Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motor Dacia 1310
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Engine
serginho
Buna seara. am o dacia 1310 din 1997.astazi am mers cu o dacia de prin 1990 cu motor de Golf 1.mi-a placut cum merge dar singurul lucru care ma deranjat a fost zgomotul.era pe motorina. ce alte motoare se mai pot pune de dacia mea?? sunt curios. intentionez sa imi pun alt motor dar inca nu stiu de care s-ar potrivi.Va rog sa ma ajutati. multumesc.


P.S.:ca sa va faceti o parere despre cum arata dacia mea puteti da clik pe link-ul urmator.

http://www.youtube.com/watch?v=LiDEh52QdlM
serginho
sa inteleg ca nu stie nimeni.nu??
James Kilowatt
Pai cine sa stie, pe vremea cand era Dacia la moda nu prea aveam de unde sa stim ce alte motoare din lume ar merge pentru ca nu le vedeam decat in reviste aduse de marinari biggrin.gif

Incearca si tu unul de reno 5 1.4 turbo biggrin.gif

Sau incearca alt carburator macar, un bicameral tapan.
air_wolf
se pot pune motoare de pe renault. daa ai meserias bun, poti pune ce motor vrei, conditia e sa incapa.
vezi ca unele motoare sint mai grele si va trebui sa schimbi suspensia fata cu una HD.

e mai simplu insa so tunezi un pic pe a ta: carburator de la alfa romeo, distribuitor cu efect hall, marita un pic compresia - eventual un compresor de la vw (se gasesc).
mike.omega
Problema la dacie nu e cum maresti puterea motorului, neaparat! Ci cum o stapanesti smile.gif
Cutia, franele si suspensiile abia se descurca cu cei 60CP din standard.
Posibilitati de modificare a motorului sunt multe, s-au enumerat, insa reduc viata si cresc consumul destul de tare biggrin.gif

E si in CT un break cu motorul 1.6TD de la VW, daca nu ma insel, merge binisor!

Cel mai usor de adaptat motor+cutie gasesti la renault 5, desi mai bine cumperi toata masina si renunti la dacie biggrin.gif
serginho
mai este cineva pe aici??
air_wolf
biggrin.gif este.
James Kilowatt
Asteptam sa ne mai arati clipuri din alea smile.gif
serginho
uite o sa pun imdediat.k am mai facut cateva mai jale. dar trebuie sa le descac.putina rabdare si o sa vedeti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.