Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fratilor samara nu are nimeni?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
matei67174
cu parere de rau zic sa casati 1200 si 1500 caci am fost multumit de ele dar fata de samara sunt niste jafuri.directie greoaie si prosta,caroseriile deja cedeaza cas vechi de 30 de ani,confortul este de cacat stai inghesuit can conserva,franele nus ceva de laudat dar cei bun motorul puternic si rezistent.eu am vazut diferenta dintre ele 1200 e facuta in anii 78 iar samara in anii 90,confortul este confort,stabilitate,frane si vb aia are un aspect mai bun
matei67174
sunt curios ce bube au samarele caci de 1200 si 1500 sunt satul ca de femei :bandit: si daca cineva are as dorii sa aflu cate ceva despre fiabilitatea lor

Te rog să nu deschizi mai multe topicuri despre Lada Samara.
Mesaj mutat de Mariustom
Daniel82595
pai tu compari masini proiectate in anii '60 cu samara care a fost lansata in '86.
Ma tenteaza si pe mine o Samara insa trebuie sa fiu atent ca sunt unele exemplare cu bube. Ce nu-mi place deloc la Samara e pozitia la volan, parca e volan prea 'in tine', parca e o masina de GT ceea ce nu-i ergonomic deloc.
Un vecin a avut si Lada 1500 din 1978 si Samara din 1996.
Samara mai mereu o repara, era praf, o vopsise si dupa un an iar a aparut rugina si mereu se strica, ba aia ba aia... era varza si pana la urma a vandut-o. L-am intrebat si a zis ca e mult mai buna 1500-ele.
In general pe net opinile despre Samara sunt pozitive.
Eu zic doar ca trebui avut grija ca au fost unele exemplare sunt total lipsite de calitate.
Horia49540
amice, daca tui ai avut probleme cu lada ta e care ai luat-o probabil intr-o stare mai putin buna si ti-or mai fi stricat-o si cine stie ce "mecanici" nu inseamna ca lada 1200-1500 este proasta
cand va face si lada samara 30 ani imi vei da dreptate
dar pana atunci gandeste-te: la lazile noastre a aparut rugina abia dupa vreo 20 ani de utilizare, si sunt oameni care le-au avut de noi si le-au intretinut bine si nu au masinile nici un strop de rugina
2. samara nu rezista fara reparatii periodica asa cum o fac lazile vechi
3. am curaj sa pun urmatorul pariu: plecam cu o samara si un 1200-1500, ambele luate de ocazie si verificate, dar fara a se schimba pana departe, nu doar in tara, la un drum de mii de km, si pe asfalt si pe macadam si pe drum rau de munte, incarcate la maxim, avand la noi doar un capac+rotir delco de rezerva si eventual un condensator

1200-1500 are de mii de ori mai multe sanse sa termine calatoria fara probleme decat samara
de ce? - pt ca 1200-1500 este facuta de cap de italian copiat de rusi, in perioada in care masinile erau facute sa dureze o viata
- pt ca samara este facuta dupa 1984-85, cand s-au prostit si rusii la calitate, si masina e facuta sa dureze ... o perioada

uite eu la lada mea, veche, luata la mana a doua (si atunci am luat cam ce am apucat, ca atatia bani aveam, deci nu am luat "creme de la creme"), nu am mai reparat nimic de peste 12 mii km, si merge bine de tot
si in primavara ii mai verific avansul (merge bine, dar o verificare se impune) si ii dau bice iar:)
si sa stii ca multe masini ar vrea sa vada drumurile pe care a fost ladita mea, mai ales anul trecut, dar nu prea au cum

mie imi place samara, e mai rapida, mai moderna etc. dar nu e asa fiabila ca 1200-1500
eventual o poti compara cu 2105-2107, dar si acolo cred ca bate 2105-2107

masina mai robusta si mai usor de reparat (ma refer la revizii periodice, nu defectiuni care te lasa in drum, ca d-astea nu prea are lada veche) ca lada 1200-1500 NU EXISTA
nu tine motorul la ea 300 000 km ca la cele occidentale moderne, dar atat timp cat tine nu se strica

