Help - Search - Members - Calendar
Full Version: adusul unei masini din USA
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
popescu101140
Stie cineva concret o firma care se ocupa cu adusul/trimisul masinilor din USA? M-ar interesa mai mult coasta de vest. Merci mult.
20krpm
te intereseaza doar transportul masinii, sau si cumparatul si chestiile legale? intimplator am vazut azi niste ziare romanesti care circula pe aici, o firma oarecare spunea de $1700 pentru o masina trimisa in romania, si stiu de la altcineva (cunostinte care lucreaza pentru o firma de management a incarcaturilor pe vapoare) ca se poate si mult mai bine (mult = aprox 20%). daca vrei sa lasi informatia publica, raspunde aici, daca nu, trimite-mi pm.
popescu101140
salut,

Nu stiu daca avem voie sau nu....sper sa nu fie interpretat ca publicitate....

Daca se poate... ar fi frumos... daca ai timp sa pui informatia sa fie pe site sa fie publica...daca nu te rog sa imi spui si o sa iti trimit un PM.

merci pt timpul acordat....
Arheopterix
De pe coasta de est pana la Hamburg 1000$ fara asigurare.
Arheopterix
QUOTE(Arheopterix)
De pe coasta de est pana la Hamburg 1000$ fara asigurare.

Urca cineva masina pe vapor si o iei din port.
Nu e necesara neaparato firma.
20krpm
incearca pagina asta http://www.romaniancontact.com in sectiunea de "moving" selecteaza CA de exemplu, sau ce stat ai nevoie. cred ca acelasi ziar pe care l-am vazut ieri, in forma lui de internet. dar sint sigur ca o sa gasesti si ceva mai ca lumea, daca e sa cauti un pic. eu nu sint deloc in business-u asta, doar iti dadeam o idee la cit sa te astepti.
Tiberiu61940
Intrebare oarecum pe dos pentru romanii din US: daca imi duc masina de aici (Corolla 2005) cit e de complicat sa o inmatriculez acolo? Daca o vind pierd destul de mult, mai mult decit transportul...
popescu101140
20Krpm...merci pentru info

in primul rand...da, nu am fost prea clar...ma intereseaza doar formalitatile si taxele legate de transport....si pe mine ma intereseaza coasta de vest....care am inteles ca s-ar putea sa fie putin mai scumpa dar se pare ca masinile nu sufera atat din cauza ploii si a zapezii...

Am sunat la acea firma...sunt un fel de intermediari....ei se apuca si cauta diverse variante si porturi care iti convin, dar pentru coasta de vest nu se prea pricep...dar au spus ca in cateva zile imi pot da o idee...

Arheopterix suna foarte interesanta varianta despre care imi spui...dar pentru mine e echivalent cu a-i spune unuia care nu a vazut un calculator in viata lui :" creaza un fisier text si apoi trimite-mi fisierul"...sau ceva de genul asta....Daca te rog...poti sa detaliezi putin varianta despre care vorbesti...Cum se merge in port....la ce directie...la ce birou....caci nu te duci acolo unde scrie port...si te asteapta unu' sa iti ia masina si sa rezolve treaba pentru tine.....Mi-ar placea...daca ai timp sa imi spui ceva mai mult.....dar...asa explicat ca pentru prosti...

am inteles ca in germania ar fi niste taxe de port de 200-300 euro...si ca masina nu se poate lua decat dupa o saptamana dupa ce ajunge in port...E adevarat?...si cam cat costa o asigurare?
air_wolf
incearca sa gasesti pocaiti (cu tot respectul, nu stiu altfel sa le spun). ei au parca in chicago un centru din asta. costa vreo 0.5c/kg.
Dorin90075
Popescu,
Un prieten si-a adus un Chrisler de aici in RO prin Germania. Transportul naval propriu zis nu a fost decit 750$ din New Jersey (coasta de est, sub NYC) pina in Germania. In state el a dus masina pina in port iar in Ger. s-a dus tot el sa o ridice si a atrebuit sa plateasca citeva sute de euro ca sa i-o debarce de pe vapor (parca 2 sau 3 sute). Apoi mai pui si benzina la socoteala pina in RO. si vezi cam cit te costa...
Eu am primit o cotatie pt transport pina in Constanta...2000$ iar pina in Odessa 1000$. Daca vrei ca firma din sua sa se ocupe si de transportul masinii de la proprietar pina in port, probabil mai costa intre 300 si 600$ (mie mi-au cerut pt 200-250 de km 400$).Asigurarea e 1,5% din valoarea declarata (zgirieturile nu sint acoperite de asigurarea asta), sau 2,5% cu 500$ deductibili, care acopera tot. Firma o gasesti la www.shipoverseas.com si se pare ca are locatia chiar in CA. Oferta pe care mi-au dat-o mie e aici: https://quotes.shipoverseas.com/forms/price.../i1H/6wpuvOZQE=
Tiberiu,
Vinde masina ca in state sint mai ieftine decit in Europa. Du-te pe ebay si ai sa te convingi. Apoi mai este problema inmatriculatului...Trebuie sa-ti duci masina la service sa ti-o faca compatibila cu standardele sua (afisaj in mile, anumite norme antifurt, bare cu protectie minima ala impact, emisii). La 60$/ora plus piesele nu cred ca ti-ar renta sa faci o asa operatie aici. O Toyota Corolla din 2005 o gasesti aici in jur de 10k$
20krpm
^OP mai depinde si daca masina ta e deja cumparata (adica il stii pe cel care ti-o trimite) sau abia acum incerci sa gasesti ceva ce sa cumperi. pentru ca cineva trebuie sa aiba grija in US ca sa se duca "in port" cum zic ceilalti, cu masina, sa-i faca formele, si sa-i fluture o batista alba la plecare. daca vrei sa administrezi treaba din romania, atunci solutia lui dorin e foarte buna. aici de exemplu nici nu stiu unde m-as duce "in port" ca sa aranjez asa ceva, nici n-as sti cum sa incep... portul e cam de dimensiunea unui oras mijlociu, iar prima chestie pe care o intilnesti la intrare e o bariera, de care nu treci numa daca te duci sa-ntrebi ceva. banui ca oricum costa mai putin cu o firma din asta decit pierdutul vremii ca sa aranjezi singur. un lucru e sigur - NU m-as zgirci la asigurare pentru asa ceva.

