Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Logan MCV vs. Skoda Fabia Combi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
chevy
Doresc sa achizitionez un autoturism nou si nu ma decid. Dispun de 11.000 de euro si m-am oprit la cele doua modele (ambele benzina) din urmatoarele considerente:
- Logan MCV Laureate - 5 locuri: spatioasa, mai dotata decat Fabia, dar mai ales cea mai ieftina ca si intretinere;
- Fabia Combi: suficient de spatioasa, calitatea materialelor mai buna, garantie mai buna;

Doresc o masina mare (break) pentru ca am copil mic. Ma intereseaza la cele 2 modele: fiabilitatea si costurile de intretinere. Doresc o masina noua care sa o detin intre 7 si 10 ani.

Ce parere aveti? Pe care sa o aleg?

As dori sa-si dea cu parerea posesori de Dacia sau Skoda.
DORU
Ai verificat oferta Roomster? Pana la 31 martie are 1000 euro reducere !
chevy
Doru cum ti se pare Skoda ca intretinere (in comparatie cu alte marci). Sunt scumpe reviziile , piesele?
Da-mi niste preturi?
Baby Blues
Pentru o masina mare si ieftina , parerea mea ca ar trebui sa-ti iei un Logan MCV. Preturi la intretinere ar trebui sa-ti dea proprietarii carora li s-au stricat. A mea are 11.000 km. Deocamdata i-a cazut doar scutul. In rest nu am avut probleme. Plasticile bat dar asta e la pretul asta. biggrin.gif
Radu97668
Depinde ce vrei tu de la o masina. Daca te intereseaza spatiul si atat mergi pe logan. Daca vrei fiabilitate mai mare, finisaje mai de calitate si materiale mai bune, mergi cu incredere pe skoda.
chevy
In primul rand ma intereseaza fiabilitatea. In al doilea rand spatiul. Iar apoi, intretinerea.
Oricum m-am hotarat la Skoda si sper sa prin oferta de la Rommster.
Multumesc tuturor!
T u d o r
Are cineva vreun studiu de fiabilitate al Loganului? Pana nu ies date oficiale, de ce sa ne hazardam sa zicem ca X masina sau Y e mai fiabila decat Dacia? Din ce spun posesorii (including me, ca fost proprietar) nu ar fi motive de ingrijorare. Marea majoritate a celor care zic despre Logan ca e instabil sau nefiabil nu sunt posesori.
Sergiu75148
QUOTE(Iulian74637)
- Logan MCV Laureate - 5 locuri: spatioasa, mai dotata decat Fabia, dar mai ales cea mai ieftina ca si intretinere;

Glumind un pic, asta cu "mai dotata" e ca si la combinele muzicale din piata - pline de dotari (egalizoare, afisaje etc.) dar care nu prea functioneaza...
Skoda e totusi altceva...
DORU
QUOTE(Iulian74637)
In primul rand ma intereseaza fiabilitatea. In al doilea rand spatiul. Iar apoi, intretinerea.
Oricum m-am hotarat la Skoda si sper sa prin oferta de la Roomster.
Multumesc tuturor!


Skoda este fiabila in general, vezi topul marcilor din UK. Spatiul este ceva de la sine inteles la modelele Skoda. Intretinerea este decenta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.