Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce aleg:Panda,Albea,Spark,Matiz ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
valentin61512
Am cu durere in suflet o cobra care o duc la programul RABLA ,as vrea sa imi i-au ceva mic,de asta m-am gindit la Panda,Spark,Matiz si la sfirsit Albea. Sunt posesor de STAR si chiar imi place masina asta,dar vreau o masina mica:- pt o naveta de 100km zilnic
- destul de robusta pt drumurile din tara asta
-consum decent
- pret pina in 7000 euro(peste acesti bani as plati doar ABS-ul)
sandman
pai eu as opta in ordine pt : panda, spark, albea si matiz. daca vrei sa mergi mult cu ea, eu zis sa nu te gandesti la albea, a nu consuma asa putin. panda, intr-un test pe care l-am vazut e peste spark. sparkul sta bine la preturi, dar nu si la consum. matizul e invechit, nu mai are rost sa-l iei in seama. acuma depinde si de bani si ce iti place mai mult
Eduard46373
Cea mai ieftina la intertinere si ca pret este desigur Matiz,Spark-ul este cu jumatate de stea mai nesigura decat matizul deci...nu merita,iar panda....e bun,tare bun,mai spatios mai confortabil,dar mai scump,mai scump la intretinere...daca iti iese socoteala,merita dar,repet totul depinde de cati bani ai sa investesti-oricum merita mai mult la Panda varianta diesel.
Radu97668
albea consuma putin, insa la drum intins cu viteza constanta de 120km/h (6%, stiu ce vb caci am mers cu unul 20.000km). In oras (Bucuresti), in schimb ia cam 10%, dar e normal ca o amsina pe benzina sa ia atat in Bucuresti. Dupa parerea mea, panda ar fi cea mai fericita alegere, mai ales daca ai putea lua varianta diesel. De matiz si spark nu ma obosesc sa comentez...
Bogdan-223
Propun Citroen C1 (sau Peugeot 107, Toyota Aygo).
Radu97668
Citroen nu te-as sfatui, insa la peugeot si toyota nu stiu cum de nu m-am gandit. Noroc cu Bogdan... :angel:
T u d o r
Radule... sunt aceeasi masina... biggrin.gif Vezi ce inseamna sa ai pareri preconcepute? Uite ca Toyota (nume mare ca si fiabilitate) nu s-a jenat sa-si alature renumele de ale lui Pejo si Citroen. Pentru ca la masini de talie mica, orice ati spune, francezii (si italienii) sunt bine vazuti.
valentin61512
Intr-un an am apoximativ 40.000km de facut in special drumuri in afara localitatilor,o data la 2 saptamini ajung in Buc.si atunci in la sfirsit de saptamina.
Exclud diesel-ul pt. urmatoarele motive:
-daca mai puteam sa bag orice motorina ,cum faceam la cobra....
-intretinerea foarte scumpa comparativ cu benzina,cit costa un injector de benzina fata de un diesel
-calitatea motorinei lasa de dorit ,orice s-ar spune.
Am de gind sa vad ce este si cu Aveo(mic) si Ibitza .Multumesc pt.ajutor.
Mihai34891
QUOTE(valentin61512)
Am de gind sa vad ce este si cu Aveo(mic) si Ibitza .Multumesc pt.ajutor.


Ibiza e deja alta clasa si alt pret.

Eu as opta pentru Matiz sau Spark. Am avut un Matiz si pana l-am dat, la 50.000 Km, a fost exceptional, nici o problema.
Ciobanu45513
QUOTE(valentin61512)
Intr-un an am apoximativ 40.000km de facut in special drumuri in afara localitatilor,o data la 2 saptamini ajung in Buc.si atunci in la sfirsit de saptamina.
Exclud diesel-ul pt. urmatoarele motive:
-daca mai puteam sa bag orice motorina ,cum faceam la cobra....
-intretinerea foarte scumpa comparativ cu benzina,cit costa un injector de benzina fata de un diesel
-calitatea motorinei lasa de dorit ,orice s-ar spune.
Am de gind sa vad ce este si cu Aveo(mic) si Ibitza .Multumesc pt.ajutor.

Salut,

Nu stiu de unde te-ai informat, la Panda reviziile la multijet sunt muult mai ieftine pentru un interval de 60.000 km decat echivalentul pe gasolio. Doar exemplu, nu se schimba kit de distributie (role, curele etc), nu se schimba bujii; e mai scump doar filtrul de combustibil.
In rest, mergi pe Panda, e super masinutza...

Bafta
Adrian81432
un corsa second parerea mea 1,3 cdti consum f mic cel mai important cand faci atatia km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.