Help - Search - Members - Calendar
Full Version: zgomot ciudat 1,9 TDI
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
serestely94734
Buna. Mi-am montat jante aliaj Skoda (pana acum nu am mai circulat cu jante aliaj!!) Am facut un drum de CJ-Zalau-CJ si la viteza peste 100 km/ora treapta a-V-a mi se aude un zgomot ciudat din fata!! E ciudat ca apare zgomotul doar peste 100 km/h?? Oare sa fie turbo de bai?? Ca nu cred ca de la jante se aude zgomotul(cauza vantului).. De la ce turatie sau viteza intra turbo in "actiune"?? A mai avut cineva problema asta?
mike.omega
Jantele montate, sunt echilibrate??? in mod normal ar fi trebuit sa reglezi si unghiurile odata cu jantele noi, in cazul in care au alta dimensiune biggrin.gif
danmatyas
nu au legatura jantele cu unghiurile.posibil sa faca zgomot daca nu sunt echilibrate bine.
Cso96419
probabil nu sunt echilibrate, si la peste 100 intra apuca o vibratie majora si se aude tare.
serestely94734
Au fost echilibrate la un atelier profi.Cel putin mie mi-au dat incredere cate masinarii aveau...... Eu banuiesc ca poate fi turbina de la TDI??? Doar am vazut cu ochii mei cum a echilibrat jentile. Cand este probl. cu turbo nu mai trage masina sau face zgomot?? Ca la mine trage masina perfect si peste 100km/h doar ca se aude acel zgomot ciudat care nu-s sigur ca este de la jante eu mai repede banuiesc turbo?! Ca de nu ma inervez si montez iar rotile cu jantele de tabla si fac un test la peste 100km/ora sa vad daca mai o sa se auda acel zgomot??
TLS-09
Nu cred sa fie turbo.La peste 100, zgomotul produs de motor acopera turbina. In plus turbina o auzi in momentul in care accelerezi, ea putand fi auzita undeva spre 1900-2000 ture cand o calci.La 100 turatia este mai mare si nu o mai auzi(asta evident in conditiile unei functionari normale).
Daca jantele nu ar fi echilibrate in mod normal s-ar simti si o vibratie in volan(undeva pe la 110-120 km/h) nu doar zgomotul.
serestely94734
Jatele sunt echilibrate .Nu vibreaza deloc volanul. Poate fi din motor? Zgomotul respectiv daca este din turbina sau motor le descopera la diagnoza VAG?In cazurile in care se defecteaza turbo nu mai trage motorul sau ce se intampla?Ca nu prea as crede ca este din motor din moment ce am verificat si uleiul si nu a scazut deloc in ultimii 3000km (de la ultimul service) motorul trage ca inainte si nu scoate fum nici cand il turez excesiv ca alte masini care au motorul uzat! Totusi ma gandesc cand am timp in zilele uramtoare sa-i fac o programare la Skoda Cluj. E interesant ca daca as circula numai pana in 2000ture nu face zgomotul...... Doar la peste 100km/h si peste +2000 face zgomotul respectiv in viteza a-V-a doar!!! Chestia ca am testat si la 2400 ture in treapta a-IV-a merge perfect! Si cand I dau a-V-a si trec de 100-110 hop sunetul iar cu cat apoi o accelerez peste 110-120km/ora parca zgomotul tot creste
danmatyas
poate fi vorba de un rulment.
serestely94734
rulment de la roata?? Sa stii ca si la asta m-am gandit
Bogdan76299
Daca spui ca in a IV-a nu face zgomot la peste 2000 rpm.......atunci, conform explicatilor tale, ori e de la cutia de viteze in tr a V-a ori de la vreo frecare cu aerul ce face zgomot la peste 100Km/h......

Eu in locul tau as pune la loc jantele de tabla si as verifica daca mai apare zgomotul....
