Help - Search - Members - Calendar
Full Version: 1.2 8v 72 cp -> care are asa ceva pe Kalos 5 usi (Aveo)?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
ciprian93848
Mai baieti, m-am hotarat sa-mi iau un Aveo (Kalos) 5 usi, cu motoru' de mai sus ca e mai ieftin (si consuma mai putin). Acu' am o SuperNova, si am luat-o ca reper la motor (75 CP), dar e alta masina, alta cutie, etc.
Ceva sfaturi, impresii, orice...
ciprian93848
ca si pret - 8253 euro, cu TVA.
ac/airbag sofer/geam fata electrice/servo/CD/inchidere
bebeko
De ce nu incerci si alta masina , sau iti place asa de mult firma Chevrolet ?
mugurel97263
Bebeko ...esti rau.
Omul a zis ca s-a hotarat deja si ca ar vrea niste sfaturi....poti sa i le dai ? Vad ca ai o scoda cu motor de 1.2 deci ii poti spune cate ceva util. La greutate masinile sunt cam la fel deci motoarele ar trebui sa se comporte aproximativ la fel. Facand abstractie de consum ii poti spune daca traga sau nu.
Ciprian...nu stiu ce comsum are motorul de 1.2 si la ce vrei sa folosesti masina dar iti recomand motorul de 1.4 pt ca e mai puternic(diferenta de 20 cai isi spune cuvantul).
bebeko
:wave:
bebeko
Scuze mugurel , ai dreptate. Credeam ca este doar o intrebare informativa.
Motorasul este destul de bun, daca vrei o masina preponderenta pentru oras, sau cu maxim 2 persoane la bord+bagaje in afara orasului. Cu toate ca am fost cu Fabia si pe autostrada in Germania si am ajuns si la viteze considerabile , chiar cu 4 in masina. Cat priveste consumul, intradevar este bun dar doar daca mergi linistit cu masina , nu schimbi vitezele la turatie ridicata ... Daca vrei un mers mai sportiv sa stii ca poate consuma si mult _ ce sa-i faci : motorul mic si performantele sportive nu se prea impac.
Cu toate aceste , cred ca este o diferenta intre cele doua motoare in sensul ca pe Fabia este in 3 cilindri si cred ca pe Kalos in 4 cilindri ? Plus ca Fabia are un cuplu de 112nm, iar Kalos de 104nm, parca.
Per total , recomand si motorasul de 1,2l.
mugurel97263
Acum ai vorbit pe inima mea biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif band.gif .Salutare!
bebeko
Nu inteleg un lucru : Aveo este de fapt un Kalos dar cu portbagaj ? Adica sedan ? In cazul acesta , totusi motorasul este putin cam micut. Dar repet , depinde ce vrea fiecare de la masina. Chiar de curind un prieten de familie a facut un test-drive cu Aveo sedan cu aceasta motorizare si a fost super incantat. Ca rezultat a dat avansul pentru masina ...
octavian67510
nu iti lua scoda de 1.2 e jale motorul..reclama dealerilor e ca la motorul de 3 cilindri nu te lasa in drum...te duci cu el la service...dar cand ajungi acolo..se schimba cu totul..
..poate doar daca te bazezi pe garantia de 3 ani..si apoi s-o vinzi..
..finul meu e sef de service...a zis ca ma bate daca mai laud skoda in 3 cilindri...(repet..doar in trei cilindri)...
...kalos(aveo) de 1.2 are motorul in 4 cilindri..e alta treaba...
bebeko
Octavian nu mai vorbii prostii si nu mai dezinforma lumea !!! De ce nu citesti si tu ceea ce scrie lumea pe forum despre skoda. Sau mai bine incearca pe vwforum.ro, briskoda.uk, fabia4fun.de. Sunt posesori de skoda cu motor de 1,2 l care au peste 100.000 km si nici o problema la motor. Si nu am auzit pe nimeni care sa mearga la service sa-i schimbe motorul ! Cred ca finul tau isi bate joc te tine !
Repet, NU mai dezinforma lumea !!!! Si garantia este de 2 ani.

