Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mai este necesara fisa medicala?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
cristi98885
Mi-a expirat de curand perioada de valabilitate a permisului auto,si as vrea sa stiu daca pentru preschimbarea acestuia mai este necesara si fisa medicala,in afara de celelalte taxe si acte.Pun aceasta intrebare deoarece am auzit la tv ca nu ar fi mai necesara,dar fiind binecunoscuta asa-zisa buna informare mass-media,prefer sa intreb oamenii de buna credinta de pe acest site!Multumesc anticipat! biggrin.gif
eddie
Daca e permisul expirat,ghinion...trebuie sa faci fisa medicala.
Daca doar prescrimbi permisul care este valabil,nu mai trebuie sa faci vizita medicala.
ivghenie74744
Mie mi se pare ceva normal!
De unde stiu astia daca unul care si a luat permisul acum 10 ani mai e bun de sofer sau nu? Si asa sunt destui nebuni pe strada! poate asa mai elimina din ei!!! biggrin.gif
Florin50070
Din pacate la felul in care se fac examinarile medicale pentru permis, scapa si cei mai nebuni pe strada. In afara de oftalmologie, unde e normal sa fie exigenti, la restul cabinetelor e un examen superficial. Ar trebui, macar la psiho sa insiste un pic smile.gif
DORU
Florin stie ce spune... blush.gif :angel:
Leone
in unele locuri nici macar examenul oftalmologic nu se efectueaza cum trebuie; am un cunoscut care e daltonist si are permis! pentru cei care nu stiu, daltonismul este o boala care se manifesta prin incapacitatea individului de a distinge culoarea rosie de ce verde!
Radu97668
QUOTE(Leone)
in unele locuri nici macar examenul oftalmologic nu se efectueaza cum trebuie; am un cunoscut care e daltonist si are permis! pentru cei care nu stiu, daltonismul este o boala care se manifesta prin incapacitatea individului de a distinge culoarea rosie de ce verde!

are daltonism sau discromatism? sunt 2 lucruri diferite. la daltonism e asa cum ai zis tu, insa la discromatism sunt diverse nuante ale mai multor culori intre care nu faci diferenta. eu am discromatism si nu mi s-a intamplat nici macar o data sa am probleme la volan din cauza asta. daca va ganditi ca as putea incurca rosu cu verde la semafor sa stiti ca nu se pune problema.
Lucian55
Ok, daltonism daltonism dar cred ca si copii mici stiu ca semaforul are trei culori: rosu ( primul de sus ) galben ( la mijloc) verde ( jos)
chiar daca nu distingi rosu de verde dar vezi ca e aprins primul bec atunci e clar ca e rosu.
Florin50070
Si in mod sigur esti claxonat puternic daca nu-ti misti fundul in prima secunda cand se face verde asa ca si daltonistii nu trebuie sa-si faca probleme in caz ca sunt primii la semafor biggrin.gif
Radu97668
Nu stiu la altii cum se manifesta, insa verdele cu rosu de la semafor nu le-am incurcat in viata mea. Ce se poate confunda la unele semafoare mai vechi si mai murdare sunt galbenul cu rosu, dar la ambele culori se opreste, asa ca asta nu ar fi o problema. Si oircum, nu cred ca exista cineva care sa nu stie cum sunt pozitionate culorile pe semafor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.