Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Garantia la automobile
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
M i h a i
18 luni: Aro(18.000), Citoren, Dacia**, Daihatsu*, Lada(60.000), Mercedes*, Peugeot*, Proton*, Renault*, Rover*, Volvo*.

24 luni: Audi*, BMW*, Chrysler*, Jaguar*, Jeep, Mini*, Opel*,Porsche*,Saab*,Seat*,Skoda*,Volkswagen*.

36 luni: AlfaRomeo, Chevrolet**,Daewoo**,Fiat*,Ford*,Honda**,Kia**,LandRover**,Maserati*,Mazda**, Mitsubishi**,Nissan**, SsangYong**,Subaru*,Suzuki**,Toyota**

* - fara limita de km
** - limita 100.000 km


Acestea fiind zise, va rog sa-mi spuneti cat cantareste garantia in decizia dvs. de a va lua o maina.
A doua la mana, credeti ca masinile bune dau garantie putina iar cele proaste garantie multa ca sa ia ochii la client sau dimpotriva, cele proaste dau garantie putina si cele bune dau garantie multa, sau spuneti pur si simplu cum interpretati voi garantia. Ce va spuneti in gand cand vedeti 18, 24 sau 36 luni?
Si a traia la mana, cum comantati faptul ca garantia automobilelor nu este detaliata cum trebuie nici macar in cartile/certificatele de garantie. stie toata lumea deja ca 18, 24 sau 36 luni se refera la motor si cutie, restul pieselor avand alte perioade de garantie sau un anume nr. de km nespecifiat ne multe ori in carte: ma refer aici la bucse, planetare, amortizoare...etc
guerilla
La Toyota parca erau 36 luni complet intr-o vreme. Nu mai este adevarat?
V l a d
la renault garantia este de 24 de luni, nu de 18. din cate stiu la renault exista garantie 24 de luni la motor, 10 ani caroserie, 3 luni cauciucuri si 12 luni amortizoare. Mai multe inca nu stiu, nu mi-a venit masina, dar in curand va lamuresc cu tot. Sincer sa fiu garantia nu mi-a influentat decizia de cumparare!
M i h a i
pai ce sa zic...sursa mea a fost AutoExpert si atat la toyota cat si la renault sunt date valorile de mai sus. :director:
cristianc
Ai deschis un topic manusa, daca mai intarziai un pic ti-o luam inainte laugh.gif
De ce sunt eu in dilema?
Pentru ca Hyundai ofera 60 de luni garantie dar aici exista si explicatia pieselor scumpe !
Bineinteles ca tin cont de garantie si eu consider ca garantia spune ceva despre fiabilitatea motorului si a masinii si anume este direct proportionala cu aceasta.
In fine, chestia cu consumabilele suspensiei s.a.m.d este explicabila cand un producator strain afla ca in Romania exista cat? 1oo km de autostrada si aia de categoria ultima?
Succese!
G e o r g e
intr-adevara hyndai ofera 60 de luni dar DOAR la cutie si motor ! si restul??? iar o revizie e mai scumpa ca la subaru !
cristianc
QUOTE(G e o r g e)
intr-adevara hyndai ofera 60 de luni dar DOAR la cutie si motor ! si restul??? iar o revizie e mai scumpa ca la subaru !


Asa este cu garantia...Cu revizia m-ai facut sa rad laugh.gif Subaru este etalonul revizilor scumpe banuiesc?! Stiu ca sunt scumpe (aproximativ cat?) ca la urma urmei si o revizie la Passat sau Laguna (tot ce intra pe computer) nu mai zic de Mercedes nu or fi ieftine, nu?
G e o r g e
revizia de 10k este in jur de 10 mil . ceea ce este acceptabil , nu?

schimburile de ulei la 1000km au fost vreo 5 mil - 5.5 mil . ulei motor si cutie :shock: , erau de rodaj :shock: ambele .

revizie scumpa sa vezi la mazda de cand a fost preluata de ford. revizie completa de 30k : 16.5 mil :shock:
cristianc
Acum cu preturile in fata, e altceva.
Da, sunt scumpe pentru o masina. Cliourile si Meganele ce roiesc pe la noi stau mult mai bine.
Mazda e masina (motor+tinuta) la Hyundyai am ceva dubii. Asiaticii au mari probleme de vanzare in UE. Si e doar inceputul!
Succese!
V l a d
datele despre garantia renault le am de la dealer-ul de la care am comandat meganul 2. Sper ca sunt reale.... o sa vad probabil atunci cand vine imi masina.
madalina
Un constructor serios isi poate permite sa dea o garantie mai mare pentru intreaga masina, caci stie care sunt sansele ca o anumita piesa sa cedeze. Stie cineva cum este reglementata garantia intre constructor si dealer? Se stabileste in urma negocierilor sau e stabilita fara negocieri de constructor? Cine plateste totusi cheltuielile din perioada de garantie:constructorul sau dealerul?
madalina
eroare mesaj trimis de 2X
cristianc
Dupa cunostiintele mele(slabe!) dealerul acorda o garantie mai mica sau cel mult egala cu cea oferita de constructor astfel incat isi deconteaza totul cu producatorul!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.