Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ibiza, 207 sau noul Corsa?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
alina100434
Dupa ce am eliminat Colt-ul de pe lista mea (scuze posesorilor de Colt care s-au simtit lezati, in discutia de pe celalalt topic al meu), am fost la drive test la Seat Ibiza si la Peugeot 207. Ibiza e ok, nu mi-a lasat impresie proasta, nu e f zgomotoasa, e confortabila..exact ce imi doresc..iar 207 e..biju..insa cam scuuump. Imi place mult cum arata noul Corsa, cu mutra aia pisicoasa...dar am fost la DiBas si nu mai primeau comezi, iar pt cele deja facute dureaza intre 5-9 luni!
Chiar merita masinuta asta??? Unde pot testa si eu una pe benzina??(la drive test au toti numai pe motorina)
Poate ma ajuta unul dintre voi...Nu stiu , ma gandeam ca daca merita, de se bat toti pe ea, mi-o aduc din Ungaria sau din Germania..

Daca nu, storc buzunarul si-mi iau 207...
Voi ce ziceti?
florin55503
se pare ca in toata europa situatia e la fel. lista de asteptare e lunga. experienta mea cu pejo e crancena si nu mi-as lua in veci asa ceva. cu atat mai putin motoare pe benzina de la ei. dar poate tu ai mai mult noroc. m-as uita mai degraba la grande punto. o corsa mai frumoasa dupa umila mea parere.

ibiza o consider deja cam trecuta, dar daca tie iti place e ok. motoarele ei pe benzina au CP mai putini decat la concurenta si conteaza.

un alt aspect la care ar trebui sa te gandesti sunt costurile de intretinere si serviceurile unde le vei face. daca ei pejo ai de ales doar eurial. mie imi vine sa le dau foc la sandrama. PORO e iar o situatie problematica
alina100434
M-am uitat si eu la Punto si ofera aceleasi dotari ca si 207, dar la 1000 euro mai putin. Am programat un drive test, sa vedem. Mie, femeie subiectiva, deh, nu prea-mi place fundul lui, cu stopurile cocotate pe luneta, dar depinde, pe unele culori arata dragut...ma mai gandesc...
C Z R
Greu de spus in cazul meu ce sfat sa-ti dau. De ce?
Seat e una dintre marcile favorite si Ibiza este o masina buna pe care as cumpara-o oricand. Cu Peugeot 207 am mers de cand a aparut si este o masina buna, inchegata, o masina pe care asa cumpara-o oricand.
Ei si cireasa de pe tort ca sa zic asa imi place enorm aceasta masina si as cumpara-o oricand pentru mine si sotie ar fi noul opel corsa care este o masina de nota 20 cel putin d.p.d.v. al designului, al motorizarilor si este nu in ultimul rand cea mai noua.

Seat mi se pare sobra si sportiva.
Peugeot luxoasa si sportiva.
Corsa frumoasa, funny si sportiva.

