Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cea mai buna masina pentru Taxi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
Skywalker
Dupa parerea voastra care ar fi cea mai rentabila masina pentru taxi & personala.
Eu am in cap urmatoarele masini
Skoda Octavia Tour 1,9 TDI 13.220 fara TVA
Dacia Logan 1,5Dci Laureate 10.000 cu TVA
Hyundai Accent 1,5 CRDi Full 11.500 fara TVA
Opel Astra G Classic (sedan) 1,7 CDTi @11.500 fara TVA
Opel Astra H Sedan 1,7 CDTi (apare abia prin August) ??
In cele prezentate si nu numai care ar fi cea mai rentabila.
Loganul nu imi prea place ca si masina dar de mare musai am bagat-o in acest vs.
La ce alte masini v-ati mai gandit voi?
In Timisoara la taxi se fac undeva la 150km/zilnic si de aici deduc ca cel mai rentabil motor este pe motorina.
PLs, help!!
eddie
Atunci alege Logan-ul DCI.
Nu trebuie sa-ti placa tie,trebuie sa fie spatios la interior,la portbagaj si sa consume putin...
Consumul va fi probabil pe la 7 l/100 in oras.
florin55503
pai cea mai indicata masina ar fi una care sa consume putin, care sa aiba consumabilele ieftine si sa fie fiabila. deci loganul e aici pe primul loc, apoi astra G
alexandru-179
categoric logan, acum e si euro 4, are 5 cai putere in plus iar in oras din cate stiu de la un prieten nu sare de 6 jumate...in bucuresti
HalbaSus
QUOTE
In Timisoara la taxi se fac undeva la 150km/zilnic si de aici deduc ca cel mai rentabil motor este pe motorina.

Gresit, GPL is da way to go ! Nu o spun doar eu ci o confirma 70% din taximetristii oradeni. Iesi mai ieftin decat la diesel. Asta inseamna ca poti sa te gandesti la:
- Logan 1.4 MPI + GPL (se pierde garantia pe partea electrica, ceea ce e ok pentru ca probabil nu vei avea probleme cu ea, mai degraba se duce caseta de directie (asta am inteles de la un taximetrist ca ar fi piesa care pica in urma taximetriei cu logan))... oricum iesi mai ieftin decat cu 1.5 Dci, adaugi 1000 de euro la pretul loganului 1.4, adica iesi din 9000
- Nubira GPL (nu pierzi garantia)
- Octavia tour 1.8T GPL (nu e o varianta serioasa dar daca vrei sa ai cel mai rapid taxi din oras probabil asta e varianta ideala biggrin.gif)
Skywalker
La varianta cu GPL chiar nu m-am gandit, ar fi o solutie mai ales ca la motorina costuri de intretinere sunt putin mai mari decat benzina & GPL.
Eu ce as vrea o masina care sa-mi placa, Logan-ul nu prea intra aici dar, cum a spus mai sus, de mare musai ma gandesc si la acesta varianta.
De ce vreau masina mea pentru ca la masina inchiriata in TM se cere intre 60 - 90 lei/24H depinde de firma. Asta inseamna aproximativ 26 - 27 zile X 70 lei = 1.820 lei/luna ceea ce, in prima faza, pare mult dar in TM se face undeva (cu masina inchiriata) la 3.500 lei/luna brut de unde 1.820 chiria, @700 motorina si ramai net cu 980 lei minin garantat. daca intru cu masina mea, de noua, ma costa cam 1.000 euro toate porcariile iar rata lunara va fi oricum mai mica decat chiria lunara. Anual, in regim de taxi in TM, se fac undeva la 45.000km.
ncristi
Daca iei logan orienteaza-te spre unu cu servodirectie pt ca cele fara servo au auvt probleme cu caseta in regim de taxi.
AlexTM
LOGAN, pentru ca e cea mai spatioasa dintre toate. Nu are importanta cum arata.
Diesel sau GPL, aici intr-adevar e un semn de intrebare. Eu as merge totusi pe diesel, pentru ca nu-ti ia din portbagaj (la GPL tre' sa pui o ditamai butelie in portbagaj, nu? asa era acu 'nspe ani)
DORU
[quote="HalbaSus"][quote] Octavia tour 1.8T GPL (nu e o varianta serioasa dar daca vrei sa ai cel mai rapid taxi din oras probabil asta e varianta ideala biggrin.gif)[/quote]

