Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pt cei pasionati de viteza
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3
gabi4
salutare.

care a fost viteza maxima pe care ati atins-o de cand sunteti soferi si cu ce masina, eventual si cu ce motorizare?
eu pesonal nu am carnet, dar sunt un impatimit al vitezei.

cel mai tare am mers cu un opel astra de 120CP cu 180.
cel mai naspa a fost cu o dacie break cu 140.

voi?
G e o r g e
si sa inteleg ca ai mers doar la arat ? nu-ti trebuie si acolo carnet ?

220 cu vectra 2.2 dti cu mine la volan .

din pacate locurile de viteza s-au micsorat la noi in tara si radarele s-au inmultit :evil:
gabi4
tre sa clarific unele lucruri.
mesajul cu subaru nu a fost scris de mine, ci de altcineva.
eu personal nu am subaru si nu sunt un impatimit al acestei marci.
chestia aia cu bre chiar m-a enervat.
IONUT3
si eu am mers cu o dacie 1310 din 1997 cu bord cn, masina era superintretinuta, suspensii noi etc, etc, si vreau sa zic ca i-am dat 150, sau ma rog atat indica in bord, si in afara de sunetul vantului-de! aerodinamica romaneasca- nu ziceai ca esti in dacie!
am mai condus un cielo cu cca 180 ca nu am avut unde sa-i dau mai mult. insa treaba e si pe unde conduci. imi plac la nebunie drumurile din ardeal-zona centrala, sighisoara, brasov, sibiu, unde soseaua este buna...intri in curbe cu 120-130, ca la raliu
gigi24632
eu am mers cu un bmw seria 3 de 200 CP cu 240 noaptea. demential!
Candea
Sunteti complet nebuni.
Eu am mers doar cu 140 cu un Ford Mondeo din 96,era noapte,mai mult nu m-a lasat proprietarul.
In dreapta soferului am mers cu 180 tot cu un Ford Mondeo,dar din 2001.
GUVI
..195 km/h cu o vectra din 91 :shock:
ovidiu10
eu am depasit cu un golf 4,150 km/h azii dimineata? laugh.gif
admin
:shock: ...era dimineatza devreme cred ... :laughing3:
M i h a i
170 Supernova (je in dreapta)
180 Fiat Punto (je la volan)
200 BMW 524 BMW 525 (je la volan) .....BMW rulez tongue.gif
G e o r g e
a draq supernova nu trece de 170 ... si chiar am incercat si eu cu a mea . nu vrea si pace :cry:
V l a d
170km/h fiat uno
220km/h vw passat
150km/h opel corsa (limitat la 150) :cry:
90km/h fiat 850 :albino:
DORU
240 KM/H SKODA OCTAVIA 1.8 T 20V...DESIGUR, TUNATA smile.gif)
(EU O CONDUC)
Rai
210 km/h-Golf 4
250km/h-BMW 325 i
320 km/h-BMW 645 i
350 km/h-BMW-Williams
M i h a i
marius ne-ai spart pe toti tongue.gif
G e o r g e
la 350 esti deja avion tongue.gif

acum intrebarea vine : in care caz erai matale la volan smile.gif ?
Iulian8
1080 km/h intr-un jumbojet, undeva intre aripi... :shock:
Iulian8
george, ai prodrive-ul pe subaru?
am 2 prieteni in timisoara care au si ei impreza dar ei alearga la nationale cu ele, tu nu ? faci ceva cu subaru ala sau doar prin oras si pe DN-uri....
doar de curiozitate, mie personal imi place f mult masina aia .
GUVI
QUOTE(M a r i u s)
210 km/h-Golf 4
250km/h-BMW 325 i
320 km/h-BMW 645 i
350 km/h-BMW-Williams