Fa test-drive cu fiecare dintre elesi spune-ne si noua parerea ta despre ele.
alexandru-179
eu as merge pe noul Corsa, iar daca alegi motorul pe benzina de 1.2 cu 80 cp nu o sa regreti...o prietena si-a luat aceasta masina, in 3 usi culoarea verde green tea si pot sa iti zic ca e super tare...eu am mers si cu vechia generatie de corsa si cu cea dinaintea ei si pot sa-ti spun ca e o masina super ok. despre peugeot, am mers doar cu 206 care nu m-a impresionat iar de seat ibiza nu stiu mare lucru doar ca e generatie mai veche decat cele 2....oricum mult succes in alegerea pe care o vei face
alina100434
pai Corsa ma atrage si pe mine, cel mai mult, dar unde sa fac drive test???? Nici un dealer nu ofera pt test varianta pe benzina! Plus ca trebuie sa astept 5-9 luni ca sa o am! Merita????
florin55503
merita in masura in care esti sigura ca daca iti vei lua altceva vei regreta. daca ai cu ce sa te deplasezi in momentul asta e iar ok si merita asteptatrea pt ca o masina o cumperi pt tine.
Robert2
Corsa arata foarte bine in comparatie cu variantele dinainte. In schimb, poate fi o problema (dupa parerea mea) faptul ca este un model nou aparut! Statistic vorbind, este foarte posibil sa apara ceva probleme tehnice care, de obicei, se rezolva dupa ce modelul este pe piata cam 1-2 ani! Dupa 1-2 ani, producatorul poate face anumite retusuri pentru a elimina bubele aparute. Dar..., iarasi este foarte probabil ca sa nu apara nimic problematic! Pana la urma, totul este o mare loterie! Asa ca, pana la urma, primeaza gustul fiecaruia. Comparatiile de genul, a avut cineva si a avut sau nu probleme, nu reflecta intotdeauna deficientele unei masini sau alta. De ex, foarte multi spun ca italienele nu sunt fiabile si ca sunt probleme. Eu am avut si Alfa Romeo si Fiat si vreau sa spun ca, in afara de benzina si schimburile de ulei nu am facut nimic la ele, desi le-am tinut 3,4 ani si nici nu erau noi cand le-am luat.
Asa ca..., Alina, daca iti place Corsa, nu mai sta pe ganduri si fa pasul! Este pacat sa iti iei altceva care nu iti place asa de mult si, apoi sa stai si sa te uiti pe strada dupa fiecare Corsa pe care il vezi! smile.gif
Xalanx
Corsa are plastice de toata jena, scaune prea tari si pozitie la volan aiurea. Am mers cu motorul de 1.3 diesel de 90 de cai care nu m-a impresionat absolut deloc. Iar directia nu ofera nici un fel de feedback.
207 n-am condus, doar l-am vazut si am stat in el. E clar peste Corsa. Ca de altfel si Ibiza. Oricum, eu recomand 207.
T u d o r
Si in niste teste comparative 207 a iesit peste Corsa. De fapt, a iesit peste tot ce exista in clasa mica. A pierdut doar la pret, ceea ce e destul de real, masina fiind relativ scumpa fata de competitoare. Ca si aspect, fara sa minimalizez aspectul Corsei, nu vad alta masina mai frumoasa la ora asta in categoria ei, poate la potou cu GPunto. Mie personal imi place cel mai mult, iar la 13000 DDP dotata foarte bine e destul de echitabila.
ncristi
Si mie 207-le imi place cel mai mult dintre masinile clasei mici si intr-un test comparataiv facut de quttrorute - ce-a mai buna revista auto de pe piata noastra in opinia mea -pe februarie parca, corsa si 207 au obtinut aceeasi nota 80 din maxim 100 smile.gif

PS
In sfarsit am mai intalnit pe cineva caruia nu-i place corsa ... sau nu-i place asa de mult raportat la reclama imensa care i se face pe toate forumurile smile.gif
Xalanx
QUOTE(ncristi)
In sfarsit am mai intalnit pe cineva caruia nu-i place corsa ... sau nu-i place asa de mult raportat la reclama imensa care i se face pe toate forumurile smile.gif


Pai drive test-ul a fost concludent. Clar si la obiect vine asa: noul Corsa e frumoasa pe dinafara si cam asta e tot.
Virgil47474
si eu am avut aceasta dilema si a ales pana la urma grande punto.

si nu am dat deloc putin pe ea. in schimb am considerat ca este mult peste celelatle:
207 - nu-mi place cum arata - farurile ma enerveaza la culme iar faptul ca e frantuzasca imi da fiori :puke:
corsa - e draguta dar astept de-mi vine rau si aveam mai putine la aceeasi bani
ibiza - invechita si prea scumpa peste ce ofera
Mandula
Eu sunt unul din cei care au asteptat livrarea masinii cca 3 luni (desi termenul conrtactual era de doar doua luni), si am asteptat in calitate de pieton. Nu as mai repeta experianta asta niciodata... desi nu sunt nici atat de sedentar, nici atat de impatimit dupa masini si nici nu era iarna. Este... naspa rau !