q.e.d. :boxing: beer.gif :bandit: biggrin.gif :wave: band.gif
gabriel cretu
sincer imi pare rau ca o astfel de parere o exprima tocmai unul "de-al nostru".....comentarile nu cred ca-si au rostul,in afara de a isca niste polemici nu vad alt rezultat.....insa doua lucruri as vrea sa subliniez....
In primul rand as vrea sa-i cer scuze moderatorului cu care am avut pagini de divergente pe tema Laditelor care sunt asa si pe dincolo si a celor care le conduc......se pare ca a avut dreptate,si asta o confirma exact un ladist......care a trecut ,pardon, a evoluat de la 1200 la samara.....ganditi-va daca un astfel de comentariu se face la acest nivel,ce s-ar fi intamplat daca respectivul ar fi trecut la ,laguna,passat,avensis,seria 5,c-classe,land cruiser,sau poate un subaru biggrin.gif ....sau (n-as vrea sa fiu rautacios) la logan........cred ca ar trebui sa ne inchinam ca astfel de oameni nu ajung(de obicei)in pozitii "cheie" unde sa poata dispune ceea ce gandesc.......multumim Celui De Sus.......
Cel de-al doilea lucru la care vreau sa fac referire este ca multi dintre noi am condus (unii mii de km) tot felul de masini,altii le-au si detinut.....masini cu mult mai performante si mai noi,care intr-adevar dispuneau de un cu totul alt confort,securitate,design,performante dinamice etc etc....si cu toate astea unii dintre noi am pastrat Laditele sau (toata stima) unii le-au cumparat in timp ce in garaj "trona " unul sau chiar doi "bolizi"........prin urmare cei ce detin in zilele noastre o astfel de masina au cu totul alte aspiratii si.......nu cred ca gresesc.....chiar posibilitati,decat achizitionarea unei samara(cei care se incadrau aici......si-au dus de mult vechea 1200 la remat si au ales intr-adevar "calea progresului",samara sau poate logan-ul....) toate bune :wave:
Popescu91011
Daca in Lada 1200 sau 1500 stai inghesuit "ca-n conservă" (apropo, cratimele si gramatica se pare că-s opționale pentru unii!), atunci in C1, Tico, Peugeot 106 sau alte mașini înseamnă că nici nu intri!. Probabil autorul aprecierilor e vreun Ghiță Mureșan! Și, în plus, parcă regulamentul forumului nu permite aprecieri gen "de cacat" despre mașinile unora sau altora.
Horia49540
bine ati zis-o tovarasi, si Gabi si Popescu
eu am mai zis: chiar daca intr-o zi voi avea Rolls Royce sau Maybach sa Ferrari sau ce vreti voi, imi voi aduce aminte si daca imi voi permite (daca nu imi voi permite voi vinde totusi un capac de roata de la Myabach ha ha) voi lua o Lada pe care o voi admira si iubi mereu
iarasi spunceva care ii va scandaliza pe multi, dar eu asa cred si stiu ca asa e: proportional, si pentru vremea ei, lada era la fel de stabila, inchegata si legata ca o masina de clasa superioara din ziua de azi (passat, mondeo etc.)
repet: respectand distanta in timp

pt cei care nu stiu: in 1967 Fiat 124 (dupa care a fost copiata Lada) a iesit masina anului, deci atunci era cea mai cea

e uite! mie imi place sa conduc ceva din '67 biggrin.gif :wave:
opris72246
salutare fratilor,am un mesaj pt "domnul" cu samara,cred ca limbajul tau este tendentios,ma bucura ca ai o samara dar e pacat ca nu te merita. :bash: :bash: :bash:
Horia49540
ei, hai sa-l lasam acum, s-o fi bucurat si el de noua masina, mie mi-a trecut supararea:)

el oricum vorbeste pe ce a vazut/simtit

din pacate sunt altii care in viata lor nici nu s-au apropiat de lada si o denigreaza, desi nu stiu probabil mai mult de apasat pe pedale si invartit de covrig...

matei, mai bine spune-ne cum esti multumit in timp de samara - consum, fiabilitate etc.

ciao :wave:
Mariustom
Haideți, nu faceți bisericuțe !