Nu-ti bate joc de masina asta, prietene ! biggrin.gif
Apoi pierzi si portbagajul cel mare...
HalbaSus
Pai nu-mi bat joc... chiar si cu butelia in portbagaj tot ramane suficient spatiu pentru bagaje... si pe bune ca ar fi cel mai rapid taxi din oras... apropo de taxiuri rapide... in oradea este un 530d mai vechi pus pe taxi blink.gif ma intreb daca-i renteaza afacerea.
Skywalker
Las-o dracu' chiar Octavia turbo la taxi. Acum sa revin la curcile mele, Dacia Logan Laureate 1,5 dCi = 9.400 euro tva inclus
Contine:
airbag șofer
airbag pasager
protecții laterale
capace de roți
geamuri colorate
închidere centralizată cu cheie
iluminare portbagaj, indicatoare digitale, reglarea pe înălțime a centurilor de siguranță față.
Buton deschidere portbagaj
Stopuri spate de tip cristal
direcție asistată
geamuri electrice față
radiocasetofon cu panou detașabil
închidere centralizată cu telecomandă (acționează și ușa portbagaj)
computer de bord
proiectoare de ceață
contur cromat al calandrului
aer condiționat
oglinzi electrice
scaun cu reglare lombară și pe înălțime
portbagaj cu eleron încorporat
spațiu depozitare la baza consolei
Ei si uite asa ajung sa conduc masina dusmanului (n.a. Dacia si taxa de inmatriculare)
Mie imi plac urmatoarele masini:
1. Skoda Octavia Tour 1,9 TDI
2. Hyundai Accent 1,5 CRDi Full
3. Opel Astra Classic 1,7 CDTi
AlexTM
Si mie-mi place Bentley Continental,
dar ia numa' Loganu' ala, ca vad ca are puzderie de dotari: capace roti, buton deschidere portbagaj ...

Pe bune. Logan.
Skywalker
Deci, basca mea, Logan sa fie. Altceva chiar nu se mai gaseste, sa-mi vand vectrutza mea si sa-mi trag Logan dar asta abia peste vreo 3 luni.
AlexTM
Tre' sa fie si clientul multumit smile.gif
Si sa stii ca in Logan stai mai bine in spate decit in Octavia.
Deci eu ca si client de taxi prefer oricind un Logan nou decit o Octavia sau (presupun) Accent. Ca sa nu mai zic de vreun jaf de 20 ani si 300000 km.

Sa ne zici ce numar/indicativ ai, sa te cautam.

Aaa, uitasem, si in Megane 2 e un spatiu foarte mare in spate (cind zic "foarte mare" ma refer la clasa lui).
Un Megane, deci?
Skywalker
Renault Megane Sedan Authentique 1,5 dCi 100Cp Euro3 = 15.988 euro cu toate taxele (13.435 euro CIP) este destul de bine dotat, eu am mai ales si airbag lateral pt pasagerii din spate.
HalbaSus
QUOTE
Las-o dracu' chiar Octavia turbo la taxi. Acum sa revin la curcile mele, Dacia Logan Laureate 1,5 dCi = 9.400 euro tva inclus


Dacia Logan 1.4 MPI Laureate cu toate optiunile = 8000 euro + 1000 euro GPL = 9000 de euro in plus ai 10 cp (more or less, oricum nu stiu cat conteaza la taximetrie) si iesi mai ieftin si la consumabile si la combustibil.