In locul tau, Alina, as mai lua in calcul Corsa doar daca nu as fi presat de calitatea de pieton pentru 8-9 luni :ohmy: (si livrarile la Opel mai degraba depasesc termenele decat le devanseaza).

Daca uneori pentru o femeie merita sa astepti atata timp, pentru o masina niciodata !
danmatyas
alina, un 207 rosu smile.gif eu zic ca-i alegerea cea mai buna.
air_wolf
incearca suzuki swift. wink.gif te scoate din peisaj fara a fi vulgara. chiar n-am vazut multe pe strada. si nu cred ca din cauza fiabiltatii. iti pt arata prin poze ce face suzuki-ul in off-road si daca masina normala e macar pe jumatate la fel de fiabla... whistling.gif :naughty:
AlexTM
Sa astepti 5 luni pentru o masina???
Iata ce face marketingul din oameni sad.gif

Clio de ce nu l-ai inclus in lista, pentru ca e Renault? Eu am condus 207 si Clio si as alege ultimul, fara ezitare.
Swift e OK si el, dar e mai mic.
alina100434
O sa ziceti ca-s o nebuna sucita (pleonasm!!!!) si chiar sunt, da' acu mi-a traznit altceva: Suzuki! Da nu Swift (nu-mi place), ma gandeam mai degraba la Ignis..sau Sx4 (cu toate ca am vazut ca varianta mai ieftina, pe benzina, nu e 4x4)...Nu mi-ar sta rau intr-o masinuta care sa semene cu un SUV (sau chiar sa fie!)
Ce ziceti? Ca nu prea stiu multe despre modelele astea!

M-am uitat pe net si Sx4 arata dragut..am citit cateva impresii si pe topicul de la Suzuki, dar mai mult date tehnice, eu nu ma pricep.
Vreau pareri mai simple: e buna de oras? Consuma mult? (ei declara 8,5 urban)

Doamne, bine ca n-am in mom asta bani de masina, voi avea abia peste o luna, ca zau daca stiu ce naiba vreau!
ncristi
Vorbeste cu andrei smile.gif

Este o enciclopedie in domeniu smile.gif...are si un topic propriu in sectiunea "masina mea".
air_wolf
in loc de sx4 as lua jimny cu ochii inchisi wink.gif oricum suzuki sint masini bune. le prefer oricarei dacii sau skoda.
ignis are o colega. merge brici masina.
sandman
si eu mi-as lua suzuki. motoare super si arata f bine. un swift ar fi perfect pt mine:)
ciobanu48342
eu zic sa mergi pe un 207!Dai un ban in plus dar designul si materialele interioare sunt peste orice din clasa mica.eventual corsa se apropie dar designul exterior mie nu imi place...ma rog aici e discutabil.si cei care iti zic "nu iti lua masina frantuzeasca" sau "masinile frantuzesti sunt cele mai proaste" in mare nu prea au habar si daca au inseamna ca au avut un mare ghinion.eu cunosc 5 pers cu masini frantuzesti: pejo 406,pejo 206,3xrenault megane care nu au avut absolut nicio problema!toate masinile au peste 50.000km wink.gif.
Daca vrei sportivitate ia-ti ibiza dar este foarte zgomotoasa si de generatie mai veche.
Daca vrei confort, silentiozitate si un pic sportiviate mergi pe 207.


P.S.: azi am dat avansul pentru un 207.am fost in aceeasi dilema
air_wolf
toyota, honda si suzuki sint peste europene la calitate. nu cu mult dar suficient incit sa merite banii.
cel mai bine te urci in toate potentialele achiztii si vezi in care te simti mai bine.
Sergiu75148
207 e masina de studenti. Si asta n-ar fi o problema. Dar urca-te intr-una si o sa vezi plastice ieftine ca la nimenea...
ncristi
Explicati va rog care este diferenta de calitate dintre plasticele "de calitate" de la corsa spre ex. si cele proaste de la 207.

