Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Adevar sau provocare
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
M i h a i
Intrucat am vazut deseori pe forum aprecieri de genul "in masina cutare te ia somnul pana prinzi nu stiu ce viteza", iar aprecierile respective mi se pareau cel putin deplasate, facute nu din experienta ci doar din auzite sau doar asa de dragul postatului, am hotarat sa infiintez acest topic unde cei care se simt "lezati" ii pot provoca la o cursa pe cei care au facut aprecieri aiurea la adresa masinii lor.
Personal nu m-am simtit pana acum atins de vreun post, insa ca sa dau un exemplu concret, daca-l prind pe vreunul pe topicul Fiat ca zice "...ce Punto domne`....Clio rulez", iar pe Clio ala nu scrie Sport, aici il astept :evil:
Asta ca sa mai terminam cu cei care vorbesc de rau o masina intr-un topic, iar in altul reconamda o marca evident mai slaba (comparat date carte tehnica).... :bounce:

Adevar = recunosti ca ai vorbit prostii
Provocare = mai vorbim sa vedem unde si cand ne dam
V l a d
laugh.gif cine bate Punto cu un Clio.....??? laugh.gif poate un Punto cu motor de 1.1 benzina.... sa il bata un clio 1.4 98cp... ca in rest Punto il face la greu pe clio... daca nu e sport, normal tongue.gif
M i h a i
Era doar un exemplu smile.gif ....dar am vazut de exemplu cev da genul ca Fabia SDI aia cu 0-100 in 18sec face Clio....ceea ce....sa fim seriosi :rock:
V l a d
laugh.gif laugh.gif laugh.gif bine mihai, mi-a placut asta! asta e bancul zilei! :smt041
Unii saracii nu stiu cum e la curse poate... dar ar fii bine sa mearga o data sa se lamureasca si sa plece cu coada intre picioare ca sa se invete minte smile.gif
G e o r g e
pai daca luam datele date de producatori avem asa :
fiat punto 1.2 16v 80 cp : 11.4sec
renault clio 1.4 16v 98 cp : 10.5 sec

o secunda diferenta pana la 100 km /h
M i h a i
Eu cand am zis de date tehnice ma gandeam la alte cazuri pe care nu le-am enumerat (gen cel cu Fabia).
Dar vorbind la concret Punto-Clio:
1. 1 secunda nu inseamna diferenta de la cer la pamant, ca sa zici de ex. ca Punto e facut muci, nu?
2. Cum am mai zis in trecut, la o cursa, Clio 14.16v a facut Seatul leon de 105CP.......
3. Eu am dat rusinica la toate Cliourile cu care m-am dat, dar:
a) poate fi chestie soferie
cool.gif poate aia nu au fost dispusi sa forjeze cat mine
4. Ma dau oricand cu Clio pentru ca si daca o fi sa pierd nu cred sa pierd de-o asa maniera categorica incat sa se poate zice "rusinicaaaaaaaa!".....mai mult de 6500 ture nu poa sa-o duca
alex20
Mai eu nu stiu da Clio si Punto is depasite de mult.Eu am un Daciot din ala vechi culoare rosie,tatuat pe spate ufo ,acceleratie 24 sec.CIne se pune cu mine?? laugh.gif
M i h a i
si-am uitat sa zic, exista si Punto 1.4 16V sau 1.9JTD care.....
Dar oricum, daca te uiti la motoarele de 1.2 1.3 de la clasa mica o sa vezi de ce zic eu de Punto ca rulez(cu dubii la peugeot 206).....parere mea....insa ne-am indepartat de la discutie.

Si ca sa evidentiez inca odata scopul acestui topic, iti amintesc (George) de reactia ta la replicile date de Iulian8 in disctia cu Golful 4: "...vin-o tu cu Golful si eu cu Impretza sa vedem care nu mai iese din balarii...." (citez aproximativ)
M i h a i
alex20 iti recomand pt intrecere impretza tongue.gif
G e o r g e
sefu' eu sunt de acord cu tine ! daca iti vine sa crezi laugh.gif
M i h a i
bre nu-mi vine sa cred insa daca vei mai fi de acord de 2-3 ori o sa ma obisnuiesc :roll:
OMEGA
1. Alex20 daca dacia ta mai sta pe roate, da un semn cand treci prin ct, sa vezi cum face dacia 100kmph in mai putin de 20 sec :ctf2:
2. Voi vreti sa organitzati curse ilegale???
M i h a i
OMEGA ai fi interesat?
OMEGA
Eu le prefer pe cele legale :smt041
M i h a i
intre timp mi-am gasit nasul -> Fabia RS :banghead:

si de ce preferi legale OMEGA? ...se organizeaza destul de rar
G e o r g e
pentru cei 130 cp care ii are saracia ar trebui sa aibe demarajul sub 9 sec. sau ma insel eu in a presupune asta ???
M i h a i
intr-adevar te inseli. tongue.gif are 9.6. Oricum, zboara chestia.
G e o r g e
mihai eu spun ca AR trebui sa aibe sub 9 sec. stiu ca saracia are 9.6.
dar nu are fata de 130cp. pune-o langa un saxo vts de 1.6 118cp cu 8.7 demarajul si s-a rupt firul.
M i h a i
sorry am inteles eu gresit...cu fabia

si n-am de unde sa aiu saxo tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.