Help - Search - Members - Calendar
Full Version: centrala punto 1.2
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Fiat
arpad91181
ma intereseaza o centrala de punto (ECU) motor 1.2 benzina fabr 2001
cod ECU este: IAW 58F M3
Mariustom
Topicul celălalt, identic, de pe "Service - mecanica si electrica auto" a fost șters.
Vezi că în celălalt mesaj Cod ECU era IAW 59F M3.
arpad91181
Am gresit.
Codul este IAW 59F M3
Lucian90978
ai gasit centrala?
arpad91181
nu am gasit pe nicaieri. Am o promisiune din Italia. Poate luni
Ionut45405
Din cate stiu eu o centrala nu se poate folosi decat pe o singura masina pt ca se memoreaza in ea codul electronic. Grija mare daca vrei una sh !
Petru101358
Am avut si io aceeasi problema, si am asteptat cam o luna dupa o centralina noua dar a functionat pina la urma. Fiind nou pe aici nu stiu cum sta treaba, daca pot sa zic de unde si cu cit am luat-o
Lucian90978
pai de asta e forumul, sa aflam niste raspunsuri la probleme.
Petru101358
Revin deci cu amanunte:
Punto 1,2 8v pe care l-am avut a fost al treilea Punto pe care l-am condus (primele doua au fost masini de firma un 1,9D si un 1,9JTD cu trei usi) si primu cu care am patit o chestie de genul asta Si al meu era tot 2001 si adus din Germania, am inteles de la baietii de la service ca asta cu centralina e o "boala" mai ales la cele din 2001 si aduse din Germania, centralinele "crapa" intre 80 si 100.000 km desi nu e neaparat o regula. Exista unele echipate cu un anumit tip de centralina care au fost cu probleme, oricum s-au remediat intre timp si daca ii pui centralina noua ai cam scapat de belele, motorul fiind in rest unul foarte fiabil.
Ca sa fiu mai concis si sa nu va plictisesc pot sa va spun ca am cautat centralina in enshpe milioane de variante, am apelat inclusiv la cumnatu-meu care pe vremea aia era in Roma, si pina la urma cum in perioada aia tocmai ma angajasem la Cefin colegii de acolo mi-au rezolvat-o la un pret bunicel, am dat pe ea cam 650 de euroi, si la baiatu care mi-a montat-o bani de o bere mai mare.
Oricum am vindut dupaia masina si mi-am adus un JTD de 1,9 si 86 de caluti masina care e mai pe sufletelu meu si care imi place de numa numa.
O sa ma interesez daca mai au colegii mei relatia la depozitul respectiv din Italia si cam cit ar costa o centralina, partea mai nasoala e ca am stat dupa ea cam o luna si vreo saptamina pina a venit din Italia.
arpad91181
Am rezolvat problema. Am schimbat centralina si totul este ok
Lucian90978
felicitari! cat te-a costat si unde ai gasit?
ionut10051981
help
Vreau si eu o centrala !!!
ionut10051981
Cine ma poate ajuta si pe mine cu informatii in legatura cu o centrala de injectie pt fiat punto din 2001, seria IAW 59F E4?
Unde gasesc de cumparat una noua, la un pret rezonabil?
Voi cei care ati avut aceasta problema, dati-mi o rezolvare la aceasta problema, va rog!!!
Multumesc!!!!
ak81@masini.ro
noua gasesti doar la preturi mari. Si eu am cautat, dar pana la urma am facut rost din Italia dar sh. Ma costat 200 euro complet cu cheie si contact
ionut10051981
am gasit si eu azi una in Italia, noua cu factura si garantie 1 an dar la 380 euro, sper macar sa iasa treaba buna!! Urmeaza sa vad ce va fi!!
ionut10051981
Si nu ti-e teama ca cea sh va crapa dupa vreo cativa km?
ionut10051981
Se pare ca centralina gasita in Italia la 380 euro este seria IAW 59F M3 si nu IAW 59F E4. Simt ca nu ma mai tin nervii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.