:shock: Michael Sumacher incognito!!!! :headbang:
Iulian8
totusi se pare ca e ralf....
M i h a i
Cum adica in care cazuri a fost marius la volan? cel putin BMWilliams nu stiu sa aibe decat un loc tongue.gif
Florin-414
unde atingeti mah voi vitezele astea?
In iubita noastra tara eu nu am reusit sa merg mai repede de 160.
pe drumurile pe care circulati voi nu sunt gropi, de nivelari si alte fenomene specifice numai romaniei
guerilla
Unii dintre membri de aici nu sint in Romania - ferice lor :salute:
In tara stiu locuri in care poti atinge usor - si chiar depasi- 200km/h
V l a d
Florin, 220km/h atinsi pe autostrada scurta, foarte scurta, e adevarat Bucuresti-Constanta! Asa ca se poate si dupa cum spunea si Cristian mai sunt multe alte locuri...
Florin-414
unde sunt locurile astea unde poti atinge 200 fara sa iti taie calea vreun caine, utilaj agricol sau vreau sofer atent mai mult la peisaj decat la drum (pe autostrada mergem cu 150 cu farurile aprinse si unul cu un aro s-a gasit sa depaseasca o raba tocmai cand era la 100 m in spatele lui)
M i h a i
florine tu ai dreptate cu cainii si cu utilajele si cu admiratorii de peisaje, insa tre sa stii ca pentru unele masini nu e nevoie de prea mult timp sau prea multa sosea ca sa atinga 200. Iar pe autostrada si DN1, functie de trafic ai sanse o gramada sa atingi viteze mari....masina sa ai
V l a d
Corect Mihai, asta incercam sa demonstrez si eu mai sus, dar totusi din pacate treaba cu depasirile in ultimul moment (dacie pe dacie, trabant pe dacie, lada pe dacie, raba pe dacie si invers) e foarte reala. Cred ca nu exista drum in afara orasului sa nu dau de cate unul care face asta chiar in momentul in care ma pregatesc sa trec pe langa el!
M i h a i
Asa e Vlad, mi se intampla mai mereu cum ies din oras. apropos de depasirile astea, eu am ajuns la concluzia ca a merge cu viteza e periculos in primul rand datorita celor cu masini vechi, care meg incet si care atunci cand intra in depasire raporteza situatia la felul lor de mers. Nu se gandesc ca punctul ala mic din retorvizoare pe care il vad ei atunci cand se asigura(daca se mai si asigura), s=ar putea sa aibe nu 70-80 ci de la 160km/h in sus si ca s-ar putea ca cele 5-10 minute sau cei 4-5 km de strada de care au nevoie ei pentru a depasi sa nu le fie suficienti. Asa ca watta hell...hai sa depasim.
V l a d
Asta e Mihai, va trebui sa ne obisnuim sa mergem mai incet, asta pentru siguranta noastra in primul rand si pentru siguranta celorlalti participanti la trafic in al doilea rand. Sa speram ca in viitor vor disparea incet, incet toate masinile vechi care si polueaza si pun in pericol buna desfasurare a traficului. Si in afara exista masini mai vechi dar nu stiu cum naiba toti soferii sunt mult mai amabili decat la noi. Poate spiritul nostru latin e devina. tongue.gif
Florin-414
Vlad imi pare rau sa iti spun ca masinile vechi nu vor disparea din romania nici peste 20 de ani pt ca romanul prefera sa isi carpeasca dacia cu cate o sarma decat sa isi cumpere o masina din vest mai ieftina.

Faza ca unora le trebuiesc cateva minute sa faca o depasire nu ma deranjeaza, dar inainte de a depasi sa se uite si ei in oglinda ca de aia are masina asa ceva. E adevarat ca mai sunt si soferi care te vad si nu s-ar baga pe prima banda. nu inteleg de ce romanii vor toti sa mearga pe banda a doua care se foloseste numai pt depasire
TheCube
S-o fi folosind numai pentru depasire in alte tari. La noi e greu sa mergi pe un drum national pe banda I, in conditiile in care trebuie sa te feresti de biciclisti, carute, pietoni de la tzara si... gropi, care sunt mult mai frecvente pe banda I.
NU zic ca e corect sa folosesti banda a II-a, dar uneori mai lasi principiile si te gandesti si la siguranta ta. Mi s-a intamplat sa merg pe un astfel de drum, in localitate, cu 60/h (pe banda a II-a, pentru ca pe banda I "circulau" autobuze si carutze), iar din spate sa-mi vina unu' cu 120-140/h si sa-mi semnalizeze cu farurile sa-i fac loc. Totusi, eram in localitate, ce naiba! Omul ala nu era constient ca pune in pericol viata lui, dar mai ales pe a altora ?!?!?!
Sunt sigur ca Marius a mers cu acele viteze pe o pista de teste sau cel putin pe autostrada.
M i h a i
totusi la rglement zice ca tre sa lasi lumea sa depaseasca indiferent daca manevra se executa prin depasirea vitezei legale. oricum trebe mers in primul rand dupa regulament si dupa aceea dupa cum ar fi moral. Asa ca valea pe prima banda tongue.gif
Rai
Deci fiti linistit eu nu gonesc de nebun si mai ales in Ro si ma tin si de regulamente dar pe autostrazi in Germania nu e limita de viteza si poti sa mergi cati poti.Sigur nu e indicat prea repede dar eu trebuie sa testez ce construies si de accea vitezele mari.
Si apropo de BMW Williams inainte de a merge motoarele la incercari cu piloti echipei sunt teststate de colegi si am fost si eu invitat de mai multe ori.Nu e o problema sa mergi 300-350 km/h nici nu simti.
Si apropo exista si un model de 2 persoane.
Si George pe cand ma dadeam eu la cancursuri 4x4 multi nici nu aveau masina si actualul campion al Ro mai boxa.
Happy_Maker
Marius, trebe sa fi un om tare fericit! Deci pana la urma sa intzelegem ca erai pe o pista, nu?
Apropo, cum draq arata BMW-ul asta Willims, ai ceva poze?