Fiecare are dreptul la o opinie atâta timp cât nu afectează pe altcineva.
Și, nu facem analiză de text, fiecare scrie cum poate, important e ca ceilalți să-nțeleagă blush.gif biggrin.gif
tzo99516
fiecare cu parerea lui,oricum daca si la samara facuta in '90 '91 si mai sus de 91 o sa se ajunga sa se schimbe un piovot sau capete de bara odata la 4 ani o sa fie bine,in plus in anii '70 masinile erau facute sa dureze o viatza,dupa '85 incoace s-a schimbat perspectiva despre masini si la rusi si au inceput sa scoata masini pt bani nu pt fiabilitate si durabilitate in piese,asa ca a inceput sa fie o afacere mult mai profitabila industria de autoturisme,sa-mi aduceti aminte duminica sa va zic cum fac firmele de asigurari masinile lovite ca sa le vanda si ce piese au pe ele,si cred ca o sa va bucurati cu totii ca schimbati piese odata la 4 ani biggrin.gif
Daniel82595
eee ... acum nu va certati ca nu are rost :boxing:
Fiecare e liber sa-si exprime parerea....intr-un mod civilizat biggrin.gif
matei67174
eu va inteleg ca vati suparat pe mine si poate am gresit neexprimanduma corect.pt curiozitatea voastra am avut 6 lazi pana acum si samara este cea dea 7 am avut bmw si mercedez si tot la lada am ramas,de ce?pt ca este la fel de fiabila ca un mercedez cel putin asta am observat eu la ambele modele.am avut golf2 si mam jurat ca numi mai trebe vw si tot lada a ramas.deci nu pot zice ca nu am fost multumit de lazi,pt noi sunt super bune au un motor fiabil,o directie si o suspensie beton la strazile noastre,o tabla care inca mai duce dar cat nu se stie dar oricum cinste lor caci au rezistat 30 de ani caci am vazut dacii din 2000 si cielo terminate la tabla iar la lazi vb voastra dupa 20 de ani a inceput rugina.dar in bv nici rusii nu mai aduc piese de calitate ca acum 3 ani aduc numa rebuturi poate in buc sunteti mai norocosi voi.chiar daca miam luat samara asta nu inseamna ca numi mai trebe lada,caci am fost foarte multumit de lada si tot la lada am ramas si visez la o niva dar deocamdata numi permit,dar nu ma las pana numi iau.dar diferenta dintre si 1200 si samara e enorma dar asta e au fost proiectate in lumi diferite.uitativa de exemplu la directia la 1200 si dirctia la samara este enorm de simpla samara si usor de lucrat la ea iar la 1200 e....stim toti cum este.un prieten are un 2104 din 88 si este praf la tabla oameni este un gunoi eu nu stiu cum de mai sta pe roti,eu samara am prinso calumea nam treaba cu tabla deloc si nu cred ca nu ar rezista la drum ca 1200 sau 1500 caci am vazut ce poate.adevaru ca am facut odata cu 1500 1400km pana la chisinau dus intors si nu am ridicat capota la ea si am venit acasa linistit si nu stiu de ce credeti voi ca samara nu ar duce la fel?totusi fiti realisti si voi ca incet moda se schimba si vrem cava mai nou poate laditele o sa fie o masina de suflet si o sa ai la poarte un passat sau un seria 3 sau cine stie ce iar cu lada o sa iesi duminica sa te plimbi cu ea din mandrie asa cum fac uni mosi care scot un bot de cal sau o broscuta la plimbare.oricum imi cer scuze daca vati enervat dar asta este parerea mea si poate intr-o o sa ziceti si voi la fel saturanduva de unii prieteni care au scule de masini si tu umplii cu o ladita de 30 de ani de care tu esti mandru dar ceilalti te privesc ca un inferior
madalin46093
Aia nu sunt prieteni daca te privesc cu inferioritate :thumbdown: .
Aia sunt parveniti si agarici care ii mai vezi din cand in cand pe la "Reflectii Rutiere" de-i pupa masa reci, intinsi pe asfalt sau cu vata in nas pe masa. :stretcher:
Ca na, ei au masini superioaresi tu ai iesit cu "dinozaurul" la plimbare.
bakhus70370
matei eu mi-am cumparat de curand o mazda 626 care desi e un pic mai veche decat samara in cauza sunt convins ca ii da clasa la ce vrei tu, insa atunci cand ma urc in lada mea 1200 la care am muncit de mi-au sarit capacele sa o fac sa zbarnaie si sa mearga corect, crede-ma ca am pe fata un ranjet pe care nu cred c-o sa mi-l mai monteze vreodata vreo masina wink.gif
alin cristian100292
baieti va rog sa nu va suparati biggrin.gif
Si eu conduc o lada,sunt mandru de ea am bagat foarte multi bani in ea dar totusi vreau sa zic ca nu are nici o valoare decat cea sentimentala.
eu zic ca nu are rost sa coparam germania sau japonia cu rusia
parerea mea
am condus destule masini ca sa ma dau cu parerea
in primul rand din punct de vedere al confortului lada nu iti ofera decat unul psihic.
cand te urci si dai ``on`` la climatronic parca se schimba treburile,cand accelerazi si intra turbo parca e alta viata
si cand te uiti la consumul de la calculator si vezi 6% se schimba treaba
LADA e masina mea de suflet dar oricand as pleca intr-o japoneza nervoasa sau mercede bmw sau altele.tongue.gif

