Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Comparatii preturi generale ale componentelor
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Mihail100788
Ca persoana care ia in calcul achizitionarea unei masini sh, as fi interesat de preturile pieselor de schimb, incepand cu stergatoare si terminand cu parbrize, insa fara a intra in detalii, ci incercand doar a alcatui un clasament.

Din vasta mea experienta de pana in prezent, am aflat ca:

Mai scumpe

- Logan
- Opel

Mai ieftine

:angel: Cam atat din partea mea.[/b]
James Kilowatt
Mai ieftine

Daewoo biggrin.gif
viorel97276
Mai scumpe sunt cele frantuzesti din cate stiu eu daca nu ma-nsel.Renault,Peugeot,etc.Opelul nu cred ca ar fi chiar asa de scump.
viorel97276
Mai scumpe sunt cele frantuzesti din cate stiu eu daca nu ma-nsel.Renault,Peugeot,etc.Opelul nu cred ca ar fi chiar asa de scump.
ncristi
Ina fara de daewoo si intr-o mai mica masura dacia mai toate marcile au aceleasi preturi cu exceptia celor considerate "premium" unde costurile de intretinere sunt mai mari.

Dintre marcile cu intretinere ceva mai scumpa - ford si hyundai - preturi justificate intr-o oarecare masura de garantiile mai mari.

Oricum ca idee preturile sunt cam aceleasi si pe nicaieri nu primesti ceva moca...nici macar la opel biggrin.gif ...ca tot circula un zvon ca acolo totul este ieftin de pici pe spate smile.gif
Cso96419
cu cat e mai p*o*p*u*l*a*r* a* biggrin.gif masina cu atat sunt mai ieftine piesele de schimb din simplul motiv ca se fabrica in mai multe parti, concurenta mai mare, preturi mai mici.
desigur ma refer la piata libera. la reprezentanta iti dau piese originale la preturi prohibitive.

daca masina nu prea e populara normal ca sunt scumpe piesele ca trebuie sa mergi la reprezentanta ca doar acolo le gasesti.

cel putin asta e logica mea. poate nu e cea mai sanatoasa, dar asha vad eu lucrurile. de aici vin si faimoasele ganduri ca japonezele au piese scumpe. normal daca nu se fabrica pe aici piese si vin din japonia. pretul se dubleaza pana aici.

ex: la golful meu o biesa costa dublu la reprezentanta de cat in comert. aceeasi piesa de la acelasi distribuitor. :minigun:
Florin50070
QUOTE(Cso96419)
de aici vin si faimoasele ganduri ca japonezele au piese scumpe. normal daca nu se fabrica pe aici piese si vin din japonia. pretul se dubleaza pana aici


nu toate biggrin.gif
Mihail100788
Cu toate astea, oricat de popular e Loganul, piesele Renault, tot mult mai scumpe decat cele de la Opel raman, si asta e valabil si la masinile noi, cum e penultima versiune de Opel Vectra. Curat murdar.
Insa clasamentul tot nu se intocmeste smile.gif

Revin, dpdv al preturilor pt piese:
Renault (inclusiv Logan)>Opel
Aduceti completari va rog.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.