QUOTE
Renault Megane Sedan Authentique 1,5 dCi 100Cp Euro3 = 15.988 euro cu toate taxele

Renault Megane Sedan Authentique 1.4 16v euro4 100 cp (cu airbaguri cu tot) =13.787 Euro cu toate taxele + GPL 1000 euro = 14.787 euro

Cand e vorba de economie pur si simplu nu poti bate GPL-ul, mai ales ca dieselul are si costuri de intretinere mai mari, si zgomot urat si parti care se pot defecta mai des (turbina). Cel putin in oradea am observat ca mai toti taximetristii au masini pe benzina + gpl, doar cei cu masini straine SH au TDI-uri si alte dieseluri, dar cei care isi cumpara masini noi merg in 90% din cazuri pe benzina + GPL.
eddie
In Bucuresti s-a umplut de taxiuri Dacia Logan DCI.
Skywalker
Nu zic nu la GPL dar voi ramane doar cu o masina si am nevoie de porbagaj pentru deplasari la sat cu kinder si nevasta unde car tot dulapu' lu' a mica + etc, etc, etc.
La benzinare nu intra in discutie variante de 1,4l minim 1,6l maxim 1,8l biggrin.gif
L.E.
Megane Autenthique 1,6 16v 110cp E4 = 15.001 euro toate taxele incluse.
Astra Classic 1,6 Twinport 16v 103cp 5 usi = 11.810 euro TTI
Hyundai Accent 1,6 GLS 112cp 16v Full = 11178 euro CIP
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 90cp = 8300 euro cu TVA
Daewoo Cielo Executive LPG (GPL) 1,5 MPI = 9399 cu TVA
Deawoo Nubira II CDX cu GPL = 12.499 cu TVA
Cso96419
categoric logan 1.4 benzina, comutat pe GPL. dar sa fie cu AC neaparat si daca se poate Aibaguri
dani101754
Si eu sunt in situatia de a face o alegera asemanatoare. Buget, maxim 10000 de euro. Am de ales intre Logan DCI, sau orice SH in aceiasi bani. Aici ar intra mai multe, dar ma atrage mai ales Focus, Astra, poate chiar Mondeo sau Octavia. Nu mai vechi de 2003. Chevrolet este exculs.
Ceea ce ma supara foarte mult este garantia Loganului, care este de doar 50k km sau 12 luni, adica aprox. 10 luni, cam in atata timp se face rulajul de 50k km. Iar Logan nu este cea mai fiabila masina, atata stiu si eu. Si nici intretinerea nu este stralucita. Ce fac dupa ce trece garantia si incep sa pice lucruri? Garantia extinsa banuiesc ca nu se aplica la autovehiculele pentru taxi...
Am vorbit cu multi colegi taximetristi, multi cu Logan sunt nemultumiti de alegerea facuta, mai ales cei care il au de mai mult de un an. Taximetristii cu SH-uri sunt majoritatea multumiti si ma indeamna sa fac aceasi alegere.
Nu doresc polemici interminabile despre Logan vs SH, vreau doar sa stiu daca garantia minimalista de la Logan merita compromisul facut fata de confort/calitate/securitate, oferite de un SH.
DRAGOS
Cu 250 de euro iti poti mari garantia la logan la 3 ani. biggrin.gif
AlexTM
Chiar si la taxi? Poate scrie ceva cu litere marunte in josul paginii...
Henry90720
Din punctul meu de vedere, Logan-ul este masina (aproape) perfecta pentru taxi. Spatioasa, cu un consum acceptabil, in special in variantele diesel, cu suficiente dotari pentru taximetrie, destul de fiabila, costuri de intretinere mici si, de asemene, cu un pret de vanzare/cumparare bun, cu greu ii gasesti concurenti pentru masina de taxi noua.
DRAGOS
QUOTE(GhitaTM)
Chiar si la taxi? Poate scrie ceva cu litere marunte in josul paginii...


