Help - Search - Members - Calendar
Full Version: SEAT LEON FR SAU AUDI SPORTBACK SLINE ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
andrei100497
SALUT....AM O PROBLEMA...NU STIU CE SA ALEG INTRE AUDI SI SEAT...MAI EXACT INTRE AUDI SPORTBACK 2000TDI 170 CP SLINE SI SEAT LEON FR 2000TDI 170 CP CU KIT-UL DE 3000 DE EURO...VOI CE MA SFATUITI???CAT DE BUNE SUNT SEAT-URILE SI CAT DE BUNE SUNT AUDI-URILE...???????


ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE....MULTUMESC!!! :wave:
James Kilowatt
Nu e nevoie sa deschizi doua topicuri identice smile.gif
Si nici sa scrii cu majuscule wink.gif

In rest, bine ai venit pe forum smile.gif
Cso96419
in principiu e aceeasi marie cu alta palarie.

aceeasi platforma tehnica: acelasi motor, aceeasi suspensie ca arhitectura, aceleasi comutatoare principale ptin bord.

audi, mai elegant, mai stilat.
seat mai sportiv.

daca le iei la aceeasi bani, la audi va fi mai mult intretinerea, dar vei recupera o parte la revanzare, un min 10% in + pt Audi.
HalbaSus
Nu cred ca intretinerea e mai scumpa la Audi... la sportbackul sotiei revizia a fost 700 RON, ma indoiesc ca e mai ieftin la seat. Desigur anumite piese care nu sunt comune (elemente de caroserie, faruri, stopuri) vor fi mai scumpe la audi, dar in principiu asta e problema asigurarii.
danmatyas
eu nu cred ca e loc de o comparatie.audi e peste seat.totusi..e clasa premium.
Henry90720
De acord cu ceea ce spune Dan. Sunt din categorii diferite cele 2 masini.
Audi este din categoria premium, alaturi de BMW sau Mercedes.
Este adevarat ca fac parte din VAG amandoua, insa fiabilitatea este net in favoarea Audi-ului. Pe de alta parte, costurile de intretinere sunt un pic mai mari pentru Audi, insa nu atat cat sa te descurajeze. Vei observa, de asemenea, diferente calitative de fabricatie, in ceea ce priveste, spre exemplu, interiorul, care este mult mai bine finisat (si la care s-au folosit materiale mai bune) la Audi.
Totusi, foarte important este cum te simti in fiecare dintre cele doua.
Pana la urma e si o chestie de gust, pe care nu o putem discuta, nu? smile.gif
andrei100497
da am retinut..nu mai scriu cu majuscule si nu mai pun mesajele de mai multe ori....wink.gifsmile.gif
andrei100497
ok...ms frumos pt mesaje....daca mai e ceva va mai zic...wink.gif
HalbaSus
Ce intelegeti prin "costuri de intretinere mai mari" ? Motorul e acelasi, filtrul de aer e acelasi, uleiul e acelasi, filtrul de ulei e acelasi... manopera de cele mai multe ori costa cam la fel (de multe ori au service-uri comune). E posibil sa coste mai mult placutele de frana, farurile, stopurile, jantele, etc...
Eu as alege sportbackul dar recunosc ca sunt subiectiv.
andrei100497
stiu ca audi face parte din clasa premium,nu fac o comparatie intre ele si nici nu e vb de costurile de intretinere...aceste modele imi plac f mult :coolspeak: ,si nu stiu care dintre ele sa imi iau,imi este f greu sa imi aleg....daca imi iau audi sa nu imi para rau dupa seat...si invers;)
si pana la urma ma gandesc si la un motor TFSI 200 cp in loc de unul diesel :naughty: ...faza e ca am tot auzit tot felul de pareri ca tfsi nu ar consuma asa mult si inca ceva,eu ma plimb mult,adica cel putin70-100 km pe zi...
:@
G e o r g e
problema va fi carburantul pentru aceste motoare . in rest eu votez cu audi smile.gif
Lucas
Pai singura solutie este sa faci un test drive. Asa vei vedea mai bine diferentele dintre cele doua masini. Vezi in care te simti mai bine , care bord iti place mai mult , care e mai fin la atingere, in care stai tu cel mai bine , pozitionarea comenzilor , si cel mai important cum se comporta fiecare. Dar la ultimul punct nu cred ca vei putea obtine mare lucru fiindca nea dealeru e langa tine si nu prea poti sa vezi cum se comporta masina in situatii limita. Mie sincer imi place mult mai mult leonul vechi FR decat cel nou. Cel nou tinde spre monovolum.
T u d o r
Ca si aspect exterior, Leon e mai pe gustul meu, iar Leon FR superb. La interior, A3 este peste din orice punct de vedere ai privi problema. Motorizare identica, tren de rulare identic, cu diferente de setare probabil.
Daca as avea sub 30 ani, as alege Leon pentru imaginea sportiva deosebita, daca as avea peste atunci A3 m-ar reprezenta mai bine.
Si nu trebuie uitata diferenta semnificativa de bani intre modele, desigur. A3 SB Ambition 2.0 TFSI e aproape 25000 CIP, Leon FR e "doar" 19000... biggrin.gif
La banii astia cred ca m-as duce intins la Honda Civic Type R. Imagine deosebita, motor foarte performant aspirat, aspect cel putin extraordinar, interior cum nu exista la clasa compacta. smile.gif
Lucas
Da. Aia da masina. Si pozitia schimbatorului e bestiala. Dar e o masina care nu pune accent pe optionale. Foarte putine ai in ea...acuma depinde de om. Daca se poate lipsi de optionale , civicu R e o masina incredibila.
T u d o r


