Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Citroen C4 Coupe vs Opel Astra GTC
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Florin53732
Am si eu o dilema... as vrea sa aleg dintre Citroen C4 Coupe 1.6 HDI Ice Pack si Opel Astra GTC Cosmo 1.3 CDTi.
Sa zicem ca nu conteaza diferenta de cai putere dintre motoare.
Ca design imi plac amandoua foarte mult si la interior si la exterior.. M-ar interesa parerea voastra in legatura cu fiabiliatea lor (chiar nu vreau sa ma plimb prin service-uri cu masina). Care credeti ca ar fi alegerea cea mai buna? Va multumesc
danmatyas
1.3 nu i motor pt o masina sport.as alege oricum astra.
Florin53732
QUOTE(dan florin57283)
1.3 nu i motor pt o masina sport.as alege oricum astra.


ai dreptate... e posibil si sa aleg si un motor pe benzina.. 1.6 105 cp, 1.8 125cp, sau chiar 1.8 140cp. dar numai pt astra, la c4 am observat k sunt ceva probleme cu 1.6i 110cp.
Ideea e care din modele e mai fara probleme...
sandman
daca as fi in locul tau as alege C4. am auzit la multi cu astra ca au avut probleme. + ca C4 parca arata mai bine
florin55503
QUOTE(sandman)
daca as fi in locul tau as alege C4. am auzit la multi cu astra ca au avut probleme. + ca C4 parca arata mai bine


cate astra sunt in RO aduse de afara si cumparate noi si cate citroenuri sunt? daca e sa ne luam dupa statistici vedem ca si pejo si citroen stau undeva jos, in timp ce opelul a urcat constant in ultimii ani.

daca vrei un clasament al masinilor din clasa asta: golf, astra, ford. am pus fordul pe locul 3 pt ca are un interior oribil dar ca si comportament rutier bate absolut tot. e mai lat decat mondeo. acum si astra vine cu suspensie independenta spate dar cum am mai spus pentru masinile sub 120-130 CP e un inconvenient pt a sunt mai multe piese in miscare deci mai multe sanse sa strice ceva. e doar o parere personala
Otto73
astra fara discutii :wave:
Florin53732
Va multumesc pentru raspunsuri... intre timp am trecut azi pe la opel si am luat niste oferte..
Cso96419
asi evita C4. in ungaria e pe ultimul loc la capitolul satisfactia clientilor. 90% din proprietari regrata ca si-au cumparat.
GTC arata mult mai bine.
dar nu cu motorul de 1.3. un 1.6 pe benzina sau acum (dupa facelift, mai asteapta un pic) vine motorul de 1.7 cu 110 si 125 de cai si cutie manuala in 6 trepte.
Daniel91961
Cu siguranta as alege astra,dar cum au mai spus si altii nu cu motorul de 1.3L. C4 e nashpa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.