Peste 130 pe DN si 180km/h pe autostrada e sinucidere curata in Ro!!!!
Hai sa fim seriosi, numai un nebun ar merge mai tare de-atat in tzarisoara noastra draga. Eu era sa o patzesc rau de tot pe Buc-Pitesti le 180 la ora, mi-a luat unul fatza....de-atunci nu-mi vine sa ma mai risc la asa viteze, nu pentru ca nu mi-ar place (din contra!), ci pentru ca nu sunt singur pe sosea, sau mai bine zis sunt destul tataitzii si mamaitzii care au uitat scopul retrovizoarelor!
Rai
Nu stiu de ce trebuie sa fiu un om fericit.
Asta e meseria mea sa construies masini si anumite lucruri trebuie sa le si incerc.cred ca e normal?Nu?
Si daca tot am acces peste tot de ce sa nu vad cum se sta intr-o masina de F1 si sa vad cum merge e ceva banal cred eu.
Si nu stiu pe autostrada nu e o problema sa mergi repede sau pe o pista fiindca nu mergi 100 de km cu viteza maxima ci catva.
Radu_
195/h - Audi 100cc, din '87, motor 2300cc, 5 cilindri
Sinner25318
io am fost mai cuminte..(nici masina nu aveam ce-i drept)

160km/h cu un Cielo Euro 3 pe buc-constanta autostrada (io la pedale)

150kn/h cu un Oltcit Club 11R din 1988 (tata la pedale) buc-pitesti autostr.

200km Ford Focus 1999 1.4 (un pretin la pedale) pe DN1
G e o r g e
QUOTE(Sinner25318)
...
200km Ford Focus 1999 1.4 (un pretin la pedale) pe DN1


esti loco??? masina aia nu prinde atat decat daca ii dai drumul din avion laugh.gif
sau ii pui o mare panza si o arunci intr-o tornada!

1.4 16v 75 cp : vit max 171 km/h
DECI never ever, ever 200!!!

1.6 16v 100cp : vit max 185 km/h
1.8 16v 115cp : vit max 198 km/h
2.0 16v 130cp : vit max 201 km/h
ST 2.0 16v 170cp : vit max 216 km/h

singurele motoare capabile sa aintga 200 km/h sunt cele de 2 l. so era 2.0 sau ST?
M i h a i
ai drepate cu 14 16V insa si 1.8 -ul atinge lejer 200km/h daca are valorile scrise de tine in cartea tehnica. Si a mea are vit max 172 dar pe kilometraj arata 180 la orice ora. Dar nu mai mult (nu stiu ce s-ar intampla daca n-ar fi vant absolut deloc sau daca ar bate din spate smile.gif )
G e o r g e
valorile inscrise de mine aici sunt valorile REALE. valorile raportate de vitezometru sunt eronate cu pana la 10% wink.gif in functie de masina , viteza samd. incearca testul cu radarul de la arc. biggrin.gif

o sa vezi ca la diferite viteze , pe care radarul le aproximeaza mai bine decat vitezometrul masinii o sa ai erori diferite.
Rai
Ai dreptate George toate vitezometrele arata eronat cu 5-10% mai mult niciodata mai putin asa sunt facute.Dar sunt si multi factori sa prinzi real mai mult numai la vale face vreo 10-20 km/h vantul si asa mai departe.
Apropo de vitezometre in Ro putin se tin de marimea cauciucului si o marime mica,mica face pe vitezometru 10 poate chiar mai mult.
G e o r g e
este normal ca tine si de marimea cauciucului.
un diametru mai mare al rotii duce la o invartire mai mica in centru deci la o viteza scazuta pe bord.
un diametru mai mic duce la o invartire mai mare a rotii in centru si deci la o viteza crescuta pe bord.
M i h a i
Asa e cum zici. Eu zic doar ca majoritatea, au postat viteza pe care au vazut-o pe kilometraj nu pe cea reala, si ca daca in cartea unei masini vit max este de exemplu 170, pe kilometraj sigur prinzi 180.