Am senzatia ca simturile mele tactile au luat-o razna.
alina100434
Am fost la Drive test la noul Corsa, am reusit sa gasesc o masina pe benzina si..mi-a placut. Si la interior si la exterior. E o masina draguta, moderna, merge ok, nu e prea zgomotoasa...insa problema cu livrarile ramane o mare problema. Noua luni???? Asa mi-au spus. Mai bine fac un copil pana atunci.

Despre plastice, din cate pot spune eu, pana acum 207 e castigatoare (cam ca la toate capitolele, mai putin pret), apoi ar fi Corsa iar pe ultimul loc Ibiza, cam spartana, cam "nemteasca". Dar nu urata. Iar ale Colt-ului is urate rau.

Planuiesc sa mai merg la Grande Punto..poate la Suzuki (dar nu prea ma trage ata la Ignis, Swift e de un retro care nu ma atrage..iar Sx4 e prea scump...).

Pana la urma cred ca va trebuie sa ma decid intre Ibiza, 207 si Grande Punto (daca se dovedeste a fi ok)

Si mai e ceva..am un sentiment ciudat..desi 207 mi s-a parut cel mai frumos si mai comod si mai modern...mi-a ramas sufletul la Ibiza, cand m-am urcat in ea am simtit ca mi se potriveste, ca-s "acasa". Si totusi multi zic ca-i depasita..etc. Cum am mai spus, cel mai mare chin, paradoxal, va fi cand ma voi vedea cu banii in mana (sau in cont, ma rog). Poate ma supar pe viata si-mi iau Logan, ca tata! biggrin.gif
AlexTM
Pai daca Ibiza iti place, ia-o, ce mai. Textele cu e depasita, conceptie veche, etc... sint abureli de marketing. E o masina NOUA, are 0 KM, deci te va tine, daca ai grija de ea, la fel ca une ultimul racnet, model 2008.
alina100434
Dar, pana la urma, si asteia ii zice "Noua Ibiza". Deci, de ce se spune ca e depasita? In ce an s-a conceput cel mai recent model? Ca sa ma lamuresc si eu.
Ca uite, la test drive, am uitat sa intreb.
HalbaSus
Ibiza "actuala" a fost lansata in 2001, dar nu vad cu ce ar fi depasita... e adevarat ca nu are suspensie independenta pe spate sau diferential blocabil fata sau alte inovatii tehnice (desi din 2001 nu s-au prea facut mari progrese tehnologice) dar pe de alta parte foarte multe masini din clasa ei nu au aceste "inventii" chiar daca au fost lansate recent. In plus la o masina de clasa mica care probabil va avea sub 100 cp... deci nici nu vad de ce ar avea nevoie de tehnologie de ultima ora. In plus, fiind un model mai vechi ar trebui sa fie rezolvate "bolile copilariei" care sunt inerente modelelor noi.
Daniel91961
Nu te mai lua dupa unu si dupa altul ca ibiza e depasita. Nu e depasita deloc, a avut si un facelift si niste imbunatatiri la motorizari,iar costurile de intretinere sunt super ok. Iti vorbesc ca fost posesor de ibiza (pana in urma cu 2 luni) si pot sa spun cu mana pe inima ca este mult peste peugeot sau opel (masini pe care de altfel le cunosc f bine).
Parerea mea.
florin55503
in mare parte aveti dreptate in legatura cu ibiza. preoblema e ca ofera motoare sub concurenta. dar eu zic ca e o masina ok.
Mihai34891
Ibiza e clar peste celelalte masini din acest vs.

Ceea ce poate deranja este faptul ca, fiind din clasa Sport, are suspensii mai rigide. Partea buna este ca suspensiile rigide inseamna un comportament excelent in curbe (mult mai bun decat au Fabia sau Octavia, spre exemplu).

Iar, vis-a- vis de ce zicea cineva mai sus, motoarele sunt de VW. Acum, ca motoarele de Peugeot ar fi mai bune decat cele de VW - putem discuta mult si bine.
Razvan100780
QUOTE(Alex Aka)
Greu de spus in cazul meu ce sfat sa-ti dau. De ce?
Seat e una dintre marcile favorite si Ibiza este o masina buna pe care as cumpara-o oricand. Cu Peugeot 207 am mers de cand a aparut si este o masina buna, inchegata, o masina pe care asa cumpara-o oricand.
Ei si cireasa de pe tort ca sa zic asa imi place enorm aceasta masina si as cumpara-o oricand pentru mine si sotie ar fi noul opel corsa care este o masina de nota 20 cel putin d.p.d.v. al designului, al motorizarilor si este nu in ultimul rand cea mai noua.