si mai stiti voi vorba aia si vulpea cand nu a ajuns la struguri a zis ca sunt acrii
VA SALUT cu respect si va rog sa nu va suparati e punctul meu de vedere.

PS. matei cand vei face u pe undeva la 400 de mii de km cu lada fara sa umblii la motor sa ma anunti si pe mine ca vin si iti dau cat vrei pe ea,asta asa ca desconsideri firma mercedes care nu se compara cu lada nici de aici in 500 de ani :1:
Mariustom
Vă rog să nu mai postați offtopic.gif în primul rând, iar în al doilea, fiecare are păreri ce pot aduce sau nu atingere celorlalți. Încercați și nu creați flame-uri, vă rog.
Nimeni nu se poate opune plăcerii altuia, dacă această plăcere nu aduce atingere comunității


Încercați și stăpâniți-vă comparațiile între mașini și generații !!!
Horia49540
colegu' si sefu' in acelasi timp biggrin.gif - sa nu-mi stergi postul, spun ceva spre binele laditzei beer.gif

alin, vino sa-ti dau lada mea si imi dai de 10 ori mai mult decat i-ai promis lui matei, ca eu 30 mii km de cand am masina singurele reparatii la motor au fost schimb lant distributie, schimb rulment delco(astea doua la 100 000 km, normal pt o masina din vremea aia), reglat supape; schimb ulei si filtre la 10 000 km si atat
ATAT

