Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dacia logan 1.6 16v vs hyunday accent 1.6 cvvt full
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
DRAGOS
Am nevoie de ajutor!! Care dintre cele doua masini este mai buna si mai fiabila? blush.gif
sandel100532
clar hyunday din toate punctele de vedere.design,fiabilitate confort, brand,garantie-6ani.dar si 2000E in plus.
T u d o r
Pretul Accentului si costurile de intretinere sunt cu mult mai mari decat ale Loganului. Garantia aia de 6 ani ascunde o mare magarie a lui tata Tiriac holding, anume pretul exorbitant al reviziilor. Din cati bani iti jumuleste de pe spinare in 6 ani isi pemite luxul de a-ti acorda garantia asa asa de mare. Asa ca exista si un revers al medaliei... smile.gif
Loganul Prestige nu arata asa de bine (desi nici Accentul nu e o minunatie de masina), categoric nu-ti ofera imaginea Hyundai[list], dar costa cu 20% mai putin si reviziile sunt cela mai ieftine de pe piata.

Chestie de optiune, cred. Daca la pretul Accentului mai pui 2000 euro, te urci intr-o clasa superioara, cu modele mult mai interesante. Asa ca totul e o problema de cati bani ai sau esti dispus sa dai, fiind diferenta de pret semnificativa.[list]
Radu97668
Clar Hyundai. Finisaje mai de calitate, fiabilitate mai mare. Este superior la toate capitolele, mai putin la dimeniuni probabil. Intr-adevar, costurile de intretinere sunt cam mari si sa te fereasca Dumnezeu sa ai nevoie sa schimbi vreo piesa si sa nu fie pe stoc. Un Astra Clasic cat mai costa? Dintre masinile straine are cele mai mici costuri de intretinere. Este intr-adevar un model trecut de varsta a doua, insa eu consider ca reprezinta o achizitie buna.
ncristi
QUOTE
fiabilitate mai mare


De unde sti ca accentul este mai fiabil?
RUE
mie accentul imi pare o masina la fel de "ieftina" ca si loganul.
poate este si sensibila. nu stiu daca e corect sa dai cu minim 2000 mai mult pt accent cand deja te poti gandi la alta MASINA de la banii acestia.
am intalnit multi oameni care desi nu au logan al lor sa l laude recunosteau ca le place forma... deci le place masina.


recomand vesnic mersul la drive test si verificate tinuta de drum, zgomotul interior, suspensiile si citite reviewsuri despre ambele masini.

parerea personala trebuie sa primeze.
DRAGOS
Multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar stiam de problema accentului legata de costurile de intretinere, insa nu stiam cat de mare este. De curand am auzit ca hyunday ar avea probleme si cu reteaua de service, care nu acopera prea bine tara. Personal am o parere mult mai buna despre designul exterior al loganului(forma patratoasa imi inspira un pic mai multe sportivitate), insa am pus in balanta si faptul ca la interior finisarile sunt net superioare in hyunday.La hyunday primesc in plus pentru 2 mii de euro doar airbaguri cortina,lucru care mi se pare un pic cam putin la banii astia, avnd in vedere si faptul ca am de gand sa raman cu masina pe sosea si pe cat posibil cu rotile pe asfalt. blush.gif
De curand a aparut in ring un nou competitor, chevrolet aveo 1,4 16v. Ce parere aveti?
T u d o r
Intr-un comparo dintr-un AM&S de anul trecut, cu Logan, Accent si Aveo (parca), Loganul a iesit castigator la tinuta de drum si directie. Celelalte l-au batut la interior, silentiozitate si nu mai stiu la ce. Dar ca tinuta de drum vreau sa spun ca (si din experienta mea) Loganul e cu temele la zi facute. Impresia de instabilitate e data - subiectiv - de aspectul inalt si garda la sol mai mare. Cei care s-au obisnuit cu asta si l-au condus fara complexe stiu ca limitele trenului de rulare sunt destul de departe. Eu personal nu am avut niciodata motive sa ma plang de asta si am condus totdeauna mai repede.