Seat mi se pare sobra si sportiva.
Peugeot luxoasa si sportiva.
Corsa frumoasa, funny si sportiva.

Fa test-drive cu fiecare dintre elesi spune-ne si noua parerea ta despre ele.


Interesanta analiza. Foarte ciudata insa.

Am sa ma leg doar de caracterizarea pe scurt a celor 3 modele si mai ales la cea pentru Opel Corsa. Am facut test-drive cu masina si am avut o surpriza oarecum neplacuta:
Banuiesc ca deja se stie ca Opel Corsa si Fiat Grande Punto=Aceeasi masina. Diferenta este ca Opel nu este deloc sportiva. Suspensia este MOALE, chiar prea MOALE favorizand confortul. In viraje insa din cauza moliciunii suspensiei masina capata ruliu pronuntat. Nu am mentionat ca desi sunt una si aceeasi masina (ca design difera doar farurile), pe motorizari similare Opel-ul este un pic mai puturos. Nici eu nu am condus benzina asa ca nu ma pot pronunta despre ea dar sigur nu vine cu alta suspensie.
Ibiza intradevar are motorizarile cele mai slabe comparativ dar ca tinuta de drum este net superioare lui Corsa si oarecum la egalitate as zice eu cu Pejo.
207 la randul lui nu mai este la fel de sportiv ca 206 care, desi era mai mica si mai prost finisata, statea mai bine pe sosea.
AlexTM
Corsa si Grande Punto = aceeasi masina blink.gif
De unde pina unde? E drept ca nu sint la curent in permanenta cu ulrimele noutati. A aparut cumva un nou model de Punto, in ultimele 2-3 luni?
Razvan100780
QUOTE(GhitaTM)
Corsa si Grande Punto = aceeasi masina blink.gif
De unde pina unde? E drept ca nu sint la curent in permanenta cu ulrimele noutati. A aparut cumva un nou model de Punto, in ultimele 2-3 luni?


Dragul meu Ghita, cele 2 masini impartasesc exact aceeasi platforma tehnica, ele sunt aceeasi masina la fel cum VW Polo, Seat Ibiza si Skoda Fabia sunt aceeasi masina. Mai mult decat atat daca te vei uita masinile au dimensiuni identice, iar daca le privesti din profil vei vedea deasemenea acelasi lucru.
AlexTM
"impartasesc aceeasi platforma" e un termen pe care l-am auzit si ras-auzit de mi-a ajuns pina peste cap.
Ce inseamna, mai exact?
Suruburile sint la fel? bucsele bara-stabilizatoare sint identice? Au placutele de frina la fel? Ce inseamna platforma asta, termen vehiculat de toti asa zisii "experti"?

Dar mai ales, de ce m-ar interesa pe mine (de fapt, pe un cumparator care ia masina sa mearga din punctul A in punctul B, nu sa o desfaca smile.gif ) daca pivotii sint la fel sau nu cu masina nu-stiu-care?
Sa nu-mi spui ca seamana. Sa fim seriosi.
Seamana Peugeot 107 cu C1 si Aygo, dar nici astea nu poti sa spui ca sint identice. Dar Corsa si Punto ? Mie de exemplu imi place cum arata Grande Punto, dar Corsa nu.

PS: dintre cele 3 enumerate mai 'nainte, mi-as lua Citroen C1. Deci, impart sau nu aceeasi platforma, ce importanta are?
RedDog
GP si Corsa sunt una si aceeasi masina, acelasi tren de rulare, aceleasi motoare (Fiat cele pe motorina), in mod surprinzator concepute de Fiat. Exista diferente de design (mie Corsa mi se pare urata rau in raport cu GP) si de setari ale trenului de rulare, asa cum s-a mai spus si mai sus.

