Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Va rog mult ! Urgent !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda
Razvan89309
Vreau o parere va rog, cat de repede:

Skoda Octavia 1.6 102cp - din '98, motor nou schimbat in 2002 ( al 2-lea proprietar )
- 10.000 km reali (!) din 2002 ( 130.000km de toti ), tinuta in garaj
- cumparata reprezentanta,carte service,tot
- aer cond, ogl electrrice, 4geamuri electrice, computer bord, airbag sofer, servo, inchid centralizata, masina arata chiar bine, pastrata ( int si ext )

6.000 - ult pret - am banii astia, nu stiu ce sa fac
- are cine sa mi-o verifice

Ma gandesc si la pretul de revanzare, in 2 ani, ca nu poate sa scada prea mult, numai sa nu bage astia taxa si la reinmatriculare in tara !

O folosesc pt servici si iesiri, cam 10-15.000 km /an.

MERITA SAU NU ? AZI TRE SA MA DECID !

Multumesc, astept cat mai multe pareri, sa nu fac o greseala ! blink.gif
DORU
Pe scurt:
- motor nou: DE CE ?!
- ce stii despre istoria masinii? poti verifica la service tot?
- daca nu are ABS, ar fi pacat.
- oferta PARE buna, dar pana la CERTITUDINE e cale lunga !

SFAT: verifica la sange masina dpdv tehnic + expertiza VAG. Sincer, o iei si ai sa cam ramai cu ea. 1998 e deja departe...
Razvan89309
Azi iau cu mine un sofer prof pe skoda, o duc si la reprezentanta, unde cunosc pe cineva si unde are toarte reviziile facute.
ABS n-are.
Motorul a fost schimbat de fostul proprietar, chiar la vanzare, au asistat impreuna cei 2 - cu factura, adus din Germania.
Zice ca a fost schimbat ca i se blocase un piston si a preferat sa il schimbe complet, ca era pe firma.

CE SA FAC ? blink.gif

Pot lua acu dak n-are pb - cu 6.000 sau sa mai caut la vreo 9-10 mii, cu imprumut sau credit si sa iau una tot second, din 2002, diesel.
Ma gandesc si la cat pierd apoi ... desi asta as putea sa le-o dau alor mei dupa 2 ani..timp in care mai strang bani si pot sa imi iau ceva mai "sanatos"...
DORU
Daca rulezi max 15.000 km/an, un diesel SH nu-ti foloseste deloc.
Daca vrei masina asta, controleaz-o la sange. Dar anul de fabr este un dezavantaj, asa ca gandeste-te sa o dai alor tai mai tarziu, caci revanzarea va fi dificila. Bafta!
serestely94734
Pai fa-o o programare la COMPEXIT si verific-o!! Le dai la baieti un suc si vreo 20 lei sa fie fff atenti si sa-ti verifice tot la sange.
Razvan89309
Va multumesc frumos pt sfaturi ... AM RENUNTAT !
Am avut retineri cu anul fabricatiei dar am zis ca alt compromis nu mai fac... iar vanzatorul cunostea pe cineva acolo care incerca sa mi-o bage pe gat...erau si ceva lucruri ciudate in istoricul reparatiilor .. care conduceau spre ipoteza unui accident..deja se impacienta cam tare si l-am lasat s-o pastreze sanatos sau s-o vanda cui o vrea el.

Ce este mai strigator e pozitia unui om "calificat" sa dea un sfat, sugestie .. si care fiind cunoscut al vanzatorului sau platit .. face recomandari si ascunde probleme ale masinii...
ROMANIA, TREZESTE-TE !

Multumesc de ajutor celor de pe forum si lui Doru .. dak aveti sfaturi pt Octavia TDI ( nu mai vreau benzina ) sau cunoasteti ceva oferte, sau de unde as putea sa imi iau.. sa stiti ca sunt interesat si vreau sa cumpar.. arigato.gif
DORU
Ai luat decizia corecta !

Cauta pe net, nu intarguri. Cand te decizi pt una, te ajutam cu placere. Sa postezi te rog in continuarea acestui topic. Multumesc!
_Constantin_
Bine ai facut ca nu ai luat-o, acum am vazut topicul ... iti spun din experienta proprie ... cand si-a bagat mecanicul roman mana prin motor ... numai ra**t iese dupa. stiu pentru ca am avut si eu o mica neplacere.
Razvan89309
Doru, ziceai sa caut pe net - intr-adevar caut cam in fiecare zi pe masini.ro si autovit.ro . Mai stiti voi alte siteuri k lumea ?
De cumparat second, ce sa zic, as prefera sa fie in chiar din Cj, aici macar stiu pe cineva la reprezentanta .. ma intalnesc cu vanzatorul chiar la cei de la Skoda si am si facut verificarea.
In alt oras nu stiu ce sa zic, va dati seama ca nu as putea sa ma duc pana in Buc sau Constanta sa vad 2-3 masini si sa vin apoi fara nimic sau sa-mi iau numai ca sa scap de alte drumuri.
Dak m-as pricepe la masini, m-as duce de unul singur, dar asa...mai ales ca am vazut ca sunt care au si ei cunostinte la reprezentante si impreuna te combina de-o masina "buna".
Cei care ati cumparat masini second in ultima vreme, cum ati procedat ?
Si iar apare povestea cu banii de verificare - ca tu ii platesti si apoi afli ca masina e cu diferite pb - ai ramas fara 2-3 sute de euro..ce puii mei sa fac ? Ca nu cred ca e de acord nimeni sa semneze ca dak masina are pb sa plateasca el...spuneti-mi si mie cum se procedeaza va rog arigato.gif
DORU
Ti-am trimis MP.
serestely94734
Razvan, puteai verifica Skodita la service Autoworld sau la Proton, tot pe Calea Turzii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.