Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Unicredit Leasing - clientul e pe planul 2
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Jeff
Mi-am luat o masina superba in leasing. Un vis. Stau si ma uit la ea - e minunata, degaja putere, energie, echilibru. Ma uit la ea, fiindca e parcata. Si va mai sta mult asa. Motivul? Unicredit Leasing. O firma ce se respecta - mai mult decat isi respecta clientii.
E o masina scumpa. Nu lux, dar scumpa. Avansul a fost 11000 euro, rata lunara peste 800 euro, timp de 4 ani. O am dar n-o am. Nu am numere de inmatriculare. Nici nu voi avea, vreo 3-4 saptamani. Dar s-o iau de la inceput.
Cand iei masina noua, ai numere rosii, temporare, valabile 30 zile, pana iti vin cele definitive. Unicredit Leasing spune asa: masina nu se poate inmatricula pana nu avem fisa de inmatriculare stampilata de sectia financiara locala, dovada ca masina a fost declarata pentru impozitare. Autorizatia provizorie de circulatie mi-a expirat in 25 februarie (duminica). Joi (22 februarie) atentionez dealerul local Mitsubishi ca inca nu am primit nimic de la Bucuresti. Telefoane, agitatie, sambata primesc un plic prin curier rapid cu fisa de inmatriculare (necompletata) si instructiuni pentru luarea in evidenta financiara. Azi (luni, 26 febr) fuga la dactilograf pentru a bate fisa la masina, apoi la Primaria TM. Depus acte, primit un biletel, pe care scrie: termen de rezolvare - 28.03.2007. Raman blocat: - Cum, dom'le, astept o luna sa-mi puneti o stampila??? - Da, acesta e termenul standard! Sunati peste doua saptamani, poate e gata mai repede...
Acuma: inmatricularea isi are legile ei (la noi in tara). Primaria isi are mersul ei (in aceeasi tara). Firma de leasing isi face treaba cum si-o face. EU PE CINE DAU IN JUDECATA? Platesc leasing pe un bun pe care nu-l pot folosi.
In ce priveste Unicredit Leasing, am foarte multe adunate din cauza lor. Au fost foarte chitibusari in acceptarea dosarului de leasing - corect. Dar au intervenit si altele. Au vrut sa ma incadreze la un tarif TRIPLU de asigurare, motivand ca Mitsubishi EVO e masina de raliu :evil: Domnilor, e masina de strada, derivata dintr-o masina de raliu... Apoi, dupa ce am platit avansul (10000 euro), am plecat linistit intr-o delegatie, asteptand sa-mi ajunga masina. Am fost sunat: conform legilor noi, trebuie sa achit in cadrul avansului parte din taxa de 10% (masina non-UE), adica inca 1000 euro, altfel nu imi pot livra masina. Domnilor, dar sunt plecat din tara o saptamana, nu am cum sa achit, v-am platit deja 10000 euro! -Sorry, nu putem debloca masina pana nu se achita... Am sunat un prieten, care a depus in numele meu suma respectiva.
Apoi, am primit si facturile pentru prima rata (includeau si o gramada de diferente de curs, de majorari etc, trecem peste asta) - le-am primit in cutia postala, nerecomandat, dupa termenul de scadenta. Ceea ce a facut o domnisoara amabila sa ma si sune peste vreo 2 zile, ca "sa trimit copii dupa OP-urile achitate pe fax, or else..."
N-o mai lungesc, pe scurt, feriti-va de Unicredit Leasing. Atitudine de genul "sa ne luam banul, apoi potopul dupa noi".
PS: Multumiri dealerului local Mitsubishi, m-a ajutat enorm, fara el pierdeam timp, nervi si bani cu nemiluita!
PS2: nu am pile la Primaria TM, nici nu ma intrebati.
camelia100326
Sincer imi pare tare rau pentru ce ai patit, draga Jeff daca as fi avut banii tai de avans si sa stau pana la sfarsitul lunii martie fara sa ma folosesc de masina, rata sa vina, cred ca innebuneam.
Intr-adevar nu ai ce face acum, decat sa astepti, faptul ca ne-ai impartasit din experienta prin care ai trecut ne spune ca esti o persoana altruista si de buna credinta. Iti multumesc, eu chiar am postat un topic in care ceream lamuriri vis- a-vis de firmele de leasing.Cu certitudine ca o sa ma feresc de Unicredit Leasing.