si asa cum zice airwolf, da, majoritatea firmelor astora de bulk shipping sint firme de pocaiti, e un fel de monopolul lor. airwolf - baptisti le zice, ma...

QUOTE(Dorin90075)
transport pina in Constanta...2000$ iar pina in Odessa 1000$.


hmm... asta e ciudat. in odessa la cine? smile.gif smile.gif
ozz86651
Eu ma intreb cum se inmatriculeaza. Ai alte lumini (semnalizarea pe rosu, farurile altfel), alte standarde de poluare, alte standarde de siguranta.
Invers stiu ca daca modelul respectiv nu se comercializeaza aici e virtual imposibil. Corrolla insa e si aici desi nu cred ca e identica. Asa ca nu stiu.
popescu101140
Am primit acea estimare de la firma de pe romaniancontact...aceasta este o estimare pentru un ford expedition....

"
The very best way to is to drive it down to Long Beach and put it on the ro-ro (roll on roll off) service to Bremerhaven:

- export documentation: $ 125.00
- presentation of vehicle titles to US Customs for validation: $ 150.00
- Long Beach port loading charges: $ 175.00
- Ocean freight from Long Beach to arrival Bremerhaven: $ 1,780.00
- Insurance (if required): $ 2.00 for every $ 100.00 insured - this is an "all risks" insurance with a deductible of $ 300.00 on any claims

Please bear in mind that you cannot put any boxes or other things inside the vehicle. Its only content can be the tools that came with the car when purchase i.e. spare wheel, jack etc...

Once in Germany, you will have to customs clear the vehicle and there will be some port charges and duties to pay."


mi se pare enorm de scump...nu ma asteptam la pretul asta in nici un caz...mai ales ca trebuie adaugati acei 200-300E in germania....nu stiu de ce am impresia ca firma asta si-a cam pus 1000 la pretul transportului cu vasul...asa ca un "mic" comision...

am incercat sa iau contactul si cu o persoana de la ....cum le spuneti voi...si se pare ca a fost de treaba (nu am vorbit eu personal)...dar nu stia concret pe cineva care face asta in mod regulat...poate nu am gasit eu persoana potrivita...

multumesc tuturor pentru informatii si sfaturi...

daca ar stii cineva exact cum se gaseste un vas in port cu/fara container...proprui-zis de la cine aflu vasele care pleaca catre germania...si cat cer pentru transport...

apropo...stie cineva ceva de transportul catre alte tari care sa nu ia acea taxa enorma de 200-300e pentru o operatiune simpla de scoatere a unui container de pe un vas...mai inteleg un 50e...dar de la 100 in sus mi se pare nesimtire....
ozz86651
Da la cit te asteptai? Daca vroiai pret aproximativ iti spuneam eu ca e 2-3000$ (pina la tine acasa). La care adaugi vama tva, etc. Scazi niste bani daca o iei din coasta de est si o ridici tu, pe roti, din spania sau portugalia. Asa cred ca e ~1500.
Dorin90075
Cu inmatricularea e complicat. Mai ales ca normele de poluare sint altele. Eu ma gindeam sa aduc una in tara si sa o tin pe numere americane, in ideea ca in state sint mai ieftine decit in Europa, chiar daca pui si transportul la socoteala. Problema e doar ca aici imi cer sa fac inspectia de gaze o data la 2 ani, altfel imi expira inmatricularea...
Odessa (Ucraina)...era o varianta apropiata de Constanta si mult mai ieftina ca si cost. Atita tot ca trebuie sa mai mergi inca citiva km in plus si sa te intelegi in ruseste cu ucrainienii in port.
Ca sa nu iti bati tu capul cu pusul masinii pe vapor poti sa ceri firmei care iti aranjeaza transportul maritim sa iti faca si transportul terestru. Cu alte cuvinte cumperi o masina de la un dealer (toti spun ca te iti inlesnesc (te ajuta cu) pusul masinii pe trailer) si vine firma de transport dupa masina si se ocupa de tot. Probabil ca asta costa inca 300-1000 $ in functie de cit e de departe dealerul de port.
Daca vrei sa reduci taxa de debarcare probabil trebuie sa te astepti sa platesti mai mult pt transport. Nu cred ca o sa iesi mai bine daca cauti alt port. In exemplul cu Constanta diferenta de cost e mult mai mare decit acei 300euro si sint convins ca si in Constanta trebuie sa platesti ca sa iti debarce masina. Avantajul e ca poti sa vorbesti romaneste si ca nu platesti pe benzina asa de mult ...
george73315
Una peste alta iesi mai bine daca o iei din state decat din eu?O masina care in SUA e 25k $,in europa e 25k euro.Cat mai costa transportul si inmatricularea sa nu merite?(6k diferenta !)
ozz86651
Diferenta de bani poate fi mult mai mare de atit. Inclusiv la masinile europene.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.