Pentru cine vrea putem face oricand o liniuta ca sa vedem cat de " inferior " este motorul in 3 cilindri, repet in 3 cilindri ...
_Theo_
bebeko...inainte era kalos in 5 usi si kalos in 4 usi. a aparut aveo in 4 usi si a inlocuit kalos-ul in 4 usi. si acum au schimbat denumirea de la kalos in 5 usi la aveo in 5 usi...nu stiu daca m-am facut inteles blush.gif
ciprian93848
Mai baieti, gata. M-am Hotarat. biggrin.gif Chiar am dat garantie 1000 ron pt:
8757 euro DDP - Aveo 5 usi, 1.2 l, 72 cp
Galben autostrada
A/c, servo, 2*airbag, ABS, geamuri el. fata, CD(non MP3), si altele care nu mai conteaza. Am luat 5 usi, ca e mai mult pt sotie. Io ma mai tarai cu SuperNova de acum cat oi mai putea... bicycle.gif
De la AWP Pitesti mi-au zis ca e in port si ca ajunge in max 3 sapt. Care ati mai avut de-a face cu cei de la Pitesti? Sunt de cuvant, sau baga-n ele de obicei? Ca daca baga... :bandit:
ciprian93848
A sosit EXACT in 3 saptamani biggrin.gif
ramane de vazut service-ul....
puchianu105322
QUOTE(ciprian93848)
A sosit EXACT in 3 saptamani biggrin.gif
ramane de vazut service-ul....
ngz103477
Domnule Pucheanu,

Am de aproape un an o masina Aveo cu motor de 1,2/72CP.
Iti prezint cateva informatii, pe care eu le consider utile:
-masina nu este nervoasa, dar nici nu se incurca ceilalti de tine in trafic;
-motorul este silentios;
-consumul sub 6% (determinat la drum lung);
-nu am avut pana acum nici-o problema cu masina (aproape 10.000km);
-iti recomand sa mergi cu motorul mai turat din doua motive:
..........1. sub 2500 rot/minut nu prea ai forta;
..........2. mersul subturat poate provoca oarece probleme motorului (depuneri de calamina);
-iti recomand sa folosesti benzina numai de la marcile cunoscute (eu folosesc Petrom 99).
constantin39649
Bine faci sa folosesti la o masina cu raport de compresie 1:9.3, la care se recomanda benzina de CO 91 sau 95, o benzina cu cifra octanica asa mare!
Chiar daca in Romania nu se respecta mereu cifra octanica afisata la pompa, dar oricum...
ngz103477
Constantin, inainte sa-mi cumpar Aveo am avut un Tico de care am fost extrem de multumit. Acesta a fost si un argument pentru mine care m-a determinat sa pastrez producatorul (Daewoo). De multe ori cand foloseam benzina de 95, la oprirea motorului imi facea autoaprindere. Lucrul acesta nu se intampla cu benzinele cu cifra octanica 98.

Atat in cartea tehnica a lui Tico cat si a lui Aveo scrie ca se poate folosi benzina cu cifra octanica 91 sau superioara (fara sa se indice limita superioara).
Am cautat sa ma informez daca folosirea unei benzine cu cifra octanica superioara poate face rau motorului. Din cele citite nu a rezultat neaparat ca benzinele cu cifra octanica superioara fac bine, dar a rezultat foarte calar ca nu fac rau.
Personal, consider ca benzinele superioare au un continut mai mic de impuritati. La aceasta concluzie au ajuns si o parte dintre participantii la discutii pe un topic chiar pe sectiunea Chevrolet (daca retin bine se topicul se numea "Benzina").
ngz103477
Constantin, la ultima fraza ma-m cam balbait.
M-am uitat pe forum si intradevar topicul se numeste "Benzina".
constantin39649
Stiu simptomul respectiv la Tico. Se manifesta cand nu e reglat foarte bine. Benzina cu CO prea mare, poate duce la ratarea aprinderii, in caz de mers subturat. In plus, creste consumul nejustificat, zic eu. Benzina cu CO mare iti ofera un randament superior la turatii mari, asa cum nu pre vede masina in conditii normale de trafic. Nu stiu daca esti la curent, dar aceste masini au un comutator de CO, 91/95. Eu merg cu el pe 91, si cu benzina de 95, si pot spune ca am simtit imbunatatiri fata de setarea pe 95, in ceea ce priveste senzatia de cuplu la turatii joase, silentiozitatea motorului, si consum. Ceea ce mi se pare firesc, pentru ca pe 91, e clar ca scade un pic avansul.
Reversul medaliei este ca peste 4700 rpm incepe sa se plafoneze, si cred ca viteza maxima e ceva mai mica.
ngz103477
Din cate am citit eu, nu am gasit nicio informatie cum ca benzinele cu cifra octanica superioara s-ar aprinde mai greu de la scanteie.
Este adevarat ca se aprind mai greu prin compresie, in sensul ca trebuie sa le comprimi mai tare pentru a se autoaprinde.
In cartea tehnica a lui Aveo nu scrie nimic despre existenta unui comutator pentru cifra octanica 91/95 (sau cel putin nu am gasit eu). Unde se afla acest comutator ?
constantin39649
http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...er+comutator+co