Referitor la dilema din topic, as sugera GP si Swift.
anton87190
QUOTE(alina100434)
Despre plastice, din cate pot spune eu, pana acum 207 e castigatoare (cam ca la toate capitolele, mai putin pret), apoi ar fi Corsa iar pe ultimul loc Ibiza, cam spartana, cam "nemteasca". Dar nu urata. Iar ale Colt-ului is urate rau.


Si mai e ceva..am un sentiment ciudat..desi 207 mi s-a parut cel mai frumos si mai comod si mai modern...mi-a ramas sufletul la Ibiza, cand m-am urcat in ea am simtit ca mi se potriveste, ca-s "acasa". Si totusi multi zic ca-i depasita..etc. Cum am mai spus, cel mai mare chin, paradoxal, va fi cand ma voi vedea cu banii in mana (sau in cont, ma rog). Poate ma supar pe viata si-mi iau Logan, ca tata! biggrin.gif


Măi Alinuța iar te iei de plasticele mele? De fapt ce să mai zic, fiecare cu gusturile lui...
Totuși dacă ți-a rămas sufletul la Ibiza, mergi pe varianta asta! Eu așa am făcut, le-am văzut pe toate, m-am așezat la volane, am văzut în care mă simt cel mai bine, care îmi place ca aspect interior și exterior, am comparat motoare, consumuri, dotări etc și până la urmă am ales mașina de care m-am îndrăgostit, chiar dacă unii încercau să-mi spună că lor nu le plac plasticele de la Colt, că are suspensii rigide, că li se pare mai zgomotoasă decât mai știu eu care...
Ideea este să-ți iei mașina care ți se lipește de suflet, că de bune toate sunt bune, o mașină nouă fie ea și Logan n-are voie să-ți facă probleme în primii ani, așa că mai caută și-n altă parte, mai mergi iarăși pe la Ibiza, așeazăte iar la volan și vezi cum ți se pare... :wave:
RedDog
Foarte bine spus! Ia-ti masina care iti place, in care te simti cel mai bine, pentru ca in definitiv, in 50000km nu cade nimic de pe nici una. Si in plus, mai trebuie sa alegem si cu inima, pentru ca dam o carca de bani pe ea si ne vom petrece destul timp la volanul ei, deci ar fi bine sa ne placa smile.gif

offtopic.gif
Plasticul din Colt e cam slabut, fara suparare smile.gif In rest masinuta e super ok.
AlexTM
Exact! beer.gif
(referitor la alegerea masinii, nu la plasticele de pe Colt)
bebelacus
ibiza nu e atit de sportiva precum se zice, nici macar in comparatii directe. Corsa arata mai bine deict GP, vreau sa spun, scuze, ca interiorul e mai frumos, mai bine finisat si inspira mai multa calitate decit tonele de plastic lucios si colorat din GP. Io as merge pe 207 daca banii nu ar fi o problema. Dar mai curind as lua Un Megan hatchback acre intr-o varianta de 1.6 benzina e foarte ieftin.
dar, la cit de scump e 207, cea mai buna idee, mai buna decit Meganul, ar fi C4. du-te la Citroen si vezi de C4. Matusa mea are un C4 de 1.4. e super fasnetz si super silentios. Iar la 13000 si vreo 500 parca, toate taxele iei un 1.6 benzina, cu ESP, airbaguri multe, pilot automat, computer bord, jante, volan piele, A/C (s-ar putea sa fie automat). Serios, verifica oferta Citroen pt C4. Nu mai vorbim de confort rulare, dinamica, siguranta etc. Peste orice masina din clasa mica, indiferent de nume. Si iti va consuma la fel de mult/putin ca un 207 de 1.4 benzina.
sint chiar curios daca te va interesa.
inca ceva, C4 benzina e mai rapid decit Ibiza de 1.4. La naiba, e mai bun din orice pct de vedere. Si cu mult mai practica. Va impaca si capra si varza. Si traficul din bucale dar si confortul si siguranta necesare unui drum pina la mare.
Razvan100780
QUOTE(bebelacus92825)
ibiza nu e atit de sportiva precum se zice, nici macar in comparatii directe. Corsa arata mai bine deict GP, vreau sa spun, scuze, ca interiorul e mai frumos, mai bine finisat si inspira mai multa calitate decit tonele de plastic lucios si colorat din GP. Io as merge pe 207 daca banii nu ar fi o problema. Dar mai curind as lua Un Megan hatchback acre intr-o varianta de 1.6 benzina e foarte ieftin.
dar, la cit de scump e 207, cea mai buna idee, mai buna decit Meganul, ar fi C4. du-te la Citroen si vezi de C4. Matusa mea are un C4 de 1.4. e super fasnetz si super silentios. Iar la 13000 si vreo 500 parca, toate taxele iei un 1.6 benzina, cu ESP, airbaguri multe, pilot automat, computer bord, jante, volan piele, A/C (s-ar putea sa fie automat). Serios, verifica oferta Citroen pt C4. Nu mai vorbim de confort rulare, dinamica, siguranta etc. Peste orice masina din clasa mica, indiferent de nume. Si iti va consuma la fel de mult/putin ca un 207 de 1.4 benzina.
sint chiar curios daca te va interesa.
inca ceva, C4 benzina e mai rapid decit Ibiza de 1.4. La naiba, e mai bun din orice pct de vedere. Si cu mult mai practica. Va impaca si capra si varza. Si traficul din bucale dar si confortul si siguranta necesare unui drum pina la mare.