M-am uitat atent si pe site si pe ofertele pe care le am de cand am luat masina mea. Nu scrie nimic despre faptul ca ar putea fi folosita ca taxi. smile.gif
dani101754
Nu cred ca se extinde garantia si pentru taxi. Cu toate ca ar fi mai convenabil. Cu 100000 de km cred ca ar putea sa ma tina chiar un pic peste 1 an jumate, dar nu stiu ce sa zic despre garantia dacia. Am auzit unele povesti in care patitii au mers cu probleme la service si au fost trimisi la plimbare. Banuiesc ca daca e vorba de taxi sunt si mai drastici si nesimtiti.
Chiar, garantia dacia ce cuprinde? numai motor si instalatia electrica?
DRAGOS
Cuprinde grupul motopropulsor(motor+cutie) si instalatia electrica.
Acum nu stiu exact cum se poarta cei de la dacia insa un prieten de familie care a avut ceva probleme la instalatia electrica(masina fiind din primul lot-aprilie 2004) si-a rezolvat imdeiat problema la garantie. Eu nu stiu ce sa zic, a mea n-a a vut nici o problema majora in 54k km(1 an si 4 luni), deci nu ma pot pronunta. blush.gif
dani101754
Sunt dezamagit si pierdut ca magarul in ceata. Am fost azi la dealerul Dacia sa ma interesez si sa mi se faca o oferta.
Un Logan DCI cu dotari decente este modelul Ambition si ajunge la suma de 10400 de euro :bash: .
Si asta cuprinde doar Aer conditionat, ABS, si airbaguri laterale fata, in rest e plin de dotari care nu ma interseaza: geamuri electrice spate, zeci de... tetiere, si mai multe chestii, pe care nu le-as plati, dar nu am cum sa iau masina fara ele.
Am intrebat si de garantie, pentru taxi nu se extinde, garantia este de 12 luni in limita a 60000 km.
Deci ajung sa dau o mica avere pe o masina care totusi, e o dacie, si nici nu ofera prea multe.
Ma gandesc eu, oare, daca iau un SH de aprox 9000 de euro, si pun diferenta de bani deoparte pentru "in caz ca" nu ar fi ca o garantie care e posibil sa ma tina mai mult de 60000 de km?
AlexTM
Ba da.
Dar consumul va fi mai maricel, caci de 9000 EU iti iei o masina pe benzina foarte putin rulata (pina in 50-70 mii km) care te mai tine mult si bine. Un diesel e mai scump, daca vrei sa si tina.
DRAGOS
Bun. Deci nu scrie nicaieri dar totusi nu se ofera. Intrebarea e urmatoarea: te intreaba cineva daca faci taxi sau nu cand cumperi masina? blink.gif
dani101754
Dragos, nu ma intreaba nimeni, omul mi-a spus ca eu cand plec cu masina, pe acte voi avea garantie normala, dar la prima revizie garantia va fi redusa. Ar mai fi o cale, aceea de a dezechipa masina, desfolia, etc, de fiecare data cand ma duc pe la service, dar asta ar fi foarte nepractic :brilsmurf:

Si de ce neaparat benzinara? Am vazut la bugetul asta destul de multe Focusuri si Astra diesel, cu rulaj decent, de pana la 100k km. Desigur, ramane problema rulajului real, dar aici se intra in discutia Logan nou vs. SH la aceiasi bani...
Mi-e foarte greu sa ma decid, dar pretul foarte mare al Loganului comparativ cu ce ofera inclina balanta spre SH. Riscuri exista in ambele cazuri...
DRAGOS
nu vad de ce ti-ar reduce astia garantia atata timp cat in acte nu scrie nimic de facut taxi. :bash: Cred ca ar merita ceva reclamatii pe la opc. :bash: Atata timp cat masina este folosita corespunzator nu vad care ar fi problema. Si o masina de firma de exemplu poate sa aiba acelasi grad de uzura sau chiar mai mare ca a unui taxi. blush.gif
T u d o r
Din cate imi aduc eu aminte, la Logan era o garantie tip A si una tip B, speciala pentru taxi. Era de 6 luni si nu mai stiu cati km. Dar de cand am luat eu loganul poate s-a schimbat ceva... smile.gif
dani101754
Este o idiotenie, dupa parerea mea. Dar din cate stiu, toate marcile au garntia redusa pentru masinile utilitare, taxi, sau cele care se folosesc pentru scoala de soferi. Doar ca, de ex. la Ford, garantia normala este de 4 fara limita de km, iar garantia redusa este de 2 ani, fara limita de km, ceva mai mult decat cei 60000 de km oferiti de Dacia.
Cat despre acte, nu stiu, probabil ca exista un paragraf trecut in certificatul de garantie.
simpson
smile.gif) Nu imi vine sa cred ca toti de pe forum recomanda Logan. Inteleg ca e pentru taximetrie dar e si masina omului. Si vad ca nu prea aveti nici unul Logane cei care sustineti aceasta varianta. In plus,omul va petrece mai mult timp in masina decat noi toti la un loc. Asa ca ce s-o mai dam la intors, ia-ti masina care o sa iti aduca cele mai multe satisfactii. Am simtit ca ai inclina spre Octavia Tour si ai face o alegere excelenta pentru ca este cea mai fiabila masina de pe piata si nu o sa ai nici o problema cu ea. Facand taximetrie,trebuie sa fii comod in scaun (cotiera, suport lombar) si o sa beneficiezi de o masina cu un motor bun si cu posibilitati foarte bune de a gasi piese de orice fel in caz ca vei avea nevoie. Du-te pe Octavia si gandeste-te ca din 7 Loganuri cate o sa stea in stand pe tine or sa te aleaga clientii. Iar cand te duci la drum intins sa faci cumparaturi din Budapesta, poti sa ii dai 180 pe autostrada nu sa te târâi cu motor de 1.5 dci de la creatorul de automobile. beer.gif
Henry90720
PE site-ul Dacia se vorbeste despre 50.000 km garantie pentru activitate Taxi.
http://www.dacia.ro/servicii-pentru-clienti/garantie
air_wolf
solenta. cei mai multi taximetristi pling dupa ele. biggrin.gif
simpson
Nu mai suntem in 1999 sa umplem orasul de Cobre pe post de taxiuri. Sau de Solenze. Sa ne civilizam si noi.
nitu67440
ACE iasi problema o am si eu ce sa aleg
logan dci 7700
astra dti nu stiu ce pret are , un pret daca se poate
megan dci 13000 e tva inclus e reducere
octavia tdi

ce as mai putea sa adaug sa nu sara de 13000 cu toate taxele
pt cel ce zicea cand vezi o masina straina te duci direct la aia ,
unii fug cand vad masini straine pt pret , am vazut c, class , 607 , E
si alte masini .
ce sa aleg aleg logan / straina ?
Baby Blues
Nr de kilometri anual, nr membrilor din familie. Marea maj a timpului urban, extraurban?
La 13.000 esti exact pe marginea dintre mai multe subcompacte si un varf de gama la clasa mica. Daca ai mai adauga 1000 de euro ti-am da vreo 10 variante. biggrin.gif
nitu67440
ADRIANE tu esti unu dintre cei care nau ce face si face posturi aiurea , :ban:
SCRIE mare, masina pt taxi , nu-o iua pt mine, familie km normal an urban cai taxi, si deja depasesc bugetu ,
Octavia o elimin e 14000 TDI nu vreau masina scumpa , + optionale
Deja ma gandesc la SH din afara, da e risc, nare garantie.
CE pot sa iau ?
astra 1,7 e cel mai indicat si nare nici taxa mare ca 1,9
Florin50070
QUOTE(air_wolf)
solenta. cei mai multi taximetristi pling dupa ele. biggrin.gif


E adevarat ca e cel mai bun model Dacia de pana acum ? Si eu cunosc cativa taximetristi care sunt de parerea asta
nitu67440
http://www1.pmb.ro/pmb/transporturi/autori...e_nr1-(taxim_in
http://www.pmb.ro/
NIste liste cu ce masini or sa intre . Dacia logan conduce. biggrin.gif
ovidiu86744
Ia tu logan si dupa 45mii km sa vezi ce o sa plangi tu cand o sa scoti banu din buzunar la piese si credema nu sunt ieftine . Raportat la valoarea totala a masinii sunt enorm de scumpe. Am condus cam doi ani logan si sunt satul pana in gat , La interior sa fereasca cel de sus cat poate fi de urat , si sa stai 10-14 ore in scaunul ala E UN COSMAR.
ovidiu86744
Ia tu logan si dupa 45mii km sa vezi ce o sa plangi tu cand o sa scoti banu din buzunar la piese si credema nu sunt ieftine . Raportat la valoarea totala a masinii sunt enorm de scumpe. Am condus cam doi ani logan si sunt satul pana in gat , La interior sa fereasca cel de sus cat poate fi de urat , si sa stai 10-14 ore in scaunul ala E UN COSMAR.
Daca nu esti mort dupa loga renunta , de fapt faci ce vrei.