DORU
Simptomele sunt putin confuze. Incearca sa delimitezi mai bine sursa problemei...
serestely94734
Si daca ma duc la Skoda CJ nici nu stiu unde sa-i pun sa caute?? La turbo sau la roti?? Sau sa-l iau pe unul de acolo in masina si sa-l plimb putin la peste 100km/h poate el sa-si dea seama exact de unde vine zgomotul?? Daca e rulment de unde poate fi oare:de la roata sau motor sau cutia viteza??
Kun95299
serestely, eu exact asa am facut cu un mecanc de la Proton Auto...l-am luat la volan si am bagat sus pe calea turzii...I-ti recomand sa faci la fel.
serestely94734
Kun tu pt. ce ai fost cu mecanicul la "drive test"??? smile.gif De unde a fost problema la tine si s-a rezolvat?? Si eu ma gandesc sa ma duc la Proton auto sau auto FYG pe Oasului. Si a vrut mecanicul de la Proton sa vina cu tine la test nu a facut figuri??? Si-a dat el seama pana la urma ce poate fi?
Kun95299
Eu doar atat am zis la mecanic ca suna ciudat masina pe drum, undeva in fata. A ridicat s-a uitat la roti si nu a vazut nimic. Asa ca a venit el cu ideea sa ne urcam sa vedem cum ii pe drum. Au fost ff. amabili cei de la proton. Mie i-mi suna in fata sub motor, a schimbat bucsele de la bara stablizatoare si de atunci n-am avut probleme.
DORU
Asa cum ti-am raspuns si la MP, eu suspectez ceva la partea mecanica: directie, suspensie, etc
serestely94734
Pai sai ft in kr pe cei de la skoda ca la service cand am fost acum 3000km mi-au schimbat 2 bucse fata +placute+discri fata si cica mi-au verificat masina ca doar eram la service !!!!!!!!!!!!!!!
serestely94734
Azi am fost la service cica este un rulment de pe roata din fata stanga si maine il schimb cu un rulment SKF(suedia)?? Sunt buni rulmentii SKF?
Radu97668
nu stiu nimic despre SKF, dar nu vad de ce nu ar fi buni. si eu am schimbat un rulment dar sincer sa fiu nu stiu ce mi-au pus. stiu doar ca la mine nu mai scoate zgomotul ala ca un harjait; numai ca la mine il scotea numai cand trageam dreapta de volan si era rulmentul pe stanga (cica atunci cand tragi dreapta de volan se muta centrul de greutate mai pe stanga si solicita rulmentul, mi-a explicat un forumist mai istet si, cu siguranta, mai experimentat). din cate imi aduc aminte, am dat vreo 5 mil, cu tot cu manopera si mi-au schimbat si becurile de pozitie pe fata pt ca unul era ars.
serestely94734
Am rezolvat mi-au schimbat rulmentul cu un SKF,mi-au montat 2 inaltatoare pe fata+schimb lichid de frana am platit 410 Ron in total inclus piese+manopera si le-am mai lasat la "baieti" 40 Ron. Mie nu mi-sa parut deloc mult. Cred ca de mergeam la Skoda imi luau minim 400 Ron numai pt. rulment. Apropo cat lichid de frana intra in Octavia 1 diesel?? Ca la mine a intrat mai putin de 1 litru?! Lichidul de frana este DOT 4 fabricat in Anglia.
DORU
Intra cam 0,8 l. La orice Octavia, nu numai cea diesel... biggrin.gif
serestely94734
Pai atunci de ce unii pe forum au zis ca la reprezentanta Skoda un schimb de lichid de frana costa cam 120 lei maxim cu tot cu manopera??? Ca eu am platit vreo 40-50 lei maxim pt schim lichid frana?!Si asta la un service profi din CJ nu la colt de bloc! Sa fie oare preturile de reprezentanta duble?? Oare cat ma costa pe mine la Skoda urmatoarele: diacnosticare defect,rulment roata fata,inaltatoare fata,lichid de frana schimb+manopera aferenta?? Are cineva idee?? Si inaltatoarele astea in afara ca inalta fata cu 1-2cm dauneaza la ceva?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.