Bebelacus nu te poate contrazice nimeni, intradevar C4 este o masina mai buna decat Ibiza, insa fac parte din clase total diferite. C4 este o masina compacta iar Ibiza o masina mica. Motorul de 1.4 de pe C4 nu va da pe masina performante dinamice mai bine decat cel de 1.4 pe Ibiza pentru ca la C4 ca si la 307 cutia este "lunga" si in plus masina este si mai grea cu vreo 200 Kg, diferenta de putere fiind doar de 10 CP.
Este adevarat insa ca masina este mai confortabila si mai echipata. Este insa si mai scumpa cu vreo 3000 EURO.
alina100434
De cand am initiat acest topic m-am mai sucit. raman cele 3 pe lista, mai putin Corsa totusi, din cauza livrarilor...n-am rabdare, cand o sa ma vad cu banu in mana o sa vreau masina IMEDIAT!!!!! (Inchipuiti-va ca inchid ochii, strang din pumni si bat din picior). Ca cunosc marfa (adica eu)

Insa..la G Punto n-am ajuns inca, planific. Am vorbit sa ma duc si la Swift, asa de chichi..de curiozitate..da mai stii?

Nici nu ma gandeam la Clio (mi se parea mai frumos Corsa), si mai deloc la Ford Fiesta. Voi ce ziceti dragilor(si dragelor), sa le iau in considerare?
bebelacus
e adevarat ca fac parte din clase diferite, dar un 207 mai accesorizat e cam scump; ma gindeam ca ar putea renunta la parfumul Dior si sa foloseasca deodorantul Lady Speed Stick, mai taie si o poseta si alte mici nimicuri inutile dar atit de scumpe pe anul asta si poate se baga la ceva care o va multumi destul de mult, in orice caz mai mult decit oricare din cele mentionate. Plus, ca ii va oferi mai multa versatilitate. No offence, alina, in alte cuvinte, voiam sa spun ca poti strange cureaua. Nu e elegant sa-i faci bugetul altuia dar asa se intimpla cind ceri sfaturi de-astea pe forum. M-am gindit ca daca iti poti permite un 207 te poti gindi si la un C4, intr-adevar cu un efort dar nu foarte mare.
Iar C4 de 1.4, e mai sprinten decit Ibiza de 1.4. Nu stiu daca i-au mai marit puterea Ibizei, dar m-am dat cu unul de 70 sau 75 cp si nu prea putea. Iar la drum lung, eu zic ca ai rezerve mai mari cu C4 de 1.4 decit cu ibiza de1.4. Iar daca intr-adevar faci efortul, mergi pe C4 1.6 benzina.