Si apropo am vreo trei ani de taximetrie si intradevar castigurile sunt mari dar si cheltuielile sunt la fel .
Skywalker
Am deja 10.000 de km cu Dacia Lighean si e cea mai incomoda masina de taxi. Nu-ti cumpara masina noua straina la taxi ca pierzi foarte mult la ea, cea mai buna varianta un SH de prin 2003/04 pe motorina pana in 1998cmc.
simpson
QUOTE(Skywalker)
Am deja 10.000 de km cu Dacia Lighean si e cea mai incomoda masina de taxi. Nu-ti cumpara masina noua straina la taxi ca pierzi foarte mult la ea, cea mai buna varianta un SH de prin 2003/04 pe motorina pana in 1998cmc.


UPS !!! Acuma sa ii vad pe sfatuitorii de taina ca isi fac mea culpa. Au plecat toti !!?
T u d o r
Simpson, pentru tine o singura parere a cuiva care iti da dreptate e suficenta, nu? Dar daca se mai gasesc 2 care sa nu-ti dea? Sau atunci nu mai conteaza? :angel:
Eu am avut Logan 1 an si ceva si vreo 30 si ceva de mii de km, am facut drumuri de 7-8 ore fara intrerupere si nu m-am simtit inconfortabil in masina. Calitatea nu e cea mai buna, dar costurile de intretinere sunt mai mici decat la orice alta masina noua (sa nu mai intram in discutia cu nou vs sh, ca e un topic separat pe aceasta tema), spatiul interior e foarte generos, in special in spate. Pentru asta eu o vad o foarte buna masina de taxi, pentru ca ea se adreseaza exact clientului. Eu am 1.88 inaltime, cum crezi ca m-as simti in spate intr-o masina cu spatiu insuficient? Pe mine asta ma intereseaza la o masina de taxi si pentru asta eu aleg de regula masinile mari cand merg cu taxiul. smile.gif
simpson
Doamne,doamne. Aicea faci polemica de dragul polemicii. Omul nostru ,fiind taximetrist o sa faca 80 de mii de km pe an si o sa stea 10 ore pe zi in "fotoliul" masinii si deja,dupa 10.000 se plange ca e incomod. Deci e a driver's car si driverului nu ii place. Punct.
Doi la mana: In 99% din cazuri, taxiul e ocupat de o singura persoana si acea singura persoana intra comod pe scaunul din fata. Eu nu fac parte din acea categorie care considera ca femeile care stau in fata sunt "...." si chiar daca as fi, nu vad ce legatura are un barbat de 1.88 cu aceasta prejudecata.

PS Si parerea lui Skywalker e cea mai importanta pe prezentul topic. El l-a initiat si ne-a rugat sa il consiliem in alegerea unei masini de taxi.
:boxing:
T u d o r
Simpson, ceea ce vroiam sa spun e ca personal cunosc cativa taximetristi in Valcea cu Logan si sunt multumiti de masini. Asta ne duce doar la concluzia ca nu sunt doi oameni la fel si o opinie nu trebuie luata neaparat ca si generalizare. Lui Skywalker nu-i place, e ceea ce simte el, nu e obligatoriu sa nu le placa tuturor, nu?
air_wolf
e irelevanta comparatia intre bucuresti si orasele mici. aici poti face pina la aeroport, de exemplu, si 2-3 ore daca pleci din berceni sau rahova. nu se compara cu un drum de 10 min de la un cap la altul al orasului.
aici ai nevoie de confort si fiabilitate. altfel poti face taximetrie si cu trabantul daca iti place.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.