 45 nu prea-mi place cum arata, e o parere subiectiva.
Cam putini kilometri pentru un diesel. Dar, daca arata si merge bine, merita.

Dar eu as alege Golf-ul pe benzina.
James Kilowatt
Motorul de la Rover e cel de bmw?
T u d o r
Parca da, dar stiam ca pentru Rover dispunea de mai putini cai putere, undeva pe la 110-115. Sa fie cu cip?
James Kilowatt
Din cate am auzit, nu straluceste la fiabilitate... nici motorul nici restul masinii. A existat o serie de motoare diesel BMW de 2L cu probleme sistematice la chiuloasa si la turbina, insa nu stiu exact in ce an. Probabil trebuie rascolit netul putin...
Daniel91961
Nu merita niciuna.
Legionaru'
Eu zic sa cobori catre o Skoda Octavia, Opel Astra etc.La aceeasi bani pe care i-ai da pe masinile de mai sus cred ca le gasesti cu km mai putini.
Cso96419
DA, motorul acela este de la BMW, dar nu are 130 de cai!!! probabil ca e chip, ca de fabrica erau numai 101.
despre fiabilitate, no comment.
Andrei76320
Da motorul ala de BMW a avut probleme, cel putin pe Rover si Landrover, nu situ la BMW, si nu stiu de ce.
Am cunoscut un scotian de prin Olanda care avea Freelander 2l diesel de prin 2000 si (cand Landrover apartinea BMW) si citez " my engine just blow off", i-au schimbat aia motorul dar oricum si-a vandut-o si si-a luat X-trail.

Acum am auzit si de MOndeo cu blocul crapat, in ROmania deci se intampla si la altii.
James Kilowatt
Gurile rele spun ca BMW au livrat intentionat motoare proaste, desi nu a adus nimeni dovezi si o parte din probleme au existat si la bmw. Insa zvonistica e la moda si pe aici.
Unul din amicii mei chiar a patit-o in garantie cu un Rover, insa 600 parca dar cu acelasi motor. A trebuit sa astepte doua luni pentru o programare la service, mecanicii erau debordati. Cica pe vremea cand aveau motoare Honda se plictiseau si jucau carti, iar acum fac ore suplimentare.
florin55503
bmw a avut probleme cu motoarele de 2l diesel pe masinile proprii intre 99-2000, mai ales cu chiuloasa.
Alin101252
am gasit un vw golf tdi 1.9 mai ieftin si l-am si luat intre timp .. km sunt tot pe la 150k
dar e luat de la o cunostinta si sunt sigur pe ei atat cati sunt smile.gif

Sper sa fie totul ok ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.