Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ASTRA CARAVAN 2.0 DTI tester-ulei
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Astra / Zafira
Sorin100871
Am cumparat o astra caravan 2.0 dti.
Am dus-o in service:
1. testerul zicea ceva de o problema la temperatura de la ulei??!! nu ma pricep...
2. cand au pus-o pe elevator, se vedea niste urme de ulei, se prelingea pe la motor...au zis ca nu au de unde sa stie de unde este decat daca demonteaza tot sa vada, posibil mi-a zis unu dintre mecanici sa fie vreun semering- si pe acolo sa curga (nu curge tare, dar se vede cum se prelinge)
cat despre tester - mi-au zis ca trebuie sa aduca un alt program ca ala e cam vechi, si ca eroarea aia cu temperatura de la ulei sa fie din cauza softului!!!! si sa-i sun pe vineri si sa-mi fac alta programare.

!!! fostul proprietar mi-a zis ca a facut deja 6000 de km cu uleiul asta!!!

nu are scut din ala de plastic- nu are deloc--- poate stie cineva cat costa si de unde sa cumpar (me Galati)

astept si eu pareri....
va multumesc
tommy59961
uleiul ala era curat...? sau era mai negru...?
te intreb pt ca eu am patit o faza haioasa: la schiumbul de ulei, am dat putin pe langa buson. si uleiul a ajuns tocmai pe baia de ulei. era toata baia murdara DOAR ca era ulei curat. nu se scurgea din motor.
legat de temperatura: motorul la ce temperatura sta...? ca daca nu creste, poti sta linistit.
Sorin100871
QUOTE(tommy59961)
uleiul ala era curat...? sau era mai negru...?
te intreb pt ca eu am patit o faza haioasa: la schiumbul de ulei, am dat putin pe langa buson. si uleiul a ajuns tocmai pe baia de ulei. era toata baia murdara DOAR ca era ulei curat. nu se scurgea din motor.
legat de temperatura: motorul la ce temperatura sta...? ca daca nu creste, poti sta linistit.


motorul sta pe la 90 la drum intins ca am venit cu ea de la brasov 300 de km, iar in oras nu are cand sa creasca

uleiul era negru - ca m-am bagat si eu sa ma uit pe sub ea, ce pot sa-ti spun e ca uleiul a fost schimbat mai demult, fostul proprietar mi-a zis ca a facut cam 6000 de km cu ea de atunci, e la fel-ca si cel din motor - schimb realizat in germania - dupa hartia de acolo cu un ulei semisintetic, greu cu germana asta (am vreo 3 carti de la ei dar degeaba...ca nu inteleg nimic)

ma enerveaza faptul ca nu-ti spune nimeni nimic in service, ca de ce este asa....de ce e asa...nu ma pricep prea mult la mecanica... dar totusi niste explicatii pot oferi...dar de unde
A K U
Uleiul la motoarele diesel este negru dupa foarte putin timp de la schimbarea lui, nu e ca la motoarele pe benzina la care uleiul este curat si dupa 10,000 km.
In cazul tau, probabil e vorba de garnitura de la baia de ulei. Daca puteai sa vezi cum se scurge uleiul sub masina cand ai pus-o pe elevator, e grav si trebuie sa iei masuri cat mai repede. Oricum, pot fi mai multe cauze. Gaseste un mecanic bun, nu neaparat la reprezentanta une, dupa cum vezi, nu stiu ce sa-ti spuna si banuiesc ca-ti iau si o caruta de bani.
Sorin100871
QUOTE(Dies Irae)
Uleiul la motoarele diesel este negru dupa foarte putin timp de la schimbarea lui, nu e ca la motoarele pe benzina la care uleiul este curat si dupa 10,000 km.
In cazul tau, probabil e vorba de garnitura de la baia de ulei. Daca puteai sa vezi cum se scurge uleiul sub masina cand ai pus-o pe elevator, e grav si trebuie sa iei masuri cat mai repede. Oricum, pot fi mai multe cauze. Gaseste un mecanic bun, nu neaparat la reprezentanta une, dupa cum vezi, nu stiu ce sa-ti spuna si banuiesc ca-ti iau si o caruta de bani.


nu curge mult....ci doar e prelins ulei...
daca e garnitura cam cat poate costa?
A K U
Nu trebuie sa fie nici o picatura de ulei. Nu te apuca sa cumperi garnituri, semeringuri etc. inainte de a sti exact care e problema. Repet: gaseste un mecanic bun si dupa aceea cumpara ce-ti trebuie.
Sorin100871
QUOTE(Dies Irae)
Nu trebuie sa fie nici o picatura de ulei. Nu te apuca sa cumperi garnituri, semeringuri etc. inainte de a sti exact care e problema. Repet: gaseste un mecanic bun si dupa aceea cumpara ce-ti trebuie.


ok, ms mult mi-am facut o alta programare la un alt service.... de abia marti, peste 7 zile sunt liberi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.