Inca odata multumesc, ai dat o informatie tare pretioasa.
Jeff
Intai vreau sa laud Primaria Timisoara, care s-a miscat repede, azi am obtinut fisa de inmatriculare stampilata (o aveam chiar vineri, dar au ratacit niste hartii). Ce vreau sa mentionez: am incercat si eu, si altii sa intervenim pt a urgenta problema (caci n-as fi vrut sa astept chiar 3 saptamani) - nu s-a putut! In schimb au fost foarte operativi pe calea legala si normala. Cam asta as astepta eu de la o institutie publica!
In alta ordine de idei, au fost obligati sa ma amendeze cu 100 RON pentru ca nu am declarat masina in maxim o luna de la incheierea contractului cu firma de leasing. Cine e de vina? Din nou firma de leasing. Mi s-a spus ca pot sa-i dau in judecata, dar oare merita toata tevatura pentru un milion de lei vechi? In situatia mea sunt foarte multi, care la fel de repede renunta la ideea unui proces, bucurosi ca si-au rezolvat problema. No comment... Imi astept numerele si talonul.
RedDog
Deci sa inteleg ca feedbackul e negativ sad.gif Pacat, ca B&S lucreaza cu UniCredit si ratele erau mai mult decat ok.
Jeff
Feedbackul (meu) e absolut negativ. Azi am primit in sfarsit numerele si talonul. No more comments.
Legionaru'
Sa te bucuri de masina! :wave:
Jeff
arigato.gif
Mariustom
QUOTE(Jeff)
arigato.gif


Atenție, d-le Jeff, nu se răspunde cu iconițe tongue.gif laugh.gif
QUOTE(Regulament)
11. Nu se răspunde doar cu o iconiță emotiva. Aici suntem pe un forum nu pe mirc.


De data aceasta vă iert, dar data viitoare sunteți pasibil de pedeapsă :console: :harhar: :yup:

Aaaa, apropo, aveți urări și din partea mea, pt mașina dvs, și vă așteptăm la una din întâlnirile viitoare s-o "udați" biggrin.gif.
Nu de alta, dar ne cam neglijați cu prezența de când umblați cu nasul pe sus în "roșeață".
Na, c-am zis-o !!! :punk:
florin55503
cu leasingul e o coabitare lunga si dureroasa. doamne fereste sa lovesti masina sau sa vrei sa pleci din tara. pt o nenorocita de hartie am sunat 2 zile in continuu iar tanti care se ocupa de dosarul meu uita mereu ( nu stiu daca intentionat sau nu) sa imi trimita acletele sau hartiile necesare. trebuia sa revin si tot asa.
Jeff
Legat de iconita: se cheama "arigato", care e "multumesc" in japoneza si mi s-a parut suficient pt postul anterior.
In ce priveste absenta mea, ea se datoreaza obligatiilor de servici si faptului ca inca nu s-a modificat ziua in 48 de ore in loc de 24. Dupa cum vedeti, cu roseata japoneza abia recent pot sa circul, deci nu prea se leaga...
TLS-09
Cum!?Ziua nu are 48 de ore!? wow! biggrin.gif
Lasa Jeff ca puteai sa vii si cu Skoda, te primeam si asa blush.gif .
Tiberiu61940
Sunt si eu din pacate client Unicredit Leasing. Poate stiti, ei au o pagina web unde iti poti verifica situatia platilor. La mine totul aparea ok, toate facturile platite. Pina vineri, cind am primit o noificare de plata, insotita de doua facturi. Conform "baietilor destepti" de la aceasta firma, eu nu am platit doua facturi de asigurare, asa ca ei imi emit doua noi facturi! cu aceeasi suma din facturile precendente, la care mai adauga si TVA. Acum nu mai sint eu in business, dar din cite stiu e cam ilegal sa emiti doua facturi diferite pe aceeasi marfa... Daca stiti altfel, va rog sa ma luminati si pe mine.
Ca sa nu ma intrebati, va zic eu dinainte ca facturile la care se refera ei au fost platite, de fiecare data inainte de termenul scadent.
O alta problema constatata de mine e ca sistemul lor SUCKS big time, adica ma duc la banca (tot HVB, sa fie mai rapid transferul, adica tot in ograda lor) si prezint facturile, ei le scaneaza codul de bare, dar tot se mai greseste...
Sfatul meu pentru cei care urmeaza sa faca un leasing: alegeti alta firma.
cod
Azi, nemultumit la culme de serviciile oferite de Unicredit, le-am trimis un e-mail la office@unicreditleasing.ro. Nu am primit nici un raspuns, nu am fost contactat (telefonic sau mail) de catre nimeni.

Imi pare rau sa aflu ca cazul meu nu este unul singular.
Alin95424
QUOTE(Tiberiu61940)
Conform "baietilor destepti" de la aceasta firma, eu nu am platit doua facturi de asigurare, asa ca ei imi emit doua noi facturi! cu aceeasi suma din facturile precendente, la care mai adauga si TVA.


Si eu am patit exact la fel. Pana la urma au anulat factura, adica am primit o alta factura, dar cu minus in aceeasi valoare.

Nici eu nu sunt incantat de serviciile lor, dar am prieteni care isi deruleaza leasingul prin alte firme de leasing si patimeau cel putin la fel de mult. Deocamdata asta e ...
Pe cat posibil o sa incerc sa termin leasingul mai repede.
Alin95424
QUOTE(Jeff)
Mi-am luat o masina superba in leasing


Felicitari Jeff ! Ai o poza cu ea? Sau cine stie, poate ne intalnim 5 minutele candva.
Jeff
Offtopic, uite aici: http://masini.ro/forum/viewtopic.php?t=14084
Poate ne vedem intr-o zi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.