Nu cred sa-i lipseasca ceva... biggrin.gif

uite, aici http://honda.com.ro/civic5d/standard/ sunt dotarile standard ale modelului "cuminte" Civic, eu zic ca nu-i lipseste absolut nimic. La Type R au pus tot ce se putea pune in standard.
HalbaSus
Din poza par sa ii lipseasca multe... ori are un MMI/I-drive/sau ceva de genu care incorporeaza mai multe optiuni ori are prea putine butoane. Oricum vorbim de categorii total diferite de hatchbackuri. Civic Type R e un hot hatch pur sange orientat spre performante si pune pe planul secund utilitatea.

A3 e un hatchback premium, are cel mai bun interior din clasa lui dar chiar daca are variante deosebit de performante nu emana sportivitate asa cum o face Civicul Type R sau jantele de pe FR. Dar cu siguranta e cea mai luxoasa si cea mai sigura masina din cele enumerate.

Seat Leon e un hatchback derivat dintr-un monovolum (altea), daca ma intrebi pe mine e urat cu spume in afara de jantele de pe FR care arata absolut bestial, in rest aspectul "sportiv" al masinii e compromis de proportiile masinii care se apropie de cele ale unui monovolum (capota foarte scurta, spatele prea tesit, masina pare "inalta", asemanarea cu altea fiind extrem de mare... iar problema cu alteea e ca... e un monovolum, nu un hatchback).

Intrebare: in poza de mai jos care e monovolumul si care e hatchbackul ? biggrin.gif
T u d o r
Halba Man, chestie de gusturi... biggrin.gif Eu as alege si Altea in loc de A3 daca m-as lua strict dupa aspectul exterior. De asemenea, m-as intoarce mai degraba la Logan decat la Leon/Altea dupa interior. tongue.gif

Oricum, dupa parerea mea umila, initiatorul topicului este destul de tanar si cred ca alearga in special dupa imaginea sportiva si aspectul de "aspirator de gagici" decat dupa sobrietate si look premium. Ori, aici Leon sau Civic rup cam orice hatchback in bucatele mici-mici. smile.gif
Aaa, daca te iei dupa butoane la bordul lui Civic te inseli. biggrin.gif Am condus una cativa km si pana m-am obisnuit cu pozitionarea fistichie a tuturor cadranelor/comutatoarelor/butoanelor terminasem testul... biggrin.gif Dar ca aspect si calitate... interiorul Civic e din alt banc, crede-ma. Iar senzatia pe care o ai noaptea la volan e incomparabila in clasa asta.
HalbaSus
Eu sustin in continuare ca un Leon poate "aspira" doar gagici familiste biggrin.gif dar asta deja tine de gusturi. Cu civicul sunt de acord, are un aspect de nava spatiala interior/exterior.
A3-ul nu mi se pare extrem de sobru... poate daca-l iei pe argintiu dar in rest (negru/rosu sau alta culoare mai puternica) pare destul de suparat, mai ales cu jantele din echiparea ambition (cele din avatarul meu) dar poate e doar parerea mea subiectiva blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.