ps chiar ma uitam intr-o revista. 207 de 1.4 16V echipare Trendy ( nus tiu cum o fi) e 13,300 ddp. tot C4 de 1.6 merita. la 13,600 parca e oferta, ai ESP, pilot etc., etc.
AlexTM
QUOTE(alina100434)
Nici nu ma gandeam la Clio (mi se parea mai frumos Corsa), si mai deloc la Ford Fiesta. Voi ce ziceti dragilor(si dragelor), sa le iau in considerare?
Eu AM OBOSIT de cit ti-am tot recomandat Clio si nu m-ai bagat in seama. Am renuntat.
eddie
biggrin.gif Pot sa-ti recomand si eu Clio ? :help:
Daniel91961
QUOTE(bebelacus92825)
Iar C4 de 1.4, e mai sprinten decit Ibiza de 1.4. Nu stiu daca i-au mai marit puterea Ibizei, dar m-am dat cu unul de 70 sau 75 cp si nu prea putea. Iar la drum lung, eu zic ca ai rezerve mai mari cu C4 de 1.4 decit cu ibiza de 1.4.


C4:
Tip motor: 1.4
Putere maxima motor: 90 CP
Cuplul maxim motor: 133 Nm
Masa autovehicul: 1182 kg
Acceleratie: 12.8 sec (0-100 km/h)
Viteza maxima: 182 km/ h

Ibiza:
Tip motor: 1.4
Putere maxima motor: 85 CP
Cuplul maxim motor: 130 Nm
Masa autovehicul: 1053 kg
Acceleratie: 11.9 sec (0-100 km/h)
Viteza maxima: 180 km/ h

Deci cum e mai sprinten C4 ?
Ibiza de 85 CP e mai sprintena decat C4 de 90 de CP,sa nu mai zic de motorul de 1.4 100 CP de pe ibiza. Din cate stiu eu C4 are un singur motor de 1.4...
bebelacus
ai dreptate, atunci, cu sprinteneala; ce stiam eu, cel putin Ibiza ala cu care m-am dat eu, ca avea motor de 1.4 si 75 cp, asta prin 2003. s-ar putea sa-i mai fi bagat citiva calutzi. Era al vecinului meu si l-am condus odata de la Tulcea la Constanta. ala era cu siguranta mai lent.
dar vad ca vrea cu orice pret una dintre Ibiza si 207, asa ca nu ma mai agit ca un pepsi.
ca veni vorba, citi bani vrei sa dai pe masina, maxim?
Daniel91961
Da, agitatia nu are rost.
Cel mai bine sa alegi cu sufletul.Ce-ti place aia iti iei !!!
Mandula
QUOTE(alina100434)
Am postat si la topicul despre marci de masini despre cat de tare m-a dezamagit Colt-ul! (am fost la un drive test) Arata delicios dar merge ca o dacie veche, huruie ca tractorul (chiar si cea pe benzina), iti zgaltaie ficatii la cea mai mica denivelare.
Acum ca stiti ce ma deranjeaza (vreau o masina confortabila, silentioasa, "pufoasa", moale, care sa nu-mi aminteasca de o dacie din '70) ce m-ati sfatui? ibiza, New Corsa sau Grande Punto? Am sa merg la drive teste dar m-ar interesa parerea posesorilor unor astfel de marci. Dispun de maxim 12.000 euro pt masina dar vreau sa fie moderna, comfortabila si sa consume putin. Cer prea mult???


Citez aici postul initial al Alinei ca sa nu se mai agite unii ca pepsi-ul :angel: si sa se discute mai la obiect.

Si, in asentimentul lui GhitaTM si al lui Eddie, revin si eu cu recomandarea Clio 3: confortabila, silentioasa, pufoasa, moale, nu zgaltaie ficatii, e model nou (2005), siguranta de top (5 stele), motorizari variate si rafinate, preturi decente (spre deosebire de 207), problemele istorice si de marca privind fiabilitatea - zic posesorii - rezolvate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.