Help - Search - Members - Calendar
Full Version: skoda roomster sau fiat doblo dinamic
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Adrian90853
sunt nedecisa ce sa iau, eu fiind incepatoare, iar necesitatile mele sunt pentru circulatie externa cu familia.
pentru moment cele mai bune optiuni mi se par: fiatul doblo si skoda roomster, mentionez ca o sa circul in oras maxim 5000 km, in afara orasului minim 15000 km, din care majoritatea pe drumuri bune ;i uneori cele de tara.
Avand in vedere ca ofertele sunt apropriate, va rog ajutati-ma sa ma decid.
T u d o r
Dintre cele 2, as alege Roomster, macar pentru ca are la baza o platforma de succes, aceea a vechii generatii Octavia, acum Octavia Tour. Doblo Panorama este la origine o masina utilitara, cum sunt si Kangoo, Berlingo sau altele. Adica mai orientata spre carat decat spre confort.
Eu m-am urcat in Roomster, mi s-a parut cam inghesuit, cu scaune mici. Pe de alta parte, nu ma pot considera apartinand mediei ca inaltime si greutate, asa ca nu trebuie sa ma iei drept etalon... biggrin.gif
Alternativa ar mai fi Renault Modus, o masina draguta (pentru o femeie asta poate fi important), dotata excelent si cu pret foarte bun. Desigur, Doblo Panorama si Modus nu sunt din aceeasi clasa de dimensiuni, asa ca optiunea ta este importanta. Daca vrei masina mare, Doblo, Kangoo sau Logan MCV sunt interesante, daca vrei mai mica alegerea sa se dea intre Modus si Roomster.
Eu as opta (avand in vedere o familie cu max. 2 copii si parinti de talie medie biggrin.gif) pentru Modus sau Roomster, in ordinea asta. smile.gif
DORU
Am stat in ambele - Roomster si Doblo. Cu ultimul am si mers prin oras.
Pt o doamna/domnisoara, Roomster e alegerea potrivita, pt ca desi ofera multa polivalenta, se conduce precum o Fabia.

Un drive-test si te vei convinge !
vali3
am mers si eu cu ambele - cu doblo cateva sute de km, cu roomster drive-test...sunt de acord cu doru...roomster!
florin55503
modus in nici un caz. am mers cu doblo panorama din buc pana in sibiu asta vara, eu condus pe serpentine si chiar mi-a placut. avea motorul de 1.9 multijet de 100 de CP (asa tin minte) si se misca chiar bine. insa daca batea o rafala de vant din lateral simteai destul de puternic ( ma gandesc insa ca la toate masinile de genul asta e la del, am mers cu un pathfinder si era tragedie la un moment dat).
pozitia de consdus era inalta (mie nu prea imi place chestia asta) dar butoanele erau toate la indemana. dureaza ceva pana te obisnuiesti cu schimbatorul. mie chiar mi-a placut masina. insa nu mi-a lua una decat daca are avea tractiune integrala
T u d o r
Florin, de ce in nici un caz Modus? Mie mi-a placut masinuta, are aspect vesel si pret excelent la dotarile pe care le are.
Radu97668
si eu sunt de parere ca roomster ar fi alegerea potrivita. Am avut un Fiat Albea de care am fost foarte incantat, insa Skoda este de fapt subsidiara Volkswagen si din acest motiv consider ca modelele sale sunt superioare celor Fiat. In ceea ce priveste platforma, eu stiam ca este una complet noua, care nu a mai fost folosita pentru alta masina pana acum. Sau cel putin asa am citit in niste brosuri.
florin55503
poate am fost cam categoric. dar modus e un clio cu aspect de monovolum. si sincer as prefera clio. nu ofera nimic in plus fata de clio (un pic de portbagaj) ba din contra.

pe mine ma inspaimanta masinile cu o lista cu n dotari. sunt genul care prefer CP si niste dotari de bun simt in locul unei liste interminabile de dotari. pe mine nu ma incanta ceva de genul: senzor de ploaie care se defecteaza mult prea des. sincer daca nu ar fi fost cu taxele si impozitele astea tampite mi-as fi adus pt sufletelul meu un 525 in 6 cilindri cu vanos si 190CP. dar nu ma lasa stapanirea. prefer genul asta de masini

eu unul cred ca fiatul isi indeplineste cel mai bine scopul pentru care a fost creat. dar nu stiu cum e cu fiabilitatea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.