Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 6800 Euro: corsa vs clio vs fabia vs glof 4-2 usi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
MARIUS86880
Salutare.

M-ar interesa o masinuta SH din cele enumerate in subiect, pret maxim 6800 EURO. Singura la care as face exceptie in privinta nr de usi este golf 4 unde as accepta sa aiba si doar 2 usi. La celelalte numai in 4 sau 5 usi.

Ordinea intereselor ar fi:

1.An de fabricatie cat mai bun
2. Motor cu capacitate redusa si consum asemenea
3. Benzina
4.Costuri de intretinere (piese + consumabile) cat mai reduse

Ce imi recomandati ?

Multumesc anticipat
AlexTM
La aceeasi suma de bani, Clio va fi cea mai putin rulata, pentru ca are devalorizare mare.
Deci, daca nu te ai nevoie de masina mai mare (adica Golf-ul, din lista ta) atunci Clio.
HalbaSus
Dar in nici un caz Clio Symbol, e o masina doar putin mai buna decat solenza si parca putin mai proasta decat anumite variante de logan.
Cso96419
Clio are cel mai mic pret, la ani cat mai putini. golful este cu o clasa mai mare, dar motorul de 1.4 este prea mic.
la restul merg cele de 1.4 de minune. se descurca rezonabil.
AlexTM
Clio este si de 1.2

Cit despre motorul de 1.4 prea mic pentru Golf ... depinde de asteptari. Mie nu mi se pare mic. Si mi s-ar parea cea mai interesanta oferta pentru un Golf.
Pret mic, taxe mici, consum mic, sanse mai mici sa fi fost forjat, caci cei care-si iau de 1.4 in general sint mai calmi.
Numai mici ... si bere smile.gif
MARIUS86880
Se pare ca "lupta" se va da intre golf 4 - 2 usi si opel astra - 2 sau 4 usi.
ce imi recomandati?
Am auzit f multa lume spunand ca motorul de 1.4 la gof e prea mic si consuma destul de mult (peste 10l/100km) in oras. Am mai gasit Astra in 2 usi motor 1.2 75 CP, la fel, mi se pare cam micut ptr o ASTRA. Astept in continuare pareri.

Va multumesc ptr raspunsurile de pana acum.

:cheers:
AlexTM
Am auzit si eu povestea "motorul e prea mic, consuma mai mult pentru ca se chinuie"
Si cu valorile de catalog cum e atunci?
florin55503
daca tot vrei motor de 1.4 mai bine te uiti la astra de 1.4 care are 90 CP. golful are 75. o diferenta semnificativa
eddie
QUOTE(GhitaTM)
Am auzit si eu povestea "motorul e prea mic, consuma mai mult pentru ca se chinuie"
Si cu valorile de catalog cum e atunci?


Consumul dat in carti este consumul la un kilometraj de 90 km/h spre exemplu.O viteza fara probleme la mai toate motoarele....
Dar la o viteza mai mare,peste 120 km/h spre exemplu,motorul mic va fi mult mai turat si se va forta mai mult sa mentina viteza decat cel mai mare si implicit va consuma mai mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.