Este o mufa alba, de care e prins un strap verde, de care e o eticheta pe care scrie 95-circuit test. Il gasesti intre vasul de expansiune si contraaripa din dreapta acestuia (cum stai cu fata spre motor), la nivel un pic sub cel al vasului. Il scoti, prin apasare usoara pe mijloc si tragere.
Dupa asta, dai reset: http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...mp;hl=reset+ecm

Atentie: sa nu ai benzina de 98 sau mai mult in rezervor, ci de 95. Apropo de cifra reala octanica a benzinelor din Romania:
http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=11464&st=0
Cat despre misfire, uite aici:
http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=1976

poate cei care au scris acolo reusesc sa te convinga.

Crede-ma, nu te sfatuiesc de rau: asa procedez si eu pe masina mea.
puchianu105322
multumesc pentru raspunsuri,constantin sa inteleg ca pentru a merge cu benzina 95 ,trebuie umblat la ECM(ma rog calculator.s-au ce e).ma rog sa vad si preturile la pompa ,e grea alegerea.
ngz103477, scrie te rog daca ai folosit aditivi benzina pana acum si cum se numeste.fratilor sunt total in ceata eu fiind dizelist de 12 ani
constantin. te rog ce masina ai .salutari si la mai multi km
ngz103477
Dl Pucheanu, nu am folosit nici un fel de aditivi.
puchianu105322
salutari Rog posesori de aveo daca stiu de unde pot cumpara paravanturi usi,cotiera , bare thule (pot sa fie si second hand) si binenteles mai ieftine la reprezentanta sunt cam scumpe .
puchianu105322
QUOTE(ngz103477)
Dl Pucheanu, nu am folosit nici un fel de aditivi.
ngz103477
Daca mai aveti alte nelamuriri, o sa va raspund cu placere (bineinteles daca voi fi in masura).
Am o rugaminte: nu mai puneti textul in titlu, este cam incomod de citit.
ngz103477
Constantin, iti multumesc mult pentru informatii. Am gasit conectorul cu pricina. Langa el este lipita o eticheta pe care scrie Co95.
Din cele citite pe linkurile pe care mi le-ai recomandat am constatat ca benzinele cu CO 98 au in realitate mai putin de 95.
In concluzie raman la Petrom 99+.

In ceea ce priveste recomandarile celor de pe forum de a reseta computerului pentru toate modificarile (de trafic, de combustibil, de temperatura, etc) eu consider ca reprezinta o exagerare. Daca fabricantul ar fi avut asa ceva in vedere, atunci ar fi montat un buton de resetare pe bord.
constantin39649
Ideea era procedura de reset, in caz ca vrei sa incerci mersul masinii pe setarea CO91.
Insa nu uita, daca faci asta, mergi cu benzina de 95 (adica de 91 - conform testelor).
In alta ordine de idei, eu dau reset cel putin o data pe luna. Si se simte, la consum si la mersul motorului.
Daca vrei benzina cu CO mare, iti recomand Mol Evo: e importata.
ngz103477
Constantin, nu cred ca este necesara resetarea computerului decat atunci cand apar probleme.

As vrea sa revin asupra problemelor cu autoaprinderea la Tico. Nu era vorba de un reglaj prost, ci pur si simplu dupa ce scoteam cheia din contact, motorul mai avea doua trei zvacniri. Intrucat nu mai era vorba de aprindere de la scanteie, logic, detonarile se produceau din cauza comprimari unei benzine cu CO mica.
Cand puneam benzina de 98 la Moll nu mai era nicio problema.

