Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor - achizitie masina noua - de aprox. 18.000 eur
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
sebastian100577
Salut,

Am nevoie de sfaturile celor mai experimentati decat mine pentru a-mi cumpara o masina de aprox. 18.000 - 19.000 eur.
Indiferent cate topicuri am citit pe acest forum, inca nu ma pot decide. In prezent am un Renault Megane 1.9 DCI (2002) de care sunt foarte multumit, insa a cam venit vremea sa o schimb.

Mersi mult anticipat.
air_wolf
o toyota sau un subaru.
CatalinKRK
Daca esti multumit de Renault vezi ca era o oferta pe la Laguna super dotata vreo 17.000 fara taxe (cred ca ajunge la 20 cu ele). Motor de 150 cp
M A R I A N
N-ai zis daca pretul e CIP sau DDP.
Si eu zic Toyota, Subaru sau Honda. Dar daca esti multumit cu Meganul...here I rest my case. arigato.gif
sebastian100577
Scuze.
Am uitat sa mentionez. Pretul este de aprox. 18-19.000 eur DDP. De mai multi bani nu dispun.
Ce ziceti de Octavia 2 Elegance 2.0 TDI 140 CP?
O alta varianta, insa una pe benzina la care m-am "oprit", ar fi Avensis Luna 1.8 i.
Oricum, inca nu ma pot hotari daca sa fie diesel sau benzina.
Legionaru'
Pana in 20.000 euro Toyota Avensis 1.8 VVT-i este best-buy.
sebastian100577
Multumesc pentru sfaturi.
As dori daca se poate sa aflu mai multe opinii.
Avensis este unica solutie viabila la acesti bani?

Mersi mult.
Gugea40182
Honda Accord 19.016 si honda Civic 19.611 cu foarte multe optiuni si una si alta.
Legionaru'
Accord-ului in varianta de echipare LS (19.016 euro)ii lipsesc:
-VSA(controlul stabilitatii)
-faruri de ceata
-volan si schimbator imbracate in piele
-jantele din aliaj

Avensis-ul le are pe toate.Insa cu un motor mai putin puternic(129 CP fata de 155 CP).
T u d o r
Conform site-ului oficial Honda, VSA are. Fata de ES ii lipsesc modelului LS volanul si schimbatorul cu piele, cruise control, handsfree bluetooth, oglinda electrocromatica interioara, senzorii de ploaie si lumina, faruri autoreglabile pe inaltime.
Si ar fi corect sa comparam motorul Honda de 155 cai cu cel de 2.0 al Avensis-ului, nu cu cel de 1.8. Si atunci preturile nu ar mai fi asa. smile.gif
Oricum, toate sunt masini excelente pentru banii pe care i-ai da pe ele, asa ca alegerea nu se poate face decat tinand cont de stil de conducere si aspect.
Legionaru'
Colegul nostru a dat ca indice de cautare pretul, nu motorizarea.
Radu97668
La banii astia, cred ca cele mai bune oferte sunt Toyota Avensis, Skoda Octavia si eventual si Honda Acord. Corola este sub Octavia ca tinuta de drum, insa este o masina buna (doar e o toyota).
Cso96419
Octavia 2 elegance cu motor de 2L benzina/diesel intra in bani.
Henry90720
Accord-ului, in echiparea de baza, nu ii lipseste VSA-ul (controlul tractiunii + controlul stabilitatii). Ba, mai mult, are chiar si oglinzi rabatabile electric!
Legionaru'
QUOTE(Legionaru')
Accord-ului in varianta de echipare LS (19.016 euro)ii lipsesc:
-VSA(controlul stabilitatii)
-faruri de ceata
-volan si schimbator imbracate in piele
-jantele din aliaj

Avensis-ul le are pe toate.Insa cu un motor mai putin puternic(129 CP fata de 155 CP).


Are VSA

Ce nu mai are:
- oglinda interior cu anti-orbire decuplabila
- parasolare cu oglinda luminata
- are decat 4 boxe

Comparatia o fac cu nivelul de echipare Luna de pe Avensis.

http://www.toyota.ro/Images/09%2E01%2E2007...m420-493280.pdf
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.