ei, cat imi dai? :boxing: biggrin.gif :wave:
Popescu91011
Cred că discuțiile în contradictoriu au plecat de la o premisă greșită și anume că cineva susține că Lădițele din anii 70-80 sunt mai confortabile, mai rapide, mai silențioase sau mai economice d.p.d.v. al consumului decât modelele actuale, de după 30 de ani.
Cred că cine iubește Lada, o iubește așa cum e, ca o viitoare mașină de epocă (ba, după unele criterii - că nu e nici aici un singur punct de vedere- chiar sunt!). Dacă se pot face comparații, se pot face cu diverse modele din aceeași perioadă.
În plus, n-are nici un sens să invoci climatronicul, ABS, EBD sau mai știu eu ce ca să demonstrezi că ești mai tare decât o mașină de acum un sfert de secol. În cazul ăsta, ce să mai zicem de mașinile din anii 30 (sau mai vechi), care se vand la preturi de 2-3 ori mai mari decat un Passat nou? Cei care le cumpără n-or fi știind ce progrese a făcut industria auto sau sunt tâmpiți? NU! Iubesc anumite mașini tocmai pt. ce sunt ele, cu bune și rele. Intrați pe un site al iubitorilor de mașini de epocă și o sa vedeți cât cheltuie oamenii ăia pe ceea ce unii ar zice că-s doar fiare vechi!
Cine judecă Lădițele prin comparare cu nu stiu ce model din 2000, face ca un tip ce ar da cu piciorul unui porțelan din Dinastia Ming, afirmând că își poate cumpăra din târg 100.000 de servicii de cafea cu banii ăia!
Așa că treaba cu strugurii și cu vulpea n-are de-a face cu cei care iubesc mașinile vechi!
alin cristian100292
v-am rugat sa nu va suparati,eu am zis ca imi exprim parerea mea
Si fata de ce s-a scris in acest topic eu zic ca nu am deviat de la subiect,eram doar nelamurit cum sepoate compara mercedes sau vw sau bmw (chiar de aceeasi varsata cu o lada,si am zic ca lada pt mine nu este decat o pasiune sau cum sa zic ceva care are o valoare sentimentala dar totusi sunt constient
ca in 1985 alte masini aveau ac sau geamuri sau alte dotari
Eu asta am vrut sa zic,mai zic odata va rog nu va suparat este doar un punct de vedere nu trebuie sa certam :romania:
matei67174
alin ai inteles gresit eu nu desconsider mercedesu,an avut o cobra din 83 cu motor de 3000diesel cred ca daca i legam sufa de un copac era in stare sal scoata din radacina iar lada nici nu aveam curaj sa vorbesc.motorul de lada cred caci mai mult de 100mii max 120mii nu duce si asta daca e intretinut si menajat,iar la cobra aveam 210mii si nu manca fir de ulei.lada pt mine este o pasiune atat imi plac de ce?uneori nici eu nu mai stiu..dar imi plac asa patrate cum sunt si galagioase dar totusi sa fim realisti caci toate masinile comuniste de azi sunt pur si simplu pasiune pt noi ele au un numitor comun un consum de peste 10 in oras,o directie complicata dar culmea cai mai tare decat alte masini
matei67174
bakhus inteleg perfect ce zici caci am avut un traband break si simteam la fel si eu,mie sincer 1500 imi place eu cred ca 1200 a fost facuta pt oamenii saraci iar 1500 pt cei mai cu dare de mana.daca o sa gasesc un 1500 bunicel vara asta vreau sal bag in garaj si sal fac ca nou dar asta numai asa sa ma plimb cu el cand am chef si numa pt respect fata de lada,oricum samara imi place la nebunie este mult mai confortabila si are ceva deosebit de 1500,iar ce are 1500 nu are samara,de ex aerul acela de masina clasica cu mult crom pe ea pe unii facandui sa rada ma refer la cei de care zicea si madalin dar uite can 70 aveau 75 de cai si loganul abia in 2005 are 75 de cai
Horia49540
aici sunt de acord cu Alin
normal ca nu se poate compara lada la fiabilitate cu mercedes
dar culmea e ca , dupa statisticile vremii, lada e cam la fel la fiabilitate cu fiat 124, deci eu zic ca e fiabila pentru acei ani!

dar logic ca e sub merc si alte masini de renume
eu compar cu fiat-ul 770 al tatalui meu: a mers masina aia pana in 1992 cu o fiabiliatte de invidiat
doar la transmisie si caroserie e mai tare lada, dar la motor etc o lua fiatul lejer
si ala era o masina mica de oras totusi...
dar epntru cat ne trebuie noua lada e fiabila, doar sa gasim piese originale... :wave:
matei67174
horia lada 1200 care o am are 48mii reali si te anunt ca namj schimbat nimic in motor nici macar o garnitura,nu mananca fir de ulei si nu scoate deloc fum si nu stiu care este aluzia ta
Horia49540
salut matei
n-am facut nicio aluzie, atata doar ca eu stiu o lada care pana la 70 mii km nu a cauzat probleme de niciun fel, si nici intretinuta nu a fost

dar hai sa ne oprim ca vad ca am inceput sa ne certam si intre noi, si nu e bine
hai mai bine sa ne laudam cu cat de bune sutn lazile noastre, fie ele 1200-1500, samara, tavria, kalina, niva etc.
weekend placut tuturor si celor din bucuresti: sa nu va prind ca nu veniti la intalnire biggrin.gif :wave:
alin cristian100292
Eu ma laud cu lada mea care a avut undeva la 300mii cand i-am facut motorul la cota 2 parca ........Inainte la maxim 100km bagam aproape un litru de ulei biggrin.gif

acum am cam 8000 de km si merge f bine .



