Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce dimens max de jante/anvelope pot pune pe Lancer 1.6?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mitsubishi
Andrei101039
Help me.....
Vreau sa-mi montez jante de 17'' pe Lancer 1.6 si ma tem sa nu fie prea mari.Ce anvelope se preteaza la jante de 17 fara a se majora dimensiunea rotii prea tare (nu vreau modificari la caroserie).
Astept sugestii...
TKS!
Jeff
Depinde ce dimensiune ai acuma. Recomand acest link http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html
Andrei101039
Merci pentru link...
Am cautat prin reviste si pe net de mi-au sarit capacele si era atat de usor....
Marius43590
1. teoretic trebuie omologate
2. pretul cauciucurilor de 17 sunt semnificativ ridicate fata de cele de 15
3. setul complet pt aceasta schimbare ar implica si schimbarea discurilor

4. se merita atatea pt numai 98 caluti ?

oricum daca faci acest pas, baga si niste pozze sa vedem ce iese.

SUCCES
Andrei101039
Ai dreptate si argumentele sunt bune...dar...
este o japoneza si cu putin efort poate sa arate mult mai bine decat default-ul.
Cauciucurile sunt mai scumpe dar in conditiile in care pastrez rotile de fabrica pentru iarna, raman doar 7,8 luni pentru setul de vara, deci se cam amortizeaza investitia.
La schimbarea discurilor nu ma gandisem dar sunt in calcul de acum inainte.
Oricum.....Evo nu o sa iasa si nici la show-uri de tunning nu o sa particip.
De curiozitate si tot o sa incerc si..... mai este si propria placere...
Keep in touch....
Bogdan90772
Salut Andrei,

O completare la cele spuse mai inainte de Marius:
1. Masina va deveni foarte rigida, deoarece dispare efectul de amordizare produs de anvelopele cu profil inalt;
2.Daca Marius facea referire la discurile de frana, nu este necesara inlocuirea lor;
3. Trebuie sa tii cond de "offset"-ul jantelor, sa fie identic cu celelalte, altfel risti sa ai probleme de stabilitate;
4. Pentru a nu solicita anormal suspensiile si trnul de rulare fata/spate anvelopele care s-ar potrivi sunt 215/40 R17, pastrand evident indicii de viteza si de sarcina; pentru jante iti vor trebui 17x7JJ;

Sfatul meu este sa le incerci inainte de a le cumpara, s-ar putea sa ai probleme cu cauciucurile - sa atinga in aripi la viraje.

Sa pui poze daca le montezi.

Succes.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.