Acum, in alta ordine de idei, as vrea sa te intreb: Ti-a mai trecut supararea pe Aveo ?
puchianu105322
intrebare pentru d-nul constantin39649 .Aveti aveo 1,2? Ce ma sfatuiti sa fac setarea pentru CO91 mentionez ca circul mult urban ,si nu ma da banul afara din casa.
constantin39649
Un reglaj defectuos, poate duce de exemplu, la o crestere exagerata a temperaturii in camera de ardere. Acest lucru poate determina autoaprinderea unei benzine cu CO mai mica, dupa oprirea motorului.
O sa-mi treaca suparerea cand o sa-l dau... smile.gif.
Cat despre setarea CO la Aveo pe 91, este recomandata in oras si iarna. Inainte de a face acest pas, te rog citeste cu atentie referintele postate de mine anterior, si asigura-te ca ai in rezervor benzina vanduta ca avand CO de 95.

Bafta!
ngz103477
Constantin, am reglat de cateva ori masina (marefer la Tico), rezultatele au fost aceleasi: benzina de 95 = autoaprindere.
In ceea ce priveste parerea ta despre Aveo, consider ca esti prea exigent cu o masina sub 10 000 de Euro.
puchianu105322
salut baieti.A platit cineva de curand taxa de prima inmatriculare aveo 1,2 fabricat 2007 .CAT O FII. multumesc
leu70
CITAT(ciprian93848 @ Mar 5 2007, 11:49 AM) *
Mai baieti, gata. M-am Hotarat. biggrin.gif Chiar am dat garantie 1000 ron pt:
8757 euro DDP - Aveo 5 usi, 1.2 l, 72 cp
Galben autostrada
A/c, servo, 2*airbag, ABS, geamuri el. fata, CD(non MP3), si altele care nu mai conteaza. Am luat 5 usi, ca e mai mult pt sotie. Io ma mai tarai cu SuperNova de acum cat oi mai putea... bicycle.gif
De la AWP Pitesti mi-au zis ca e in port si ca ajunge in max 3 sapt. Care ati mai avut de-a face cu cei de la Pitesti? Sunt de cuvant, sau baga-n ele de obicei? Ca daca baga... :bandit:

Cei de la pitesti sint renumiti ca sint incompetenti ,oriunde te duci in tara la service spun ca sint incompetenti si chiar au alte reguli fata de ceilalti,sint singurii care elibereaza foaia de atelier pe care treci tu toate sa zicem defectele masinii chiar daca nu repare nimic,mie asa mi sa intimplat sau sint eu mai deosebit pt. ei,si inveti un cuvint nou,,la orice defect sesizat de tine si neremediat de ei spun ,,ca este normal,,.
puchianu105322
Salut baieti .Ce mai fac masinile voastre?Pun poze cu masina mea.Si cu necazul nou.
M-a busit unu la semafor.Hai sa ne traiasca masinile,si noi pe langa ele.
octaviann
asta e kalos (aveo) cu cinci ushi?
ciudat..eu credeam ca e cu 4.
NGZ
Ai dreptate Octavian, e Aveo cu 4 usi. Da' cine a zis ca ar fi cu cinci ?
RUE
eu am incercat si in masina care cerea minim 95 sa pun 91 sa verific si mergea strict mai prost, demaraje mai slabe, motorul suna ciudat, mai infundat si consuma totusi parca mai putin, deh ..
la chevrolet (nu aveo) am pus si de 95 si mergea mai bine - normal, dar nici la 91 standard nu facea fite.

se vede ca aveo e mai bine lucrata si imi place originalul, deci cu 5 usi, e o masina versatila, utila cum s-ar zice pt tineri sau o familie mica si de ce nu pt batranei fara placerea de a cara toata casa.

din pacate consumul la chevy ce am condus nu m-a convins. poate cum zicea cineva mai sus am mers in turatii, dar to mult imi parea.
cred ca o coreana e destul de fiabila, mai ales ca nu e facuta in romania.
octaviann
pai kalos/aveo cu 5 ushi e titlul topicului...(care are asha ceva)....
..mi se pare mie mai ciudat sa pui un aveo cu 4 ushi la un topic care se vrea pt aveo cu 5 ushi...
puchianu105322
>>octaviann<<!!.Nu fi rau ,nu am mai facut alt post ,pentru ca ......!!
Uni colegi asteptau pozele mele de mult,si nu am mai deschis alt toppic.
Toate cele bune .
Apropo intrebare pentru >NGZ,RUE ,ati gasit conectorul benzina la AVEO?.
NGZ
Domn' Pucheanu am gasit conectorul urmand sfaturile lui Constantin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.