Si o chestie personala: in doua situatii cand m-a luat radarul, s-a intamplat sa fiu cu ochii pe bord si, stiind cu cat am mers, la intrebarea politiistului "stiti cu ce viteza circulati" am raspuns prima oara 62 iar a doua oara 82 (ambele in localitati) si culmea, am raspuns corect. De unde concluzia ca cel putin pana la 82km/h vitezometrul arata bine(fata de radarul politiei cel putin). Oare de la cat incep erorile?

Iar radarul ala dintre Arcul de Triumf si Casa Presei e varza cu carne tongue.gif
f1anatic
Da...am trecut cu acul de 110 mph aratate la bord (176+ kph) cu un Chevrolet Venture (minivan ca Crysler Voyager) pentru care am luat si amenda in Indiana. Asta'i ce conduc eu mai nou (3.4 L V6, 24 supape, 240 hp dupa niscai 3 bobine inductie MSD, bujii Bosch cu 4 capete platina, priza de aer, K&N air filter, superchip de la un Chevrolet Impala si numai 4 scaune)

Si 143 mph adica cam 230 kph cu un Ford Taurus SHO (Super High Output)(vechea masina 3.2 V6 motor Yamaha, 24 supape, 240 cp, modificata cu priza de aer, bujii, bobine, superchip, etc))
f1anatic
QUOTE(M i h a i)
Asa e cum zici. Eu zic doar ca majoritatea, au postat viteza pe care au vazut-o pe kilometraj nu pe cea reala, si ca daca in cartea unei masini vit max este de exemplu 170, pe kilometraj sigur prinzi 180.



Corect. Am facut si fotografie la vitezometru aratind 85 mph iar pe GPS zicea 88 mph. Toate masinile prind peste ce scrie pe vitezometru. In America majoritatea modelelor civile, sedan sint limitate electronic la 120.
M i h a i
Pai B25375 din ce zici tu rezulta ca vitezometrul arata mai putin decat ai de fapt. In general se zice ca el arata in plus. Oricum eu stiu ca GPS are erori si nu poate determina la fix pozitia si poate nici viteza. Nu m-as lua dupa el.

Asadar ideea mea era ca vitezometrul arata mai mult decat scrie in cartea tehnica a masinii, si nu mai putin (nu ca masina prinde mai mult decat arata vitezometrul)
madalina
Eu am testat pe Kiseleff intre Arcul de Triumf si Casa Presei (unde exista un indicator de viteza), noaptea sau duminica dupa amiaza cand eram singura masina de pe sens si de fiecare data mi-a aratat indicatorul acela de viteza o viteza mai mica decat imi indica vitezometrul.
G e o r g e
este normal , eroare este pe vitezometru si este in plus. adica pe bord arata mai mult decat este real.

ps atentie ca de la casin spre 1 mai pun de mai bine de o luna ZI DE ZI radar !!!
f1anatic
QUOTE(M i h a i)
Pai f1anatic din ce zici tu rezulta ca vitezometrul arata mai putin decat ai de fapt. In general se zice ca el arata in plus. Oricum eu stiu ca GPS are erori si nu poate determina la fix pozitia si poate nici viteza. Nu m-as lua dupa el.


Stimabile, prind cam 10 sateliti in orice moment. Ma indoiesc de eroare pt ca...sint 10 aparate care imi masoara viteza si unitatea de GPS imi calculeaza si afiseaza media obtinuta. Erroare de locatie.... 4-5 metri ? Masina e mai lunga decit marja de eroare.

Acum sa mai zic ceva. Nu mai am cauciucurile de marimea originala. Am pus mai mari in diamteru 225/70/R15 (de la 215/70/R15). Mi se pare normal sa merg mai iute decit imi arata vitezometrul calibrat pt roti mai mici.
Rai
Apropo de cauciucuri nu conteaza latimea la masurarea vitezei si vitezele cele mai exacte se masoara si la noi pe piste cu celule toate celalalte sisteme sunt inexacte difera putin.
Si ca masinile ar fii limitate adica inchid la 120 mp/h sau km/h nu cred fiinca noi facem tot a 2 masina pentru america ca limita de viteza e de 80 mp/h in America asta e in tara lor.Si am si lucrat in America,dar cine stie cum e acum pe acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.