Help - Search - Members - Calendar
Full Version: avensis sau noua corolla
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
cristian98736
salutare tuturor iubitorilor de masini , cunoscatorilor si mai ales iubitorilor de masini toyota.inca odata vin si eu cu o noua dilema.vreau un sfat de la cunoscatori.ce ma sfatuiti sa-mi cumpar?toyota avensis sau noua toyota corolla?as dori sa stiu parerea celor care au vazut si eventual au testat noua corolla.din pacate nu ma aflu in tara si nu am putut sa o probez.arata intradevar cum este pe net?merita banii?sosesc in tara la incep lui aprilie si sunt chitit pe ele.dar vreau sa stiu parerea voastra.
deci----AVENSIS sau NOUA COROLLA?va rog sa ma scuzati daca va stresez, stiu ca am mai deschis odata acest subiect dar atunci inca nu aparuse pe piata noua corolla.vreau sa stiu mai ales parerea detinatorilor de avensis si care au probat si vazut noua corolla.
cu respect si va salut.
AZAZEL
eu doar am vazut noua corolla. ce nu-mi place este spatiul fff mic pt pasagerii spate. cred ca este cel mai mic spatiu de la compacte. corolla are un design interior nou , atragator. avensis este cu siguranta alegere
mai buna
Mihai80
QUOTE(AZAZEL)
eu doar am vazut noua corolla. ce nu-mi place este spatiul fff mic pt pasagerii spate. cred ca este cel mai mic spatiu de la compacte. corolla are un design interior nou , atragator. avensis este cu siguranta alegere
mai buna


Salut!

Nu stiu daca te-ai urcat in noua Corolla, dar spatiul nu este cu siguranta mic!!!

Oricum Avensis merita din plin dpdv tehnic/spatiu/ergonomie designul este un pic prea clasic.

Eu as alege Avensis chiar daca Corolla arata mai bine....gusturile nu se discuta.

O seara buna!
_Constantin_
Eu nu stiu ce tot ziceti de spatiu in Corolla noua, in spate de abia stai, cel putin eu nu am loc sa stau confortabil. E mult mult mai mult spatiu in spate la Avensis. Alegerea e a ta dar poti fi sigur ca din toate pct de vedere avensis e o masina mai BUNA.
Ciprian-153
Vorbim de doua masini din clase diferite,care se adreseaza unor segmente diferite de cumparatori. Sigur ca Avensis este mai buna,sau cel putin asa pare, dar nu comparam mere cu prune ca sa aratam cat de scofalcite sunt prunele fata de stralucitoarele mere! Pretul Avensisului este mai mare decat al Corollei,cel putin de la un anumit nivel in sus.
Ai nevoie de o masina cu foarte mult spatiu si esti gata sa platesti pentru asta,cumperi Avensis. Dar la un trafic aglomerat, merge mai bine o Corolla.
Vezi necesitatile tale,scuturi buzunarul,apoi faci alegerea. Dar sa fii atent ca merii si prunii sunt copaci diferiti.
AZAZEL
QUOTE(Mihai80)
QUOTE(AZAZEL)
eu doar am vazut noua corolla. ce nu-mi place este spatiul fff mic pt pasagerii spate. cred ca este cel mai mic spatiu de la compacte. corolla are un design interior nou , atragator. avensis este cu siguranta alegere
mai buna


Salut!

Nu stiu daca te-ai urcat in noua Corolla, dar spatiul nu este cu siguranta mic!!!



m-am exprimat gresit.
trebuia sa spun ca "eu doar ce am vazut si analizat"

revin intarind si ceea ce spunea constantin. spatiul in spate la noua corolla este ffff mic. cred ca cel mai mic din clasa compacta.
eu proba la masini o fac astfel:
ma urc la volan, imi potrivesc scaunul si volanul in asa fel incat sa nu ating cu genunchii in volan, spatarul la scaun il pun cat mai vertical si apoi vad ce spatiu imi ramane pe bancheta pe locul din spatele meu. daca stau in spate confortabil atunci masina este ok.

noua corolla practic este masina cu 2 locuri.
Dan52141
QUOTE(AZAZEL)
QUOTE(Mihai80)
QUOTE(AZAZEL)
eu doar am vazut noua corolla. ce nu-mi place este spatiul fff mic pt pasagerii spate. cred ca este cel mai mic spatiu de la compacte. corolla are un design interior nou , atragator. avensis este cu siguranta alegere
mai buna


Salut!

Nu stiu daca te-ai urcat in noua Corolla, dar spatiul nu este cu siguranta mic!!!



m-am exprimat gresit.
trebuia sa spun ca "eu doar ce am vazut si analizat"

revin intarind si ceea ce spunea constantin. spatiul in spate la noua corolla este ffff mic. cred ca cel mai mic din clasa compacta.
eu proba la masini o fac astfel:
ma urc la volan, imi potrivesc scaunul si volanul in asa fel incat sa nu ating cu genunchii in volan, spatarul la scaun il pun cat mai vertical si apoi vad ce spatiu imi ramane pe bancheta pe locul din spatele meu. daca stau in spate confortabil atunci masina este ok.

noua corolla practic este masina cu 2 locuri.


haide mai AZAZE smile.gif sa nu exageram totusi, spatiul din spate este ok pentru clasa ei, este acelasi ca la vechea corolla numai ca vizibilitatea este mai proasta si de asemeni pozitia este mai proasta atat in fata cat si in spate ... in rest ca spatiu masina este ok, vrei mai mult mergi pe avensis, desi comunicatele toyota spun ca noua corolla este cu doar 9 cm mai mica decat avensisul diferenta in interior este foarte mare.
cristian98736
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, argumente si sfaturi.Cred ca deja am luat o decizie.Si aceea va fi achizitionare unui avensis D4D 2,0L.OARE ESTE CEA MAI BUNA ALEGERE SAU SA MA ORIENTEZ PENTRU MOTOARELE PE BENZINA?
OO NOUA MINGE LA FILEU----AVENSIS SAU NOUL WV PASSAT DAR CU O ECHIPARE MAI SLABA? :boxing:
VA SALUT SI VA DORESC UN SOFAT FARA INCIDENTE :wave:
Dan52141
QUOTE(cristian98736)
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, argumente si sfaturi.Cred ca deja am luat o decizie.Si aceea va fi achizitionare unui avensis D4D 2,0L.OARE ESTE CEA MAI BUNA ALEGERE SAU SA MA ORIENTEZ PENTRU MOTOARELE PE BENZINA?
OO NOUA MINGE LA FILEU----AVENSIS SAU NOUL WV PASSAT DAR CU O ECHIPARE MAI SLABA? :boxing:
VA SALUT SI VA DORESC UN SOFAT FARA INCIDENTE :wave:


benzina vs motorina s-a discutat foarte mult, depinde de cati km faci pe an si de stilul tau de condus ... (sa te bage in scaun si dupa aia sa moara sau sa pleci mai lent dar sa accelerezi constant pana la zona rosie ... m-am exprimat mai plastic smile.gif ) eu as inclina spre benzina 1.8

passat ? ... glumesti nu smile.gif eu am auzit "numai de bine" smile.gif referitor la service si costuri post intretinere la vw, poat vrei sa te convingi singur smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.