Hai mai bine sa ne laudam decat sa ne certam biggrin.gif
daniel88712
salut prieteni,
sa va spun si eu de samara mea din 90.
am luat-o intr-o stare nasoala. am facut tabla, doi rulmenti, un capat de planetara, parbriz, amortizoare pe fata, si alte maruntisuri.
acum am vopsit-o. nu consuma ulei deloc. de cand o am (din mai anul trecut) am facut peste 20000 km cu ea. am batut tara in lung si-n lat. nu mi-am facut niciodata probleme ca ma lasa in drum. mergeam cate 500 km o data si nu ma uitam sub capota. n-am umblat deloc la frane, directie, motor (n-am pus un grad de lichid de frana) pot spune ca are directie super usoara (aia de la service au crezut ca e servo), frane de frane, stabilitate.
acum umblu la reglajul supapelor (va rog tare mult sa ma ajutati, am deschis azi un topic)
sincer, nu mi-as da samara pentru o 1200 sau 1500 cat de buna ar fi (fara suparare, e parerea mea).
tot sincer va spun ca terbuie sa imi fac supapele, si am de facut in urmatoarele 2 sapt vreo 1500 km, si nu-mi fac nici un fel de probleme.
de cand o am am schimbat doar ce stiam ca am de schimbat de cand am cumparat-o, nu mi-a picat nimic altceva (de fapt am schimbat un cablu care ducea de la baterie la un releu se rupsese pe undeva)
mie chiar imi place samara mea. spun la toata lumea, ca nu mi-as da-o ptr o dacie din 98
:angel:
Popescu91011
Sa o stapanesti sanatos si sa te duca in continuare fara probleme! Caroseria cum se prezinta, caci am auzit pe unii si altii criticand modelele mai noi produse de VAZ in special in privinta caroseriei?
HadeS
mda.............aici cred ca nu mai poate avea loc nici un comentariu.....e belea cum va certa....mi-e imi creste inima can vad cate o ladita prin brasov....ce sa spun...astea veci sunt robuste, si nu mai putem comenta nimic la ele, ca nu au reprosuri....si cu totte ca sunt proprietar de samara 92 sport...tin sa va spun ca mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmaaaaaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm saturat de bagat bani in ea.....cred ca in zilele ce urmeaza va parasesc dak nu ii dau de cap....i-am schimbat aproape tot la motor dar tot imi innegreste bujiile, dar nu le umezeste.....ce sa-i mai fac?si apropo stie cineva exact cam cati ohmi tre sa aiba fisele?
AAAA
si nu va mai luati de samara!!!ca eu ma lupt cu firma BMV sa ridic moralul marcii si voi va certati intre voi(si acu sa va povestesc):::am un coleg ce are un BMW 320 BENZINA,,,si intr-o seara la o bericica il provoc pe prost la liniuta p 100m,,,asta a innebunit cand a auzit asta///adevarul ca prima data l-am facut, apoi a dat niste jante de le avea in portbagaj jos , si m-a facut de 2 ori consecutiv......sa vedeti ce iritat era, zicea ca-i da foc, iar eu radeam si i-am spus:"""mai prostane eu am motor de 1300 mi-ar fi russine in locu tau""" ce sa va spun ca turba iar....zicea sa-i platesc benzina pentru impertinenta:))smile.gif)


asa ca hai sa fim prieteni si sa nu lasam LADA sa moara ca nu merita asta
Reynhard
Hmmm..ciudat ce ziceti voi de Samara. Pana acum cred k am intalnit vreo 20 de oameni cu samare si care s-au plans de ele serios..o fi fost vreun lot mai prost calitativ...nu stiu. Cat dintre astae clasice 2105 intra la ele? However..1500 e de departe cea mai reusita dintre clasice..daca ii pui si niste roti cu dunga alba ( cum aveau generalii germani pe vremuri la mercedesurile de comandament ), praguri argintii si o faci decapotabila ar fi extraordinara...nimeni nu a mai vazut asa ceva de cand mama l-a facut:). A si cu 2 tobe pe spate si un motor mai mare si kre sa nu faca zgomot...hehe..ce mi-ar place una d-asta:).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.