Regula de baza: test drive, parerile noastre sunt ale noastre biggrin.gif si nu trebuie sa le imprumuti. Du-te frumos si mergi cu ambele masini si verifica singur daca merita sa dai 2000 euro in plus la cumparare si naiba mai stie cati la intretinere pentru imaginea mai buna a Accentului. Eu nu as da... smile.gif

LE: am postat concomitent, raspunsurile sunt pentru ce s-a spus mai inainte... smile.gif
TLS-09
QUOTE(Radu97668)
Clar Hyundai. ...................Intr-adevar, costurile de intretinere sunt cam mari si sa te fereasca Dumnezeu sa ai nevoie sa schimbi vreo piesa si sa nu fie pe stoc.


Pai si atunci de ce Hyundai?Ma gandesc la faptul ca omul ar trebui sa-si puna problema ce se intampla daca-mi pica ceva la Logan si ce se intampla la Hyundai daca pica ceva?Constata ca a dat mai multi bani pe masina, ca asteapta de i se lungesc urechile pana-i vin piesele si pa urma ca a platit revizii la pret de Mercedes ca sa aiba garantie 6 ani la masina.
Parca nu-i chiar asa de clara optiunea pentru Hyundai.
Nici Logan nu as zice sa ia ca-mi citeste postul Tudor. biggrin.gif (se poate face cumva sa nu-l vada Tudor?) biggrin.gif
Acuma serios vorbind as recomanda Loganul.
Leone
Trebuie neaparat sa faci un drive test ca sa te convingi dc Hyunday-ul merita cei 2000e in plus. Eu personal as lua Loganul si de 2000e as pleca in vacanta...dar fiecare face cum crede mai bine! spor la cumparaturi!
Radu97668
QUOTE(RUE)
am intalnit multi oameni care desi nu au logan al lor sa l laude recunosteau ca le place forma... deci le place masina.

Iar eu am intalnit multi posesori de logan nemultumiti de foarte multe lucruri, precum calitatea materialelor, confort sau izolarea fonica. Am mers cu logan, albea si accent si pot sa spun ca logan sta cel mai prost la confort si la calitatea materialelor. Albea l-am condus 20.000 km si am prieteni posesori de logan care au recunoscut ca albea este o masina superioara loganului.
Eu recomand sa nu faci o alegere fara a merge la drive test cu ambele masini, iar apoi sa ne impartasesti parerile tale.
RUE
da mai, ceva zgomotoasa e si mazda 3, si chevy optra fata de un Lumina ;-)
loganul e zgomotos, e drept daca mergi pe drumuri aiurea, de aceea daca poate sa faca un test cu hunday ul acesta nou. e drept ca eu am 1,4 si am auzit ca cel in cauza la 10 k euro, prestigele e mai antifonat si chiar fasnet.
sincer nu mi am luat masina chiar cu gandul la reteau de service spunand ca daca e noua ma bazez sa nu am necazuri macar 2 ani.
am avut un timp un accent cu nici 100 000 km in yemen si am preferat un yaris mai vechi decat sa ma lase accentul.. toate birjarite de toti. ceva in genul better than nothing....
era intr o stare ajuns accentul de mai bine era cu o dacie clasica.
pe astea noi nu le cunosc.
DRAGOS
Multumesc tuturor pentru sfaturi. referitor la ce a spus tudor sunt de acord pentrut ca mai am un logan in familie- cei drept de la firma,dar este condus foarte grijuliu de tatal meu(prin grijuliu neinsemnand incet, ba dimpotriva), un 1,5 dci preference. Referitor la tinuta de drum chiar nu am ce comenta, masina sta chiar bine pe viraje si la viteze destul de mari. Aceasta va fi a doua masina si va fi condusa de mama mea un timp, pana voi putea sa-mi iau carnetul(momentan mai am 2 ani de asteptat) blush.gif. Voi incerca sa o conving sa incerce un divetest cu cele trei si probabil si albea. Multumesc anticipat pentru urmatoarele comentarii ce vor urma. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.