Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A4 1.8T 163cp
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Audi
Iliescu63885
De 4 zile am cumparat un audi A4 1.8T 2003 (110mii km ) si as vrea cateva sfaturi pentru intretinerea masini.Vineri seara dupa ce am cumparat-o mi s-a aprins becul de la check engine, precizez ca vechiul posesor baga bfb de 98 iar eu am bagat de 95 poate fi asta unul dintre motive.Ce altceva puteti sa-mi spuneti legat de motor este fiabil sau m-am pacalit.
Va multumesc.
Ediz33425
Sa stapanesti sanatos masina,fara accidente si incidente Eu alimentez cu benzina de 98> Daca bag de 95 de simte imediat,trage mai greu (cod motor AEB 1.8T 150 HP,121.000 km).Esti in posesia unei masini echipate cu una dintre cele mai rafinate motoare turbo pe benzina,asa ca nu te zgarci la benzina.

N-o vitregi:foloseste consumabile si combustibil de calitate (ex: Mobil 1 0W 40 fully synthetic/8.000-10.000 km;buji NGK/15.000-20.000 km-service-ul recomanda schimbarea la 30.000 km).

Punctul nevralgic al acestei platforme este suspensia multi-link fata(cate 4 brate pe fiecare parte),asa ca evita pe cat posibil gropile!

Numai bine :wave:
DORU
Subscriu total la cele spuse de Ediz... este un motor-uzina si merita tota atentia ! Eu iti recomand sa schimbi uleiul + filtrul la 15.000km maxim. Iar cat despre norma VAG pt ulei, mergi pe 503.00, ai sub 200CP. Merita sa pui 503.01 daca faci remapare si depasesti 200CP.

Am avut 1.8T cod AGU pe Octi 1 FWD, acum detin 1.8T cod ARX pe 4x4.

Welcome to the club !
Iliescu63885
Multumesc pentru raspunsuri.Cureaua de distributie la cati km se schimba si cam cat costa kitul de distributie?Astept in continuare opiniile voastre atat cele bune cat si cele rele despre masina.
Apropo ce inseamna rampare.
Va multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.