Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Termeni
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
alex101250
Salutare. Ma gandeam ca ar fi util un topic unde sa fie explicati termenii cei mai intalniti pe care noi soferii mai neexperimentati (eu am 20 de ani - 2 ani de condus, altii au dublu numai de condus), nu ii prea intelegem si sa nu ne uitam ca matza in calendar. Multumesc.

Am vazut un Peugeot vechi care avea toate vitezele in linie, in mintea mea asa ceva ar fi ideal de ce sa o complicam cu dublu H cand ar putea fi o simpla dreapta? Aceasta cutie se numeste tiptronica/steptronica sau cum?
Adrian81432
vezi ca ai acolo functia cautare.. . exista topicuri exact cu acest subiect (termeni tehnici parca se numea). In alta ordine de idei e mai simplu condusul si cu transmisie automata dar eu prefer tot manuala. Tot 20 de ani am si eu si nu simt nevoia cu o cutie care sa aiba toate treptele in fata. Plus ca la a 5 ai fi atat de in dreapta incat te-ai urca pe pasagerul de langa tongue.gif
alex101250
Ce imaginatie ai... Treptele erau asa "|" (inainte / inapoi) nu "-" (stanga / dreapta) biggrin.gif
mike.omega
In principiu asta ar fi topicul cu termeni tehnici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=10228

Daca ai vreo intrebare legata strict un model anume, intrebi pe la mecanica sau in aria destinata marcii smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.